Be jokios abejonės pagrindinė maitinimo bloko specifikacija yra komponentams teikiama galia. Tačiau be jos yra visa krūva svarbių aspektų pagal kuriuos galima vertinti gaminį. Šiandien apžvelgiamas produktas turi pakankamai daug papildomų savybių, kurias galėsime patyrinėti iš arčiau.

Nexus kompanija yra įsikūrusi Nyderlanduose. Prieš dvylika metų įkurta bendrovė specializuojasi korpusų, aušinimo sistemų, pelių, maitinimo šaltinių bei šių komponentų aksesuarų gamyboje. Bendrovė pabrėžia, kad visi jos gaminiai yra orientuoti į kuo tylesnį veikimą.

Taip, Nexus iš tiesų nekenčia garso. Tai parodoma tuo, jog į naršyklės langą įvedę StopTheNoise.com nukeliausime į šio gamintojo tinklalapį. Retas kompiuterių vartotojas skundžiasi pelės keliamu triukšmu. Tačiau Nexus sugalvojo kaip nutildyti ir jas.

Šio bloko gamintoja nėra tokia firma, kuri dažnai pristato savo naujienas. Nexus sukurti produktai ilgą laiką būna rinkoje. Maitinimo blokų rinkoje dažnai pristatyt naujus gaminius nėra būtinas reikalas, nes senieji gali pilnavertiškai konkuruot su senesniais, o atnaujintas modelis beveik niekuo nesiskiria nuo išleisto ankščiau.

Šiuo metu Nexus gamina tris maitinimo blokų serijas: RX serija yra ypač didelė ir apima gaminius nuo vidutinės klasės iki itin galingų variantų; Value serijai priklauso tik vienas labai paprastas 430W galios trumpas ir tylus maitinimo blokas; labai artimi Value serijai yra NX serijos blokai (šias serijas drąsiai būtų galima sujungti), kurie yra pastebimai galingesni, tačiau išsaugo tylų veikimą ir mažą dydį.

Šiuo metu yra prekiaujama dviem NX serijos maitinimo blokais. Pigesniojo modelio galia yra 530W, o galingesniojo – 630W. Abu gaminiai yra identiškų specifikacijų, skiriasi tik jų galia. Šiandien mes apžvelgsime galingesnįjį 630W galios modelį NX-6000 R3.

Pakuotė ir komplektacija

Bloką bei prie jo pridedamus priedus randame stabėtinai mažoje dėžutėje. Dėl mažo dydžio ir viršuje esančios rankenos ją pernešti bus labai patogu. Priekinėje dalyje randame bloko nuotrauka bei esmines jo savybes. Galinėje dėžutės dalyje rasime pagrindinių savybių detalų aprašymą, iš bloko išeinančių jungčių aprašymą bei galios paskirstymo tam tikroms įtampų linijoms lentelę. Dėžutės šone yra nubraižyti energijos efektyvumo bei triukšmingumo grafikai.

Pirkdami bet kokį produktą tikimės gauti viską, ko reikia jo pilnam funkcionavimui. Deja Nexus pamiršo pridėti vieną labai svarbų dalyką – maitinimo kabelį. Jis nekainuoja daug (apie 5 Lt), o daugelis turi senesnių atliekamų kabelių, tačiau vis tiek gamintojas prie savo produktų turėtų pridėti pagrindinius priedus.

Taip pat dažniausiai randame ir įdiegimo instrukcijas, informaciją apie pagrindines produkto savybes. Nexus neprideda jokių informacinių popierių. Duomenis apie produkto savybes galime sužinot nebent iš pakuotės galinės sienelės ar gamintojo tinklalapio.

Taigi gamintoja prie šio bloko prideda tik kelias smulkias tvirtinimo detales. Atliekamą maitinimo laidą daugelis kompiuterių vartotojų turi savo namuose (nuo seno bloko ar pan.), tačiau jei taip nėra teks sumokėti papildomus penkis litus. Mano turimais duomenimis kitose šalyse (ne visose) Nexus aprūpina savo pirkėjus ir maitinimo kabeliu.

