Nieko naujo nepasakysiu, teigdamas, kad pagrindinis ventiliatoriaus darbas yra suktis ir tokiu būdu varinėti orą. Tai daro net ir patys pigiausi gaminiai, kainuojantys vos kelis litus. Tačiau ką turi daryti ventiliatorius, kuris kainuoja net dešimtis kartų daugiau? Visiškai tą patį, tik geriau. Žymiai geriau.

Austrų firma Noctua specializuojasi aukštos klasės kompiuterio aušinimo komponentų gamyboje. Jos gaminamų produktų sąraše galima rasti centrinių procesorių aušintuvus, ventiliatorius bei termopastas. Nors jos gaminiai yra vieni brangiausių rinkoje, tačiau jie pasižymi geromis vėsinimo savybėmis, tyliu veikimu ir ilgaamžiu darbu.

Vieni ventiliatoriai yra orientuoti į tylų veikimą, kiti gerą aušinimo efektyvumą. Noctua NF-S12B FLX tenkins ir tuos ir tuos. Kadangi tai yra Flexible serijos gaminys, jis visiems, kadangi gali būti įvairiai sukonfigūruojamas. Tam naudojami specialūs adapteriai, kurie gali keisti gaminio darbo režimus.

Dirbdamas pilnu efektyvumu ventiliatorius skleisdamas pakankamai nedidelį triukšmą užtikrina gera vėsinimo efektyvumą. Na o naudodami tylaus veikimo adapterius galėsime mėgautis pritrenkiamai tyliu veikimu, kurio niekada negalės pasiūlyti pigesnieji modeliai.

Tačiau jo kaina kaina gali atbaidyti daugelį pirkėjų. Aiškinamės ar tai yra dėmesio verta investicija į gerą ventiliatorių ar didelių resursų eikvojimas mažiems privalums gauti.

Pakuotė ir komplektacija

Iškart paėmus pakuotę galima suprast kad susidūrei su rimtu gaminiu. Produktas randamas solidžioje rudos spalvos dėžutėje. Pro padarytą langelį galime išvysti kaip atrodo ir pats ventiliatorius. Priekinėje ir galinėje jos dalyje pateikiama tik pagrindinė informacija apie šį produktą.

Labai įdomiai pateikiamas detalesnis produkto aprašymas. Galinė pakuotės dalis yra kiek neįprasta. Ji gali būti atversta lyg kokia knygutė. Čia randame itin daug informacijos – techninius duomenis, montavimo nurodymus, netgi testus, kurie lygina šį produktą su pirmtaku NF-S12.

Dažniausiai nusipirkę ventiliatorių komplektacijoje rasite keturis varžtus ir daugiau nieko. Šiuo atveju viskas yra kitaip. Prie ventiliatoriaus yra pridedama pakankamai daug priedų. Pakuotėje randasi guminės, vibraciją mažinančios tvirtinimo detalės. Čia taip pat yra ir keturi įprastiniai varžtai.

Labai gerą įspūdį paliko Molex adapteris. Jo išėjimas kitų įrenginių maitinimui atrodo labai gražiai – jungtis integruotą į patį Molex’o vidų, dėl to kompiuterio korpuso viduje bus viskas daug tvarkingiau. Elementaru, bet taip malonu.

Komplektacijoje yra LNA ir ULNA adapteriai, kurie skirti siekiantiems maksimalios tylos. Pirmasis turi juodos spalvos kištuką, o antrasis baltą. Tai padeda nesusimaišyti ir juos atskirti tarpusavyje. Ką jie gali – gaminio savybių aprašyme.

Išorinis dizainas

Kiek ventiliatorių gamintojų galite atpažinti vien pamatę gaminį? Bent kiek tokiais gaminiais besidomintis žmogus vieną tikrai atpažins – ir tai tikrai bus Noctua. Šie ventiliatoriai ryškiai išsiskiria iš kitų savo ruda spalva. Rėmelis yra nudažytas kakavine spalva, o visa kita ruda. Jų nesumaišysi su niekuo.

