Pastaruoju metu bent viena ausimi turbūt girdėjote apie tai, kad išmesti elektroninės technikos į šiukšlių konteinerį nevalia, ją reikia mesti į specialiai tam skirtas talpyklas. Kur tokių ieškoti, beje, sunkiai įsivaizduoju. Šio sumanymo esmė yra ta, kad technika keliautų ne į sąvartyną, o perdirbimui.

Tuo tarpu „Nokia“ tyrimų centras bendradarbiaudamas su trimis Suomijos universitetais bando į perdirbimą ir rūšiavimą pažiūrėti iš kitos pusės. Eksperimentinio projekto metu sukurtas mobilusis telefonas, kurį perdirbti turėtų būti itin nesudėtinga. Telefonas jautrus karščiui – didelėje temperatūro jo dalys viena nuo kitos atsiskiria. Taigi, dangtelį galime išmesti į vieną atliekų konteinerį, bateriją – į kitą ir t.t.

Teigiama, jog telefonui dalimis išsiskaidyti reikalinga 60-150 laipsnių temperatūra. Mainais į tai sutaupoma neįkainojamo laiko – perdirbant mobilųjį telefoną tradiciniu būdu, jam išrinkti reikia apie dviejų minučių. Tuo tarpu bandomasis karščiui jautrus modelis gavęs (kad ir lazeriu) pakankamą šilumos dozę į dalis subyra per pora sekundžių.

Nerimauti dėl to, kad telefonas subyrės į dalis tiesiog atšilus orams neverta – 60 laipsnių temperatūrą pasiekti buitinėmis sąlygomis ne taip lengva.

Žinoma, susinaikinančio telefono modelis dar tik bandomasis ir, kas kiek keista, skirtas ne slaptiems agentams, o mobiliųjų telefonų efektyvaus perdirbimo vizijai įkūnyti. Kas žino, gal laikui bėgant ir ekologinėms problemoms rimtėjant, tokie karščio nemėgėjai bus visi mobilieji 🙂