E417 (Vytautas Lukaševičius): 🙂 Esi pirmas ir turbūt vienintelis mano bendravardis šiame portale iš kurio imu interviu, todėl ta proga ir klausimas su mūsų vardu susijęs 🙂 Kaip rengiesi paminėti Vasario 16 – tąją, Lietuvos nepriklausomybės dieną?

Blacknemo (Vytautas Budreika): Pradėdamas norėčiau pasidžiaugti tokiais mūsų gražiais ir iš tiesų labai prasmingais vardais. Turbūt kiekvienas Vytautas šiame portale sutiks, kad gražesnio vardo vargu ar kur berasi 🙂 (Tikiuosi kitų vardų savininkai labai neužpyks, jie irgi gražūs). Na, o kalbant apie Vasario 16, tenka prisipažinti – kažkokių labai ypatingu planų neturiu ir dėl to gailiuosi. Labai norėčiau, kad mūsų šalyje būtų gražios nacionalinių švenčių šventimo tradicijos, kokias turi daugelis kitų pasaulio šalių. Mums labai jų trūksta, nes šiuo metu norintys prasmingai paminėti šią šventę tiesiog nežino ką daryt. Kaip per kokias Kūčias kiekvienas iš mūsų susėdame valgyti Kūčių vakarienės, taip ir Vasario 16 turėtume susėsti kokių nors šventinių pietų, kurie galbūt taptu tuo pagrindiniu ir tarsi privalomu atributu per šią šventę. Na, o kol neturime stiprių tradicijų, siūlyčiau visiems rytoj nebijoti savo nacionalinės vėliavos ir aiškiai pademonstruoti: esu lietuvis ir tuo didžiuojuosi 🙂

E417: Tikrai taip, juk rytoj – ypatinga vasario 16 – oji. Nuo Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo 1918 metais prabėgo jau net 90 ilgų metų. Kai mūsų senelei sukanka 90 metų arba seneliui – mes visi džiaugiamės ir švenčiam, vieni kitiems giminėje kartodami “oi, koks gražus jubiliejus!” Tad kodėl gi nesidžiaugti mūsų tėvynės jubiliejumi? Nesvarbu, kad tai portalas apie kompiuterinius žaidimus, apie filmus arba knygas. Ši šventė turėtų būti ypatinga kiekvienam Lietuvos piliečiui ir mūsų šalies gyventojui.

Blacknemo: Aš nemanau, jog žodžiai „kompiuteriniai žaidimai“ ir „tėvynė“ yra kažkokie nesuderinami, kad portale su žodžiu „Games“ reikėtų vengti tokių temų. Apskritai pastebėjau šiais laikais tokią tendenciją, jog ne visi aiškiai suvokia ką reiškia tokie žodžiai kaip „tėvynė“, „Lietuva“ ar „tauta“. Kažkaip kuo toliau, tuo labiau visi vengia apie tai kalbėti. Tampa kažkaip „nebemadinga“ sakyti, pavyzdžiui, „myliu savo tėvynę“ ar panašiai. Kartais būna net tokių atveju kai lietuvis gėdijasi prieš užsienietį dėl to, kad jis yra lietuvis. Apie lietuvių kalbos vartojimą ypač tarp jaunimo išvis nekalbu, kažkoks absurdas kai žodis „vaikas“ pradedamas rašyti „wajkas“. Nei trumpiau, nei gražiau pasakyta, ale va vis nelietuviškai. Ar čia kažkoks nepilnavertiškumo jausmas apima lietuvius? Ar tas jau nesveikas noras įtikti kitiems? Kažkaip nemokame būti tuo, kuo esame (o esame tikrai neprastesni už kitus!), būti savo šalies patriotais ir nebijoti pasakyti, kad Lietuva man yra labai brangi. Bet norisi tikėtis, kad keisimės.

E417: O, palietei gerą temą. Norėjau paklausti ar tavęs neerzina, kai mūsų svetainėje lankytojai rašo komentarus naudodami visokius “XDDDD”, “:PPPP” ir t.t., arba “wiskjas ljabai gjelai :]]]***@@@~~”? Nejauti pykčio, kai pradeda varyti ištisai nenaudodami lietuviškų raidžių, net temų pavadinimus parašo atmestinai, nesilaiko elementariausių rašybos taisyklių?

