Raidžių ir skaičių derinys „NP300E5AH“ primena atsitiktinai sugeneruotą elektroninės bankininkystės slaptažodį, kurį po pirmo prisijungimo būtina tučtuojau pakeisti. Tačiau už šio kodo slypi kai kas daugiau. „NP300E5AH“ yra naujasis „Samsung“ 3 serijos nešiojamas kompiuteris, kurio po pirmo įjungimo nenorėsi keisti į nieką kitą.

   „NP300E5AH“ padengtas patvariu, – bent jau taip teigia „Samsung“, – „Duracase“ tipo korpusu, pasižyminčiu atsparumu piršto antspaudams bei smulkiems įbrėžimams. Imunitetas pirštų žymėms ir įbrėžimams itin praverčia tokiam daiktui, kurį tenka visur nešiotis, ir, bent jau „NP300E5AH“ atveju, duoti jį visiems pačiupinėti. Korpusas yra plonesnis nei daugelio jo konkurentų, o sveria jis panašiai kiek neišnešiotas kūdikis – vos 2,34 Kg. Labiausiai patiko lieknas ekranas – jis itin plonas ir turi dėmesio neblaškantį siaurą juodo plastiko apvadą.

   Nors ir būdamas palyginti laibas, „NP300E5AH“ turi visas būtiniausias išvesties ir įvesties jungtis: 3 x USB 2.0, VGA, LAN, HDMI, įvestį mikrofonui, 3,55 mm išvestį garsui ir, savaime aišku, lizdą baterijos krovikliui. Vietos taip pat pakako ir standartiniam DVD įrašytuvui bei atminties kortelių skaitytuvui. Visa tai yra absoliučiai standartiniai dalykėliai, aptinkami mažne visuose šiuolaikiniuose nešiojamuose kompiuteriuose.

 
   „NP300E5AH“ neturi nei vienos USB 3.0 standarto jungties, kas, viena vertus, yra trūkumas, jeigu, sakykime, namie turi greitą USB 3.0 išorinį kietąjį diską. Antra vertus, USB 3.0 naudojantys įrenginiai kol kas nėra labai išplitę, bet nesijaudink, – jie tokiais taps netolimoje ateityje. Bent jau dabar USB 3.0 palaikymo nebuvimas gali erzinti tik tuo, kad kai kurie kiti kompiuteriai už panašią kainą tokias jungtis jau turi ir tuo įkyriai didžiuojasi.

   Atvėręs plonąjį monitoriaus dangtį, išvysi įprastą klaviatūrą, į kurią delikačiai įaugę patogūs skaičių klavišai, itin praverčiantys dirbant kokiu nors buhalteriu ar sekretore. Klavišai spaudžiasi tykiai, o atstumai tarp kiekvieno iš jų yra moksliškai teisingi. Keisčiausia, kad nesusipratėliai iš „Samsung“ po klaviatūros klavišais įklijavo blizgaus juodo plastiko plokštę. Skirtingai nei atsparusis „Duracase“ korpusas, tas tviskantis plastikas yra tikras dulkių bei piršto antspaudų magnetas. Vienintelis jo pliusas – jis labai pasitarnauja kuriant estetiško nešiojamo kompiuterio įvaizdį. Jeigu klaviatūrą dažnai valysi, realybė galbūt neatsiliks nuo įvaizdžio gamintojo nuotraukose. Gerai padirbėta su lietikliu. Jis didesnis nei standartinis. Lietikliu patogu dirbti, jis visai tikslus, be to, atpažįsta įvairiausius specialius pirštų judesius. Erzino tik du klavišai esantys po juo. Jie spaudžiasi per garsiai; garsas toks, lyg būtum per neapsižiūrėjimą užminęs ant uodegos katei.

   Žvilgsniui nesustabdomai kylant į viršų, prieš akis išnyra 15,6 colio įstrižainės 1366×768 rezoliucijos šviesos neatspindintis matinis ekranas. Jo pikselius apšviečia dabar rinkos standartu tapę LED diodai. Ekranas yra „NP300E5H“ Achilo kulnas. Apžvalgos kampai siaubingi; sodrus ir kontrastingas vaizdas matomas tik sėdint priešais monitorių; žiūrint iš bet kurios kitos pozicijos regėsis, kad ekrane rodomi seno juostinio fotoaparato nuotraukų negatyvai. Ir apskritai, vaizdas monitoriuje turi jokiais reguliavimais nenuplaunamą rausvą atspalvį. Jis pastebimas tik pastačius „NP300E5H” prie kitų nešiojamų kompiuterių. Tada išryškėja ne tik mistiškas raudonis ekrane – jis akimirksniu persikelia ir į šio kompiuterio savininko skruostus.

