Beveik prieš metus man teko susidurti su Sapphire HD 7790 Dual-X OC vaizdo plokšte. Plokštė buvo gana nebloga, bet šalia buvusi kelių mėnesių legenda GTX 650 Ti Boost atrodė kur kas patrauklesnis variantas. Pastarajai dingus taip pat greitai, kaip ir buvo pasirodžius AMD susigražino lyderiavimą biudžetinių vaizdo kortų rinkoje.

Šį kart susiduriu su praktiškai ta pačia vaizdo korta, tik turinčia pakeistą vardą, padvigubintą grafinės atminties kiekį, pakeltus dažnius ir kitokią aušinimo sistemą. Tai – ekonominės klasės Sapphire Radeon R7 260X 2GB OC grafinė korta.

Tai geriausia Sapphire siūloma Radeon R7 260X modifikacija. Ji, lyginant su standartine AMD modifikacija, turi pakeltus darbinius dažnius ir pažangesnę aušinimo sistemą. Tiesa pastaroji yra kiek kuklesnė, nei buvo HD 7790 Dual-X modelyje. Skirtingai nei kitose „papiktintose“ vaizdo plokščių versijose čia randame vos vieną ventiliatorių.

Testuoti tokią panašią kortą į praeitąją būtų išties neįdomu. Dėl to atnaujinote testų sistemą, senuosius žaidimus pakeitėme naujesniais. Tai padės išsiaiškinti, ar mažiau nei 400 litų kainuojanti vaizdo plokštė, kuri ypač dažnai sutinkama pigiausiuose žaidėjų kompiuteriuose vis dar turi pakankamai garo.

Pakuotė ir komplektacija

Sapphire tapo nebeišskirtina gamintoja… Ankščiau ant jų produkcijos pakuočių matydavome karingai nusiteikusias moteriškaites, o dabar jų nebeliko 🙁 Jos buvo pakeistos kur kas mažiau originaliu sprendimu – drakonu, kuriuos jau teko matyti ir ant MSI ir ant Zotac plokščių, kiek giliau pasiknisę manau dar atrastume krūvą panašių pakuočių.

Galinėje dalyje – daug teksto aprašančio vaizdo plokštės savybes. 90 procentų visos informacijos gali būti pritaikyta bet kuriai Radeon R7 260X versijai, o bent pusė jos tiktų bet kuriai naujai vaizdo plokštei, net ir jei tai būtų nVidia gaminys. Taigi, jei nuspręsite skaityti aprašymą, kelioms minutes po to vaikščiosite nutaisęs „you don‘t say“ miną.

Jei apipavidalindama pakuotą Sapphire supanašėjo su kitais gamintojais, tai komplektacijos klausimu išliko unikalūs ir nepakartojami. Priedų yra tiek, kiek tik galima sugalvoti jų įdėti. Dėžutėje slepiasi: vaizdo plokštė,  instrukcijos, instaliacinis tvarkyklių diskas, lipdukas kompiuterio korpusui, DVI -> VGA adapteris, Molex -> 6 pin VGA maitinimo adapteris bei Crossfire tiltas.

Likite budrūs. Jei šiuos priedus kartu su plokšte gavau aš, tai dar nereiškia, kad gausite ir Jūs. Lietuvoje yra labai paplitusios Tray ir Lite vaizdo plokštės, siūlančios mažesnę komplektaciją, arba pardavinėjamos išvis be jos. Minėtuosius priedus gausite tik Full komplektacijos modelyje.


Specifikacijos

Pagrindinė kiekvienos vaizdo plokštės detalė yra jos grafinis branduolys. Radeon R7 260X gali pasigirti vienu naujausių AMD kūrinių – Bonaire lustu. Jis buvo pristatytas prieš pusantrų metų, tačiau po to laiko kompanija suspėjo pristatyti tik Hawaii branduolį. Visos kitos AMD naujienos buvo tik seni pervadinti, arba minimaliai pakeisti produktai.

HD7790 debiuto laikais Bonaire lustas buvo pažymimas kaip tas, kuris slepiasi ir Xbox One konsolėje. Prasisklaidžius juoką keliantiems mitams, kad dėl šios priežasties geriau bus optimizuoti žaidimai, šis nieko nereiškiantis sutapimas buvo pamirštas.

Radeon R7 260X plokštėje 2,08 milijardų tranzistorių turinčio Bonaire branduolio galimybės atskleidžiamos visame gražume. Čia yra 896 Shader procesoriai, 16 ROP bei 56 tekstūrinių vienetų, o tai jau yra šio kristalo limitas. Branduolio dažnis standartinėje R7 260X kortos versijoje yra 1100 MHz, tačiau Sapphire inžinieriai jį pakėlė iki 1150 MHz.

