Dar praėjusio dešimtmečio viduryje, 1997 metais, buvo išleista pati pirmoji Grand Theft Auto dalis. Vėliau pasirodė GTA London 1969, kurį žaidimo kūrėjai mums pasiūlė 1998 metais, ir galiausiai po vienerių metų mums į rankas pateko GTA2. Po ilgesnės pertraukos išvydome ir GTA 3 bei GTA: Vice City. Tačiau pastarieji du — naujosios kartos žaidimai, kurie su pirmomis trimis dalimis neturi nieko bendro. GTA žaidimai, skirti PS2 — tai nuostabūs kūriniai su fantastiška grafika ir milžiniškomis galimybėmis, tačiau čia kalbėsiu ne apie juos. Siūlau prisiminti tas senas geras dieneles, praleistas būtent prie senosios kartos Grand Theft Auto žaidmų. Kur šio pamišusio žaidimo sėkmės paslaptis? Į šį klausimą ir pamėginkime atsakyti.

Kai prieš septynerius metus PlayStation savininkus pasiekė GTA, daugelis turbūt nesupratome, ką įsigijome. Gatvėmis rieda mažos mašinytės ir vaikšto mini žmogeliukai. „Kas čia per nesąmonė?“, — tokį klausimą galėjo iškelti ne vienas. Tačiau reikėjo tik šiek tiek kantrybės, kad suprastumėme, koks klaidingas buvo pirmasis įspūdis (niekada juo nepasitikėkite :)). Pažaidę valandėlę kitą supratome, kad mums į rankas pateko visiškai naujo pobūdžio žaidimas, kokio dar niekas niekada nematė.
Grand Theft Auto — tai žaidmas, kuriame valdote vyruką, pasiruošusį padaryti bet ką, kad tik užsidirbų šiek tiek pinigėlių. Juk gyvenimas sunkus, pinigai dykai nedalinami, o iš kažko gyventi reikia… Tad kodėl gi nepasinėrus į nuodėmingą, tačiau nepaprastai smagų ir spalvotą nusikaltėlių pasaulį? Tokį jį mums nupiešė žaidimo kūrėjai. Būtent tą ir daro herojus visose trijose dalyse. O nusikaltėlių pasaulis — tai mašinų vagystės, ginklai, sprogmenys, kraujas, nešvarūs sandėriai, kovos su policija ir priešiškomis grupuotėmis, narkotikai ir visagalė mirtis…
O kaip gi reikia žaisti? Visai nesudėtinga. Pavagiate mašiną ir riedate iki artimiausio telefono, atsiliepiate ir gaunate misiją. Misijų įvairovė tikrai didelė. Pavyzdžiui, jūsų priešininkai pradėjo pigiau pardavinėti narkotikus. Negi užleisime tokią pelningą rinką kažkokiems šunsnukiams? Nė velnio. Jums bus paliepta pasiimti lagaminėlį narkotikų ir per tris minutes išvežioti juos keturiems dileriams skirtingose miesto vietose. Kitas pavyzdys: jūsų bosas pietavo restorane ir jam labai nepatiko aptarnavimas. Negi atleisime už tokį nepadorumą? Žinoma, kad ne. Bosas jums įsakys paimti iš sutartos vietos sprogmenis ir susprogdinti restoraną. Gal kitą kartą supras, kad mandagus aptarnavimas — svarbiausia :). Atsitiks ir taip, kad jūsų boso žmonelė permiegos su kokiu nors pienburniu, o mūsų herojui bus suteikta garbė užbaigti jų apgailėtinus gyvenimus. Žiauru? Galbūt, tačiau tokia realybė.
Galėjo susidaryti įspūdis, kad viską atlikti — itin paprasta. Suklydote. Taip, pirmąsias misijas atlikti nebus sunku, bet vėliau bus užduočių, kuriose į jus šaudys oponentai arba su ta pačia mašina reiks apvažiuoti visą miestą, o mašinos linkusios greitai užsidegti ir susprogti. Be to, gyvenimą apsunkinti visuomet pasiruošusi policija. O kai ji prikimba, vykdyti misijas tampa be galo sudėtinga. Tačiau būtent policija suteikia žaidimui greičio ir dinamikos. Be jos būtų nuobodu.
Toliau vertėtų pakalbėti apie GTA pasaulį. Miestai — tikrai didžiuliai. Gausu įvairiausių rajonų, gatvių ir užkampių. Po šias vietas dažniausiai klajosite mašinomis. Jos žaidime atlieka labai svarbų vaidmenį, automobiliuose praleisime maždaug 80 proc. žaidimo laiko… Jų įvairovė tikrai plati. Daugybės rūšių lengvųjų automobilių, autobusiukai, įvairūs sunkvežimiai, policija, greitosios pagalbos automobiliai, gaisrininkų mašinos (galima purkšti vandenį!!!) ir netgi tankai. Taip taip. Ir tai tikrai ne viskas. O teisę rinktis jūs turite, nes esate didysis automobilių vagis. Mašinas galite keisti kaip apatinį trikotažą :). Žinoma, tokiu atveju anksčiau ar vėliau gali prisistatyti mūsų taip mylimi teisėsaugos atstovai. Žmonių gatvėse taip pat nesuskaičiuojama daugybė. Tiesa, jie visi vienodi, tik apsirengę šiek tiek kitaip. Aišku, yra ir svarbesnių piliečių, tokių kaip gangsteriai, gaisrininkai, policininkai ir panašiai. Žodžiu GTA pasaulis kupinas veiksmo, niekuomet nestovįs vietoje ir siūlantis mums daugybę pasirinkimų.
