Dažnai rinkdamiesi maitinimo šaltinį žmonės ieško geriausio kainos ir galios santykio. Tokių produktų paieškas darančius pirkėjus turėsiu nuvilti – šiandien apžvelgiamas produktas skirtas tikrai ne jiems. Sumokėję pakankamai didelę pinigų sumą įspūdingos galios tikrai negausume. Užtat įsigiję šį bloką galėsime mėgautis aukščiausios kokybės gaminiu, turinčiu visas pažangiausias savybes.

Enermax kompanija yra gerai visiems pažįstama korpusų, maitinimo blokų, aušinimo įrangos bei kitos kompiuterinės technikos gamintoja. Jos gaminiai pasižymi gera kokybe bei geromis techninėmis specifikacijomis.

Teoriškai Enermax Revolution 85+ įpėdiniais galima laikyti Revolution 87+ maitinimo šaltinius. Tačiau keičiantis šioms serijoms įvyko stiprūs pokyčiai. Jei Revolution 85+ blokai pasižymėjo aukšta galia, tai naujojoje serijoje atsirado ir kur kas pigesnių variantų. Jie nors ir nepasižymi iš koto verčiančia galia, tačiau užtikrina efektyvų energijos panaudojimą bei ilgaamžiškumą.

Būtent toks blokas šį kart pateko į mano rankas. Taigi apžvelgsime silpniausią prestižinės serijos maitinimo bloką ERV550AWT-G. Nepaisant to kad jis yra 550W galios, tačiau jo turėtų pakakti „pamaitinti“ daugeliui šiuolaikinių žaidėjų kompiuterių.

Pakuotė ir komplektacija

Aukštos klasės blokas yra randamas jo vertoje pakuotėje. Joje skoningai suderintos juoda bei auksinė spalvos. Nors dėžutė yra ilga ir plati, tačiau jos aukštis – itin mažas. Visa informacija apie bloką yra pateikiama dėžutės apačioje ir vienoje iš sienelių. Sienelėje yra informacija apie visų serijos blokų jungtis bei galių pasiskirstymą. Na o apačioje surašytos visos išskirtines bloko savybės – efektyvumą, ilgaamžiškumą ir kita.

Atidarius dėžutę viskas atrodo dar gražiau nei išorėje. Laidai bei priedai yra gražiai paslėpti po atlenkiamu uždengimu, tad čia blokas atrodo išties gražiai. Jei paskutiniojo mano apžvelgto bloko komplektaciją sudarė tik laidų grupuokliai bei keturi varžtai ir nebuvo net maitinimo laido, šį kart skųstis tikrai negaliu.

Kadangi tai yra modalinis energijos šaltinis, prie jo pridedami atjungiamieji laidai. Detaliai su jomis supažindinsiu kiek vėliau, kalbėdamas apie bloko jungtis. Greičiausiai ne visi modaliniai laidai bus panaudoti, tad pridedamas maišelis jiems tvarkingai susidėt.

Būtinas aksesuaras maitinimo blokui yra maitinimo kabelis. Komplektacijoje yra ne tik jis, bet ir specialus jam skirtas laikiklis. Jo galai yra įkišami į specialias maitinimo bloke esančias auseles (tad laikiklis kitiems maitinimo blokams nėra tinkamas), o pats įtaisas apgaubia maitinimo kabelį. Tai leidžia, jog maitinimo bloko laidas neiššoks net traukiant kompiuterį link savęs.

Be jokios abejonės pridedami keturi varžtai, skirti blokui tvirtinti prie galinės sienelės. Tam pačiam maišelyje yra ir kompanijos lipdukas, kurį kur nors galėsite užklijuoti. Nepamiršta ir kabelių grupuoklių, tiesą jų čia yra tik du. Nors tai ir labai nedaug, tačiau grupuokliai yra labai geri. Tai yra lipnios juostelės, kurių apačia prisitvirtina prie viršaus. Tokia sistema leidžia naudoti šiuos grupuoklius daugybę kartų.

Makulatūros grupei priklauso du informaciniai leidiniai. Tai neišvaizdi, nespalvota, ant paprasčiausio popieriaus smulkiom raidėm išspausdinta instrukcija (nesakau, kad tai blogai – tai įprasta) bei spalvingas, ant gero žurnalinio popieriaus išspausdintas kompanijos produktų katalogas.

