Neskaitant ekskliuzyvinių variantų, tokių kaip LGA 2011 ar LGA 2066, AM4 procesoriaus lizdas buvo pirmasis naujo formato lizdas nuo 2009-jų metų, kai pasirodė Intel LGA 1156 procesoriaus lizdai. Ta pati lizdo ir procesoriaus forma gyvuoja iki šiol. AMD savo lizdo ir procesoriaus formos nekeitė nuo 2006-ųjų kai gamino ypač konkurencingus AM2 lizdo Athlon 64 X2 procesorius iki fiasko su AM3+ lizde montuojama AMD-FX serija.

Ir tai, kad lizdo bei procesoriaus forma nekinta bėgant laikui yra labai geras dalykas. Bet kuris 2010-aisiais metais pagamintas procesorius gali aušinti šiuolaikines sistemas. Kadangi aušintuvai morališkai sensta ypač lėtai, tai yra puikios naujienos, nes galingą seną aušintuvą galime drąsiai montuoti ant modernaus procesoriaus be jokių papildomų investicijų.

Kurdama Ryzen procesorius, AMD pradėjo viską nuo nulio, nes paskutiniai jų gaminiai buvo labai nevykę. AMD pavyko – naujieji jų procesoriai yra žymiai konkurencingesni. Kartu buvo pristatytas ir visiškai naujo formato AM4 CPU lizdas.

Jam prireikė visiškai kitokio formato aušintuvų. Noctua sureagavo į tai gan neįprastai. Vietoj to, kad esamus gaminius papildytų AM4 montavimo detalėmis, Noctua pristatė naująją procesorių aušintuvų seriją skirtą AM4 procesoriams. Šiandien mes ją ir bandome.

Detalus žvilgsnis

Perkantys Noctua aušintuvą AM4 lizdo procesoriui turi du pasirinkimus – pirkti standartinį procesorių, nusiųsti pirkimo į Noctua ir nemokamai gauti AM4 lizdui skirtų montavimo detalių rinkinį, arba pirkti komplektus tiesiog su komplektacijoje esančiomis AM4 montavimo detalėmis. Tuoj atsiras ir kitas sprendimas – prie įprastų aušintuvų bus komplektuojamos AM4 montavimo detalės, tačiau iki to buvo prieita labai negreitai.

Noctua suprato, kad prie visų aušintuvų gamos pridėti aušinimo rinkinius yra beprasmiška. Dėl to AM4 versijas įgavo tik trys modeliai – NH-L9x65, NH-U12S ir be abejo pats galingiausias kompanijos modelis NH-D15.

Noctua NH-L9x65 SE-AM4 yra panašaus į Stock aušintuvą dydžio modelis. Jis skirtas užimant mažai vietos išspausti kuo daugiau aušinimo galios. Deja šiais laikais tai aktualu tik HTPC sistemose, standartiniai kompiuteriai nesunkiai talpina didesnius aušintuvus arba 120 mm aušinimo skysčiu sistemas.

Daugumai optimaliu pasirinkimu atsižvelgiant į kainos ir kokybės santykį turėtų tapti NH-U12S SE-AM4. Tai yra visiškas standartas – 120 mm ventiliatorių turintis Tower tipo aušintuvas. Aušintuvas leidžia daryti pakankamai padorų overclock‘ą, arba tiesiog garantuoti ypač žemas temperatūras ir tylų veikimą.

Atskirai pristatinėti NH-D15 SE-AM4 turbūt nereikia. Tai tiesiog legendinis NH-D15 su AMD platformai skirtomis montavimo detalėmis. Didelis aušintuvas maksimumas (arba labai arti to), ką įmanoma išspausti iš aušinimo oru sistemų. Aušintuvas nėra skirtas tiems, kam tiesiog užtenka tylaus veikimo ir žemų temperatūrų. Jis skirtas overclock‘eriams, siekiantiems pasiekti kuo didesnį procesoriaus greitį.

Fiziškai aušintuvai absoliučiai niekuo nesiskiria nuo standartinių aušintuvų versijų. Nėra net jokios žymės ar užrašo, kurie Jums leistų atskirti universaliuosius aušintuvus, nuo pritaikytų AM4 lizdui. Vienintelis skirtumas yra tik pridedamos detalės.

