Planšetę yra žaislas – ji nėra įrenginys skirtas rimtam darbui. Tokia mano nuomonė iki šiol. Šių įsitikinimų nepakeis nei naujausias Apple iPad, nei kažkelintos kartos Samsung Galaxy S. Juos gali pakeisti gali nebent… pigūs kiniški produktai! Ir prieš burbuliuodami apie tai, koks aš neteisus bent jau išklausykite kodėl.

Planšetė gali būti kaip trečias kompiuteris, besimėtantis po lova, kartais iš po jos ištraukiamas kavai pasidėti, susiskambinti per Skype, vaikui į sieną pamėtyti ar Games.lt naujienas paskaityti. Bet ne daugiau. Taip yra todėl, kad iOS ir Android nėra pilnavertės operacinės sistemos, galinčios būti pilnaverčiu Windows pakaitalu.

Iš dalies situacija pakeitė Windows 10 atėjimas ir naujų Intel procesorių debiutas. Pagaliau planšetė tapo kur kas rimtesniu daiktu. Jomis jau galima naudotis tomis pačiomis programomis kaip ir Windows aplinkoje. Mažas ekranas, būtinybė prijungti išorinę klaviatūrą ir kiti niuansai vis dar leidžia planšetei būti ne tokiam geram pasirinkimui kaip tiek pat kainuojantys kompaktinio dydžio nešiojamieji.

Ir visa tai užsibaigė pigių Windows 10 operacinę sistemą turinčių planšečių debiutu. Jų privalumas – ypač žema kaina. Dabar nebegalime sakyti, kad vietoj planšetės geriau rinktis pigų nešiojamąjį, nes jie priskiriami visai kitai kainų kategorijai ir tiesiog nebekonkuruoja. Žema kaina atperką net ir produktyvumo dirbant mažesniam ekrane trūkumą.

Šiandien išbandome būtent tokią planšetę – Onda V80 Plus, kainuojančia vos 80 eurų. Privalome pripažinti, kad lyginant su Windows, Android turi neginčijamą savo privalumą – daug geresnį liečiamiesiems ekranams skirtą pramogų arsenalą. Dėl to į Onda V80 Plus įdiegtos dvi operacinės sistemos – Šalia Windows 10 sukasi ir Android 5.1.


Pakuotė ir komplektacija

Onda V80 Plus kompiuteris atkeliauja štai tokioje baltoje minimalistinio dizaino dėžutėje. Ant jos nėra produktų nuotraukų ir visiškai jokios informacijos apie viduje besislepiančios planšetės savybes. Ne labai informatyvus sprendimas, užtat labai gražu ir tvarkinga.

O jeigu ta informacija Jums yra būtina, ją galite rasti ant pakuotės galinės dalies. Tiesa, daugiau ten nieko daugiau ir nėra.

Komplektacija mane iš ties stipriai nuvylė. Prie kompiuterio pridedami tik informaciniai lapeliai ir USB laidas. Kaip privalomą priedą, kurio pasigedau, paminėčiau maitinimo iš elektros srovės adapterį. Apie tokius dalykus kaip ausinės ar įprastų USB adapteriai net neverta kalbėti – čia jų nė kvapo.

Tuo tarpu į elektros lizdą kišamo maitinimo adapterio čia tikrai labai trūksta. USB jungtimi planšetė kraunasi, gana lėtai, panašiu greičiu kokiu yra vartojama energija žaidžiant žaidimus. Dėl to intensyviai naudoti planšetę sujungus su kompiuteriu yra beprasmiška, kadangi baterijoje esančios energijos kiekis visiškai nekyla, o jeigu baterija buvo tuščia, kompiuteris viduryje žaidimo gali įsijungti.

Na o dabar metas nustoti apsimetinėti, kad neturiu padoraus telefono pakrovėjo. Bet vis dėl to perkant produktą tikiesi, kad jame bus viskas ko reikia jo sklandžiam naudojimui. Juolab rekomenduojama naudoti pakankamai aukštą 2A srovės stiprį galintį perduoti įkroviklį.

