2008 metų balandis. Būtent iki šio mėnesio didelė dalis valstybinių Olandijos įstaigų turėtų baigti perėjimą prie atvirojo kodo programinės įrangos. Dviejų šalies parlamento komisijų sutarimu, iki balandžio centrinės valdžios institucijos turi pilnai pasirengti dokumentų saugojimui ODF formatu.

Regioninės savivaldos įstaigoms nustatytas ilgesnis perėjimo prie atviro kodo terminas – iki 2009 metų. Numatoma, kad esant neišvengiamai būtinybei gali būti naudojama ir ne atviro kodo programinė įranga, bet jos įsigijimas ir diegimas kiekvienu atveju turės būti motyvuojamas atitinkamais dokumentais. Olandija tikisi vien iš miestų registrų duomenų bazių aptarnavimo po perėjimo prie atviro kodo kasmet sutaupyti po 8,8 mln. JAV dolerių ekvivalentą vietine valiuta.

Olandijoje jau garsiai kalbama apie tai, kad turėtų pasirodyti „Microsoft Office“ biuro programų paketo priedas, kuris leis išsaugoti dokumentus ODF formatu. Priešingu atveju programinės įrangos gigantui gyvenimas Olandijoje gali tapti nelengvas – valstybinių įstaigų perėjimas prie atvirojo kodo gali paskatinti ta kryptimi žengti į verslą, na o namų vartotojai jau dabar laikomi palankiausia terpe atviro kodo idėjai.

Tuo tarpu pas mus, Lietuvoje, panašu, kad veikiama priešinga kryptimi – „Microsoft“ programinė įranga valstybinėse ir švietimo įstaigose tik populiarinama. Nesakau kad ji bloga, bet… ar teisinga kryptimi einama?