Windows 95 sistema buvo kuriama taip, kad ją būtų kuo papraščiau dirbti, tuo tarpu 2006 m. pabaigoje pasaulį išvysiančios „Vistos“ kūrėjai visą dėmes yra sutelkia į sistemos saugumą.
Kaip teigia daugelis analitikų svarbiausia „Windows Vista“ savybė – saugumas, saugumas ir dar kartą saugumas.Ta nestebina, mat „Microsoft“ ypač daug dėmesio skiria kompiuterių sistemoms nuo virusų, kirminų ir kitų kenkėjų apsaugoti.
„Vista“ – pirmoji „Microsoft“ operacinė sistema, kuri bus sukurta 64 bitų programoms(neskaitant Windows XP X64), tad ji tūrėtų geriau išnaudoti naujausių procesorių savybes, didinačias darbo našumą ir stiprinančias apsaugą.
Dabar vartotojus bene labiausiai jaudina tai, kad „Microsoft Windows“ sistema – mėgstamiausias kenkėjų taikinys. Tačiau „Vista“ su kenkėjais mėgins kovoti kitais būdais.
Vienas jų – bus galima parasčiau sukurti ribotų teisių vartotojus, kuriems bus leista atlikti tik pagrindinius veiksmus (pavyzdžiui, jei galės atsisiusti vaizdo posistemio tvarkykles, bet negalės jos įdiegti).
Ankstesnės „Windows“ versijose tik sistemų administratoriai galėjo valdyti vartotojų teises.
Dar vienas kovos su kenkėjais būdas – įprastos nuostatos šifruoti visus diskinio kaupiklio duomenis. „Microsoft“ tokių saugumo priemonių ėmėsi pirmą kartą.
„Vista“ taip pat izoliuos programas ir jų komponentus. Jei į įrenginį virusas pateks pasinaudojęs „Internet Explorer“ spraga, operacinei sistemai jis labai nepakenks. Taigi sistema bus apsaugota nuo kenkėjų, patenkančių į kompiuterį per naršyklę.
Jei „Windows Vistoje“ iš iš tiesų bus dauguma „Microsoft“ pažadėtų saugumo funkcijų, ji turėtų tapti tikrai saugia operacine sistema.