Detalus žvilgsnis

Planšetė vaizdą rodo vidutinio dydžio, 8 colių įstrižainės ekrane. Jis gali atkurti aukštą 1920×1200 rezoliuciją. Džiugu, kad gamintojas nenusprendė pataupyti ir įdėti žemos rezoliucijos 1280×800 ekraną. IPS tipo ekranas puikiai atkuria spalvas, o vaizdas gerai atkuriamas į jį žiūrint iš visų pusių. Geras ekranas yra tikrai labai malonus siurprizas.

Labai džiugina puiki korpuso kokybė. Bronzinės spalvos metalinis galinis dangtelis suteikia gaminiui daug solidumo ir sukuria brangaus produkto įvaizdį. Jis pagamintas apdirbant aliuminį programuojamomis CNC staklėmis. Korpuso storis yra pakankamai nedidelis – 8,5 milimetro ties storiausia vieta, tad rankoje jis guli pakankamai patogiai.

Nepaisant metalinio korpuso planšetės masė išlieka pakankamai žema. Jo masė tesiekia 325 gramus, laikant didelį kompiuterį rankoje jo masės nesijaučia. Kalbant apie laikymą vienoje rankoje 8 colio ekraną turinčią planšetę, tai yra nesunku dėl siaurų ekrano apvadų, kurie siekia 4,8 milimetro, tai yra maždaug penktadaliu mažiau nei kitose planšetėse.

Kompiuteris turi USB sąsają ir HDMI bei 3,5 milimetrų audio išėjimus. Ką reikia daryti su 3,5mm audio jungtimi aiškinti turbūt nereikia. Deja komplektacijoje nėra adapterio iš Micro USB į normalaus dydžio USB jungtį, tačiau galime nusipirkti papildomą adapterį. Kalbant apie HDMI, verta paminėti, kad planšetės pakaks apdoroti ypač aukštos 4K rezoliucijos vaizdo įrašus.

Techninė dalis

Kompiuterio širdis – Intel Cherry Trail serijos X5 Z8300 centrinis procesorius. Keturių brandulių įrenginys standartiškai dirba 1,44 GHz dažniu ir prireikus galios gali pagreitėti iki 1,84 GHz. Dėl unikalios architektūros, jo specifikacijų negalima lyginti su ARM architektūros procesoriais, tuo labiau su kitais Intel lustais.

Pagrindinis šių procesorių privalumas yra suderinamumas tiek su Windows tiek su Android aplinkomis. Būtent procesorius yra pagrindinis dalykas leidęs Onda V80 Plus planšetei įgyti dvi operacines sistemas. Tuo tarpu daugumoje planšečių sutinkami ARM procesoriai neleidžia dirbti su x86 architektūra, dėl to Windows 10 su jomis yra nesuderinama. Žiūrint iš ARM procesorių pusės, vienintelis jų privalumas prieš Intel kuriamus lustus yra integruotas GPS imtuvas. Panaši situacija yra ir su 3G ir 4G ryšio modemais, tiesa jų neturi ir nemaža dalis standartinių planšečių.

Planšetinių kompiuterių pasaulyje, skirtingai nei nešiojamuosiuose ir stacionariuose, Intel HD integruota grafika nėra blogas dalykas. Grafinį lustą sudaro 12 komponentinių vienetų. Standartiškai ji dirba 200 MHz dažniu ir prireikus gali pasiekti 500 MHz dažnį. Grafinio procesoriaus architektūra yra identiška kur kas galingesniems Broadwell procesoriams, tik dažniai šiame planšetėms adaptuotame procesoriuje yra žemesni.

Planšetėje yra 32 GB eMMC tipo atminties. eMMC atmintis yra tarsi šiek tiek lėtesnis SSD diskas, skirtas tiems atvejams, kai paprastas SSD tiesiog fiziškai netelpa ir yra per daug brangus malonumas. Jeigu tiek atminties nepakanka, galima ją išplėsti iki 128 GB talpos atminties kortele, į kurią galėsime įrašyti media failus, bet ne programas.

