Kuomet kalbame apie intelektinę nuosavybę skaitmeninėje eroje, neišvengsime nepaminėję ir piratavimo – fenomeno, neatsiejamo nuo dalijimosi filmais, dainomis, knygomis ar kitais kūriniais. Piratų vertinimas nėra vienodas: vienose šalyse jie laikomi griovėjais, autorių skriaudėjais ar visuomenės atstumtaisiais, kitur – priešingai – drąsiais, nesavanaudiškais avantiūristais, kovojančiais su sistema. Kaip reikėtų vertinti piratus, siaučiančius internete, aptarinėjo intelektinės nuosavybės problemas internete sprendžiančio klasterio „Clear Digital World“ konferencijos „Interneto „eismo taisyklės“ ir vartojimo kodeksas – visuomenės brandos egzaminas“ dalyviai.
„Tūkstančius metų kūrusi darnaus gyvenimo normas, internete žmonija susiduria su anarchija, o valstybinės institucijos nesugeba apginti dalies savo piliečių interesų. Maža to, internete nebėra teritorinių ribų, visi gali būti bet kuo, o mūsų gyvenimus reguliuoja ir apie mus kone viską žino tokios virtualios „valstybės“, kaip Google ir kiti IT milžinai“, – mąsto klasterio „Clear Digital World“ (CDW) rinkodaros vadovas Romanas Matulis. Jis pažymėjo, kad internetui vis labiau dominuojant žmogaus kasdienybėje, būtina sukurti tam tikrą virtualios etikos kodeksą, panašiai kaip sukurtos visame pasaulyje galiojančios elgesio normos ar eismo taisyklės.
Tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad nelegaliais būdais įvairią intelektinę nuosavybę (IN) naudoja net 60 proc. apklaustųjų, o atitinkamai net 11 ir 10 procentų apklaustųjų naudoja tik nelegaliu būdu įgytus filmus ir muzikos įrašus. Beveik du trečdaliai žmonių mano, kad retkarčiais nelegaliai atsisiunčiamas filmas ar muzikos kūrinys niekam nepadaro žalos, tačiau ekspertų skaičiavimais, vien 2013 metais Lietuvos IN kūrėjai dėl nelegalios veiklos prarado 34 mln. eurų. Daugiau kaip 34 proc. apklaustųjų pagrindine piratavimo priežastimi įvardija didelį nelegalių IN gaminių prieinamumą, 30 proc. nurodė, kad tai – būdas sutaupyti pinigų, 24 proc. teigia nerandantys patogių būdų naudoti legaliai.
Prisitaikymo būtinybę pabrėžiantis komunikacijos specialistas Džiugas Paršonis pastebi kintančias piratavimo bei legalumo sąvokas: „Naujas verslo modelis – skaitmeninės prenumeratos, nuomos paslaugos – sukuria naują, švarų, vartotoją. Tokio žmogaus kompiuteryje esanti programinė įranga ar audiovizualiniai kūriniai negali būti laikomi piratiniais – viskas priklauso nuo jų konkretaus panaudojimo. Susitaikyti reikia ir su naujomis viso turinio perkėlimo į debesiją tendencijomis, kurioje laikoma informacija gali būti saugiai šifruojama, o talpa – neribojama. Už nedidelį mėnesinį mokestį suteikiama prieiga prie neribotų filmų, muzikos, knygų bibliotekų – tai pakeičia įprotį šiuos kūrinius siųstis į asmeninį kompiuterį. Beprasmiška kalbėti apie laikmenos mokestį ar fizinę savo kompiuterio buvimo vietą: greitai ekranus laikysime rankose, juos palaikantys procesoriai bus palikti namuose, o visas turinys saugomas nežinia kur laikomuose serveriuose“, – pasakoja Dž. Paršonis.
