Muzika video žaidimuose svarbi, tikriausiai dauguma tai patvirtins, tačiau, ar dažnai atkreipiam dėmesį į muziką skambančią žaidimo metu? Tikriausiai ne. Bet jei muzika neatitiktų žaidime vykstančio veiksmo ar nesiderintų su tuo metu tvyrančia įtampa, kaip mat pajustume, kad kažkas nėra gerai?

Dar seniau, kai kompiuterinių žaidimų rinka tik pradėjo formuotis, vyresni puikiai pamena žaidimus, kurių muzika nebūdavo tokia maloni ausiai, kaip dabar. Dažniausiai po kiek laiko galvą kvaršinanti muzika lydėdavo žaidžiant įvairius žaidimus. Dabar, kai video žaidimų rinka užaugo ir yra viena didžiausių pramogų srityje, muzika yra viena svarbesnių faktorių, kurie lemia žaidimo kokybę. Beveik visuose žurnaluose, ar interneto svetainėse apie žaidimus, kur yra vertinami žaidimai, rasime balą duotą už žaidimo muzikos kokybę.

Ar iš tikrųjų muzika gali pakenkti žaidimo kokybei? Galbūt vieningo atsakymo nėra, tačiau gerai pagalvojus, ar galėtume laimingi žaisti veiksmo žaidimą, kuriame jaučiama įtampa ir atrodo tuojaus nutiks kažkas negero, o muzikinis fonas tuo metu grotų lengvą, „neapkraunančią“ melodiją? Tikriausiai ne, iš karto pajustume nesuderinamumą, tai pradėtų erzinti, o galiausiai nusiviltume kūrėjų darbu.

Muzika žaidimų pasaulyje yra svarbi, tai neabejotina. Kiekvieną kartą kūrėjai kreipia didelį dėmesį į muzikinį foną, samdo gabius kūrėjus, kurie sukuria tokius muzikinius kūrinius, kurie nenusileidžia ir kino muzikos kokybei. Vis dažniau atsiranda kompanijų, kurios žaidimo muzikos takelį išleidžia atskiruose CD , nors tai seniau labiau buvo būdinga japonas, „Final Fantasy“ ar „Hingdom Hearts“ muzikos takeliai. Tačiau dabar tai daro nemažai kitų garsių žaidimų leidėjai.

Ne vien žaidimų muzikos kūrėjų darbai keliauna į atskirus CD, vis dažniau rengiami koncertai, kaip pavyzdys nuo 2005 metų vykstantys „Video Games Live“ koncertų turai. Šių turų metu salėse žmonėms yra grojami tokių žaidimų kaip „Halo“, „World of Warcraft“, „The Legend of Zelda“, „Metal Gear Solid“ ar gerai žinomų „Tetris“, „Mario“, muzikos kūriniai. O kūrinius groja ne kas kitas, o profesionalūs orkestrai! Pirmaisiais metais įvykę vos 3 koncertai, dabar pristatomi apie 50 kartų per metus įvairiose Azijos, Europos ir Amerikos koncertų salėse. Koncertai rengiami ir tokiuose renginiuose, kaip E3, WonderCon, Comic Con ir kituose. „Video Game Live“ taip pat aplanko ir mokyklas bei universitetus, kur mokiniai ir studentai gali ne tik pasiklausyti savo mėgstamų žaidimų muzikos kūrinių gyvai, bet ir bendrauti su scenos profesionalais.

Tačiau, ne tik specialiai žaidimui sukurtos melodijos groja žaidimuose. Pavyzdžiui „Dance Dance Revoliution“, galima sakyti revoliucionavo šokių muzikos žanrą, nebereikia eiti net į klubus, šokti pagal smagią šokių muziką galima ir namuose su šeima ar draugais. O tie kas apskritai nesidomėjo šokių muzika ir į šokių aikšteles klubuose nemėgo eiti, ar tiesiog drovėjosa šokti minioje, tai jiems dabar suteikta galimybė linksmintis, vieniems savo namuose.

„Rock Band“, „Guitar Hero”, ar kituose panašiuose žaidimuose, kuriuose groja jau populiarios, žinomų atlikėjų dainos, privertė gerai susimąstyti leidybines kompanijas dėl pajamų, kai už mažas licensijas pardavę kūrinius žaidimų kūrėjams, leidėjai iš to daug neuždirbo ir dar pajuto įrašų pardavimų smukimą. Tačiau, neišduoti licensijų muzikos įrašų kūrėjams gali būti dar blogiau, atsirastų tokių atlikėjų, kurie būdami neitin garsūs ir pardavę savo licensijas, galėtų greitai išpopuliarėti ir taip po kurio laiko tapti garsiais nepriklausomais atlikėjais, o tai būtų labai didelis smūgis įrašų kompanijoms. Tačiau, žaidėjams tai puiki proga viename žaidime turėti daugybę skirtingų kūrinių, kuriuos dar galima pačiam papildyti ar miksuoti, o užsinorėjus atnaujinti fonoteką.

Nors lėtai, tačiau muzika viedo žaidimuose vystosi. Dažniausiai nuostabūs žaidimo garso takeliai ir jų kūrėjai nėra įvertinami, koncentruojant dėmesį į žaidimo veiksmą, aplinkas, muzika lieka tik fonas, kuris leidžia jaustis patogiau. Tačiau, vis daugiau atsiranda renginių, ar vis dažniau žaidimo muzikos takelis išleidžiamas atskirai (pvz. kaip specialus CD). Taip pat, kiekvienais metais rengiami žaidimų apdovanojimai primena apie geriausius muzikos takelius bei įvertina jų kūrėjus. Galima pasidžiaugti, kad nuolatos auganti žaidimų muzikos kokybė vis daugiau sulaukia dėmesio. Galbūt ateityje daug dažniau sulauksime koncertų skirtų žaidimų muzikai, o gal atsitiks ir taip, kad šiuos kūrinius galėsime girdėti ir radijo stočių, ar muzikos televizijų eteryje. Argi nebūtų smagu išgirsti kūrinį, kurį atliktų garsus atlikėjas?

Reiktų pasidžiaugti, kad yra tokių žmonių, kurie taip stengiasi ir kuria muziką žaidimams, nors patys lieka nepastebėti. Tokie žmonės, kaip Nobuo Uematsu, garsiosios „Final Fantasy” serijos muzikos kūrėjas, Naoki Maeda, „Dance Dance Revoliution“ garso takelio kūrėjas, na ir žinoma daugybė kitų, nemažiau prastesnių garso takelių kūtėjų, kurie stengiasi ir daugybė laiko praleidižia prie natų rašymo, manau, nusipelnė būti pagerbti. Tikėkimės ateityje sulauksime dar didesnio dėmesio žaidimo muzikai ir žinoma, kūrėjų pristatymui.