Net neabejoju, kad atsiras galybė žmonių, nepasitenkinančių šiomis minimalistinėmis spalvomis. Neveltui Noctua DUK’e yra atsakyta į klausimą „Ar galima perdažyti ventiliatorius?“, nemanau, kad tokia problema yra sprendžiama kurio nors kito gamintojo tinklalapyje. Tačiau kitiems patinka toks išskirtinumas, juolab bet koks kompiuterių entuziastas vien pažiūrėjęs į ventiliatorius supras, kad tai rimto entuziasto turima sistema.

Noctua NF-S12B ventiliatorius yra 12 cm skersmens. Būtent tokie ventiliatoriai yra labiausiai paplitę ne žemiausios klasės šiuolaikiniuose kompiuteriuose, tad turėtų sudominti pakankamai didelę dalį skaitytojų.

Ventiliatorius turi septynis sparnelius. Į akis iš karto krinta didelis jų pasvirimas bei mažas išgaubtumas. Apžiūrinėdami šį gaminį galite pamatyti viena keistą detalę. Sparnelių galai yra dantyti. Noctua teigimu tokia geometrija pagerina 10% pagerina statinį slėgį ir oro pralaidumą.

Iš vienos pusės sunku patikėti, kad tokia smulkmena gali taip stipriai pakeisti gaminio veikimą, iš kitos pusės Noctua gaminiai pasižymi itin geromis savybėmis, tad galime net neabejoti, kad kūrėjas tikrai puikiai išmano savo darbą ir tai įrodė puikiais gaminiais.

Gaminio savybės

Svarbiausias dalykas kiekvienam ventiliatoriui yra guoliai. Būtent jis nulemia koks bus ventiliatoriaus skleidžiamas triukšmas bei kiek laiko tarnaus gaminys. Noctua naudoja modernius SSO tipo guolius, kurie yra sutinkami tik šios kompanijos produkcijoje. 

Ašies judėjimas alyvoje, kuri yra tarp guolių, sukelia spaudimą. Jo sukeltas dinaminis spaudimo laukas stabilizuoja ašį. Prie to prisideda ir guolio viduje esantis magnetas. Lietuviškai tariant viskas yra labai „kietai“. Toks guolis užtikrina žemą triukšmingumą bei gerą ilgaamžiškumą. Prie to prisideda ir SC-Drive 2 technologija.

Jų vidutinis laikas tarp gedimų siekia net 150 tūkst. valandų. Gaminio patikimumas užtikrinamas ilga  šešių metų garantija. Taigi galėsite pakeisti kelias sistemas ir naudoti tą patį gerą ventiliatorių. Žinant kaip greit burgzto pradeda įprastiniai įrenginiai tai galima sakyti kad taip grįžta bent dalis investuotų pinigų.

Noctua ventiliatorius turi net tris veikimo režimus. Pagrindinis iš jų yra įprastasis, kuriuo pasiekiamas maksimalus aušinimo efektyvumas, kuris tikrai stebina. Tylesnis režimas teikia pakankamai gerą oro pralaidumą, tačiau tai pasiekiama išleidus pastebimai mažiau garso.

Na o mažiausiais nustatymais paleidus ventiliatorių aš atrodžiau kaip mažas vaikas išsižiojęs klausydamas jo garso. Atrodo, jog kažkas vyksta, bet tu nieko negirdi. Ir visa tai vyksta prikišus ausį prie ventiliatoriaus guolių.

Režimai kaitaliojami naudojant specialius L.N.A. (tylaus veikimo) bei U.L.N.A. (ypač tylaus veikimo) adapterius. Ant vieno iš maitinimo laidukų randame rezistorių kurio turima varža lemia mažesnį srovės tekėjimą į ventiliatorių.

Aš net ir tylai prijaučiantiems vartotojams vartoti maksimalią ventiliatoriaus galią. Kodėl? Todėl, kad įprastiniais nustatymais dirba kaip pakankamai tylus įprastas ventiliatorius, tačiau garantuoja puikias aušinimo savybes. Išimtis – jei sistema nesugeba išnaudoti ventiliatoriaus teikiamų privalumų ir esant skirtingoms konfigūracijoms yra vienodos temperatūros.

