Įpusėjęs rašyti tekstą pasitelkiau „Google“, kad rasti šios dienos kainas. Truputį nustebau supratęs, kad ausines jau testavo ir aprašė kolega SiRaZz. Jei skaitėte jo apžvalgą, nieko per daug naujo pas mane nerasite. Panašu, kad mūsų nuomonės sutapo. Jei neskaitėte, rinkitės kuri patogiau. SiRaZz tekstą rasite spustelėję nuorodą.

Logitech G930 yra tikrų tikriausios ausinės žaidėjui. Azartiškam žaidėjui, kuriam yra svarbūs truputi kiti dalykai nei kino, ar muzikos gerbėjams. Nepaisant to, produktas nustebino savo kokybe, savybėmis ir universalumu. Mano įpročių žmogui, su kompiuteriu praleidžiančiu ne mažiau 12 valandų per parą ir naudojant jį ne tik darbui, bet ir pramogoms ar bendravimui, jos tapo tobula pamaina ne tik senoms ausinėms, bet ir stacionariai garso sistemai. Šiame tekste, pabandysiu paaiškinti kodėl.

Kas yra Logitech G930

Tai bevielės, 2,4 GHz ryšio standartu veikiančios ausinės su mikrofonu. Atsižvelgiant į dokumentaciją, šios ausinės švarų garsą be vėlinimo turėtų perduoti 12 metrų atstumu. Sunku pasakyti ar tai tiesa, nes patalpose esančios sienos akivaizdžiai turi įtakos įrenginio darbui, bet mano beveik 100 kv/m siekiančiame bute jos veikia visur išskyrus pusmetrį prie pat lauko durų. Nuėjus ten ryšys neprarandamas, bet atsiranda nemalonūs traškesiai, trikdžiai, garsas ima trukčioti.

Pagal technines specifikacijas G930 deklaruoja galimybę atkurti 7.1 standarto erdvinį garsą. Jos tą daro, tačiau tai nėra tikrasis erdvinis garsas. Realiai garsas pateikiamas per viena 40mm „dinamiką“, tad erdvinis garsas yra emuliuojamas programinės įrangos pagalba. Kokį erdvinio garso efektą girdėsime, priklauso ir nuo garso šaltinio. Dauguma žaidimų jį atkuria puikiai ir tiksliai. Šaudyklėms G930 tinka idealiai. Kalbant apie muzikos klausimą ir kino žiūrėjimą… Na kartais būna situacijų kai erdvinio garso efektą geriau atjungti. Tai padaryti paprasta, ant ausiniu yra mygtukas kurį paspaudus aktyvuojamas stereo arba 7.1 režimas. Šiaip tiek muziką, tiek kino filmų dialogų atkūrimas švarus, tam tikrais atvejais dar galima pažaisti su komplektuojama programine įranga ir pasireguliuoti ekvalaizerius. Aš tai dariau tik sykį, žiūrėdamas filmą „Social Network“ originalo kalba ir be titrų.

Ant ausinių taip pat yra trys programuojami „G“ mygtukai, galintys atlikti tam tikras funkcijas priklausomai nuo aplinkos kurioje dirbame. Na paprasčiausias sprendimas ant jų užmesti „Windows Media Player“ ar kitos muzikos klausymui skirtos programos valdymą „Windows“ aplinkoje, o naudojant pvz.: „Ventrilo“ galima pagalvoti ir apie kitas funkcijas, pavyzdžiui PPT (push to talk) mygtuką. Jis tikrai pravers, jei patalpose yra kitų žmonių kurie kelia skandalus dėl nuolatinio sėdėjimo prie AK.