Pagrindinis patobulinimas, lyginant su HD 7790 plokšte, tai naujoje R7 260X esantys 2GB grafinės atminties. Ji turi 128 bitų pločio magistralę, kurios pralaidumas siekia 105,6 GB/s. Grafinė korta gali pasigirti 1650 MHz dažniu dirbančia standartine GDDR5 atmintimi, tad efektyvusis jos dažnis yra net 6600 MHz. Standartinė plokštės versija pasiekia šiek tiek žemesnį 1625 MHz greitį.

Ieškantiems būdų sutaupyti siūlyčiau vengti pigesnių 1GB grafinės atminties turinčių vaizdo plokščių. Ir ne tik dėl to, kad toks atminties kiekis šiuolaikiniuose aidimuose gali stipriai apriboti grafikos nustatymų kėlimą aukštyn. Šios vaizdo plokštės yra pavadinimą pakeitusios HD 7790, o tai reiškia, kad jų darbiniai dažniai bus mažesni, nei tikrųjų R7 260X versijų. Na ir galiausiai jų kainos skiriasi labai mažai, ne taip, kaip buvo su 1 ir 2GB versijomis HD 7790 plokščių linijoje.

Detalus žvilgsnis

Sapphire mėgsta grožį, tad pasistengė, jog jų R7 260X modifikacija atrodytų nepriekaištingai. Plokštėje vyrauja solidus juodas dizainas, kuris turėtų tikti prie daugelio sistemų. Lyginant su seniau išmėgintomis Sapphire vaizdo plokštėmis, šioji yra kur kas konservatyvesnė, tačiau dailios formos neleidžia jai tapti nuobodaus dizaino snobe.

Plokštė yra 21,5 centimetro ilgio ir turi dviejų aukštų dydžio aušinimo sistemą. Dėl to suderinamumo su standartiniais kompiuteriais problemų neturėtų kilti.

Gale randamos keturios jungtys – dvi DVI bei po vieną Display Port ir HDMI prievadą. Tipiškas AMD standartas. Vaizdo plokštė turi galimybę vaizdą matyti žaidimo vaizdą trejuose ar net keturiuose ekranuose vienu metu. Tik didžiausia bėda yra tai, kad naujesniems žaidimams tokioje konfigūracijoje jai paprasčiausiai nepakaks brutalios galios.

Sapphire Radeon R7 260X OC turi identiško dizaino montažinę plokštę ir seniau išbandytam HD 7790 Dual-X modeliui. Kaip ir ankstesnėje plokštėje parinkta akiai patraukli juoda spalva. Smagu matyti, kad Sapphire atsikratė ne tokių patrauklių mėlynos spalvos grafinių kortų.

Montažinės plokštės dizainas yra pakankamai paprastas – viduryje yra nedidukas 160 mm2 ploto, 28nm technologija paremtas Bonaire grafinis branduolys. Aplink jį išdėstyti keturi grafinės atminties lustai.

Pastarųjų gamyba pasirūpino bene populiariausia tokių sprendimų tiekėja Hynix, kurios autoritetas yra pakankamai neblogas. Iš jų galime tikėtis aukštų dažnių kėlimo galimybių.

Montažinės plokštės gale yra likę pakankamai nemažai nepanaudotos vietos. Išanalizavus plokštės struktūrą iškilo klausimas, kodėl manoji vaizdo plokštė yra tokia ilga?


Aušinimo ir maitinimo sistemos

Žinodamas kad pagrindinis aušintuvo elementas yra radiatorius ir svarbiausias dalykas yra jo struktūra niekada neteikiau pirmenybės vaizdo plokštėms turinčioms daugiau ventiliatorių. Sapphire sugebėjo man įrodyti kad smarkiai klydau.

Plokštėje dirba vos vienas 80 milimetrų ventiliatorius, kurį gamino FirstD. Žvelgiant iš teorinės pusės daugiau ventiliatorių turinčios vaizdo plokštės sugeba palaikyti tokį patį oro pralaidumą, skleisdamos mažiau triukšmo. Praktiškai Sapphire R7 260X yra tokia tyli, kad jai antras ventiliatorius yra praktiškai nereikalingas.

Taigi vienas ventiliatorius nėra blogis. Tačiau pastebėjau įdomų dalyką – vieną ventiliatorių turinčios vaizdo plokštės turi mažesnio dydžio radiatorių, nei dviem ventiliatoriais apginkluotos ekonominės klasės grafinės kortos. HD 7790 Dual-X ir HD 7770 Vapor-X taip pat buvo vėsios ekonominės klasės vaizdo plokštės, bet vieną ventiliatorių turinčios R7 260X radiatorius yra pastebimai mažesnis. Iš kitos pusės dideli radiatoriai minėtosioms plokštėms buvo visiškas overkill‘as.

