Koks turi būti tikro žaidėjo asmeninis kompiuteris? Turbūt visi atsakytumėte, kad jis turėtų turėti galingą vaizdo plokštę, keturių branduolių procesorių, dar nepamaišytų ketvertukas gigabaitų operatyviosios atminties bei tūkstantį pinigų kainuojantis plačiaekranis monitorius…Na, jeigu Tau to užtenka neturiu daugiau ką pasakyti. Ši apžvalga skirta tiems žaidėjams, kuriems geimingui reikia žaibiškos reakcijos, keturių skardinių „Redbull“, gerų ausinių su mikrofonu, patogios klaviatūros ir pelės bei pilno serverio liaudies, pasiruošusios gauti į kaulus.

Kaip žinia „Hama“ negamina nei „Redbull“, nei automobilių. Užtat jie gamina geimeriams skirtus įrenginius, tokius kaip kompiuterių korpusai, ausinės, vairalazdės, pulteliai ir žinoma pelės. Visai neseniai į mano rankas pakliuvo dvi „pro“ klasės pelės – „Raptor Gaming M3“ ir jos patobulintas modelis „Raptor Gaming M3x“. Šios pelės iš kitų išsiskiria savo didoka kaina, bet ar yra už ką mokėti?

Visų pirma, kaip išskirtinai žaidėjų kontingentui skirti periferiniai įrenginiai, pelės „M3” ir „M3x” pasižymi ypač prie rankos priglundančiu paviršiumi ir ergonomišku dizainu. Savo išvaizda labiausiai išsiskiria „M3”, kuri turi labiau iškilusias nišas nykščiui dešinėje bei bevardžiui pirštui ir mažajam piršteliui kairėje. Dėl to pelė idealiai priglunda prie delno. Tai ko kas retokai sutinkamas dizaino sprendimas, dar neįsigalėjęs tarp žaidimams skirtų pelių. Didžiausias to pliusas yra tas, kad paėmus pelę pirštai visiškai neliečia pagrindo ant kurio padėta pelė, kas leidžia išvengti nukrypimų ir netikslumų, kurie atsiranda dėl pirštų sąlyčio su kilimėliu ar kita danga. „M3x” pelė yra tradiciškesnio dizaino ir neturi išlinkimų visiems pirštams sudėti, tačiau turi tradicines nišas pirštams, kurie gal ir nepanaikina sąlyčio su kilimėliu, bet puikiai apima visą delną ir neleidžia pelei išslysit iš rankos. Tad jei norite tradiciškesnės išvaizdos pelės, patarčiau rinktis „M3x”.Verta pastebėti, kad pelės tinkamos tik dešiniarankiams žaidimų fanatikams.

Bendrą vaizdą gerokai apkartina tai, kad pelės turi labai pigiai atrodančių plastmasinių detalių, ypatingai matomų „M3” modelyje. Per keletą savaičių, kiek teko naudotis pelėmis, joks brokas neišryškėjo ir vargu ar išryškės netolimoje ateityje – „Hama“ šioms pelėms suteikia net trijų metų garantiją. Žinoma, daugelis žaidimams skirtų periferinių įrenginių gamintojų savo produkcijai suteikia 5 ar net viso gyvenimo garantiją, bet kaip tokio kasdienio naudojimo daiktui trys metai yra tikrai nemažai. Ir apskritai, retas profesionalus žaidėjas naudojasi ta pačia įranga daugiau nei keletą metų.

Abi pelės komplektuojamos kartu su dviem krepšeliais. Vienas iš jų skirtas neštis pelę į LAN turnyrus arba šiaip pasiimti į kelionę. Antrajame krepšelyje rasime svarelius, kurie montuojami į peles taip keičiant jų svorį. Beveik visą laiką naudojausi tik dviem variantais: su vidutiniais svoriais arba iš viso be papildomų svarelių. Be svarelių geriausia pliektis šaudyklėse, tuo tarpu padidinus svorį yra kur kas patogiau naršyti internete ir atlikti kasdienius darbus kompiuteriu. „M3“ svoris reguliuojamas nuo 120 iki 140g, tuo tarpu „M3x“ svoris keičiamas 110-140g amplitudėje.