Mikrofonas dirba švariai ir sklandžiai. Jis neskirtas pod cast‘ų įrašymui, nors iš bėdos galėtų būti naudojamas ir tam. Privalumų jis turi daug. Balsas perduodamas aiškiai, mikrofono kojelė standi ir patogi. Jos gale įrengtas mažas LED indikatorius, kuris rodo įjungtas mikrofonas ar išjungtas. „Logitech“ teigia, kad mikrofone veikia pašalinių triukšmų šalinimo technologija, bet testinių pokalbių metu susidarė įspūdis, kad garso šaltinį mikrofonas vis tik užgriebia kiek per plačiai. Tolimesnių, foninių garsų ar triukšmų išties nesigirdi, tačiu girgždančios kėdės garsas įsirašė puikiai. Aš šią problemą išspręsiu su WD40, bet šiaip, kadangi pagal nutylėjimą mikrofonas aktyvuojamas kalbant, visai tikėtina, kad jį aktyvuos ir garsiau spragsinti pelė ar barškanti klaviatūra. Tiesa yra ir labai smagi „auto mute“ funkcija, kuri išjungia mikrofoną tą pat akimirką, kai jis pakeliamas į vertikalią padėtį ir vėl įjungia kai šis grįžta prie lūpų.

Kaip priedas mikrofonui, pateikiama papildoma programinė įranga, leidžianti šiek tiek reguliuoti jo darbą ar pasinaudoti „voice morphing“ funkciją. Pavyzdžiui jei nepavyksta „užknisti“ TF2 oponentų savo žaidimu, galite tai padaryti kalbėdami kosmoso voverės ar trolio balsu.

Ant ausinių taip pat įrengtas didelis ir labai patogus garso reguliavimo mygtukas, įjungimo/išjungimo mygtukas ir įjungimo/išjungimo mygtukas mikrofonui. Visi naudojimui būtini mygtukai yra dideli ir kiek iškilę, tad juos užčiuopti ir naudoti labai patogu. Paslėpti ir sunkiau aptinkami yra tik įjungimo/išjungimo ir garso standarto pakeitimo mygtukai. Tai geras sprendimas, nes būtent jų nenorėtumėte paspausti netyčia.

Dizainas

Be ausinių pakuotėje dar yra įkrovimui skirtas USB šakotuvas, USB signalo siųstuvas, programinės įrangos CD (ją būtina įdiegti norint gauti 7.1 garsą) ir dokumentacija. Pakuotės turinys pakankamas, o kokybė aukšta. Įrenginį galima išimti ir po metų sudėti atgal taip, lyg jis būtų nenaudotas.

Apie ausinių dizainą truputį vėliau, pirma aptarkime priedus. Nežinia kodėl, bet ausinių įkrovimo šakotuvas padarytas blizgus. Pačioms ausinėms parinktos pirštų atspaudams atsparios, matinės medžiagos ir aš negaliu suprast kokio velnio riekėjo blizgint hub‘ą. Šiaip jis labai naudingas daiktas ypač jei žaidėjas naudoja ir kitus per USB įkraunamus „Logitech“ įrenginius. Tarkim testo metu aš vis dar naudojau, tragišku baterijos darbu pagarsėjusią, „Logitech G700“ pelę. Šios pelės komplektacijoje esantis laidas absurdiškai trumpas ir nepaisant to, kad įmanoma ją krauti žaidžiant, daryti to be šakotuvo praktiškai neįmanoma. Su ausinėmis komplektuojamas šakotuvas šią problemą išsprendė puikiai. Įkrovimo laidas suvyniotas į jį lyg ant ritės, tad nenaudojamas nesimaišo, o naudojant gali būti lygiai tokio ilgio kokio reikia. Kadangi pačios ausinės, pilnai įkrautos, be problemų groja 8-10 valandų (įkraunamos per 2,5 – 3 valandas, galima krauti naudojant), joms skirtas pakrovėjas, beveik visuomet prijungtas prie pelės.