Skatinant atkreipti visuomenės dėmesį ir kurti dialogą tarp turinio kūrėjų bei jo vartotojų, klasteris CDW organizuoja kūrybinį konkursą. Kovai su piratavimu ir intelektinės nuosavybės apsaugos svarbai pažymėti mėgėjai bei profesionalai kviečiami šia tema sukurti: vizualinį ženklą ar logotipą, trumpametražį filmą, dainą, plakatą ar išorinę reklamą arba memą („virusinės“ reklamos paveikslėlį). Visi dalyvavusieji gaus dovanų įvairių filmų DVD, o kiekvienos kategorijos laimėtojai bus išrinkti ir apdovanoti atskirai profesionalų bei mėgėjų grupėse. Jiems atiteks organizatorių įsteigti prizai: mėgėjams – ekskursijos į klasterio įmones ir laboratorijas; profesionalams – stažuotės klasterio koordinatoriaus įmonėje. Konkurso pradžia – birželio 15 d., darbus galite siųsti iki rugpjūčio 1d. el. paštu info@cdw.lt. Visos konkurso sąlygos – www.cdw.lt.
15 Komentarai
LiaM_PlayStation
Kurie cia is jusu legaliai siunciat?
Fooxas
Tai jei norit padiskutuot bent jau torrent iš cenzūros išimkit.
Eagleray
Dienos bajeris 😀
Wolfpack
Kovotojai atsirado :-] :-]
Meshqis
Piratavimo neišnaikinsi. Čia faktas ir reikia su tuo susitaikyti, o ne kovoti.
O pinigų „paėmimo“ būdų yra begalės. Kūrėjam reikia būti lankstiem. Nejaugi šito dalyko dideles kompanijas reikia mokyti? Daug pavyzdžių kaip gyvuoja free sistemos populiaros ir kompanijos darosi iš to pinigus. Kaip kad android, steam ir t.t.
Kitas klausimas, kodėl eidamas į kino tetrą turiu mokėti milžinišką sumą už bilietą ir dar priverstas esu žiūrėti reklamą. OK, nepriverstas, bet įrašykit tikslų laiką kada PRASIDEDA filmas.
Kalbėti apie tai galima be krasto ir be galo. Yra daug puikių dalykų, kaip kad kikstarter, kurie skatina pačius žmones sumokėti pinigus, ir taipogi skatina kūrėjus stengtis kurti kokybišką produktą. O ne atvirkščiai kurti mėšlą ir dejuoti, kad jį visi vagia.
-ToXic
Gyvenime nepirkęs ir nepirksiu jokio žaidimo. Gyvenime nemokėjau už jokia muzika.Niekada neinu į kino teatrus ir niekada merginos nežadu vestis. Yra geresnių vietų kur pinigus išleist. Apie kino teatrus Lietuvos būtu galima atskirą tomą parašyt knygų. Jau vien ne dėl principo dėl piratavimo ten neinu, bet dėl kultūros Lietuvių. O šitas straipsnis tai fail.
Vienintelis dalykas už kurį dar moku, tai yra knygos. Bandžiau už jas taip pat nemokėt. Bet tas pasididžiavimo jausmas padėt perskaityta knygą prie kitų ir tuo labiau jaust knygą kai ją skaitai… Velnias nematė. Galima už tai sumokėt. (Ir taip man medžių ne gaila – aš tiek negyvensiu kol pas mus Afrika pasidarys).
