Spalio penktąją mus paliko vienas svarbiausių IT pasaulio veikėjų Styvas Džobsas. Jo darbai buvo surišti tiek su pačiais pirmaisiais asmeniniais kompiuteriais, tiek su naujausiais šiuolaikiniais gaminiais. Visais laikais jo kūriniai buvo inovatyvūs, netradiciniai ir patrauklūs pirkėjui. Net sunku patikėt, kokia galybė šiuolaikinio kompiuterio savybių. Tad būtų pats metas prisiminti velionio gyvenimą ir jo svarbiausius darbus.

Apple kompanijos istorija prasidėjo 1976-aisiais metais. Jos įkūrėjai Ronald Wayne, Steve Wozniak ir velionis Steve Jobs buvo vieni pirmųjų kurie pasisakė, jog kompiuteris – tai ne tik turtingųjų žaislas ar darbui skirtas aparatas, bet ir eiliniam piliečiui prieinama prekė. Vyrukai pasiūlė HP kompanijai gaminti jų sukurtą  kompiuterį, tačiau kompanija jų projektu nesusidomėjo.  Nepaisant to ambicingi kūrėjai nepasidavė ir nusprendė patys gaminti kompiuterius.

Toliau viskas klostėsi kaip pasakoje. Styvas Džobsas pardavė savo Volkswagen markės autobusiuką, o Styvas Vozniakas programuojamą kalkuliatorių. Apple kompanija įsikūrė Džobso tėvų garaže. Ten buvo pagaminta penkiasdešimt pirmųjų kompanijos kompiuterių Apple I. Jis turėjo medinį korpusą, 1MHz dažniu dirbantį procesorių, ir 4 KB darbinės atminties (gamintojas pridėjo dar 4 KB atminties dovanai). Už tokį kūrinį buvo prašoma 666,66 JAV dolerių (atsižvelgiant į infliaciją tai atitinka 2572 dolerius).

Ronaldas Veinas pasitraukia iš kompanijos parduodamas savo akcijas vos už 800 dolerių Vozniakui ir Džobsui. Kompanijai beprotiškai pasiseka, kadangi milijonierius Maikas Markula investuoja ketvirtį milijono dolerių į Apple veiklą. Kompanija persikrausto į normalias patalpas. Ten, 1977-aisiais, sukuriamas įspūdingu laikytas Apple II kompiuteris. Jis yra pirmasis kompiuteris pasaulyje, turintis spalvotą ekraną! Džobsas pareiškia, jog produktas turi būti ne tik funkcionalus, bet ir gražus. Taigi tai ir pirmasis pasaulyje kompiuteris, turintis plastmasinį korpusą.  Apple II kompiuteris buvo išleidžiamas įvairių specifikacijų versijose. Tai buvo kompiuterių naudojimo namuose ir biuruose pradžia. Apple II tapo itin sėkmingu gaminiu ir leido Apple kompanijai išpopuliarėti. Įvairios jo modifikacijos buvo gaminamos iki 1995-ųjų, aišku tai nebuvo kompiuteriai panašūs į pirmuosius Apple II.

Po sėkmingo Apple II pasirodymo kompanija turi daug galimybių plėstis. Kompanija turi daug darbuotojų, pardavinėja produkciją ne tik JAV, bet ir už jos ribų. Vozniakas ir Džiobsas tampa įžymybėmis. Išaugus kompanijai, 1980-aisiais, sukuriamas ir Apple III kompiuteris. Jis nesulaukia tokios sėkmės kaip ankstesnis gaminys. Be to atsiranda ir pirmieji konkurentai. IBM pamačiusi Apple II sėkmę sukuria pirmąjį savo persionalinį kompiuterį IBM PC. Jis tampa pagrindiniu Apple gaminių konkurentu.

Vėliau Džobsas dirbo prie Macintosh projekto, kuris buvo realizuotas 1984-aisiais. Tai – paprastas, nesunkiai valdomas kompiuteris, skirtas plačiajai visuominei. Styvas dar kartą viską apvertė aukštyn kojom. Kol visi kiti kompiuteriai būdavo valdomi sudėtingomis komandomis, Macintosh’e pirmą kartą serijinės gamybos kompiuteryje buvo panaudota grafinė vartotojo sąsaja. Kompiuteris buvo valdomas ne tik klaviatūra, bet ir pele, atsirado toks dalykas kaip darbalaukis, ikonos, viskas buvo išdėstyta pernešamuose languose. Tai revoliucinis dalykas, kurį sutinkame ir šiuolaikiniuose kompiuteriuose. Tai buvo paprastam vartotojui patrauklus gaminys, kuris kaip mat išpopuliarėjo.

Vėliau prasidėjo nesutarimai kompanijos viduje. Dėl to 1985-aisiais Džobsas buvo pašalintas iš Apple. Tada jis nusipirko The Graphics Group animacijos studiją, kuri vėliau buvo pervadinta į Pixar. Taip pat jis įkūrė naują bendrovę  NeXT. Kurdamas šiuos kompiuterius Styvas išleido visus savo pinigus, tačiau jokio pilno produkto nesukūrė. Jam ir vėl nusišypsojo likimas – Rosas Perotas investavo milžinišką sumą į NeXT kompaniją. Ji užsiiminėjo darbo stočių kūrimu. Debiutinis NeXT produktas buvo išleistas 1990-ais metais. Po metų bendrovė išleido pirmąjį pasaulyje interneto serverį.


1997-aisiais Apple nupirko NeXT ir taip Džobsas vėl tapo Apple darbuotoju. Sėkmingas darbas 2000-aisiais jį iškėlė į vadovo postą. Ir tada Styvas įrodė savo tikrąją vertę. Kompanijos pardavimai neregėtu greičiu šovė aukštyn. Apple tapo ne tik kompiuterių bet ir MP3 grotuvų bei telefonų gamintoja. Apple ženklas tapo vienu geidžiamiausių pasaulyje. Galiausiai baigiant vadovavimą kompanijai Džobsas sukūrė pirmąjį sėkmingą planšetinį kompiuterį iPad, kuris davė pradžią tokių kompiuterių rinkai.

2004-aisiais jam buvo diagnozuotas kepenų vėžys. Liga progresavo, ir Apple vadovo sveikata vis silpnėjo. Galiausiai šių metų rugpjūčio 24-ąją, dėl sveikatos problemų, jis buvo priverstas palikti Apple vadovo postą. Skaudu, tačiau prieš dvi dienas jis turėjo palikti ir gyvenimą.

Kad ir kaip vertintumėte jo kūrinius, bet kokiu atveju tenka pripažinti jo genialumą. Jis sugebėjo į viską žvelgti kitaip ir taip sukurti genialias idėjas. Kaip kompanijos vadas Džobsas mokėjo puikiai visus įkvėpti darbui ir taip gauti norimą rezultatą. Produktų pristatymo metu jis sugebėdavo patraukti žiūrovų dėmesį ir įtikinti jog jiems jie yra reikalingi. Taigi jis buvo pati ryškiausia informacinių technologijų pasaulio asmenybė ir mažai tikėtina, jog mažai tokių dar bus.

Games.lt