„Hama“ prideda ir atsarginių kojelių ir varžtų rinkinį, nors pastarasis vargu ar bus naudojamas. Norint pakeisti svorius reikia atsukti vieną varžtą, todėl „Hama“ matyt apgalvojo tą scenarijų, kai svorių keitimo metu varžtas pametamas. Tai yra grynų gryniausia kvailystė. Tai nėra kažkokie specifiniai varžtai, o patys paprasčiausi, kurių gali įsigyti bet kurioje ūkinių prekių parduotuvėje. Kam jų įdėti į komplektą bent keturis, neaišku.

„Raptor Gaming M3“ turi šešis, o „M3x“ modelis net devynis mygtukus. Visiems papildomiems mygtukams galima nustatyti konkrečias komandas į kompiuterį instaliavus programinę įrangą. Tos komandos gali būti įvairios, pradedant tam tikros programos paleidimu, baigiant klavišų kombinacijų nuspaudimo simuliacijomis. Ta pati programinė įranga leidžia reguliuoti bei kalibruoti ir aibę kitų pelės nustatymų, tokių kaip paspaudimo vėlavimas, ratuko jautrumas ir kitus dalykus, kurių neleidžiama keisti iš įprastinės „Windows“ terpės. Iš pradžių net nežinojau kur panaudoti visas funkcijas, bet vėliau, perpratęs makrokomandų sistemą be jos gyventi tiesiog negalėjau. Visas darbas kompiuteriu tapo našesnis ir patogesnis. Po pelių testavimų buvo labai keista grįžti prie savo įprastinės pelės.

Abi apžvelgiamos pelės turi pačios aukščiausios klasės lazerinius jutiklius, o tai leidžia pasiekti tikrai solidžiai atrodančias rezoliucijas: „M3“ programiniu būdu pasiekia 2400 dpi, o „M3x“ net įspūdingą 4800 dpi rezoliuciją. Iš tikrųjų kiekvienas žaidėjas pasakys, kad kartais pasikeitus aplinkybėms reikia greitai sumažinti dpi. Apie tai pagalvojo „Hama“ specialistai – jie į peles įdiegė dpi reguliavimo mechanizmus tiesiai ant jų viršaus, tad nebereikės spausti ctrl+alt+delete ir paleidinėti pelių „softo“. Užtenka nuspausti mygtuką ir pelės ratuku nustatyti norimą dpi. Tada pakanka vėl spustelėti specialų mygtuką ir viską užfiksuoti. Rezoliuciją „M3“ pelėję nurodo LED lemputės: kai dega viena, rezoliucija yra 800 dpi, kai dega dvi – 1600 dpi o kai užsidega trys – 2000 dpi. „M3x” naudoja panašų mechanizmą, tik nėra LED lempučių, o naudojamos įprastinės trys fiksuojamosios padėtys.

Keičiant dpi, kur kas patogiau ir greičiau naudotis „M3x” modeliu, kuris turi kiek paprastesnį dpi keitimo mechanizmą. „M3” atveju tenka paspausti nepatogioje vietoje esantį dpi keitimo mygtuką, o po to dpi reguliuoti ratuko pagalba. Labai blogai yra tai, kad neapsipratus dažnai pasitaikys taip, kad ratuku nustatysi didesnę arba mažesnę rezoliuciją nei norėjai. O tai gali kainuoti pergalę. Geroji pusė yra ta, kad tokia sistema iki nulio sumažiną atsitiktinio dpi pakeitimo galimybę.

