Prisimenu laikus, kai žaidžiau šį žaidimą ištisai, ir taip gal kokius metus. Gavau jį dovanų, su pirmuoju kompiuteriu. Tai pirmoji mano žaista strategija, nuo to laiko taip pamėgau strateginius žaidimus, kad kiekvieną savaitę pirkdavau po naują strateginį žaidimą, vis norėjau kažko su viduramžiais taigi vėliau įsigijau tokius žaidimus kaip Stronghold, Age of Empires 2, Orda… Tačiau čia šnekėsiu ne apie šiuos žaidimus, o apie šį Tzar: The Burden of the Crown.

Žaidimo veiksmas vyksta 500-1000 m. po kr., tačiau žaidime rasime ir fantastikos elementų, jame yra burtininkų, drakonų ir kitokių būtybių. Žaidime rasite tris tautas: Europiečius, Arabus ir Azijiečius. Dabar truputį plačiau apie kiekvieną iš tautų.

Europiečiai – na tai mums puikiai pažįstama rasė, šarvuoti riteriai, kuokininkai, lankininkai. Ši rasė mano mėgstamiausia iš visų. Ši rasė turi šnipus, kurie gali „įlysti“į priešo kareivį ir taip kurį laiką galite jį valdyti. Europiečiai turi burtininkus. Iš jų galima gauti akmeninį milžiną. Tačiau šiame žaidime monstrai gaunami labai įdomiai. Jūs nuperkate patobulinimą iš burtininkų pastato, o tada burtininkui liepiate sukurti monstrą. Jūs negalite jo valdyti kol jis kuria monstrą, tačiau kaip gi reikia atskirti kuris burtininkas kuria monstrą, kuris ne? Ogi paprastai, kuriantys burtininkai šviečia raudonai. Europiečiai gali turėti Kryžiuočių būrį, bet iš pradžių reikia nusipirkti patobulinimų. Rasite čia ir šventikų, katapultų, ir net lankininkų, kurie geresni už paprastus.

Arabai – turi silpnesnius unitus, tačiau jie pigesni, todėl didesnis būrys lengvai pasipriešina Europiečiams. Jų magai gali kurti džinus ir kitokius arabiškus padarus, kaip kad skraidančius kilimus, kurie gali nugabenti tavo karius į norimą vietą.

Azijiečiai – turi karius su špagomis, samurajus ir gerus raitelius. Jų burtininkai gali gaminti drakonus. Azijiečiai neturi naminių gyvulių, todėl dažniausiai eina skolintis iš sąjungininkų, jei tokių turi. Jų darbininkai labai kietai mušasi, kai tuo tarpu kitų šalių juda lėtai ir praktiškai muštis nemoka.

Dabar apie pačio žaidimo žaidimą. Žaidime yra Kampanija ir Skirmish režimai. Kampanija pasakoja apie Horacijų, paprastą darbininką, kuris sutinką drauką Burtininką, kurie patraukia į ilgą ir varginančią kelionę, vėliau jie sutinka tokius didvirius kaip Spartaką ir kitus. Tačiau problema yra ta, jog kampanija labai sunki, net patyrę žaidėjai gali ilgai užsisėdėti prie šio žaidimo. Aš jo nė ne perėjau. Kampanijoje teks sužaisti už visas tris frakcijas. Herojų pokalbiai vyksta tam tikrose languose, jokių balsų nėra.

Skirmish režime galite žaisti prieš kompiuterį, yra įvairiausi nustatymai, kaip kad nustatyti viską nemokamai, taip galima žaisti tiesiog laisvalaikiu, mat kai viskas nemokama ir nieko nekainuoja žaisti labai smagu, štai pasirinkus 8 žaidėjus žemėlapyje – tikras iššūkis jums, tai jau visai kas kita, renkate resursus ir naikinate priešus. Žaidime yra įvairiausių pastatų, kiekviename jų galima nusipirkti kažkokių patobulinimų. Burtininkai apie kurios kalbėjau turi ne tik monstrų „darymo“ burtą, tačiau ir kitokius, tokius kaip žaibas, ugnies kamuolys ir t.t.

