Šį kartą testuojame kompaktinį ir stilingą nešiojamąjį kompiuterį „Samsung Q330“. Be savo kompaktiškumo šis modelis išsiskiria tuo, kad turi „nVidia Optimus“ technologiją.

Komplektacija

Komplektacija tokia pat kompaktiška, kaip ir pats kompiuteris. Komplekte randamas tik pats nešiojamasis kompiuteris ir maitinimo blokelis. Turiu pastebėti, kad „Samsung“ neprideda disko su tvarkyklėmis – naudojamas Recovery principas (sukurta eiliniam vartotojui nematoma particija kietajame diske su jomis).

Darbas su kompiuteriu

„Samsung Q330“ širdis – „Intel i3“ procesorius su 350 indeksu. Kiekvienas jo branduolys plaka 2260 Mhz dažniu, kuris yra šio procesoriaus limitas, kadangi visi „i3“ procesoriai neturi „Intel Turbo Boost“ technologijos. Nepaisant to, procesorius palaiko Enhanced Intel SpeedStep, Idle State, Execute Disable Bit, Intel 64 Architecture, Intel 64 Architecture, Intel Virtualization bei Trusted Execution technologijas.

4GB (DDR3/2 GB x 2) darbinės atminties pilnai užtenka komfortiškam sistemos darbui. Verta paminėti, jog naudojama atmintis „Samsung“ gamybos. Praplėsti darbinę atmintį galima iki 8GB.

Vaizdo posistemė

„Samsung Q330“ vaizdo posistemė susideda iš dviejų sprendimų – integruoto į procesorių grafinio lusto „Intel GMA HD“ ir atskiro vaizdo adapterio „nVidia GeForce 310M“. Pirmasis skirtas taupiam darbui, naudojant bateriją, o antrasis nesunkiai susidoroja su grafinėmis užduotimis ir vidutinio reiklumo žaidimais.

„nVidia GeForce 310M“ turi 512MB DDR3 atminties, o didžiausia vaizdo atminties gali siekti 1696MB.

Deja, DirectX 11 palaikymo nėra, tačiau yra „nVidia Optimus“ technologija. Plačiau apie ją:

Šios technologijos ypatybė slypi tame, kad naudojant specialias tvarkykles vyksta automatinis persijungimas tarp integruotos vaizdo posistemės ir atskiro adapterio, atsižvelgiant į tai, ką daro vartotojas.

Taip sistema automatiškai aktyvuoja reikalingas grafines galimybes, teoriškai, turėdama demonstruoti nuostabų lankstumą: jei reikia taupumo, naudojamas „Intel GMA“, o jei reikia našumo – „GeForce 310M“.

Deja, šiuolaikiniams žaidimams „GeForce 310M“ yra per silpnas: „Battlefield: Bad Company 2“, esant mažiausiam detalizacijos lygiui ir 1366×768 rezoliucijai, išduoda vos 25 FPS. Sumažinus rezoliuciją, Jūs, ko gero, galėtumėte pereiti žaidimą, tačiau, patikėkite, malonumo bus nedaug. „Starcraft II“ taip pat išduoda vos 30 FPS, esant minimaliam detalizacijos lygiui.

Apie tokius žaidėjų nedžiuginančius rezultatus „Windows 7“ kompiuterių įvertinimo sistema perspėja iš karto: silpniausia yra vaizdo posistemė, kurios balas – 4,5.

Korpusas

„Q330“ turi ploną ir elegantišką korpusą. Juoda klaviatūra, sidabrinis korpusas „šlifuoto metalo“ spalva ir juodu dangčiu atrodo solidžiai, tačiau kiek pigokai. Daug kam tokia korpuso spalva gali nepatikti, tačiau toks plastikas turėtų išlaikyti natūralią spalvą ilgiau už dažytą metalą.

Jau minėtas dangtis (maksimalus atlenkimo laipsnis – 130°) nėra kažkuo ypatingas. Jis padengtas laku, juodas. Po lako sluoksniu galima įžiūrėti tekstūrą, panašią į nušlifuoto metalo paviršių. Kompiuteris nėra pernelyg „trapus“: visos jungtys tvarkingai sudėtos, tarpai tarp korpuso detalių minimalūs, nėra metalo traškesio, kas rodo, jog „Samsung“ kokybiškai sutvėrė šį modelį.

Virš ekrano aptinkama internetinė kamera. Deja, jos skiriamoji geba vos 0,3Mp, tačiau ne viskas taip blogai: vaizdo kokybė nėra prasta, ji vidutinė.

Garso sistema – dvi 1,5 W x 2 kolonėlės. Jos uždengtos gražiomis  chromuotomis detalėmis, tačiau garso kokybė nėra stulbinanti. Garso stiprumas taip pat nėra pakankamas, todėl kartais norėsis pagarsinti, kai to padaryti nebebus galima. Norint mėgautis garsu, reikėtų naudoti išorines kolonėles arba ausines.