Svarbiausia jog išsirinktoji plokštė turėtų ne vienalyčio aliuminio radiatorių, o sudarytą iš varinių šilumos vamzdelių ir aliumininių plokštelių. Nuotraukoje vamzdeliai gali pasirodyti labai stori, tačiau taip nėra – tiesiog pats aušintuvas yra labai  mažas. Ir vis dėl to mažai kaistančiai R7 260X plokštei jo siūlomų savybių turėtų pilnai pakakti.

Ekonomiškai nedidelio 115W TDP reitingo vaizdo plokštei pakanka vienos šešių kontaktų maitinimo jungties. Net jei naudojate seną maitinimo bloką, neturintį tokios jungties, Jums padės pridedamas adapteris.

Grafiniam procesoriui energija tiekiama keturių fazių maitinimo sistema, kai standartinė Radeon 260X versija turi identišką analogą. Maitinimo sistema yra apsaugota pakankamai kuklaus dydžio radiatoriuku, tiesa didesnis jau būtų net ir nereikalingas. Operatyvinės atminties maitinimui paskirtas vienas droselis. Trumpiau tariant plokštė maitinama pagal 4+1+1 schemą.

Testų metodika

Žaidimų testuose – visiškai nauja platforma kurios širdis ir pagrindinė atnaujinimo priežastis yra Core i5 4690K procesorius. Mes pakeliame kepurę prieš senąjį Core i5 2500K ir dėkojame už puikų darbą.

Naujoji Games.lt vaizdo plokščių testų sistema atrodo taip:

Intel Core i5 4690K @4.7 GHz procesorius
AsRock Z87 Extreme 4 motininė plokštė
2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 1333 MHz; CL9
OCZ PPC Silencer 750W PSU, 80+ Gold
NZXT Phantom 530 korpusas
Transcend SSD 740 256GB SSD
WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
Samsung Full HD monitorius
Windows 7 Ultimate 64bit

Nuo šiol nebetestuosime žaidimų žemose rezoliucijose. Juk šiais laikais žemesnė nei Full HD rezoliucija sutinkama nebent nešiojamuosiuose kompiuteriuose.

Taip pat  buvo visiškai atnaujintas ir testuojamų žaidimų sąrašas. Čia randame karščiausius ir labiausiai vaizdo plokštę apkraunančius 2013 – 2014-ųjų metų žaidimus. Iš ankščiau bandytų žaidimų išliko vos trys projektai, o visi kiti – šviežienos.

Išbandę daugiau vaizdo plokščių jas palyginsime tarpusavyje. Daromų testų kiekis gali augti ir jis tikrai nemažės.

Testai

Sintetiniuose testuose kaip ir prieš tai naudosime 3Dmark bei Unigine Heaven programas. Tik aišku dabar naudosime naujausias jų versijas. Taip pat pridėjome ir vieną naujovę – Cinebench R15 testą, skirtą OpenGL tekstūrų apdorojimo spartai.

Žaidimų testuose, kaip ir minėjau, naudojame tik Full HD rezoliucija ir maksimalius grafikos nustatymus, įstaitant ir Antialiasing sistemą, kurioje nustatėme labiausiai apkraunančią konfigūraciją, kuri būtų suderinama tiek su AMD tiek su nVidia plokštėmis.

Plokštė yra pakankamai gera, jog leistų mėgautis naujausias žaidėjų kūrėjų produktais. Galite pastebėti, jog tokie žaidimai kaip Metro: Last Light sukosi taip lėtai, jog buvo praktiškai netinkami žaismui.  Visa bėda buvo SSAA filtre, kuris ryja pakankamai nepažai resursų. Jį išjungus ir norint išlaikyti 30 FPS veikimo greitį mažinti kitų nustatymų neprireiktų arba prireiktų minimaliai.

Nors dabartiniai žaidimai plokštėje veikia gerai net ir aukštais nustatymais, tačiau yra arti ribos, kurią peržengę to daryti nebegalės ir teks rinktis ko atsisakyti. Tai yra visiškai suprantamas dalykas – plokštėje kainuojančioje vos kiek daugiau nei 400 litų kažko daugiau tikėtis nereikėtų, norint aukštus nustatymus išlaikyti ilgiau reikia skirti bent dvigubai didesnes investicijas.

Aušinimo ir energijos suvartojimo testai

Norėdami išbandyti kiek plokštė gali įkaisti įsijungėme Furmark programėlę ir paleidome 15 minučių testą. Kambaryje esant 18 laipsnių temperatūrai plokštė įkaito iki 74 laipsnių, kas yra visai neblogai. Realiose situacijose temperatūros yra dar mažesnės – žaidžiant Grid: Autosport vaizdo plokštės temperatūra tesiekė kuklius 65 laipsnius. Neapkrautos grafinės kortos temperatūra siekia 28 laipsnius.