SiRaZz stebėjosi ant pakrovėjo esančia papildoma USB jungtimi, o be reikalo. Aš ją naudojau USB siųstuvo prijungimui. Dėl daugelio priežasčių. Visų pirma dėl patogumo, jei ausines norėčiau atjungti, o taip pat ir dėl signalo švarumo. Nepaisant visų pastangų sukurti optimaliai veikiantį 2.4GHz bevielį ryšį, jis nėra tobulas. Įjungus siųstuvą tiesiai į kompiuterį, galimi nemalonūs garso trikdžiai. Juos sukels kiti, čia pat esantys įrenginiai (pvz.: šalia kompiuterio ar į „mamą“ integruotas bevielio ryšio imtuvas ar maršrutizatorius). Žinomi atvejai (ir Logitech to neneigia), kad ausinių garsas būna iškraipomas jungiant siustuvą tiesiai į nešiojamąjį kompiuterį. Dauguma jų, kaip taisyklė, turi galybę integruotų bevielio ryšio sprendimų, kurie nemaloniai įtakoja ausinių darbą. Šioje vietoje ir pasitarnauja USB šakotuvas, kurį gali numesti atokiau nuo kitų šaltinių ir mėgautis puikiu ausinių darbu.

Pačios ausinės sukurtos tvirtai, pirmas įspūdis, kad jos labai trapios, greičiausiai yra klaidingas. Po daugiau nei mėnesio naudojimo, niekas nekliba, ausinių apimties reguliatoriai išliko itin standūs. Greičiausiai „Logitech“ nemeluoja sakydami, kad lankelio gamybai naudotas nerudyjantis plienas, o ausinių sąnariams aviacinis aliuminis. Ausinių lankelis leidžia pailginti ar patrumpinti kiekvieną galą keletu centimetrų, turi 16 fiksuotų pozicijų. Ant lankelio esanti gradacija leidžia iš akies nustatyti ar kažkas kitas lietė tavo ausines. Vyresniems broliams šeimoje ir tokie dalykai svarbūs.

Lankelio paminkštinimas, pagamintas iš į pradinę formą gryžtančios putos, yra pakankamai minkštas, o ausinės sąlyginai lengvos, tad 2-3 valandos nepertraukiamo naudojimo per daug neišvargina. Prie galvos įrenginys priglunda tvirtai, nors kartais, dėl jų svorio ir dydžio atrodo, kad jos kliba, bet taip nėra. Esu išsiurbęs butą klausydamas Metallica dainų, kad ir kiek purčiaus, ausinės liko ant galvos. Testo metu uždėjau jas ir savo trimečiam sūnui, kai jis „taškė“ „Zuma‘s Revenge“. Tai pirmos ausinės namuose, kurios jam ardantis ir šokant pergalės šokius nesmukinėjo.

Aišku vertinant grynai tik išvaizdą, G930 yra kosminis sprendimas. Melomanai su tokiomis ausinėmis atrodytų keistai, net ir darant prielaidą, kad jų atkuriamas garsas yra pakankamas komfortabiliam muzikos klausymui.

Išorinė garso izoliacija gan gera, suderinus ją su galimybe per savo ausines paleisti ir gerokai nutildytą savo balsą, padės išvengti beprotiško rėkimo į mikrofoną, kai vidurnaktį kažkas labai, labai suerzina. Testo metu šiek tiek žaidžiau „Crysis 2“ kuris užkuria du pagalbinius ir labai triukšmingus AK aušintuvus. Nustebino tai, kad per ausines sklindant ypač tyliam garsui, aušintuvų praktiškai nesigirdi. Stacionari 5.1 sistema kurią paprastai naudojau žaidimams dabar ilsisi, norint kad ji užgoštų aušintuvus, tenka gerokai pašiurpint kaimynus.

Programinė įranga

Labai nudžiugino galimybė rankomis papildomai reguliuoti erdvinio garso atkūrimą. Naudojant su ausinėmis komplektuojamą programinę įrangą, rankutėmis galima atskirai reguliuoti kiekvieną garso kanalą. Tai praverčia žiūrint garso efektais pergrūstus filmus, derinyje su garso atkūrimo (Advanced) ekvalaizeriais juose galima išgauti labai švarius žemus dažnius.