Korpusas

Paprastai rašydamas apie maitinimo bloką ties jo išore ilgam neapsistočiau. Tačiau šis atvejis yra išskirtinis, kadangi tikrai turiu ką pasakyti, tad apie jį papasakosiu kiek detaliau.

Visų pirma maitinimo blokas yra labai trumpas. Jo ilgis siekia vos 125 milimetrus. Tai 1,5 cm mažiau nei paprasčiausiuose energijos šaltiniuose. Dar didesnis  skirtumas būtų jei Nexus gaminį lygintume su atjungiamus kabelius turinčiais produktais. Tokio dydžio energijos blokas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti net šiek keistai. Trumpas maitinimo blokas užima korpuse mažiau vietos, tačiau kažin ar kokios labiau apčiuopiamos naudos pasieksime. Kiti bloko matmenys yra kaip ir visų įprastų ATX standarto maitinimo šaltinių – plotis 150 mm, o aukštis 86 mm.

Šaltinio korpuso pagaminimo kokybė nemaloniai nuvilia. Visų pirmą gamintojas pagailėjo storesnio metalo, tačiau paprastas vartotojas to tikrai nepajus, kadangi jis negali lįsti į korpuso vidų (jei nenori prarasti garantijos). Daug didesnė problema yra jo nudažymo kokybė. Juodos spalvos blokas gražus išliks neilgai. Net ir saugant bloką nuo išorinių pažeidimų dažnai jį perkėlinėjant iš vienos vietos į kitą greitai atsiras nemalonūs akiai įbrėžimai. Aišku jei bloką įdedate į korpusą ir jį ten paliekate jums bėdų tai neturėtų sukelti.

Jungtys

Deja šiame maitinimo bloke visos jungtys yra integruotos į patį maitinimo šaltinį – jis neturi atjungiamų kabelių. Dėl to korpuse nebus taip tvarkinga kaip norėtųsi. Tačiau kita jų savybė nudžiugina išties maloniai ir bent iš dalies kompensuoja pirmąjį trūkumą. Visos laidų grupės tvarkingai įmautos į tinklelį. Tai daug tvarkingiau nei atskiri išsidraikę laidai. Be to Nexus kurdama tinklelį pasidarbavo labai gerai, kadangi laidai nėra išsidraikę, kaip dažnai pasitaiko, o tvirtai surišti. Laidai yra pakankamai ilgi, jais tikrai pasieksite norimus maitinimo lizdus.

Kaip ir įprastą į motininę plokštę keliauja 24 kontaktų jungtimi užsibaigiantis kabelis. Keturi kontaktai yra atskirti – tai bus naudinga senų motininių, turinčių 20 pin jungtį savininkams. Procesoriaus maitinimo sistema nustebina labai maloniai. Paprastai į procesorių keliauja vienas 4+4 pin maitinimo kabelis. Jį randame ir šiame bloke, tačiau tai dar yra ne viskas. Į procesorių eina dar vienas 4 kontaktų kabelis. Tai bus geras sprendimas naudojantiems aukštos kokybės motininę plokštę su dvylikos kontaktų maitinimo sistema ir turintiems dideles spartinimo ambicijas.

Na jei procesoriaus maitinimas yra pažangus, vaizdo plokštės maitinimas nėra  idealus. Būtent tai galima įvardinti didžiausiu trūkumu jungčių asortimente. Blokas turi 6+2 ir 6 kontaktų jungtis grafikos apdorojimo įrenginiams maitinti. To pakanka vienai plokštei išmaitinti, tačiau 630W galios agregatui to yra mažoka. Norintys daugiau papildomas jungtis turės prisidėti naudodami Molex adapterį.

Iš šaltinio išeina dvi kabelių grupės su Sata maitinimo jungtimis. Kiekviena grupė turi po tris Sata maitinimo jungtis taigi iš viso jų šešios. Taip pat išeina dvi grupės su Molex jungtimis. Kiek vieną grupę sudaro trys Molex jungtys bei viena FDD maitinimo jungtis.