Šviesos indikatoriai yra korpuso apačioje, po jutikliniu kilimėliu (angl. Touchpad). Toks sprendimas gali nepatikti tiems, kas juo dažnai naudojasi, nes ranka uždengia vos ne visus indikatorius. Jų spalvos – žalia ir mėlyna.

Klaviatūra ir jutiklinis kilimėlis

„Samsung Q330“ klaviatūra atitinka šiuolaikinę nešiojamųjų kompiuterių madą, t.y. daryti jas panašias į „Apple“ neš. kompiuteriuose naudojamas klaviatūras. Mygtukai kampuose yra suapvalinti, stačiakampio formos. Išdėstymas yra patogus, nes visi mygtukai savo įprastose vietose. Dėl to, kad nurodomieji mygtukai yra patalpinti vienoje eilėje su kitais, Shift mygtukas sumažintas. Rodykliniai mygtukai kiek susiaurinti, tačiau ilgis toks pats, kaip ir kitų. Simboliai yra baltos spalvos, o papildomos funkcijos, kurias galima aktyvuoti kartu paspaudžiant Fn mygtuką, mėlynos. Patogumo dėlei, Fn mygtukas yra ne tik dešinėje klaviatūros pusėje, bet ir kairėje, prie Shift mygtuko. Tai yra labai racionalus sprendimas, nes tai leidžia reguliuoti garsą ir ekrano ryškumą viena ranka, kadangi už šiuos parametrus atsakingi rodykliniai mygtukai. Dirbti šia klaviatūra vienas malonumas, mygtukų mechanika aukšto lygio: spaudžiami jie minkštai, be papildomo triukšmo.

Dėl savo dydžio (13“) klaviatūra neturi papildomo skaitmenų ir simbolių bloko (angl. Numpad). Jutiklinis kilimėlis yra įprasto dydžio – 76×46 mm. Pastarasis yra kiek giliau korpuse, o tai leidžia kontroliuoti sensorinę erdvę nežiūrint į ją. Slenkamoji zona šioje erdvėje nėra pavaizduota, tačiau intuityviai galima nuspėti, kur ji yra. Sensorinė panelė palaiko multitouch technologiją, todėl slinkti (angl. Scroll) galima lygiagrečiai judinant du pirštus į viršų ar apačią. Tai kartais veikia ne taip, kaip nori vartotojas, nes jautrumas nėra labai stiprus. Chromuoti panelės mygtukai yra atskiri, todėl spausti juos galima bet kurioje jų vietoje. Spaudžiasi jie ne pernelyg minkštai, tačiau nekelia papildomo triukšmo.

Jungtys

Tokios klasės nešiojamieji kompiuteriai dažniausiai gali pasigirti tik būtiniausiomis jungtimis. Šis aparatas – ne išimtis. Jungčių išsidėstymas:

Kairėje pusėje: tinklo jungtis, VGA, RJ-45, HDMI, USB, mikrofono ir ausinių jungtys (3,5 mm).

Dešinėje: optinis įrenginys, 2 x USB ir Kensington Security Lock.

Gale jokių jungčių nėra, o priekyje – SD kortelių skaitytuvas.

Tinklo adapteris – gigabitinis Marvell Yukon. Naudotis bevieliu internetu galima dėka WLAN Broadcom 802.11n adapterio. Maža to, kompiuteris turi ir šiuolaikinį Broadcom Bluetooth 3.0 adapterį. Pastarasis leidžia perduoti failus 10 kartų greičiau, nei jo pirmtakas.

Ekranas

Šis modelis turi 13,3 colių ekraną su kinematografiniu 16:9 kraštinių santykiu. Rezoliucija optimali tokiam ekrano dydžiui – 1366×768. Ekranas turi ir neigiamą savybę – blizgus ekrano paviršius – tai trukdo dirbti atvirose, saulės apšviestose vietose.

„Q330“ modelio ekrano matrica yra „Samsung“ gamybos, kuri verta pagyrimų. Ryškumo lygis yra nuostabus (224 nit). Ryškumo nustatymo škalė padalinta į septynias dalis (galima nusistatyti ekrano ryškumą, atsižvelgiant į apšvietimą ir pan.). Verta pastebėti, kad skaityti tekstus patogu net ir esant vos 30-40% apšvietimui. Deja, juodą spalvą ekranas atvaizduoja ne itin gerai, todėl šį modelį geriausia rinktis, jei ketinama dirbti su dokumentais, bet ne su grafika.

