Įžanga

Nesu didelis futbolo mėgėjas, juolab – žaidėjas. Šis žaidimas man buvo antras gyvenime žaistas futbolo žaidimas, ir nors tai ir antras – vis vien negalėčiau jų palyginti tarpusavyje, kadangi pirmasis veikė NES konsolėje. Futbolo simuliatoriuose esu be patirties, todėl atleiskite už netikslumus ir nusišnekėjimus.

Kaip ir kiekvienais metais išeinantis naujas FIFA frančizės žaidimas, taip ir šis – reprezentuoja dar realiame gyvenime neįvykusį futbolo čempionatą. Praeitos FIFA frančizės dalys Nintendo DS’ui ne itin blizgėjo reitingais, todėl EA nebegalėjo daugiau susimauti. Ir jiems pavyko. Gal būt DS’as nėra konsolė, kuri labai jau tinkama būtent tokiam žanrui, nes vis gi futbolo imitatoriuose turi būti perteikiama tiek stadiono didybė, tiek žaidimo realizmui padidinti turi būti gerai atvaizduotos žiūrovų minios, kas reikalauja grafinių resursų, ir šiaip didesnio ekrano. Turiu pasakyti, kad EA čia puikiai susidorojo su problemomis, į poros centimetrų disketę sukišdami puikų futbolo imitatorių.

Žaidimo režimai ir eiga..

Dar sykį pabrėšiu, kad mano matytų bei žaistų futbolo imitatorių patirtis skurdi, bet remdamasis bendru supratimu galiu pasakyti, kad super didelių inovacijų žaidimo geimplėjuje kaip ir neišvydau, bet be inovacijų tepasikeistų tik žaidimo viršelyje esantys skaičiukai nuo 9 iki 10, todėl nedidelių inovacijų tikrai nepagailėta. O super didelių ir nereikia – belieką klasiką suderinti su Nintendo DS galimybėmis, o šiuo atveju dvejais ekranais ir blynas išeis neprisvilęs. Bet apie tai vėliau.

Nors žaidimo eigos bazė išlikusi klasikinė (t.y. valdome žaidėją, pasuojame, tada valdome kitą futbolininką), bet žaidime EA programuotojai pateikė tris pagrindines žaidimo kampanijas. Pirmoji – Be A Pro. Šis režimas leidžia žaidėjui susikurti unikalų savo futbolininką, įstoti į futbolo klubą, tada dalyvauti čempionate, kaupti patirties taškus, taip tobulinti įvairius futbolininko sugebėjimus, kurių kūrėjai prigalvojo devynias galybės. Ne veltui tai imitatorius, o ne arkada. Beje – šiame žaidimo režime ir išlenda inovacija. Be A Pro režime rungtynių metu galima valdyti tik pačio žaidėjo sukurtą futbolininką, kas reiškia, kad jeigu žaidėjas pasuoja kamuolį kuriam nors komandos nariui – pats žaidėjas už jo įmušimą jau nebus atsakingas. Už įmušimą atsakingas taps DS’o procesoriaus valdomas savos komandos narys. Kadangi savų komandos narių nemažai, o ir priešininkai man, kaip “super profesionaliam” žaidėjui pasirodė labai stiprūs, ir kamuolio lengvai neatiduodavo, taigi mažai kada jį ir be paspardydavau. Todėl visą šį režimą galima būtų apibūdinti vienu žodžiu – NUO-BO-DO-KAS.

Antroji – Tournament. Pati klasiškiausia klasika. Pasirenkame klubą, su juo dalyvaujame čempionate. Priešingai, nei pirmajame režime, jau valdome visą komandą. Moralas dėl pirmojo režimo: Inovacijos kartais į gerą neišeina! Na o trečias režimas – Manager Mode. Kažkas panašaus į pirmąjį, tik čia reikia kelti visos komandos reitingą ir jėgą. Tiesa – šiame režime galima susikurti ir judėjimo, gynybos ir puolimo taktikas.

Kaip jau minėjau anksčiau – geras blynas išeina imitatorių pritaikant prie konsolės galimybių. Ką aš noriu tuo pasakyti? Vykstant rungtynėms viršutiniame ekrane matome aikštelę, o apačioje – dvimatį žemėlapį, rodantį visų futbolininkų ir kamuolio koordinates. Šiuo būdu išvengta nepatogumų dėl nedidukų Ninendo DS ekranų.