Blacknemo: Na pirmiausia negaliu sakyti, kad ir pats rašau pagal visas lietuvių kalbos taisykles, kai kur išlenda ankstesnio nesimokymo spragos. Bet kalbant apie elementariausias taisykles, manau čia negali būti jokio atleidimo. Žinoma, reiktų skirti naujienų rašytojus ir komentarų rašytojus. Pirmiesiems lietuviškų raidžių nenaudojimas – tiesus kelias rimtų pasėkmių link, antriesiems – tai dar toleruotinas dalykas. Bet manau kiekvienas iš mūsų pastebėjome, kad lengviau ir daug įdomiau skaityti tuos komentarus kurie parašyti rišlia, taisyklinga lietuvių kalba. Apie tavo anksčiau paminėtus pavyzdžius aš išvis nekalbu – tai komentarų ir diskusijų teršėjai, kurių pasisakymai turi būti trinami kuo greičiau. Pirmiausia reikia mokėti ir turėti ką pasakyti, o tik vėliau bandyti tai daryti.

E417: Bet tu įsivaizduoji – ištrinu aš kartais tokią bereikšmę žinutę ir vėliau gaunu griežtą, piktą, kartais net žeminantį PM (privati žinutė) su klausimu, į kurį aš dažniausiai nežinau ką atsakyti. Maždaug “WTF?”, vos ne “kaip čia suprasti tavo tokį poelgį, a?” Neslėpsiu, kad keletą kartų buvau susilaukęs grasinimų susidoroti už tai, kad Meshqis ar kuris nors kitas iš mūsų uždėjo kažkam įspėjimą :).

Blacknemo: Tokie dalykai verti vieno – mažų mažiausiai įspėjimo, na o grasinimai už įspėjimą – ir viso bano. Apskritai, toks žmonių elgesys tik parodo jų itin žemą kultūrą. Aš dar galiu pateisinti paprastas PM žinutes, kuriose prašome paaiškinti už ką gi buvo duotas įspėjimas. Gražiai, be grasinimų. Tuomet ir atsakyti galima normaliai išaiškinant visas aplinkybes. Bet tavo aprašyti atvejai išvis netelpa į jokius rėmus ir manau jie turi būti vijami iš portalo visomis jėgomis.

E417: Jo, gal kada nors tapsiu toks žurnalistas, kurį būtų verta nušauti 🙂 Bet čia jau kita tema. O kaip tu manai, kodėl žmonės rašo PM su tikslu paklausti įspėjimo priežasties, kai mes tą priežasti užrašom po įspėjimu? 🙂 Ar tai bukumas ar, nepabijosiu to žodžio, naglumas?

Blacknemo: Įsivaizduokime situacija. Žmogus aktyviai dalyvauja Games.lt veikloje, per dieną parašo po kelias dešimtis žinučių, perskaito ne vieną diskusiją. Ir štai prisijungęs kitą dieną pamato, kad jam buvo duotas įspėjimas. Būna gerai, jeigu moderatorius viską paaiškina tiksliai, tačiau taip būna tikrai retai (o ir moderatorius galime suprasti – jiems tenka duoti daugybę įspėjimų, tad visiems tiksliai išaiškinti tiesiog nelieka laiko), o dažniausiai įspėtasis gali pamatyti tik tokį paaiškinimą „už flooda“, „nesikeikti“ ir pan. Nėra taip jau lengva atsekti savo vakarykštės dienos visus įrašus ir tiksliai surasti ką tu kur ne taip padarei. O dar labai dažnai žmogus būna įsitikinęs savo nekaltumu ir mano, jog įvyko kažkokia klaida. Iš kitos pusės ir pats moderatorius gali nebeprisiminti už ką tiksliai davė įspėjimą. Taip, kad vieno tikslaus atsakymo į tavo klausimą nėra, tiesiog norėjau parodyti, kad ne visada viskas yra labai paprasta. Tačiau būna ir daugybė naglumo atvejų, kuriuos, kaip jau sakiau anksčiau, reikia naikinti iš Games.lt.

E417: O kaip tu vertini naujai įsikūrusį Knygų klubą? Kaip tau jo startas?

Blacknemo: Būsiu atviras – klubas taip staigiai atsidarė, kad aš dar net nespėjau normaliai jo peržvelgti. Bet tiek kiek mačiau, paliko labai teigiamą įspūdį. Kadangi pats mėgstu skaityti, tai džiaugiuosi atsiradusia galimybe pažvelgti į Games.lt lankytojų nuomonę apie įvairias knygas. Turiu patirties, kad tokios diskusijos padeda atrasti tikrai labai įdomių knygų.

E417: O kuomet būdavo moderatorių konferencijos ir kas nors iškeldavo Knygų klubo klausimą tu būdavai prieš ar už?

Blacknemo: Jos jau buvo taip senai, kad aš tiksliai nebeatsimenu. Neprisimenu ar net toks klausimas iš viso buvo keliamas. Bet manau, jog balsavau ar būčiau balsavęs už geriausią tuo metu atrodžiusį variantą. Ne visada naujo klubo atsiradimas yra itin geras dalykas, net jeigu ir labai mėgsti būsimą jo turinį.