Tiek planšetės priekyje, tiek gale yra integruotos identiškos 2 megapikselių raiškos kameros. Jos tinkamos nebent fiksuoti vaizdą Skype pokalbiams ar perduoti kažkokią vaizdinę informaciją. Kitiems reikalams ji yra netinkama, dėl ypač žemos fiksuojamo vaizdo kokybės.

Onda V80 Plus turi pakankamai neblogos 4200mAh talpos akumuliatorių. Pasak gamintojo to pakanka planšetę naudoti maždaug 6 valandas. Ar tai tiesa pamatysime testuose.


Android ir Windows 10 naudojimo patirtis

Prieš išbandydamas kompiuterį, galvojau, kad jis turės du įjungimo mygtukus – skirtingi mygtukai skirti skirtingoms OS įjungti. Taip deja nėra – įjungiama paskutinį kartą naudota operacinė sistema. Persijungimas tarp operacinių sistemų vyksta paspaudus nuorodas pačių OS viduje – paspaudus nuorodą išsijungia senoji, įsijungia naujoji.

Į planšetinį kompiuterį yra įrašyta Android sistemos 5.1 versija. Labai džiugu, kad tai yra ypatingai švari versija, neturinti jokių papildomų programų. Rezultatas – išjungus visas programas kompiuteris naudos vos kiek daugiau nei 300 MB operatyviosios atminties. Tad prisiminus, kad dėka visokio nereikalingo šlamšto Samsung ir kitų gamintojų planšetiniai kompiuteriai naudoja daugiau nei 1 GB operatyviosios atminties, V80 Plus galima lyginti su 3 GB RAM turinčiais modeliais.

Kad ir kaip būtų akcentuojamas Windows 10 tinkamumas liečiamiesiems ekranams, tačiau Android vis dar yra visa galva aukščiau. Pavyzdžiui Windows vis dar nesugeba suprasti, kada mums bus reikalinga klaviatūra, o Android kiekvieną kartą užžymėjus rašymo laukelį ją išmeta automatiškai. Taip pat klaviatūroje sunku perprasti prie kitokių ir ne tokių patogių skaičių rinkimo principų. Galiausiai ne visos Windows aplinkos programos teisingai supranta valdymą prisilietimais.

Tai nėra paties kompiuterio problema, tai visos dviejų operacinių sistemų idėjos problema, tačiau labai pasigedau patogios sąsajos tarp abiejų operacinių sistemų. Pavyzdžiui  Android operacinės  sistemos aplinkoje padarytą nuotrauką redaguoti naudojant Paint programą būtų iš ties keblus dalykas, patogiau būtų net ir turint du skirtingus įrenginius. Tai nėra kažkokia išimtinė Onda kompiuterio problema – tokia jau yra ta dviejų OS ekosistema.

Onda V80 Plus jau turi Windows aplinkoje įdiegtą Microsoft Office 365 programų paketą, pritaikytą mobiliesiems įrenginiams. Jį sudaro Microsoft Word, Excel ir PowerPoint programos. Dėl fizinės klaviatūros nebuvimo šiuo Office naudotis yra labai keista ir ne taip patogu kaip klasikine versija.

Testai

Planšetinio kompiuterio testavimui naudosime populiariausias mobiliųjų įrenginių testavimo programas: Antutu, 3DMark Sling Shot Extreme ir Geekbench 4. Onda V80 Plus demonstruoja štai tokius rezultatus:

Norėjau išmėginti 3DMark Windows aplinkoje ir palyginti skirtingose aplinkose gautus rezultatus. To nepadariau dėl kuklių 2GB operatyviosios atminties – 3DMark programai Windows aplinkoje rekomenduojami bent 4GB operatyviosios atminties.

Testuojant baterijos gyvibingumą Antutu Tester programa buvo pasiekti 3553 taškai. Tai yra pakankamai neblogas rezultatas – didelį ekraną turinčio planšetinio kompiuterio gyvybingumo laiką galima lyginti su ekonominės klasės telefonais.