O dabar į temą:
Kaip kovoti su piratais? Atsakymas vienas žodis: paradoksas
Gerach
Piratavau kol buvau nepilnametis ir tevai neduodavo pinigu kompiuteriniams zaidimams 😀 Dabar tai steame per akcijas prisiperku zaidimu arba is kokiu humblebundle ar bundlestars iskart kelis zaidimus vos uz pora euru paimu ir zaidziu atsiloses. Dabar tiesa sakant net sunku butu gryst prie piratavimo, pasimegavus visais tais malonumais kuriuos gauni sumokejes uz zaidima pinigus 🙂
zetonas
as kai paziuriu i muzikos (ypac repo) atlikejus, kino filmu aktorius,zaidimu korporacijas,man gaila ju … jie vos gala su galu suduria … negali leist sau isigyti dar vienos vilos salia 5-6 kiurias turi,negali isigyti ka tik isleisto naujo lambo ar ferario,negali dabar po savaites gales , bet piratai is ju atima galimybe gauti tai dabar,o kur dar prarasta prabanga,vakareliai tik su 10 merginu o ne su aniolika,vietoje 5 deziu prabangaus sampano tik 3,auksines grandines irgi tik su keletu deimantu,na taip piratai nuvarys visa sia pramone i skurda ,jau dabar ju gyvenimo salygos prastos,kaip sakant jie tik egsituoja ir gala su galu sudurineja
LiaM_PlayStation
Mano konsole mylima, gera, net pikciausi su PS4 negali pirataut, nes vien PS3 buvo labai sunkus darbelis atrist ir tai tik dalinai per viena gala kai kuriem modeliam, nekaip PS2 ir senos konsoles pilnai.
Bet Gerach, pagalvok, susimoki tik del to kad sumoki ir pasitenkini susimokejas. Nesimato ko tenkintis zaisdamas pc mesla, arba tu to tiesiog nesuvoki tiek daug. Kurejams prioritetas pc paskutineje vietoje, tad pinigus metai i kaire ir i desine negalvodamas. Uzplaukiancius protrukius pasilikit sau.
turbinis__darzas
Liam, pagalvok, susimoki tik del to kad sumoki ir pasitenkini susimokejas. Nesimato ko tenkintis zaisdamas ps4 mesla, arba tu to tiesiog nesuvoki tiek daug. Kurejams prioritetas pc, tad pinigus metai i kaire ir i desine negalvodamas. Uzplaukiancius protrukius pasilikit sau.
Mek
@zetonas, taip gal yra tik su 1 kūrėju iš kokio 1000, kurie piniguose maudosi tikrą šio žodžio prasme. Turbūt kokie 600 iš jų, vos galą su galu tesuduria, o pinigų trūkumu nesiskundžia, bet tikrai nėra taip, kad piniguose jie maudytųsi. Man irgi kažkada atrodė, kad va imsiu būsiu kažkokiu kūrėju ir bus taip, bet realybė tokia, kad paprasčiau ne kūrėju būti, bet paslaugų atlikėju. Visada taip paprasčiau save parsiduoti… nors tuomet tenka atsisveikinti su asmeninėmis ambicijomis… bet ko nepadarysi kad išgyventum…
Kitavertus, net ir tie kūrėjai, kurie piniguose maudosi nėra tie, kad vien dėl to, reiktų piratauti, nes paprastai apie juos būna dar ir susidariusi tam tikra eko sistema. Joje jų vardais, daugybė mažesnių atlikėjų, paslaugų tiekiejų bei visokių prekeivių užsidirba. Kai kuriems atlikėjams, kurie pasinaudoja tų super atlikėjų sėkme, kartais tai tampa būdu atsirakinti duris į asmeninę sėkmę. Nėra taip juoda ir balta, kad ir kaip norėtųsi, kad būtų.
@Eagleray & Wolfpack, būtų geriau, kad būtumėte parašyti, kad tiesiog tingite galvoti kažką konkursui, kuriam ši naujiena ir skirta… nes tas žvengimas tikrai ne kaip atrodo. Iš kitų šaipytis lengva, o patiems pasiūlyti kažką, kas galėtų esamą problemą spręsti velniškai sunku, bet būtent dėl tos pačios priežasties daug labiau gerbtina ?
—-
Tikiuosi, į daugumos komentarus atsakiau. Jei kažką pamiršau, rekomenduoju perskaityti ilgą praėjusiais metais savo parašytą rašinį (asmeniniame tinklaraštyje) ->
Kolaborantas
Tokius imbicilus kaip LIAM ir mulkina marketingas..
Talwar
Nesuprantu aš tavęs.
Kai apie žaidimus kalbi, atrodo esi normalus, bet tas pamazgų pilimas ant būtent PC be jokių svarių argumentų visišku idiotu daro tave.