E417: O kaip tau dabar atrodo Games.lt? Ar jau viskas, ar laikui bėgant neišvengsim dar vieno klubo atsiradimo? Bet jei ir atsiras dar vienas klubas, kokio labiausiai tikėtumeisi?

Blacknemo: Iš klubų perspektyvos Games.lt jau atrodo kaip subrendęs portalas, kuriame kiekvienas žaidėjas gali rasti diskusijų pagal savo skonį. Tiesa, mano manymu kartais labai dažnai pritrūksta „intelektualios“ diskusijos, bet manau tai atsiras su laiku. Na, o ateityje manau viskas yra įmanoma, kaip ir naujo klubo atsiradimas. Tik jų pasirinkimas dabar yra toks platus, kad net sunku sugalvoti kokio reikėtų naujo. Kai kurie galbūt įvardins muzikos klubą, tuo tarpu aš mieliau pasirinkčiau kokį nors mokslinės fantastikos klubą.

E417: Kodėl neprisidėtum prie tų, kurie nori Muzikos klubo?

Blacknemo: Aš nesakau, kad prie jo neprisidėčiau, tiesiog pirmenybę skirčiau kitam klubui. Tikriausiai todėl, kad pats asmeniškai nežinočiau apie ką reikėtų diskutuoti tokiame klube. Pasakyti apie Euroviziją neturiu ką, o dėmesio vertų koncertų Lietuvoje įvyksta tiek, kad užtektų kelių atskirų temų, o ne viso klubo. Bet jeigu patys Games.lt lankytojai mano, kad jiems reikėtų tokio klubo, tuomet aš tikrai esu už.

E417: Kaip manai, ar reikėtų kurį nors iš esamų klubų pašalinti? Jeigu taip – kodėl? Jeigu ne… taip pat kodėl? 🙂

Blacknemo: Hmm, sunku atsakyti. Iš vienos pusės logiškas sprendimas būtų tuos klubus, kuriuose yra mažas aktyvumas. Bet pažvelgi į juos ir supranti, kad ten vyksta nors ir kelios, bet žymiai įdomesnės ir aktualesnės diskusijos negu „didžiuosiuose“ klubuose. Tad beveik visi Games.lt klubai mano manymu turėtų gyvuoti dar ilgai ir lamingai. Sakau „beveik“, kadangi yra vienas, kuriame nėra nei aktyvumo, nei naujų įdomių diskusijų. Kalbu apie „PRO“ klubą, kuris jau senai atrodo miręs. To priežastis labai aiški – pagrindinė PRO bendruomenė yra susibūrusi kituose Lietuvos portaluose.

E417: O galime sakyti, kad nesusibūrusi kur nors kitur, o tiesiog išaugo?

Blacknemo: Nemanau. Kiek teko kalbėti su PRO žaidėjais Lietuvoje, Games.lt niekados nebuvo jų pasirinkimas Nr.1, tad sakyti, jog išaugo būtų nelabai tikslu. Tiesa, buvo daug įvairiausių planų su šituo klubu, kuriuos ypatingai puoselėjo Games.lt įkūrėjas Max. Bet jam išėjus vieninteliu entuziastu dar kažką padarančiu klube liko tik DNA_bug. Tačiau vėliau jį užspaudė rimtesni reikalai ir klubas galutinai mirė. To priežastis galbūt dar buvo ir ta, kad Games.lt niekados nebuvo orientuotas į PRO žaidėją, o įvairių turnyrų kartais pasirodančios apžvalgos yra skirtos daugiau paprastam žaidėjui.

E417: Ilgiesi Max? Ką tu į tą kažkada vartotojų profiliuose mirgėjusią dainą “Prie Max’o man buvo geriau”? 🙂 Nesureikšmini? Ar tau geriau prie Artojo? 🙂

Blacknemo: Manau iš mano pusės būtų nekorektiška atsakyti į tokį klausimą. Man apskritai yra geriausia dirbti su tokiais žmonėmis, su kuriais visada gali rasti bendrą kalbą. Su Artojumi aš ją visada randu ir manau tai yra svarbiausia. O dėl dainos: na jeigu lankytojams taip atrodo – tegu dainuoja, juk gyvename laisvoje valstybėje.

E417: Ką gi, provokacijai nepasidavei 🙂 Okey, tai ką veiksi po šito interviu? Eisi gal kokio penktadieninio filmo atsipūtęs po sunkios savaitės pasižiūrėti ar jau trauksi vėliavų (trispalvių) rytojuj ruošti? 🙂

Blacknemo: Net nežinau. Buvo daug planų, bet staiga užgriuvusi žiema vėl priminė apie šiltus vakarus namuose 🙂 Jeigu rodys kokį nors įdomų filmą (kas būna gan retai) galbūt ir pažiūrėsiu, bet šiaip planuose Civilization IV. O trispalvėmis susirūpinsiu tik rytoj.