Pasirodo, Londono miesto policija (angl. London Metropolitan police) jau kurį laiką turi ir sėkmingai naudoją įrenginį, kuris apsimeta mobiliojo ryšio tinklo dalimi ir geba perimti pokalbius, žinutes, unikalius mobiliųjų telefonų kodus bei net atjungti vartotojus nuo tinklo.

Dienraščio „Guardian“ teigimu, bendrovės „Datong“ pagamintą prietaisą už maždaug 770 tūkstančių litų mūsų pinigais Londono policija nusipirko 2008 ar 2009 metais.

Lagamino dydžio įrenginys apsimeta pilnaverte mobiliojo ryšio stotimi ir perima komunikaciją su šimtais ar tūkstančiais aplink veikiančių telefonų. Pasitelkusi jį, policija gali stebėti SMS žinutes, klausytis telefono pokalbių, matyti perduodamų duomenų srautą. Taip pat galima sekti telefonu naudotojų judėjimą pagal unikalius ryšiui užmegsti naudojamus IMSI ir IMEI kodus.

Pasiekti visų šių dalykėlių galima ir kitomis priemonėmis, tačiau jos prieinamos tik mobiliojo ryšio operatoriams. Tuo tarpu stebuklingasis lagaminėlis metropoliteno policijai padeda sutaupyti laiko ir formalumų bei kreipimosi į ryšio bendroves išvengti.

Nėra iki galo aišku, kaip įrenginys elgiasi su perimta informacija – ar tiesiog ją „suvalgo“, ar dirba kaip nematomas tarpininkas – fiksuoją bei perduoda į mobiliojo ryšio tinklą tolesnei kelionei.

Be to, pasak „Guardian“, prietaisą galima naudoti ir mobiliajam ryšiui tam tikroje teritorijoje nuslopinti. Tai gali būti naudinga karo zonose, kur telefonai naudojami sprogmenims aktyvuoti, ir masinių riaušių, renginių metu.

Policijos atstovai laikraščio paskelbtos informacijos nekomentuoja.

Tuo tarpu tariama prietaiso kūrėja „Datong“ skelbiasi esanti karybos, teisėsaugos ir žvalgybos sprendimų tiekėja. Vien 2004-2006 metais įmonei teko JAV slaptųjų ir migracijos tarnybų užsakymų už daugiau nei 1,6 mln. JAV dolerių sumą. Dar 1,2 mln. JAV dolerių „Datong“ gavo 2010 m. vasarį laimėjusi konkursą sekimo ir vietos nustatymo technologijai JAV Gynybos departamentui tiekti. Tarp kompanijos klientų – ir Artimųjų Rytų regiono vyriausybės.

Amerikiečių Federalinis tyrimų biuras jau senokai yra pripažinęs, kad naudoja giminingą įrenginį „Triggerfish“. Jis taip pat apsimeta mobiliojo ryšio stotimi, tačiau renka tik vartotoją identifikuojančią ir nustatyti jo buvimo vietą leidžiančią informaciją – pokalbių, žinučių ir kitas turinys nefiksuojamas.

Kažką panašaus „DefCon“ konferencijoje demonstravo ir saugumo specialistas Chris Paget. Jo namų sąlygomis sukonstruotas įrenginys veikia kaip ir JAV saugumo tarnybų naudojami prietaisai – skleidžiamas stipresnis nei tikrų ryšio stočių signalas, informacija nukopijuojama ir perduodama į tikrą ryšio stotį tolesnei kelionei tinklu.