Mek
@Fooxas, prašom. Tikiuosi dabar gyvenimas pagerės 😉
Tiesa, tai nereiškia, kad tinklalapio taisyklės pasikeitė.
@Meshqis, kad neišnaikinsi tai tiesa, bet tai ką toliau tu ten rašai apie pinigų gavimą… rimtai pabandyk pats tuo užsiimti pamatysi kiek su realybe daug tai susiję… Visi tie tavo išvardinti trūkumai labiau lemiami tuo, kad negalima jų paprastai taip įgyvendinti dabar žinomais metodais daugumoje atvejų. Jie kažkodėl neveikia, todėl nemažai kas juos ir naudoja.
O šis tekstas, juk susijęs su konkursu, kurio esmė rasti būdus, kurie galbūt kažkaip padėtų spręsti tas problemas. Žodžiu yra šansas pasireikšti, o ne aikščioti kaip viskas blogai. 🙂
Dėl kino reklamos – situacija dabar yra tokia, kad žmonės mieliau eina į holyvudo filmus (nepaslaptis, jog jei atsiranda koks nors platintojas mažiau išreklamuotų filmų, dažniausiai jis savo gyvenimą baigia per kelis metus su didžiulėmis skolomis), kurių rodymo savikaina gana didelė. Spragėsių, kad ir kaip norėtų kino teatrai, nenuperkama pakankamai. Žinoma, tuomet lieka paprasčiausias būdas – rodyti daug reklamos. Ir vėl gi, tai yra pasekmė to, kad niekas neturi jokio supratimo, kaip teisingiau ir geriau spręsti tą problemą. Tai ką siūlai tu, Meshqi yra naudinga tik vienai pusei – žiūrovui, o ne abiems. Tuo tarpu kinoteatruose paprastai dirba žmonės, kurie bando į kitą pusę naudą patempti. Ir dėl to turim dabar tai ką turim.
Meshqis
@Mek,
Pažiūrėjus kitu kampu. Kai pasirodė youtube. Buvo ten reklamos daug? O kiek yra dabar. Nereikia taikyti Lietuviško verslo modelio, kur viskas atsiperka per du metus maximum. Užsienuje žmonės turi daugiau kantrybės
Pvz kad ir koks thechive. Buvo kaip ir paprastas. Įdėja įsivžiavo, reklamos daugėja ir t.t. Bet kaip matosi jie duoda užsidirbti ir kitiems žmonėms, kas juos pariamia, o tai kertasi vėlgi su Lietuviško verslo modeliu.
OK yra sąžiningų žmonių ir Lietuvoje. Džiaugiuosi kad tu vieną tokių sutikai. Artūras jo vardas. Geras vadovas. Neslėpkim to. Kaip pastebiu jo įdėjos (ar kur jis prisideda) klesti. Aišku būna ir nesėkmių, bet manau tai atperka didelis pliusas.
Nukrypau nuo temos. Lietuva aplamai kaip kraštas yra įdomus. Konservatyvūs žmonės čia. Su kelinta karta pasikeis mastymas, kaip kad pradėjo atsirasti tuoletinio popieriaus tuoletuose. Bet tam reikia laiko. Savo sūnui skiepysiu teisingas įdėjas, nors tikrai buvau piratas. O kas juom nebuvo tais gariūnų klestėjimo laikais, kai net nežinojai kas yra originalas, o kas piratinė kopiją, o mokėjai vos ne tą pačią kainą.
Vat ir supranti, kad informacija didžiausias turtas. Juk to moko momykloje per informatikos pamokas. Tik vat kaip ją pateiksi, ir sugebėsi suvilioti žmones jau kitas klausimas.
P.S. o aš kaip vartotojas visada žiūrėsiu iš savo varpinės ir per didelio pinigų godumo vengsiu ir kitikuosiu tai, kaip žiauriai negatyviai žiūriu į žaidimų kokybę. Mažai koks šiuolaikinis man įtinka.