Vidiniai komponentai ir galia

Retas maitinimo šaltinių gamintojas naudoja savo sukurtą platformą. Dažniausiai gamintojai perperka kitos kompanijos sukurtą platformą ir ant jos baigia kurti savo produktą. Ne išimtis ir šis atvejis. Nexus, kaip ir daugelyje savo gaminių, naudoja Taivano firmos ATNG sukurtą OEM sistemą. Blokas turi pakankamai nedaug skirtumų, lyginant su standartine OEM platforma.

Be abejo bloko viduje randame aliumininius radiatorius. Jie aušina labiau kaistančias šio produkto dalis. Tenka pastebėti, kad šie radiatoriukai yra išties mažiukai, tačiau savo darbą atlieka pakankamai gerai.

Pagrindinis kondensatorius yra pagamintas Taivano firmos Teapo. 400V kondensatoriaus elektrinė talpa yra 330 μF. Kondensatorius „atlaiko“ maksimalią 85°C temperatūrą, Tai nėra pakankamai daug, nes iš aukštesniosios klasės gaminių galime tikėtis sklandaus darbo esant ne aukštesnei nei 105 laipsnių temperatūrai. Bloke randame įmontuotą vieną didesnį bei vieną mažesnį transformatorius.

NX 6000 R3 bloko maksimali galia yra 630W. To užteks net ir galingai žaidėjo sistemai. Svarbu yra tai, kad itin didelė energijos dalis perduodama pagrindine 12V linija – daugiau nei 95 procentai. beveik visa kompiuterio naudojama energija ateina būtent šiuo ruožu dėl to labai svarbu, kad ji palaikytų kuo didesnę galią. Detalų energijų pasiskirstymą linijose galite pamatyti šioje lentelėje:

Aušinimo sistema ir efektyvumas

Nexus NX-6000 R3 maitinimo bloką aušina 12 cm skersmens ventiliatorius. Į jį atiteka 0,26A stiprio srovė. Juodai nudažytame bloke aiškiai išsiskiria šviesi ventiliatoriaus sparnelių spalva. Kadangi bloko ilgis tesiekia vos 125 mm apie didesnį aušintuvą net neįmanoma galvoti.

Dauguma įprastų maitinimo blokų kelia net 40 dB ar dar didesnį garsą. Taigi nenuostabu, kad maitinimo blokas tampa viena garsiausiai dirbančių kompiuterio dalių. Tačiau šis Nexus produktas didelių problemų dėl to tikrai neturėtų kelti. Pagrindinis jo privalumas – labai tylus veikimas.

Net ir esant 60% dydžio apkrovai blokas skleidžia mažesnį nei 20 decibelų triukšmą. Esant maksimaliam apkrovimui jo skleidžiamas garsas yra vos 30 decibelų. Tai yra išties puikūs rezultatai. Detalią informaciją apie skleidžiamą triukšmą galite pamatyti šiame grafike:

Šis blokas turi 80 Plus Bronze efektyvumo standartą. Silver standarto blokai yra labai reti, o už Gold sertifikatą turinčius blokus teks paklot apvalią sumelę. Tad galime teigti jog 80 Plus Bronze blokai turi geriausią kainos ir efektyvumo santykį. Šis standartas garantuoja didesnį nei 82 procentų efektyvumą pagrindinėse apkrovose (20~100 procentų), kuris gali pakilt iki 87 procentų.

Žiūrint į efektyvumo kreivę galime pasidžiaugti tuo, kad esant didesnėms apkrovoms efektyvumas išlieka pakankamai aukštas ir tik šiek tiek nukrenta žemiau 85 procentų ribos. Na o daugumoje 80 Plus Bronze sertifikatą turinčių blokų efektyvumas tokiose apkrovose yra šiek tiek mažesnis.

Testai

Testų metu mes stebėsime kompiuterio įtampas skaitmeniniu multimetru. Jas fiksuosime pagrindinėse 12V, 5V ir 3,3V linijose. Įtampos bus stebimos dviem atvejais – apkrovus kompiuterį ir jam esant ramybės būsenoj. Testų metu naudota sistema atrodo štai taip:

  • Intel Core i5 2500K @ 4,5 GHz centrinis procesorius
  • MSI Z68A-G43 G3 motininė plokštė
  • 2X4GB Patriot G2 Series darbinė atmintis
  • Palit GeForce GTX 550Ti vaizdo plokštė
  • 1TB Western Digital Caviar Blue kietasis diskas.