Žaisdami paprastą mūšį, jūs startuojate su pilimi ir darbininkais. Žaidime yra 4 rušių resursai: Auksas, Akmuo, Mediena, Maistas. Po truputį viską renkate, statote karius, kai baigiasi auksas ar akmuo einate ieškoti naujų kasyklų (panašiai kaip Warcraft‘e). Labai patiko iškirsti didelį mišką, kur toje vietoje vėliau pristačiau daug pastatų. Visur pastatai ir kelmai. Maistui rinkti statote daržus, tačiau jei kurį laiką jų nenaudojate jie automatiškai sunyksta, galite statyti fermas ir auginti gyvulius.

Yra ir truputį RPG elementų. Žemėlapiuose yra išmėtyta įvairiausių daiktų. Galingesnių kardų, skydų, magiškų knygų. Su pastarosiomis galia nuveikti daug daugiau nei skydais ar kardais. Galite apipilti priešą ledu, apšaudyti ugnimi ir panašiai, jos tikrai vertingos užpuolus dideliam būriui priešų.

Žaidime labai įdomiai galima tobulinti karius. Nupirkę upgrade galite statyti baidykles (na tokias kaip daržuose stato), aišku jos naudos neduos, kol nenupirksite dar vieno patobulinimo. Jį nupirkus kariai stiprės kai treniruosis su jomis, didės jų gyvybė. Vienam iš galingesnių karių galite sugalvoti savo vardą, ir štai kaip ir turime herojų, jis bus atskirame lange kur galėsite jį susirasti tarp kitų herojų.

Tai pat nepaminėjau ir kitų monstrų ir būtybių. Žemėlapiuose yra šventyklos kurią užgrobus galima statyti įvairias pabaisas, orkus, gnomus, ir t.t.

Kaip ir kiekviename žaidime čia yra ir laivai, čia neskirstoma karinai ar keleiviniai, mat karius galite plukdyti su visais.

Grafika, žinoma lyginti su dabartiniais žaidimas jos negalima, bet tada buvo kažkas nerealaus. Gražiai atrodė medžiai, miškai, gražios pievos, yra įvairiausių žemėlapių, sniegynai, dykumos, gražios vasaros. Įdomu buvo stebėti kaip darbininkai nešė medieną iki sandėlių, kariai saugojo tiltus. Yra dienos ir nakties kaita, kartais palyja lietus.

Garsas ir muzika. Balsų beveik nebuvo (o gal ir išvis nebuvo), tačiau kiti garsai kaip to meto žaidimui pakankamai geri, girdisi paukščių čiulbesys, medžio kirtimas ir kiti garsai. Muzika paprasta, neįkyri.

Tiesa, nepaminėjau užeigos. Ten galima bandyti išlošti resursų, bet tai labai rizikinga, nes galite labai daug pralošti.

Egzistuoja ir žaidimo tinkle režimas, tačiau abejoju ar dar kad šį žaidimą žaidžia, aišku galite susitari su draugu ir sumesti kokią partiją.

Yra ir žemėlapių redaktorius, kur galite kurti savo lygius, misijas. Deja, jo nėra prie žaidimo todėl reikės atsisiųsti iš interneto (sveria maždaug 60 mb).

Žaidimas visiškai nereikalauja galingo kompiuterio. Pasileis net ant pačių seniausių PC. Nors ir žaidimas ne naujas, tačiau neseniai buvau suinstaliavęs, prisiminiau tuos laikus kaip jį žaidžiau. Mėgstantiems naujausius žaidimus su įspūdinga grafika ir nerealu geimplėjumi nesiūlau šio žaidimo, tačiau silpnesnių PC turėtojai ir šiaip mėgstantis strategijas privalo išmėginti šį kūrinį.

Pirmas įspūdis: 8.0

Stengiuosi vertinti kaip to meto žaidimą, iškart kimbi į kampanija kuri greit įtraukia.

Siužetas: 8.5

Jis yra, pakankamai neblogas, ilgas…

Grafika: 8.0

Na prieš 8 metus tai buvo kažkas nerealaus…

Garsas/muzika: 7.5

Balsų nėra, o gaila, muzika graži ir tinkanti prie bendro vaizdo.

Valdymas: 9.0

Labai paprastas, įprastas, nieko neišsiskiriantis nuo kitų strategijų…

Galutinis: 8.2

Na aukštu balu vertinti negaliu, juk vis dėlto praėjo 8 metai nuo žaidimo išleidimo, bet jis vis dar smagus, rekomenduočiau jį strategijų mėgėjams…