Išorinis dizainas

Iš išorės šis maitinimo blokas atrodo tiesiog puikiai. Jame gražiai suderinta tamsiai pilka ir auksinė spalvos. Tokios spalvos dažnai sutinkamos 80 Plus Gold standartu pasižyminčiuose energijos šaltiniuose. Korpusas padengtas grublėta, matine danga, kuri suteikia gaminiui solidų įvaizdį. Geriausiai su išvaizda galite susipažinti pažvelgę į fotografijas:

Bloko plotis ir aukštis yra standartiniai – 150 ir 86 mm. Na o jo ilgis yra 160 mm – kaip modaliniui blokui tai yra visai nedaug. Tokio pat išorinio dizaino yra ir 650W galios blokas, na o 750W ir galingesni energijos šaltiniai yra 175 mm ilgio.

Ant bloko galinės sienelės yra labai daug informacijos. detaliai nurodoma kur kokios linijos išėjimas. Tai padės derinant galių pasiskirstymą 12V linijose ar kitais atvejais. Likusi informaciją apie bloką, ir galių pasiskirstymą kaip ir dauguma atvejų randama šaltinio apačioje.

Jungtys

Kaip ir dauguma geresnių maitinimo blokų šis blokas turi modalinius laidus. Tiesa, ne visi jie yra atjungiami – motininės plokštės ir procesoriaus laidai išeina iš paties bloko. Tai nėra jokia problema, nes maitinimo kabeliai būtų prijungiami bet kokiu atveju. Na o šie kabeliai nėra kažkokie išskirtiniai – į motininę keliauja 24 kontaktų maitinimo laidas, o procesoriui maitinti yra skirta 4+4 kontaktų jungtis. Pagrindinei plokštei skirtas kabelis yra 55 cm ilgio, o centriniam procesoriui – 5 cm didesnis.

Vaizdo plokštės energijos aprūpinimu modaliniai kabeliai. Į bloką jungiamas vienas kabelis, kuris užsibaigia dvejomis 6+2 kontaktų jungtimis, skirtomis vaizdo plokštei maitinti. Jos nuo maitinimo bloko yra nutolusios 50 centimetrų dydžio atstumu. Kadangi daugumai vaizdo plokščių PCI jungtimi teikiamos energijos nepakanka, o iš bloko neina nė viena joms skirta jungtis, tad šis modalinis kabelis greičiausiai visad bus įjungtas.

Likusieji trys kabeliai energiją tiekia Sata, Molex ir FDD jungtims. Labai naudingas yra kabelis turintis po dvi Molex ir po dvi Sata jungtis. Jeigu naudojate porą Sata ir reikia Molex išėjimo tai yra ideali jungtis – su dauguma modalinių maitinimo blokų reiktų naudoti du laidus, bet šį kart užteks ir vieno. Kiti du kabeliai yra dažniau sutinkamo tipo – vienas iš jų turi keturias Sata maitinimo jungtis, o kitas keturias Molex bei vieną FDD.

Taigi iš viso yra keturi atjungiami kabeliai. Tačiau galinėje sienelėje yra septynios jiems skirtos jungtys. Jeigu Jums kartais nepakaktų esamų jungčių, galite nusipirkti papildomų kabelių ir be jokių problemų juos prisijungti.

Visi be išimties laidai yra tvarkingai sumauti į tinklelius. Toks tvarkos palaikymo būdas yra būdingas visiems šiuolaikiniams neekonominės klasės energijos šaltiniams. Kaip jau ir minėjau, Enermax pasirūpino, kad nenaudojami atjungiamieji kabeliai nesimėtytų netvarkingai. Jiems susidėti pridedamas specialus maišelis.

Aušinimas bei efektyvumas

Neseniai skaičiavome, kiek pinigų sutaupysite pasirinkę efektyvesnį energijos šaltinį. Enermax Revolution 87+ serijos blokai turi aukštą 80+ Gold energijos efektyvumo sertifikatą. Tai garantuoja, kad 87-93% energijos atitekėjusios iki maitinimo šaltinio pasieks kompiuterio komponentus.

Bloką aušina 14 cm skersmens ventiliatorius. Jį pasigamino pati Enermax. Ventiliatoriaus modelis – EA142512W-DA. Jis pritaikytas standartinei 12V įtampai, aušintuvu gali tekėti vos 0,25A stiprio srovė. Savaime susitepantys guoliai, magnetinis rotorius užtikrina ilgaamžiškumą bei tylą. Teigiama, kad šis ventiliatorius be jokių problemų veiks bent 100000 valandų.

