Antrasis pasaulinis karas, 1942 metai. Sąjungininkai prieš nacistines šalis. Visai kitame žemyne, tai pat vyksta kovos. Škotijos kariai prieš Japoniją. Deja daugeliui Škotijos karių nepavyko ilgai priešintis japonams ir daugelis buvo paimti į nelaisvę.

Šis filmas yra apie tai, kaip 61 tūkstantis sąjungininkų karių buvo priversti statyti tiltą „Tailandas – Birma“.
Filmas prasideda tai, kad papasakojamas prologas, tarsi kokio nors vieno žmogaus dienoraščio skyrius. Apskritai visas filmas yra tarsi dienoraštis, suskirstytas į skyrius. Tai nėra blogai, galbūt netgi labai pagirtina, nes kiekvienas „etapas“ yra išbaigtas ir nekamuoja „nepilnavertiškumo efektas“, jog kažko trūksta. Toliau filmas mus nukelia į japonų pabėgėlių stovyklą, kurioje vyrauja „savi“, žiaurūs rytų kultūros įstatymai.

Šiaip domiuosi istorija ir įvairiomis kitų filosofijos sampratomis, tačiau būtent rytų kultūros, taisyklės, disciplinos, man paliko be galo didelį įspūdį, kaip tai buvo įgyvendinta jų šalyse ir „prigijo“. Vien per karą japonai išsiskyrė drausme, heroizmu, visišku baimės neturėjimu, paklusnumu. Taipogi karo vadas yra visada teisus, nesvarbu, koks įsakymas duotas, visos priemonės pateisinamos kare.

Filmo režisierius David L. Cunningham‘as sukūrė tikrai puikų filmą karo tema. Surinko tikrai žymius aktorius, pasinaudojo žiūrovą „užkabinančiu“ scenarijumi, nagrinėjančiu daugiau negu „KARAS ir LAISVË“ temas. Man tai labai patiko. Pagrindinės šio filmo temos galima sakyti yra visiškos priešingybės. Pirmoji tai būtų – noras ištrūkti iš stovyklos gyvam, nesiskaitymas ir ignoravimas japonų valdžios ir kultūros.

Antroji bando žvelgti giliau. Joje „gvildenama“ tema – Dievo supratimas, susitaikymas su esama padėtimi, svarbesnės dvasinės vertybės.
Šiam filmui, tai labai tiko. Šiaip, visuomet, kai rašau apžvalgas games.lt apie peržiūrėtus filmus, tenka vėl iš naujo prisėsti prie filmo (kurį dažnai būnu matęs ne kartą ir ne 2) ir žiūrėti jį iš dviejų perspektyvų – kaip eilinis žiūrovas ir kaip kritikas (kad ir koks bebūčiau), visuomet būnu nusistatęs pesimistiškai, kad galėčiau atsirinkti filmo „perliukus“ ir „nuodėgulius“. Tai visuomet nuteikia ne stereotipiškai žvelgti į filmus. Būtent šį filmą žiūrėdamas buvau visiškai priešingos nuomonės. Kodėl ? Ogi todėl, kad jaučiau, kad filmas negali būti blogas.

Aišku tai galėjo nuskambėti neužtikrintai, tačiau pamatęs apie ką filmas, kokie aktoriai, režisierius ir vertinimai, visuomet galima susidaryti įvairią nuomonę, tačiau šis filmas yra įdomus tuo, kad jį žiūrėdamas tarsi galvoji „mhm, o jeigu dabar bandytume bėgti per rytinę pamainą“ arba „o jeigu dar palauksime ir mus kas nors išvaduos“. Tai tikrai keistas jausmas, kai bandai nuspėti įvykius (bandome dažniausiai visada, tačiau būtent apie WW filmus, ta darau ypač retai), bet čia tarsi pats susilieji su scenarijumi. Tai puikiai „prilimpa“ prie bendro filmo vaizdo.

Dabar metas pakalbėti apie vaidybą. Kaip minėjau aktorių žvaigždynas tikrai patraukia akį. Vieną pagrindinių vaidmenų vaidinantis aktorius Robert Carlyle (filme Majoras Kambelas). Daugelis šį aktorių turėtų atpažinti iš filmo „Hitleris – Blogio šaknys“. Labai puikiai įvertinas kritikų ir susižėręs ne vieną apdovanojimą filmas. Šio aktoriaus vaidyba šiame filme yra tikrai aukšto lygio ir prisikabinti prie ko nors būtų tikrai sunku. Visos scenos, kuriose jis vaidina yra su dideliu kruopštumu atliktas darbas.