Optinis įrenginys ir standusis diskas

Abu įrenginiai taip pat „Samsung“ gamybos. Diskų įrašymui ir skaitymui naudojamas TS-U633J įrenginys, o informacijos laikymui – standusis „Hitachi HTS545050B9A300“ (500 GB, 5400 RPM, SATA-II) diskas.

„UltraSlim 9,5mm“ formato optinis įrenginys palaiko Layer Jump Recording (LJR) technologiją, kuri naudojama įrašinėjant dviejų sluoksnių DVD-R diskus ir kuri palengvina jų skaitymą. Darbo metu diskasukis neskleidžia papildomo triukšmo.

Standžiojo disko talpa – 500GB. Pagrindinės jo specifikacijos: 5400 aps./min., S-ATA sąsaja, buferio talpa 8MB.

„HD Tune“ testai ne itin džiugina. Nors standusis diskas negali pasigirti gerais rezultatais testuose, jis beveik neskleidžia garso ir neperduoda papildomos vibracijos korpusui.

Aušinimas

„Samsung Q330“ dugnas, netgi po nesunkaus apkrovimo, stipriai įkaista, labiausiai tai jaučiama aušinimo sistemos įrengimo vietoje. Kitur dugnas ne taip kaista ir nesukelia diskomforto laikant jį ant kelių.

Po specialaus „kaitinimo“ reikliomis programomis, kompiuteris nustebino tuo, kad jo dalys neperkaista ir nepasiekia kritinių temperatūrų. Procesorius daugiausia buvo įkaitęs iki 80 laipsnių, o grafinis procesorius – iki ~75 laipsnių.

Akumuliatorius

Šiame modelyje yra šešių blokų Li-On akumuliatorius. Stebina tai, kad šis neturi įkrovimo indikatoriaus, ką šiuolaikiniuose kompiuteriuose norėtųsi matyti. Akumuliatoriaus krovimui naudojamas 60 W kintamosios srovės adapteris.

Pilnai įkrautas (įkrovimas trunka ~ 2 valandas), kompiuteris veikia apie 2-3 valandas žiūrint HD (aukštos raiškos) video medžiagą ir atliekant įprastus darbus, t.y. naršymas, nuotraukų peržiūra (esant 100% apšvietimui, 100% garsui ir su įjungtu Wi-Fi adapteriu). Dirbant su dokumentais ar tiesiog vartant tinklalapius, kompiuteris veikia 4-5 valandas.

Papildomos programos

Kompiuteryje vartotojas ras krūvą iš anksto įrašytų programų. Iš naudingų – „Adobe Flash Player“ bei „Adobe Reader“ – vartotojui neprireiks siųstis pačiam, tik atnaujinti iki naujausių versijų. Darbui su DVD yra visas „Cyberlink“ programų rinkinys (peržiūrai, įrašymui). „Microsoft Office“ – galima aktyvuoti mokamą versiją arba naudotis tik „Word“ bei „Excel“ programomis. Tai ne trial versijos: programa neprašys aktyvacijos po tam tikro laiko, tačiau jos turi ribotą funkcionalumą ir jose demonstruojamos reklamos.

Apsisaugojimui nuo virusų įrašyta 60 dienų veikianti antivirusinė programa „McAfee“. Jei norėsite dalintis failais su kitais kompiuteriais ar įrenginiais, galima pasinaudoti „Samsung“ programa „EasyFileShare“. Jei kompiuteris pradės lėtai veikti ar atsiras neišsprendžiama problema, visada galėsite pasinaudoti „Samsung Recovery Solution 4“ programa, kuri padės atstatyti (ir sukurti) rezervinę veikiančią sistemos kopiją. Kad Jūsų kompiuteris visuomet turėtų naujausias „Samsung“ programų versijas, rūpinasi programa „Samsung Update Plus“, kuri veikia „Windows Update“ principu. Norėdami įkrauti įvairius įrenginius per USB jungtį, Jums nereikės įjungti kompiuterio ir laukti, kol pasikraus operacinė sistema – „ChargeableUSB“ programos pagalba galite įjungti krovimo per USB funkciją, kuri leidžia krauti įrenginius net tada, kai kompiuteris yra išjungtas.

Išvada

„Samsung Q330“ nėra nei labai geras nešiojamasis kompiuteris, nei blogas. Labiausiai šis modelis tiks studentui ar raštinės darbuotojui. Dėl savo dydžio ir mažo svorio kompiuteris lengvai transportuojamas. „nVidia Optimus“ technologija neparodė stulbinančių rezultatų ir šiame modelyje vilčių nepateisino. Kokybiškas kompiuterio surinkimas, nedidelė kaina (Lietuvoje jį galima rasti už ~ 2000 Lt), savų („Samsung“) dalių naudojimas ir patikimas kompanijos vardas – štai kas trauks pirkėjus.