Ventiliatorius greitis, priklausomai nuo bloko apkrovos, gali kisti nuo 300 iki 1000 apsukų per minutę. Daugumos paprastesnių maitinimo šaltinių ventiliatoriaus apsukų greitis gali būti net iki dviejų kartų didesnis. Tai lemia itin tylų Enermax bloko veikimą.

Kaip matote nuotraukoj Enermax naudoja nestandartinį aušintuvo montavimą – tvirtinimo varžtai įveržti arčiau bloko centro nei yra tvirtinimui skirtos skylės. Dėl to aušintuvas, turintis pragręžtas antras skyles atrodo šiek tiek keistokai, tačiau tai nėra svarbus, kadangi tai nė kiek nekenkia jo funkcionavimui.

Kas vyksta išjungus įprastą maitinimo bloką? Jo ventiliatorius nustoja suktis, o komponentai vis dar yra stipriai įkaitę. Tie komponentai vėsdami kaitina bloke esantį orą todėl stipriai kyla jame esančio oro temperatūra, o tai energijos šaltiniui ilgaamžiškumo tikrai nepridės. Na o išjungus šį bloką viskas vyksta kiek kitaip. Jo ventiliatorius dar sukasi 30 – 60 sekundžių po sistemos išjungimo. Tai leidžia sumažinti vidinių komponentų temperatūras ir taip prailgina gaminio tarnavimo laiką.

Vidaus komponentai

Enermax yra viena iš nedaugelio kompanijų, kuri pati kuria ir pardavinėja maitinimo blokus. Tokie gamintojai, kaip Antec, Corsair, OCZ ir t.t. perka kitų gamintojų surinktas platformas. Geriausiu atveju jos būna šiek tiek pakeistos, tačiau dažnai rinkoje atsiranda keli visiškai identiški gaminiai besiskiriantys nebent jungtimis ar ventiliatoriais. Ne tik daugumą gaminių Enermax gaminasi patys, bet ir jų neplatina kitiems (Enermax pagamintas sistemas turi Lepa blokai, bet tai pačios Enermax gaminiai, pardavinėjami su kitu prekiniu ženklu).

Nieko nenustebinsiu pasakydamas, kad šiame bloke randamas aktyvusis PFC – jų turi dauguma nors kiek padoresnių energijos šaltinių. Tai garantuoja iki 99% galios koeficientą.

Visi be išimties kondensatoriai yra pagaminti Japonijoje ir atlaiko didelį 105 laipsnių karštį. Tai dar vienas riebus pliusas ilgaamžiškumo atžvilgiu. Dažnai gamintojai, akcentuojantys 105°C karščio atlaikymą naudoja tik vieną tokį kondensatorių, tačiau labai svarbu, kad ir mažieji būtų tokie patys. Pagrindinio kondensatoriaus yra 470 mikrofaradų talpos, jis yra pramušamas ties 400V potencialų skirtumu.

Blokas turi net tik visas pagrindines apsaugos sistemas, bet ir rečiau sutinkamas saugumo priemones – OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės), OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), UVP (apsauga nuo per žemos įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OTP (apsauga nuo perkaitimo), SIP (apsauga nuo įtampos šuolių).

12 voltų linija yra padalinta į tris dalis. Jomis galima perduoti 540W galią, o tai yra daugiau nei 98% visų bloko galimybių. Ar geriau viena ar kelios 12V linijos pasakyti yra sunku. Vis dėl to yra priimta, teigti, kad didelis linijų kiekis blokui yra tik į naudą. Detalūs energijų pasiskirstymai linijose pateikiami čia:

Daug kas baiminasi kad viena linija nesugebės tiekti pakankamai energijos. Tačiau tokia galimybė yra sunkiai įsivaizduojama, kadangi dabartiniai blokai gali kiekviena iš linijų perduoti didelę galią. Pavyzdžiui kiekviena šio bloko linija galima perduoti iki 300W galią, to pilnai pakanka šiuolaikiniam kompiuteriui – galite nesibaiminti dėl jokių galios nepakankamumų.

Kelių 12 V linijų blokai kiekvienoje linijoje turi OCP apsaugą, na o vienos linijos blokuose jos nėra. Ši apsauga garantuoja, kad už transformatorius keliaujanti srovė yra gera. Na o vienos linijos blokai nėra apsaugoti, kad už transformatoriaus einanti srovė, nelaimės atveju, neiškepins vaizdo plokštės ar kokio kito brangaus komponento.