Tačiau kaip atrodo tas išgirtas GTA pasaulis? Štai čia ir slypi tikrasis kūrinio veidas. Vaizdas rodomas iš viršaus, tad pasijuntame lyg būtume persikėlę į senus gerus Ziliton laikus. Miniatiūrinės mašinėlės, nykštukiniai žmogeliukai, nedetalios aplinkos. Tačiau jokiu būdu negalime teigti, kad tai žaidimo minusas. Tikrai ne, nes kitu atveju neįmanoma būtų sukurti tokio milžiniško pasaulio. Po kurio laiko tikrai priprasite prie tokios grafikos ir netgi pajusite jai savotišką simpatiją.
Kitas GTA „vizitine kortele“ tapęs dalykas — muzika. Kiekvieną sykį įsėdus į automobilį, pasigirsta melodija. Tai radijas, o radijo stočių yra pakankamai daug, todėl ir skirtingų „gabalų“ užtektinai. Kiekvienas skonis bus patenkintas, nes muzikos stiliai išties skirtingi. Galite išgirsti aršią dainelę, kurioje figūruoja žodžiai, sėjantys neapykantą taksi vairuotojams, o kitą kartą pasigirs žodžiai, šlovinantys Jėzų Kristų. Nepatinka muzika? Ne bėda, išlipkite iš automobilio ir „nušvilpkite“ kitą. Kiti garsai žaidmuose niekuo neišsiskiria, kiti tiesiog atlieka savo darbą.
Kuo skiriasi šios trys GTA dalys? Po pirmosios dalies pasirodęs London 1969 buvo labai panašus į pirmtaką. Žinoma, atsirado naujų misijų, pasikeitę automobiliai ir nauji radijo „gabalai“. Bet tai tik kosmetiniai patobulinimai, pagrindas liko tas pats. Didžiausią pasikeitimą išduoda jau pats pavadinimas. Veiksmas vyksta ne Amerikoje, o Didžiosios Britanijos sostinėje Londone. Persikėlę į septintąjį dešimtmetį Londone išvysime ir garsųjį Big Beną, ir Trafalgaro aikštę, ir Hyde parką. Gatvėmis riedės šiam miestui būdingi juodos spalvos taksi, o įstatymus saugos anglų pareigūnai su savo komiškais šalmais. Misijos taip pat turi britiško atspalvio ir praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio dvasios. Visa kita išliko nepakitę. Tiesiog nebuvo prasmės keisti ir taip gerą žaidimą.
Trečioji GTA dalis PlayStation platformai pasitiko mus su didesniais pasikeitimais. Veiksmas grįžo į šiuolaikines Jungtines Amerikos Valstijas. Iki šio žaidimo turėjome dirbti vienai nusikaltėlių grupuotei, o dabar žaidėjas įgijo pasirinkimo laisvę. Kiekviename mieste įsivyravusios trys organizacijos. Jos įsikūrusios skirtinguose miesto rajonuose. Jei dirbsite vienai, tai neįtiksite kitai. Kitaip tariant, kiekviena grupuotė nekenčia viena kitos. Tad jei norite įgyti nusikaltėlių pasitikėjimą, tiesiog užsukite į jų priešininkų rajoną ir naikinkite neišmanėlius. Pasitikėjimą galite užsitarnauti ir kitu būdu — vykdydami misijas. O pasitikėjimas reikalingas tam, kad galėtumėte atlikti vis sunkesnes ir geriau apmokamas misijas. Tačiau prisiminkite, kad jūsų valdomas vyrukas bus įtrauktas į kitų grupuočių juoduosius sąrašus, ir vos tik pasirodysite jų rajone, vyručiai pasistengs jus nudėti. Ši naujovė į žaidimą įpūtė naujų vėjų. Kiti pakitimai: vėlgi atsirado nauji automobiliai, ginklai, misijos, dainos.
Būtinai reikia papasakoti ir apie tai, kokias linksmybes GTA sukūrė tiems, kurie tiesiog tingi vykdyti misijas. Pati smagiausia pramoga — bėgioti nuo policijos. Visų pirma pridarote krūvą nusikaltimų, tuomet smulkiomis pajėgomis jus pradeda gaudyti teisėsaugos atstovai. Keletą jų pašalinate, prisistato daugiau, reikia bėgti atliekant staigius posūkius. Vėliau atvažiuoja kažkas panašaus į „Aro“ būrį, FTB agentai ir netgi karinės pajėgos su tankais priešaky. O jei pasiseks atrasti tanką, tuomet prasidės nesibaigianti traiškymo ir šaudymo fiesta. Jei apdairiai su šiuo galiūnu elgsitės, jūsų nesustabdys niekas. Taip galite surinkti visus pinigus, reikiamus miestui pereiti. Ir nereikia vargti su misijomis.
Grand Theft Auto išties keistas, tačiau labai šaunus žaidimas. Pirmajam PlayStation‘ui išleistos serijos pasižymi gan prasta grafika, tačiau apie ją netrukus pamiršite. Nusikaltėlių pasaulis įtrauks ir ištrūkti bus be galo sunku. Tikrai nuostabi žaidimo idėja, intriguojančios misijos, nesibaigiantis veiksmas, nesudėtinga žaidimo sistema, milžiniški miestai, daugybė automobilių, įvairiausios nusikaltimų galimybės, absoliuti laisvė ir nuotaikingos melodijos. Štai kur sėkmės paslaptys… Ir dar. Nepamirškite, kad tai tik žaidimas, neturintis nieko bendro su realybe.