Kaip programuotojams sekėsi stadiono didybę atvaizduoti?

Grafika yra tai, ko niekad dar nesu matęs Nintendo DS’e. Gal būt iš resursų “išspaustas” trimatis grožis atrodo taip gerai, nes sudėtingų objektų aikštelėje yra santykinai mažai. Futbolininkams pritaikytas įdomus efektas, su kuriuo šie atrodo tarsi kiek blizgantys, bet tai pasimato tik iš labai arti su kamera pritraukus sportininką. Šiuo efektu programuotojai “užapvalino” aštrius Nintendo DS procesoriaus renderinamo vaizdo kampus.

Dėja, aplinkoms šis efektas nėra panaudotas, bet išnaudojant mažą objektų kiekį, kas reiškia resursų laisvumą, aplinkos išdirbtos idealiai. Žolė, reklamos, žiūrovų tribūnos, viskas atrodo gražiai ir švariai, jokių akį rėžiančių objektų. O dar skirtingos klimato sąlygos, kaip lengvas sniegas, lietus, ar saulė – štai ką vadinu trimačiu grožiu.

Grįžkime truputėlį į pradžią. Kaip jau minėjau – Be A Pro režime galima susikurti visiškai individualų sportininką. Bet EA užmiršo vieną iš svarbiausių individualybės bruožų, skirdami visą dėmesį fiziniams sugebėjimams. Tai išvaizda. Veido tipų yra vos šeši, ir tai – keturi iš jų tamsiaodžio. Nesu rasistas ir nieko neturiu prieš juodaodžius, bet šis žaidimas yra išleistas Europoje. Tai logiškai pamąstykime – kiek Senojo Žemyno baltaodžių žaidėjų norės susikurti į save panašų juodaodį sportininką? Baltų veidų vos du pasirinkimai! Argi buvo sunku tiesiog įpaišyti daugiau tekstūrų? Negrįžkime prie Playstation 1 konsolės Tony Hawk’s Pro Skater frančizės laikų. Ir ten buvo bent po tris vienos odos spalvos veidus. O čia – baltų veidų vos du, o žaidime yra įvairių Čekijos, Slovakijos, Lenkijos klubų – visi iki vieno sportininkai atrodo identiškai. Tai kvaila.

Dėl įvairovės stokos galėčiau supeikti ir reklamas. Jų įžvelgiau aš vos kokias keturias skirtingas. Niekada nemėgau reklamos televizijoje ar kur nors kitur, bet kai siekiama simuliuoti realybę, tada ją reikia simuliuoti tinkamai, ypač tokiais atvejais, kada grafiniams resursams papildomi dešimt paveikslėlių apkrovos tikrai nepadarytų! Vienintelė reklama, kuri krito į akį ir pasirodė pamokanti – reklama prieš rasizmą.

Lietuviškų skanduočių žaidime neišgirsime…

Užtat rungtynių metu bendrąja futbolo sirgalių kalba “Olė olė” priminė man vieninteles mano gyveni stebėtas profesionalaus futbolo rungtynes Airijoje. Garsas išdirbtas iki tiek, kad net galime girdėti neerzinantį vėją. Žiūrovų tribūnoms taip pat nepagailėta garso įrašų, minia rėkia ir skanduoja visada skirtingai, priklausomai nuo veiksmų, kuriuos futbolininkai atlieka aikštelėje. Tiesa, nesitikėjau tokio gero komentatoriaus, kuris retai kartoja savo pasakytus žodžius. Vienintelis nepatikęs dalykas tai, kad prieš pradedant rungtynes komentatorius sakydavo visada tą patį sakinį. Bet nekaltinkime už tai programuotojų – Nintendo DS’as nėra galinga ir daug atminties turinti konsolė, todėl tikiu, kad tokia nusipelniusi kompanija, kaip EA, padarė viską, ką galėjo.

Galite drąsiai teigti, kad turite futbolo imitatorių savo kišenėje!

Iš prigimties arkadoms skirtoje konsolėje gimė puiki priešingybė arkadoms. Tai FIFA 10 – futbolo imitatorius. Kelionėje, ar šiaip draugų būryje žaidimas žaisti labai tinkamas, bet neužmirškite, žmonės, ir tikro kamuolio!