2010 m. gruodžios 17 dieną telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ suorganizavo renginį arba vieša pristatymą. Kaip kam patogiau. Pristatymai vyko vieno iš Vilniaus viešbučių konferencijų centre, keliomis pamainomis. Pačiame pirmame pristatyme panašu jog dalyvavo VGTU ir KTU dėstytojai, bei studentai. Mano eilė pamatyti kaip rodomas 4G internetas atėjo pačioje dienos pabaigoje, kartu su blogeriais. Pastarųjų Lietuvoje panašu kad nedaug, renginyje su manimi, bei skaičiuojant Tele2 atstovus, septyni kažką rašantys.

Pajuokavus kad tokie renginiai visados prasideda vėliau, tad atėjusiems laiku, tenka laukti, esame pakviečiami pradėti klausytis pristatymo. Visų pirma esame supažindinami su tuo kad 4G internetas veiks LTE technologijos principu. Kambaryje matome prijungtą bazinę stotį, kuri laidais pajungta su viešbučio tinklais, ir kažkas kažkur keliauja. Painu, tik mus patikino kad gaunamas signalas iš Švedijos neduoda daugiau „pingo“ negu jei signalas būtu iš Lietuvos.

Toliau demonstruojamos galimybės. Žiūrimas HD kokybės „youtube“ įrašas, čia reikia tikrai pastebėti, kad nieko nereikėjo stabdyti dėl užsikrovimo. Žiūri ir matai kaip rausva juostelė lenkia ryškiai raudonąją bei smarkokai didina atotrūkį. Pademonstruojama ir kaip veikia torrentai.

Sako duomenų perdavimo sparta, siekia iki 100 megabitų per sekundę. Pirmojo viešo pristatymo metu pasiekė 106 megabitų per sekundę duomenų priėmimo ir 40 megabitų per sekundę siuntimo spartą. Mums tokių duomenų nepavyko pamatyti, bet per 105 megabitų per sekundę tikrai pasiekė.

Pasikviesti atstovai iš ryšių reguliavimo tarnybos, kurie specialiu prietaisu matavo jau minėtąją bazinę stotį. Tikino kad nepaisant to jog Lietuva, kartu su Šiaurės Korėja, yra vienos griežčiausiai vertinančių prietaisų skleidžiamų elektromagnetinių bangų intensyvumą, stovint šalia dirbančios bazinės stoties, vis vien darbinis fonas neviršija ir dar daug trūksta iki nustatytos ribos.

Štai čia pakvipo Grinevičiūtės klausimais. Ar modemo bangos susargdina medžius? Ar mobilus telefonas kaltas kad bitės žūsta nerasdamos kelio atgal į avilį? Tele2 atstovai ramino, kad tai tik žurnalistinės antys. Reikia žiūrėti į pirminius šaltinius. Dėl medžių visiškai nėra rimtų tyrimų, o 20 tiriamųjų medžių galėjo pasikeisti ir dėl kitų, dar bent trisdešimties veiksnių. Na, o bitės lieka bitėmis. JAV žūsta dėl per didelio vežiojimo sunkvežimiais, liaudiškai tariant „furomis“. O tyrimas Vokietijoje buvo pakartotas, sekantį kartą jis nepavyko. Ir iš vis, naudotas net ne įprastas mobilusis telefonas. Sakykime įtikino ir nuramino.

Dar vienas įdomus, gal net kiek pikantiškas dalykas yra pats 4G modemas. Ne, išvaizda jo įprasta, tačiau kaina verta dėmesio. Kaip manote kokia jo rinkos kaina? Mane skaičius nustebino, apvalūs 200 eurų.

Iš karto atsiranda klausimas, kaip Lietuvoje išplis kuriamas 4G ryšys, jei prieiga prie jo tokia brangi. Anot kompanijos, ji dalį modemo kainos kompensuos, o kai atsiras rinka, atsiras daugiau gamintojų(na kaip gi be kiniečių išsiversime), kris ir kainos. O rinka tikrai maža šiuo metu, nes Švedija ir Estija jau susitvarkė bei pradeda naudoti, Lietuva ir Olandija dar tik bando 4G ryšį.

Mane labai sudomino, kokio dydžio investicijų iš Tele2 pareikalaus šis projektas. Tiesaus atsakymo negaunu, tik tiek kad dauguma esamų bazinių stočių, pakeitus jų programinę įrangą, pilnai teiks 4G ryšį. Ten kur atoku, pasieks 3,5G ryšys, kuris silpnesnis, bet naršymui to greičio daugiau negu per akis.