Išvados

Onda V80 Plus galima įsigyti vos už 80 eurų. Už šią juokingą sumą gauname kokybišką, pakankamai greitą ir funkcionalią dvi operacines sistemas turinčią planšetę. Galima sakyti, kad tai yra minimali kaina, už kurią galima įmanoma įsigyti planšetinį kompiuterį.

Ir už tą sumą gauname labai gerą aukštos rezoliucijos ekraną, kokybišką ir tvirtai surinktą korpusą. Procesoriaus sparta kaip ekonominės klasės gaminiui yra labai gera. Negalima pamiršti to, kad įrašyta Android operacinės sistemos versija, skirtingai nei „firminiai“ produktai nėra prikišta nereikalingų funkcijų, vartojančių daug sistemos resursų ir stabdančių kompiuterio darbą.

Vienintelis dalykas, kuris man nepatiko šioje planšetėje yra integruoto GPS imtuvo nebuvimas. Tiesa kito pasirinkimo nei gamintojams, nei vartotojams nėra – kol Intel neintegravo GPS į savo lustus, tol Windows ir Android hibriduose GPS arba nebus, arba teks ieškoti produkto su išoriniu GPS lustu, o toks sprendimas kainuotų nepateisinamai daug. Žinant, kad net ir brangiose planšetėse kokybiškos kameros iš viso neegzistuoja, vidutinės kokybės kamerą, esančią šiame ypač pigiame kompiuteryje, liežuvis sunkiai apsiverčia vadinti trūkumu. 3G ir 4G ryšio modemus turi tik nedidelė dalis planšetinių, tad jų nebuvimą šiame ekonominiame modelyje yra sunku pastebėti.

Dėka labai tvarkingos Android versijos, 2 GB RAM pilnai užtenka, jog Android operacinė sistema veiktų tiesiog puikiai. Tiesa, to šiek tiek trūksta, kad Windows aplinkoje būtų atliekamos sudėtingesnės užduotis. Tam prieštarauja ir ribotas vidinės atminties kiekis – 20 GB vietos yra per mažai, norint Windows 10 operacine sistema naudotis sklandžiai. Dirbant su Windows 10 taip pat rekomenduotina ir išorinė klaviatūra.

Norint nevaržyti savęs Windows 10 sistemoje įdiegtų programų kiekiu ir atidarytų interneto langų skaičiumi, siūlau rinktis planšetę su 4GB RAM ir 64GB vidinės atminties, pavyzdžiui Onda Obook 20. Tiesa, ji kainuoja dvigubai brangiau, tad natūralu, kad  planšetėje už 80 eurų nėra tokių savybių.

Jeigu Windows aplinkoje Jums užtenka tik įeiti į internetą, ar peržiūrėti MS Office paketu parengtą dokumentą (redaguoti be fizinės klaviatūros jį būtų labai sunku), tada, to, ką siūlo ši pigi planšetė yra visiškai pakankama. Tiesa, dėl tokių smulkių užduotėlių labai tingisi įjunginėti Windows 10 operacinę sistemą. Su Android tai padaryti yra tiesiog greičiau ir paprasčiau.

Ir dar kartą pasikartosiu, kad nieko geriau už 80 eurų rasti tiesiog neįmanoma. Ši planšetė neatlieka tiek funkcijų kiek galima atlikti Windows 10 nešiojamame kompiuteryje, bet kaip planšetė ji yra puiki. Dėka tokios žemos kainos, kompiuterį verta rinktis tiems, kam jo iš tikrųjų planšetės net nelabai ir reikia, bet vis tiek norisi turėti gražų žaisliuką, skirtą kartais, kai tingisi „užkūrinėti“ stacionarų ar nešiojamąjį kompiuterį, arba pasidžiaugti lietimu valdomais žaidimais didesniame nei telefono ekrane. O tai daryti yra labai smagu.

Games.lt