   Atstatyti nuplėštą garbę ir sutryptą orumą padės „NP300E5H“ vidaus organai. Kompiuterio širdis – antros kartos „Intel Core i5 2430M“ dviejų branduolių centrinis procesorius, veikiantis 2,4 GHz taktiniu dažniui. Jam draugiją palaiko „Nvidia GT 520MX“ vaizdo plokštė su 1 GB DDR3 atminties, talpus 750 GB kietasis diskas, besisukantis 5400 kartų per minutę greičiu, ir 6 GB DDR3 operatyviosios atminties. Kai „NP300E5AH“ pasirodys prekyboje, jis kainuos apie 2200 Lt. Kita vertus, dėl kainos nesame visiškai tikri, nes pardavėjai Lietuvoje mėgsta paplėšikauti ir ji gali būti kiek aukštesnė arba atvirkščiai – truputį žemesnė. Žinome tik tai, kad bent jau dabar, lyginant su kitais parduodamais nešiojamais kompiuteriais, „NP300E5AH“ laikosi herojiškai iškiliai.

   Galingas procesorius, žemos klasės, – reikia tai pripažinti, – vaizdo plokštė bei pasiutusiai daug operatyviosios atminties susiplaka į įdomų kokteilį. Stebėtina tai, jog „NP300E5AH“ su naujausiais žaidimais susitvarko ganėtinai šauniai. Štai rezultatai: „Assassin‘s Creed: Revelations“ vidutinėmis grafikos nuostatomis ir 720p raiška (1280×720): vidutiniškai 27 kadrai per sekundę; „Need for Speed: The Run“ žemiausiais grafikos nustatymais, 720p raiška: vidutiniškai 26 kadrai per sekundę; „The Elder Scrolls V: Skyrim“ vidutinėmis nuostatomis, 720 p raiška: vidutiniškai 31 kadras per sekundę; „Batman: Arkham City“ su maksimaliais grafikos nustatymais, išjungtas „DirectX 11“, 720p raiška: vidutiniškai 37 kadrai per sekundę; „Anno 2070“ žemiausiais vaizdo nustatymais, 720p raiška: vidutiniškai 35 kadrai per sekundę.

   Po šių rezultatų peršasi labai paprasta indukcinė išvada: su „NP300E5AH“ vidutinėmis/žemomis grafikos nuostatomis ir padoria kadrų kaita įmanoma žaisti visus šiuolaikinius žaidimus. Kaip nešiojamam kompiuteriui už vos daugiau nei 2000 Lt tai yra puikus pasiekimas.

   Žinoma, džiaugsmai gali greitai prieiti aklavietę paaiškėjus, jog kompiuterio baterija skaičiuoja paskutines savo veikimo minutes. „Samsung“ nurodo labai optimistinius baterijos veikimo laikus, kurie savo santykiu su realybe primena Tarybinius penkmečio planus. Nepaisant to, atlikus buitinius testus „NP300E5AH“ akumuliatorius atsilaikė visai neblogai . Naudodami „Samsung Optimized“ energijos vartojimo profilį stebėjome, kiek laiko ištvers baterija atliekant įvairius veiksmus. Ji iškentėjo 1 val. 27 min. žaidžiant „Skyrim“, 3 val. 2 min. žiūrint aukštos raiškos filmus, 4 val. 50 min. per WiFi naršant internete, 4 val. 10 min. rašant apsakymą su „MS Word“ bei skaičiuojant savo indėlius „Snore“ su „MS Excel“.

   Tokie palankūs duomenys buvo gauti ne be sumanių technologijų įsikišimo. „NP300E5AH“ palaiko „Nvidia Optimus“ technologiją, kuri, paprastai kalbant, įjungia vaizdo plokštę tik tada, kad ji būna reikalinga, pavyzdžiui, žaidžiant „Anno 2070“. Visomis kitomis aplinkybėmis, kai nereikia daug kompiuterio resursų, pavyzdžiui, naršant internete, naudojamas integruotas nereiklus „Intel“ vaizdo posistemis. Taip sutaupoma daug energijos ir taip padeda išplėsti baterijos veikimo trukmę.

   Taipogi „NP300E5AH“ siūlo sprendimą, išplečiantį bendrą akumuliatoriaus gyvavimo laiką. Nešiojamo kompiuterio baterija nuolatos ją įkraunant ir iškraunant sensta, pamažu susitraukia jos maksimali talpa. Pavyzdžiui, 1000 kartų įkrovus ir iškrovus nešiojamo kompiuterio bateriją, jos talpa nukrenta iki apgailėtinų 30% buvusio dydžio. Skamba žiauriai, ar ne? „Samsung BatteryLife Plus“ technologija leidžia po tokio pat įkrovimų/iškrovimų skaičiaus išsaugoti 80% originalios talpos. Tiesa, yra vienas išlyga – aktyvavus „BatteryLife Plus“ opciją, bateriją bus galima įkrauti tik iki 80% jos talpos. Kitaip tariant, pralošdamas sprintą, gausi progą laimėti maratoną. Rinktis paliekama Tau.