Baigiamasis žodis

Daugelį gąsdina 580-650 litų siekianti „Logitech G930“ kaina, bet tai bene vienas retesnių atvejų, kai aukščiausios klasės prekė iš „Logitech“ iš esmės kainuoja „protingus“ pinigus. Lyginat ausinių darbą stereo režime, klausant muzikos jos tik vos vos nusileidžia kitoms, panašius pinigus kainuojančioms ausinėms iš „Razer“ ar „Dr. Dre“. Šioje sferoje G930 trūkumai juntami žemų dažnių diapazone ir galbūt, kartais nepakankamame maksimaliame garse. Su erdviniam garsui pritaikytu kino ar žaidimų garsu ausinės susidoroja puikiai, jei erdvinis garsas „daromas“ iš stereo, rezultatas ne visuomet būna geras. Žaidžiant žaidimus G930 garso kokybė, gylis ir erdvinių efektų tikslumas yra puikios kokybės ir tikrai nenusileidžia laidiniams šios klasės gaminiams, net jei pastarieji turi kelis sumontuotus garsiakalbius.

Vertinant tai, būtina atsižvelgti, kad už bevielio klausymosi technologiją „Logitech“ prašo sąlyginai nedidelės sumos (lyginant kainų skirtumos su kitų gamintojų „High–End“ ausinių ir mikrofonų komplektais žaidėjams), o patogumo ir džiaugsmo prasme tai nepamainomas dalykas. Tu gali naudotis „Skype“ ar bendrauti su gildijos nariai Warcraft‘e ir tuo pat metu klajoti po namus ruošdamas užkandžius reidui. Aš ypač pamėgau nepertraukiamo muzikos klausimo galimybę dirbant naktį, kai miegant šeimynykščiams negali naudoti garsiakalbių. Nepaisant to, muziką pasiimi su savimi ir į parūkymus ir kol kuitiesi kažko ieškodamas stalčiuose. Heh… Tiesa prie to reikia įprasti, nes pirmą savaitę ar panašiai, prieš pakildamas nuo kompo, ausines refleksyviai nusiimdavau. 180 laipsnių kampu pasukami ausų kaušeliai, pavargus naudoti ausines, bet vis dar norint girdėti kažkokius mažiau reikšmingus garsus, leidžia nusimesti ausines ant kaklo ir pilnai pasukti kaušelius savęs link. Tylioje patalpoje jos iš esmės gali būti panaudotos kaip tyliai grojančios kolonėlės. Tiesa tokiu atveju žemų dažnių išvis nebelieka.

Reikalui esant, ausines atjungti ypač paprasta, bent jau „Windows 7“ aplinkoje jos sukuriamos kaip atskiras garso šaltinis, tad prie stacionarios sistemos naudojimo grįžtama vienu pelės paspaudimu. Kitas būdas, tiesiog ištraukti USB siųstuvą iš šakotuvo.

Žodžiu kalbant apie ausinių kainą, sukuriamą vertę ir galimas alternatyvas, mano nuomone G930 praktiškai pataiko į aukso viduriuką ir siūlo, gan optimalią vertę už pinigus. Jei ne jų pririšimas prie asmeninio kompiuterio, sakyčiau, kad jos išvis tobulos. Tikrai nedrįsčiau teigti, kad G930 yra tos ausinės, kurios vien savo žavesiu išvilios iš pirkėjo 600 litų, kurių jis nenori išleisti, bet… Jei ieškot ausinių ir planuojat joms išleisti tokią sumą pinigų, „Logitech G930“ yra tikrai vertos, kad bent jau nuodugniai jas apčiupinėtumėt ar pasimatuotumėt parduotuvėj.

P.S.: „Vienas apmaudžiausių G930 trūkumų yra jų suderinamumas tik su asmeniniu kompiuteriu. Žaisdami su PS3 ar X360 jų nepanaudosit“.