Montavimas nėra sudėtingas, primena Noctua montavimą Intel platformose. Paprasčiau gali būti nebent gamyklinius aušintuvus. Tiesa tai yra vienas iš dviejų, gamyklinių aušintuvų pliusų. Kitas pliusas – jie yra nemokami.

Testai

Testuose bus naudojama ne ta sistema, kuri yra naudojama visada, nes mauti šiuos aušintuvus ant Intelio reikėtų ir papildomų detalių, taip pat reikėtų ir paieškoti kokios nors prasmės tam, nes juk mes aiškinamės, kaip šie aušintuvai veikia AMD platformoje.

Noctua aušintuvą supriešinsime su AMD gamykliniu aušintuvu. Gamintoja akcentavo, kad Wraith Stealth turės labai gerą aušinimo našumą ir sukūrė viziją, kad tai yra naujas vėjo gūsis gamyklinių aušintuvų rinkoje. Kur kas rimtesnis konkurentas bus Corsair H100i PRO RGB aušinimas skysčiu.

AMD Ryzen 5 2600X CPU

MSI B450M PRO-VDH PLUS pagrindinė plokštė

2 x 8 GB ADATA XPG Z1 DDR4, 2666Mhz, CL16 RAM

ADATA XPG SX950U SSD 960GB

PNY GeForce RTX 2080 XLR8 OC

Deepcool ATX Chassis TESSERACT SW korpusas

Corsair RM650x PSU

Išvados

Kiekvienas asmeniškai gali nuspręsti, ar perkant procesorių siųstis AM4 montavimo rinkinį, ar pirkti procesorių su jau esančiomis montavimo detalėmis. Pirmojo pasirinkimo privalumas yra nepriklausymas nuo AM4 platformos – jeigu nuspręsime grįžti prie Intel, mes jau turėsime tam reikalui skirtas detales. Antrojo pasirinkimo privalumas – nereikės siųsti jokių pirkimo dokumentų ir laukti kol bus atsiųstos detalės – nusiperki aušintuvą ir iš karto gali jį montuoti į sistemą.

Šiek tiek keista, kad Noctua iš karto neįtraukė AM4 lizdo montavimo detalių į standartinę aušintuvų komplektaciją, o nusprendė išleisti naujus, atskirus modelius bei papildomų detalių komplektus seniau išleistiems aušintuvams.

Noctua NH-L9x65 SE-AM4 yra šiek tiek vėsesnis ir tylesnis aušintuvas už AMD gamyklinį aušintuvą. Pasiektas skirtumas mane labai maloniai nustebino – fiziškai gan panašūs aušintuvai pademonstravo visiškai skirtingus rezultatus. Asmeniškai aš buvau linkęs tikėti fizikos dėsniais ir nesitikėjau, kad du fiziškai panašūs „gelžgaliai“ veiks taip skirtingai. Kaip liaudies išmintis teigia „stock‘as“ lieka „stock‘u“.

Tiesa, dėl didelio skirtumo, lyginant su didesniais aušintuvais, jis rekomenduotinas tik tose vietose, kur daugiau niekas ir netelpa, bet norima išspausti maksimaliai iš ankštos vietos – dažniausiai tai yra kompaktiškos HTPC sistemos.

Na o standartinėse sistemose pasirinkimai prasideda nuo NH-U12S SE-AM4. Tai vidutinės klasės aušintuvas, vidutinius poreikius turintiems klientams. Aušintuvas yra pakankamas visiems, kas nori tylaus veikimo ir žemų temperatūrų. Jeigu Jūs nematote didelio skirtumo, tarp procesoriaus dirbančio 4,7 GHz dažniu ir 4,9 GHz dažniu.

Tuo tarpu NH-D15 SE-AM4 yra aušintuvas, skirtas tiems, kam tas skirtumas yra labai svarbus. Jis sukurtas pasiekti maksimalią orinio aušinimo galią AM4 platformose. Skysčiu ar oru? Ir tas ir tas yra labai gerai. Vertėtų paminėti tai, kad fundamentaliai Noctua aušintuvai yra tylesni, tačiau Corsair turi „mandrą“ programinę įrangą, įgalinančią pusiau pasyvų veikimo režimą. Tad rinkitės tą variantą, kuris sukels daugiau šypsenos Jūsų veide.