   Kitas dalykas, susijęs su baterija, man pasirodė esąs kiek keistas ir net komiškas. „NP300E5AH“ yra specialus „Samsung Eco Mode“ baterijos režimas. Aktyvavus jį įsijungia dalinis energijos taupymas ir kompiuteris stengiasi kaip įmanoma mažiau teršti aplinką. Sužinoti kaip jam sekasi galima per specialų langą, kuriame rodoma kompiuterio suvartojama elektra ir CO2 emisija. Stebėti ir džiaugtis, kad krinta Tavo nešiojamo kompiuterio sunaudojama elektra ir mažėja CO2 išskyrimas, yra tikrų tikriausia ekologinė masturbacija. Tai absurdas. Kokia prasmė aukoti kompiuterio galią tam, kad tik keliais vatais sumažėtų elektros suvartojimas ir kad būtų apribotas ir taip mikroskopinis CO2 išskyrimas ? Jei nori padėti gamtai, apskritai nepirk nešiojamų kompiuterių, kurie dažniausiai gaminami necivilizuotai teršiančiuose fabrikuose Kinijoje.

   Bet grįžkime prie temos. „NP300E5AH“ sužavėjo ne vien džiuginančiais baterijos veikimo rezultatais, bet ir labai tyliu darbu ir jutimo organais sunkiai aptinkamu kaitimu. „NP300E5AH“ dirba tyliai kaip eretikas, kuriam inkvizicija išpjovė liežuvį. Dviejų ar trijų metru atstumu net sunku išgirsti, kad kompiuteris įjungtas. Po kelių valandų pažinties su „Skyrim“ korpusas šiek tiek įšyla, bet tai veikiau primena maloniai šildantį moters delną, o ne kaitrų vulkaną.

   Kompiuteriui veikiant taip tyliai, gal kilti pagunda išmėginti integruotas garso kolonėles. Geriau to nedaryti, nes tai tolygu teroristiniam išpuoliui prieš ausis. Jei vis dar klausai muziką per mobilųjį telefoną, „NP300E5AH“ integruota garso sistema Tau bus pats tas. Kitu atveju, prireiks ieškotis kokių nors ausinių.

   Besižvalgydamas į ausines, greičiausiai užmesi akį ir į kitus nešiojamus kompiuterius. „Samsung NP300E5AH“ turi išties rimtų konkurentų. Už tą pačią kainą „Acer AS5755“ siūlo žymiai pažangesnę vaizdo plokštę, „Dell Inspiron N5110“ – spartesnį kietąjį diską ir USB 3.0 palaikymą, o smarkiai atpigintas „HP Pavillion G6“ turi įspūdingus 8 Gb operatyviosios atminties, be to, jis atsieis keliais šimtais litų pigiau nei testuojamasis „Samsung“ modelis. Taip pat jie visi pasižymi kokybiškesniais monitoriais nei „NP300E5AH“.

Tačiau žvelgiant į visumą, o ne į atskiras detales, būtų sunku surasti ką nors ryškiai pranašesnio už „NP300E5AH“. „Acer AS5755“ turi galingesnę vaizdo plokštę, bet taip pat – gerokai lėtesnį „Intel Core i3“ procesorių. „Dell Inspiron N5110“ išsiskiria greitesniu kietuoju disku bei USB 3.0 jungtimi, tačiau jis garsiai dirba ir yra linkęs kaisti kaip vasarą ant saulės paliktas juodas sedanas. „HP Pavillion G6“ pasipuošęs daugiausiai gigabaitų turinčia operatyviąja atmintimi, bet viso to pasekmė yra silpnesnė vaizdo plokštė ir operacinės sistemos nebuvimas (visi kiti išvardinti kompiuteriai, įskaitant ir „NP300E5AH“, parduodami su iš anksto įdiegta „Windows 7 Home Premium 64 bit“ OS).

   Geriausiai „NP300E5AH“ atsiskleidžia kaip studento, dažniau dirbančio nei žaidžiančio, nešiojamasis kompiuteris. Talpi baterija išvaduos nuo prievolės kiekvieną kartą su savimi tampytis įkrovėją. „Duracase“ korpusas leidžia jį visur nešiotis nesibaiminant, kad atgal jis bus parneštas visas randuotas ir nučiupinėtas. Pakankamai galingi „NP300E5AH“ komponentai suteiks galimybę išmėginti daugumą šiuolaikinių žaidimų nepatiriant streso dėl lėtos kaip evoliucija kadrų kaitos. Vis dėlto šiaip jau harmoningą visumą destabilizuoja vidutinės kokybės ekranas, o ateityje prie šio rūpesčio, ko gero, prisidės ir USB 3.0 palaikymo nebuvimas. Jei esi iš tų, kuriems tokie dalykai nė motais, „Samsung NP300E5AH“ bus taiklus pasirinkimas artėjančių švenčių proga. Kalbama, jog pats Kalėdų Senelis tokį turi.

Games.lt