550W galią blokas gali tiekti net 50 laipsnių karščio aplinkoje – tokia temperatūra yra įmanoma tik labai prastai aušinamame korpuse. Kuo aplinkos temperatūra mažesnė – tuo blokas gali perduoti didesnę galią. Kiti blokų galia dažnai būna nurodoma esant mažesnei aplinkos temperatūrai. Testuojamas Enermax Revolution blokas be problemų gali tiekti 605W galią, tačiau rekomenduojama, kad tai vyktų ne ilgiau kaip minutę.

Testai

Na o dabar atėjo matuoti bloko įtampas. Kaip visad tam naudosime multimetrą ir fiksuosime 3,3V, 5V ir 12V linijose. Rezultatus stebėsime dviem atvejais – kompiuteriui būnant ramybės būsenoj ir jį pilnai apkrovus.

Džiugu, jog šio testo rezultatai bus stebimi sistemoje kuri geriau išnaudoja bloko galimybes nei senesniuose testuose. Jos konfigūracija atrodo štai taip:

  • Intel Core i5 2500K @ 4.5 GHz centrinis procesorius
  • MSI Z68A-G43 (G3) motininė plokštė
  • 2*4 GB Patriot G2 Series RAM
  • Sapphire Radeon HD 7870 OC vaizdo plokštė
  • WD Caviar Blue 1 TB kietasis diskas

Na o gauti rezultatai yra štai tokie:

Gauti įtampų nuokrypiai yra gan nedideli. Jie nuo idealių skiriasi nedaugiau nei dviem procentais. Tuo tarpu maksimalus leidžiamas nuokrypis yra penki procentai. Kadangi įtampa yra šiek tiek didesnė už numatytąją didinant apkrovą rezultatai dar labiau gerėtų.

Reiktų paminėti, kad aukštos klasės blokai pasižymi maža srovės pulsacija, ne išimtis ir bandomas Revolution 87+. Maži įtampos svyravimai garantuoja ilgą kompiuterių komponentų tarnavimo laiką. Taigi tai dar vienas dalykas, dėl kurio įsigiję brangesnį maitinimo bloką ateityje išvengsite papildomų išlaidų.

Naujesnieji blokai atitinka ErP Lot 6 2010 reikalavimus. Juose nurodoma, kad jis išjungus kompiuterį nevartotų daugiau nei 0,3W  energijos. Elektros galios matuoklis parodė, kad budėjimo režime blokas sunaudoja vos 0,3W elektros energijos. Paprasti blokai budėjimo režime gali sunaudoti 4W energijos. Tai nėra daug, tačiau jei mėgstate kompiuterį palikti neišjungtą iš lizdo per ilgą laiką gali „prisisukti“ pakankamai nemažai pinigų.

Išvados

Šį bloką galite įsigyti už 450 Lt. Tai toli gražu nėra pats geriausias kainos ir galios santykis – tokios pat galios bloką galite įsigyti išleidę ir dvigubai mažesnį pinigų kiekį. Tačiau šis blokas Jums garantuoja gerą ilgaamžiškumą ir efektyvų energijos panaudojimą, o kaip minėjau dalis investicijų Jums grįš atgal.

Na o gal už tą pačią kainą geriau pasirinkti žemesnės klasės ypač galingą maitinimo bloką. Už tokią pačią pinigų galima paimti net 1000W galios agregatą. Šiais laikais yra madinga pirkti ypač galingus maitinimo blokus. Bet ar verta? Šio 550W bloko pilnai pakaks net ir tokiai galiūnei kaip nVidia GeForce GTX 690 dirbti pilnai neapkrovus paties bloko (geriau kai blokas dirba ne maksimalia apkrova).

Mūsų testuojamas modelis turi pakankamai nedaug konkurentų. To priežastis – tokios serijos kaip Corsair AX, Thermaltake Troughpower Grand, kurios varžosi su Revolution 87+ blokais pradeda bent nuo 650W. Na o kaip tiesioginius šio bloko konkurentus galime įvardinti Seasonic X-560 ar Be Quiet! Dark Power Pro 10 550W maitinimo šaltinius.

Taigi šis blokas yra efektyvus, tylus ir ilgaamžiškas. Jį kurdama Enermax pagalvojo apie viską nuo A iki Z. Už tai reikia mokėti daugiau, tačiau viskas yra suprantama ir logiška. 550W nėra iš koto verčiantis skaičius, bet to pakaks net ir aukštos klasės žaidėjo kompiuteriui. Ar verta investuoti į gerą, aukštos kokybės pirkinį kiekvienas turi nuspręsti pats. Na o aš galiu konstatuoti, jog Revolution 87+ yra būtent toks.

Games.lt