Testai

Na o dabar svarbiausia kiekvienos apžvalgos dalis – testai. Be abejo pagrindinė ventiliatoriaus paskirtis – užtikrinti kuo mažesnes temperatūras. Dėl to mes testuosime pilnai apkrautą procesorių bei fiksuosime jo karštumą.  Nors tai sisteminis ventiliatorius, jo galimybės geriausiai atsiskleis CPU vėsinime. Taip pat testuosime du Noctua S12B ventiliatorius ir pažiūrėsime kokį privalumą jie padės įgyti sistemai. Gautus rezultatus lyginsime su paprastu 12 cm Xilence ventiliatorium, kuris yra n karty pigesnis už testuojamą Noctua produktą.

Testų sistemoje – pakankamai galingas Intel Core i5 2500K centrinis procesorius. Paspartintas iki 4,5 GHz jis išskiria pakankamai nemažai šilumos, o nuo jo ją nupučia Enermax ETS-40 TA centrinio procesoriaus aušintuvas. Iš Thermaltake Spacecraft VF-I korpuso orą ištrauksime nuo procesoriaus sklindantį karštį. Antras ventiliatorius bus montuojamas korpuso viršutinėje dalyje.

Esant 21 laipsniui kambaryje procesorius įkaito iki 66 laipsnių. Na o įmontavus du tokius ventiliatorius temperatūra sumažėjo trimis laipsniais. Manau, kad toks mažas skirtumas liko dėl to, kad naudojome vidutinės klasės procesoriaus aušintuvą, o su High-End monstru skirtumas būtų kur kas didesnis.

Kaip jau ir minėjau, sistemą taip pat pratestavome su žemos klasės Xilence ventiliatorium. Jis leido procesoriui įkaisti iki 68 laipsnių. Stipresnis CPU aušintuvas taip pat būtų kur kas labiau išryškinęs skirtumą.  Tačiau nepamirštam ir to, kad Noctua net ir sukdamasis maksimaliu greičiu veikia pastebimai tyliau.

Išvados

Noctua pagamino išties gera aušintuvą. Jis pasižymi idealiu sistemos vėsos palaikymu keliant minimalų triukšmą. Naudojant LNA ir ULNA adapterius galima tiek išlaikyti patenkinamą oro pernešimo galią, tiek pasiekti praktiškai absoliučią tylą.

Kalbant apie ventiliatorių dizainą, Noctua spalvos vienas dviprasmiškiausių klausimų kompiuterių rinkoje. Vieni jas dievina ir vien tą spalvą laiko aukščiausios kokybės etalonu, kiti negali pernešti. Ar jų dizainas yra gėris, ar blogis paliksiu nuspręsti kiekvienam.

Komplektacija tikrai džiugina. Yra viskas ko reikia ir dar truputis. O pridedami priedai stebina ne vien kiekybe, bet ir kokybe. Pats ventiliatorius pasižymi puikiu pernešamo oro bei triukšmo santykiu, kas ir yra svarbiausia renkantis tokį gaminį.

Net ir naudojant Neblogą vidutinės klasės Enermax ETS T40 TA aušintuvą bei Intel Core i5 2500K @ 4.5 GHz procesorių didelio skirtumo tarp pigesnio ventiliatoriaus nepajautėme. Bet jei naudotume daugiau karščio ventiliatoriams teikiančią sistemą skirtumas iškart išryškėtų. Aišku, kitas ventiliatorius skleidė didesnį triukšmą. Be to galingą ventiliatorių sukonstruoti didelio proto nereikia, o va galingą ir tylų – ne kiekvienas gali. Panaši situacija yra ir su dviejų tokių ventiliatorių naudojimu, kai sistema jų neišnaudojo.

Atsiras sakančių, kad mokėti 80 litų už ventiliatorių nėra verta. Su jais visiškai nesutinku. Nė vienas pigesnis gaminys nepasiūlys tokių gerų tylos ir oro pralaidumo sąlygų, kas yra svarbu daug ventiliatorių turinčioms entuziastų sistemoms. Tačiau reikia turėti pakankamai stipriai kaistančią sistemą, kad pajaustumėt šio gaminio privalumus.

Be to bėgant laikui investicija bent iš dalies atsipirks – pigiųjų ventiliatorių guoliai „sueina“ labai dažnai, ir kartais juos tenka keis vos ne kiekvienais metais. Šiems ventiliatoriams tai negresia – jų gyvybingumo laikas didelis, be to suteikiama net šešių metų garantija.

Games.lt