Kitas smūgis žemiau juostos yra tai, kad „M3” ir „M3x” pelės yra laidinės. Taip, aš turiu peles kainuojančias per du šimtus litų, kurios jungiamos laidu. Šias laikais laidinės pelės toks pat pasmerktas išnykti dalykas kaip standartinės raiškos televizija. „M3” turi dviejų su puse, o „M3x” dviejų metrų ilgio kabelį. Iš to žinoma daugiau bėdos nei naudos, nes nuolat painiojasi laidai, kurių kaip žinia ir taip netrūksta ant žaidėjų stalų. Laida yra labai ploni ir neturi jokių apsaugų, tad po dažnesnio lankstymo tikėtina įtrūkimo galimybė. Erzina ir tai, kad šių pelių laidai nors ir trumpoki, bet mėgsta susipinti. Sprendimas vietoje belaidžių technologijų naudoti laidus sietinas su nusistovėjusiu mitu įvairiuose žaidėjų sluoksniuose neva tai tai turnyru metu gali atsirasti trigdžių ar net iš viso dingti ryšys su kompiuteriu. To jau daugybė metų kaip nėra (dar klausimas ar apskritai tai kada nors buvo, nes tai „mano draugelio pažįstamas sakė…“ tipo mitas), tad tai nemaža „Hama“ klaida.Šios klaidos sunkinanti aplinkybė yra ir tai, kad „Microsoft“, „Razer“, „Logitech“ ir kiti žymus gamintojai už panašią kainą siūlo belaides alternatyvas. Labai keista, bet „Hama“ apskritai neturi jokių „pro“ klasės belaidžių pelių. Toks „Hama“ konservatyvumas ir inovacijų stygius suteikia konkurentams didelį pranašumą.

Užtenka tų techninių charakteristikų. Svarbiausia yra tai, kokius rezultatus ji demonstruoja žaidimuose.

Peles išbandžiau tokiuose žaidimuose kaip „Counter Strike 1.6”, „Unreal Tournament 3”, „Call of Duty: Modern Warfare 2”, „Quake Wars” bei strategijose „ Napoleon: Total War“ ir „Command & Conquer 3: Tiberium Wars”.

Apibendrinus, įspūdis labai malonus. Sugebėjimas daryti „headshot’us“ ar duoti racionalesnius įsakymus prancūzams kardinaliai nepasikeitė, bet viską žaisti tapo žymiai patogiau. Prie to stipriai prisidėjo papildomi klavišai, ypač kalbant apie strategijas. Pelė be klaidų ir su pavydėtinu preciziškumo vykdė mano komandas. Labiausiai šių „Hama“ pelių kokybė išsiskiria pažaidus žaidimą su kita, senesne pele. Skirtumas tiesiog pribloškiamas – ypač šaudyklėje „Counter Strike 1.6”, kurioje nukauti oponentą su „Hama“ pelėmis tapo pastebimai lengviau. Tiesa, verta pastebėti, kad pelė daug patogesnė laikyti rankoje žaidžiant, nei sakykime naršant internete, kai ji laikoma kiek laisvesnėje padėtyje.

„Raptor Gaming M3 ir M3x” skirtos labai siauram žaidimų mėgėjų sluoksniui. Jei nori universalios pelės, nei viena iš jų Tau tikrai netiks. Pelės naršant internete ar dirbant su grafiniu redaktoriumi jaučiasi nenatūraliai. Tai nėra taip taikytina „M3” modeliui, kuris primena dizaineriams skirtas peles, bet deja su tokiais dizainerių išgirtais modeliais kaip „Logitech MX Revolution“ lygintis tikrai negali. Galutinai šias peles nepopuliariomis paverčia jų kaina: „M3” ir „M3x” kainuoja 170 ir 240 Lt atitinkamai, kas yra tikrai daug. Pirkti jas verta nebent dėl išskirtinio dizaino ir aukščiausios klasės lazerinio daviklio.Šios pelės yra gavusios eilę garsių ir ne tokių žinomų žurnalų bei internetinių portalų apdovanojimų. Nepaisant to, primygtinai siūlau prieš perkant išbandyti šias peles parduotuvėje. Labiausiai atkreipk dėmesį į patogumą laikyti pelę rankoje. Jei „M3” ar „M3x” pasirodė patogios, dėl jų veikimo gali nesijaudinti – šių pelių tikslumas prisitaikymas žaidimams yra nepriekaištingas. O dabar svarbiausia dalis: pasitikrink kokius žaidimus mėgsti. Jei žaidi visus iš eilės populiarius žaidimus kuriuos išleidžia, tada nepirk nei vieno iš šių produktų. Turėsi tiesiog brangų įrenginį, kurio potencialo taip ir neišnaudosi, ypač jei žaisi tokius žaidimus kaip „Assassin’s Creed II“ ar „Bioshock 2” bei kitus panašius, labiau konsolėms skirtus projektus.Bet jei žaidi keletą gerai visiems pažįstamų strategijų ar šaudyklių ir sieki kaip įmanoma aukštesnių rezultatų – „M3” arba „M3x” pelė yra svarstytinas variantas.