Žinodami energijos sąnaudas galėsime įvertinti kokia buvo bloko apkrova testų metu. Elektros energijos galios matuoklis parodo, kad apkrovimo metu galia lakėsi ties 315W(+/-5W). Tai yra pusė bloko apkrovos, jei neskaitytumėme patirtų energijos nuostolių.

3,3V ir 5V linijose įtampa šiek tiek „plaukiojo“ į šalis. Laimėj iš saugaus 5 procentų leidžiamo neatitikimo ruožo nebuvo išklysta, nors toks pavojus atsiranda esant kitokioms apkrovoms. Užtat 12V linijoje kuri yra pati svarbiausia įtampa atrodo labai gražiai. Čia įtampa yra pakankamai artima numatytajai, pavojų dėl per didelio nutolimų nuo reikalaujamų normų nematau. Taigi nors ir 3,3V ir 5V energijos tiekimo linijos nerodo norimo rezultato, pati svarbiausia 12V linija, maitinanti pagrindines dalis, tokias kaip procesorius ar vaizdo plokštė rodo mus tenkinančius rezultatus.

Žemos klasės bei senesni maitinimo blokai budėjimo režime sunaudoja apie 4W elektros energijos. Atrodo, kad tai yra nedaug, tačiau jei kompiuteris būna paliekamas ilgam laikui susidaro pakankamai didelis elektros suvartojimas. Nexus blokas atitinka ErP/EuP direktyvas, kurios leidžia maksimalias 1W energijos sąnaudas budėjimo režime. Pamatavę tai energijos matuokliu įsitikinome jog išjungtas kompiuteris su šiuo bloku naudoja vos 0,4W galią.

Išvados

Šiuo metu šis maitinimo blokas kainuoja nemažai – apie 275 litus. Dar penkis papildomus litus gali tekti pridėti už maitinimo kabelį, kurio komplektacijoje netikėtai neradome. Jei Jūs turite vidutinės klasės sistemą, pilnai pasitenkinsite 530W galios versija. Ji kainuoja apie 235 litus.

Galbūt šis Nexus maitinimo blokas nėra pats geriausias pasirinkimas galios ir kainos atžvilgiu. Tačiau šis mažylis Jums pasiūlys itin tylų veikimą. Už tokią kainą galime nusipirkti panašios galios agregatą turintį modalinius kabelius. Tai bent iš dalies kompensuoja gražiai sumauti laidai ir mažas ilgis.

Jei norit galingo bloko, už tokią sumą galite nusipirkti net 750W galios agregatą, tačiau jis tikrai nebus toks tylus. Tikri tylos entuziastai pasirinks be aušintuvų dirbantį bloką, tačiau tokie variantai yra pašėlusiai brangūs ir jie bus žymiai silpnesni už Nexus siūlomą variantą. Vis dėl to 630W bloko kuris 12V linija gali perduoti 600W galią pilnai užteks net ir galingą sistemą turinčiam žaidėjui.

NX-6000 R3 blokas yra vienas mažiausių ATX standarto blokų pasaulyje. Už paprasčiausius blokus jis yra trumpesnis pusantro centimetro, o jį lyginant su galingesniais blokais skirtumas dar labiau padidėja. Jeigu dėl kažkokių priežasčių jūs ieškote kuo trumpesnio bloko greičiausiai apsistosite ties šiuo gaminiu. Deja mažas korpusas nėra pačios geriausios pagaminimo ir nudažymo kokybės, dėl to greitai gali atsirasti dizaino defektų. Kad ir kaip ten bebūtų tai nėra svarbus faktorius renkantis maitinimo bloką.

Nepaisant mažo dydžio ir tylaus veikimo tai yra pakankamai galingas gaminys. 630W galios gaminio užteks net ir aukštesnės klasės žaidimų sistemai. Taigi galime teikti, kad šis blokas turi idealų triukšmingumo ir galios santykį. Jei Jūsų sistemai reikia pakankamai tylaus tačiau galingo bloko, šis Nexus produktas yra tinkamas pasirinkimas.

Games.lt