Kitas neabejotinai gerai žinomas aktorius yra Kiefer Sutherland‘as, daugeliui geras žinomas iš serialo „24“ arba nesenai kino teatrus šturmavusio filmo „Veidrodžiai“.

Kieferis filme vaidina leitenantą Džimą, kuris, bet kokiomis priemonėmis nori ištrūkti iš šio beprotnamio, kuriame yra įkalintas. Nenoriu užbėgti įvykiams už akių, tik pasakysiu, jog stovykloje gyvenimas jam buvo ne rožėmis klotas… Vaidyba taipogi pasižymėjo aukštu lygiu (ko norėti, juk nuo mažų dienų Kieferis lankė teatrą ir žavėjosi vaidyba).

Kiti ne tokie žinomi aktoriai būtų – James Cosmo, Greg Ellis, Brendan Cowell, Mark Strong ir t.t
Įstrigo vienas japonų kino aktorius – Yugo Saso. Filme jis vaidina japonų eilinį kareivėlį, siekianti kilti šlovės laiptais, tačiau šitame „mėšle“ (atsiprašau už šį žodį, tačiau čia jis geriausiai tinka), kare kilti šlovės laiptais nėra taip lengva. Taigi jo vaidmuo karo stovykloje yra pranešti įvykius, vykdyti žemiausius įsakymus, ir išversti iš japonų kalbos į anglų kalbą (belaisviams). Mokėjimas suprasti ir šiek tiek kalbėti angliškai darė jį stipresniu už kitus. Stipresniu dvasiškai, o ne morališkai.

Visas filmas supintas moralės ir sielos principais, nagrinėjantis vienas kitą kitu kampu. Ir pabaigoje, lieka tik apmąstyti, ką tu matei per filmą – karą, ar kažką daugiau ? Turbūt kažką daugiau… Filmo pagrindinis „deimančiukas“ tikrai nėra KARAS. ( pradžioje, aš taip jo norėjau), tai kažkas daugiau. Esu matęs daug filmų apie karus ir nedaugeliui pavyksta puikiai supinti šiuos du skirtingus dalykus – karas ir dievas. Galbūt arčiausiai šio filmo man pasirodytų „Saints and Soldiers“, kuris akies krašteliu siekė parodyti ir dvasines vertybes.



Apie muziką. Jos yra, nors ir ne tiek daug, ji puikiai įsilieja į bendrą filmo foną, ir tikrai būna tose vietose, kuriose reikia. Galime tik pasveikinti kūrėjus, jog nesugadino savo filmo muzikiniu apipavidalinimu.
Filmo trukmė beveik dvi valandos. Kai kurie, kurie norės veiksmo ir žarnų, to tikrai negaus, taigi galite net nežiūrėti šito filmo. Kiti dėl veiksmo trukumo gali netgi užmigti. Skaičiau tokių komentarų buvo ( keista iš kur tokių flegmatikų dar atsiranda… ). Filmo pagrindinė mintis yra užslėpta tikrai giliau. Pats pagrindinis dievo „apsireiškimas“, jei čia taip būtų galima pavadinti, atsiskleidžia tik filmo pabaigoje. Nors pabaiga nėra „užkabinanti“, tačiau aš norėjau to DVASINIO pasaulio parodymo, kuris atsvers moralines, bei dvasines vertybes. Aš jį gavau ir esu be galo patenkintas, kad nusipirkau šį filmą.
Siūlau ir jums, kadangi šio filmo kaina yra tikrai prieinama kiekvienam – 10 litų. O tiek šis filmas yra tikrai vertas.
Taigi šiandien viskas. Iki kito karto „ginklų broliai“!


IMDB vertinimas 7.1/10 Mano vertinimas 8, nes: puikiai atskleidė pagrindinę mintį, surinkta puiki aktorių komanda, tokio požiūriu sukurtų filmų tėra vienetai, įsiminė muzikinis apipavidalinimas.

Projekto autorius: Egidijus Šereika (Tokyo)

Straipsnio autorius: Minduagas Drigotas (SOrrOw)

Dar vienas, jau 5 mano video darbas jums. Įvertinkite.