Visi rezultatai buvo pasiekti esant automatinei apsukų valdymo sistemai. Visą laiką buvo išlaikyta ypač tylus veikimas, o neapkrauta Sapphire R7 260X OC yra išvis negirdima. Plokštė dirbo tyliau negu nei du ventiliatorius turėjusios HD 7770 bei HD 7790, kas yra neįtikėtina.

Furmark teste vaizdo plokštės elektros sąnaudos siekė 100- 115W, Grid: Autosport žaidime jos buvo šiek tiek mažesnės (75 – 85W). Na o atliekant kasdieninius darbus plokštė neturėtų „srėbti“ daugiau nei 6W energijos.

Teigti, kad plokštės energijos sąnaudos yra blogos neturime teisės – galios ir energijos sąnaudų santykis yra geras, jai pakaks praktiškai bet kokio maitinimo bloko. Bet pažiūrėjus į tiesioginius konkurentus iš nVidia pusės tenka tik paploti konkurentams. Jos GTX 750 modelio, teikiančio panašią spartą ir orientuoto į tą patį vartotojų ratą TDP reitingas yra daugiau nei du kartus mažesnis ir siekia vos 55W.

Išvados

Pabaigai pasakysiu, jog  Sapphire Radeon R7 260X yra tinkama žaidimams. Negalės ji paleisti visų naujausių žaidimų aukščiausiais nustatymais ir su visais galimais filtrais, bet atsisakius bent pastarųjų dauguma žaidimų veiks virš aukštesnės nei 30 FPS ribos. O jei ir to negana norint, jog žaidimai veiktų sklandžiai, atsisakykite didžiausios kokybės šešėlių ar papildomų vandens atvaizdavimo efektų.

Be jokios abejonės reikalavimų sąrašas bėgant laikui tik didės ir tuoj matysite, kad galite sau leisti tik vidutinius grafinius nustatymus. Tačiau nesistebėkite – taip ir turi būti, juk sumokėję vos 400 litų neturite teisės reikalauti kažko daugiau.

Gera vaizdo plokštė yra ta vaizdo plokštė, kuri demonstruoja gerą kainos ir našumo santykį, lyginant su konkurente iš konkurentų pusės. Tiesioginis konkurentas R7 260X modeliui nVidia produktų gamoje yra GeForce GTX 750. Šioji plokštė kainuoja panašią sumą ir kartu demonstruoja panašią spartą. Galutinis pasirinkimas gali būti nulemtas nebent tokių detalių kaip AMD siūlomas Mantle palaikymas ar nVidia ekonomiškumas.

Identiškos plokštės šiajai Lietuvos parduotuvėse bent jau apžvalgos talpinimo akimirką nerasime. Artimiausias variantas būtų arba nespartinta Sapphire versija su prastesniu aušintuvu (420Lt), arba versija su tokiu pat aušinimu 1GB dydžio grafine atmintini ir automatiškai žemesniais dažniais (375Lt).

Iš kitų gamintojų produkcijos kaip pagrindines alternatyvas būtų Asus bei Gigabyte modelius. Jie, kaip ir Sapphire R7 260X OC turi nestandartines aušinimo sistemas bei 2GB atminties. Sumokėjus vos kiek daugiau nei 400 litų galima rasti 2GB versijų su nestandartine aušinimo sistema. Už tą pačią 400 litų sumą dar galėsime pasirinkti paspartintą Gigabyte versiją (kurios dizainas nėra labai gražus) arba nespartintas kitų gamintojų plokštes.

Pagrindinis Sapphire plokštės privalumas yra ypač tylus veikimas, kuris kaip iš vieno ventiliatoriaus vaizdo plokštės, pranoko visus mano lūkesčius. Temperatūros taip pat išliko žemos, tiesa to galima tikėtis iš visų vaizdo plokščių turinčių nestandartinį aušinimą. Pakelti dažniai bei gražus dizainas taip pat yra stiprioji šios plokštės pusė.

Pirmasis plokštės trūkumas būtų tai, kad Lietuvoje Sapphire šiuo metu nesiūlo identiško modelio, tad norintiems jį įsigyti reiktų labiau pasistengti. Lietuvoje ir ypač ekonominės klasės modeliuose yra populiaru rinktis pigiausią pasirinkto modelio versiją, ar bent pigiausią ir turinčią nestandartinį aušinimą. Besivadovaujantys tokiu principu Sapphire R7 260X plokštės tikrai nenusipirks, kadangi jų kainos yra šiek tiek didesnės. Ir galiausiai, kaip kiekvieną kartą, turime papeikti Sapphire už dviejų metų garantiją, kadangi dauguma konkurentų užtikrina, kad jų produktai nepriekaištingai veiks trejus metus.

Games.lt