Prieš penkis metus apžvelginėjau FSP Raider maitinimo bloką – patį pirmąjį Raider‘į iš FSP. Vėliau jį pakeitė 80 Plus Silver efektyvumo maitinimo bloko versija, o po to buvo pristatyta ir antroji karta. Šiandien išsiaiškinsime kiek naujasis Raider II „maistas kompiuteriui“ pasikeitė nuo pačio pirmojo bandymo gaminti Raider seriją.

Tikslumo vardan mes pasirinkome net ir tiek pat galios turinčią versiją. Ji turi 750 vatų galios, ko pakaks bet kokiai sistemai. Mažiau ambicingi vartotojai kaip ir ankščiau gali rinktis ir 550W bei 650W versijas. Kol kas ką tik iškepti maitinimo blokai dar nėra spėję atkeliauti į parduotuves, bet pažvelkime į tai, kas parduotuvėse pasirodys netolimoje ateityje.


Pakuotė ir komplektacija

Man labai patiko, kad FSP senesnės kartos modeliams suteikdavo skirtingų spalvų apipavidalinimą. Gražiai atrodydavo šalia vienas kitos surikiuotos skirtingų galių maitinimo blokų pakuotės. Gaila, tie laikai jau baigėsi – dabar visi serijos atstovai turi tik mėlyną apipavidalinimą.

Kaip jau ir įprasta dėžutės priekyje pavaizduotas maitinimo blokas, o galinėje dalyje surašytos pagrindinės jo techninės savybės.

Viduje vaizdas ne itin prabangus. Kartoninės apsaugos nuo smūgių neatrodo nei labai patikimai, nei labai gražiai. Ta patį galiu pasakyti ir apie ne patį gražiausią maišiuką į kurį įmautas blokas – nei gražus, nei patikimas.

Bloko komplektacija yra labai standartinė – ją sudaro pats šaltinis, keturi juodi varžtai, maitinimo laidas ir informacinis lankstinukas. Iš didelės bėdos lipnią juostelę, panaudotą laidų surišimui galima naudoti laidų grupavimui.


Detalus žvilgsnis

Atnaujinę Raider modelį FSP šoktelėjo žingsniu pirmiau daugumos savo konkurentų. Kol jie vis dar naudoja 80 Plus Bronze efektyvumo standartą, o dauguma 80 Plus Gold blokų yra brangesni, Raider tampa geru pasirinkimu tiems, kam svarbu maitinimo bloko efektyvumas.

Yra žmonių, kuriems patinka tokių gamintojų kaip Silverstone propaguojama filosofija, kad maitinimo blokas turi būti paprasta juodos spalvos dėžutė. Jeigu Jums yra priimtina tokia filosofija, Jums turėtų patikti iš šio maitinimo bloko dizainas.

Asmeniškai man, tokio tipo dizainas yra šiek tiek per blyškus, neturintis unikalumo, išskirtinumo. Kaip sakoma – dėl skonio nesiginčysime. Bet negalima nepripažinti, kad juokinga, kai toks minimalistinis produktas reklamuojamas šviečiančias akis turinčio drakono fone. Pagrindinis šio maitinimo bloko vizualinis išskirtinumas yra labai į šoną patraukta ventiliatoriaus anga.

Raider II maitinimo blokas vis dar yra visiškai nemodulinis. Dėl to iš 750 vatų galios modelio driekiasi nemaža šūsnis laidų. Ši šūsnis yra mažesnė, negu buvusi prieš tai, kadangi visi kabeliai apart 24 pin maitinimo kabelio yra kompaktiško plokščiojo tipo. Tai yra geras sprendimas atjungiamų kabelių neturinčiam didelės galios blokui

Jungčių kiekis yra padorus. Kaip nemoduliniam maitinimo blokui sakyčiau jų netgi yra per daug. Kalbu apie visą dekadą Sata jungčių. Nesuprantu kam reikalingas toks kiekis jungčių kiekis, juk šios jungtys 99% sistemų taip ir liks niekad nepanaudotos ir užims korpuse daug vietos. Šiuo atveju vietoj dešimties jungčių būtų pilnai užtekę ir šešių, taip sumažinant kabelių raizgalynę ir maitinimo bloko savikainą.

Žvilgsnis į vidų

Naujos kartos FSP Raider maitinimo blokas turi visiškai naują platformą. Pastaroji, skirtingai nei prieš tai buvusi yra paremta pažangesne DC to DC įtampų konvertavimo architektūra.

Maitinimo bloke randame tuos pačius senesneme modelyje buvusius pigius komponentus, galiu pasakyti net nežiūrėjęs į jį, juk kitokių čia net ir nesitikėtumėme rasti. Palaukite, čia kažkas ne to. Pagrindinis kondensatorius visai ne pigus, o japoniškas Rubycon, kurio talpa siekia 390 μF, kas yra gan nedaug tokios galios energijos šaltiniui.

Senas „šposas“ pagrindinį kondensatorių įmontuoti kokybiška, likusius sudėti pigiausius ir rengiant savybių aprašus užsiminti tik apie pagrindinį. Kas įdomiausia, FSP jo nepanaudojo – likę elektrolitiniai kondensatoriai pagaminti taip pat Japonijoje – Nippon Chemi Con arba tos pačios Rubycon.

Čia FSP maloniai nustebino. Senesniame bloke buvo montuojami vien tik ekonominės klasės Teapo kondensatoriai, tad šis pokytis buvo labai malonus netikėtumas. Paprastai atnaujinami maitinimo blokai skiriasi galių pasiskirstymo ar efektyvumo keitimu, o ne aukštesnės klasės elektronikos komponentų naudojimu.

Nuo šiol 12V linijos galia bus kur kas didesnė ir lygi visai bendrai maitinimo bloko galiai. Tuo tarpu 3,3V ir 5V linijų galia bus pastebimai mažesnė. bet dėl to nerimauti nė kiek neverta – ankstesniųjų maitinimo blokų galia buvo visiškas overkill‘as šiuolaikinėms sistemoms.

FSP Raider turi OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės) ir OTP (apsauga nuo perkaitimo) saugumo sistemas. Ei, o kur gi dingo UVP (apsauga nuo per žemos įtampos)?

Maitinimo bloką aušina standartinio 120 milimetrų dydžio ventiliatorius. Tai Adda kompanijos sukurtas AD1212HS-A71GL su paprastais slydimo guoliais. Maitinimo blokas nėra tylumo rekordininkas, neturi pusiau pasyvaus veikimo režimo, tačiau yra pakankamai negarsus vidutinės klasės PSU, kurio triukšmingumas nekliudys daugeliui žaidėjų.

Išvados

Per penkerius metus FSP Raider serija pasikeitė gan stipriai. Nekalbu vien apie natūralios evoliucijos pasekmės, tokias kaip padidėjęs efektyvumas. Maitinimo bloke naudojami vien tik Japoniški elektrolitiniai kondensatoriai, kurie pakeitė prieš tai montuotus taivanietiškus. Kabelių medūzos problema buvo sumažinta naudojant kompaktiškesnius plokščiuosius kabelius, bet modifikacijos su atjungiamais kabeliais vis dar nėra.

Pirmiesiems Raider maitinimo blokams buvo suteikiama penkerių metų garantija. Naujos kartos Raider blokai yra kokybiškesni, tačiau garantija išliko tokios pačios trukmės. Ir tai yra gerai – tokios trukmės garantija bet kokiu atveju yra šios klasės maksimumas. 

Pagrindiniu FSP Raider II konkurentu galima laikyti Corsair CX seriją, jeigu konkrečiai – Corsair CX750, kainuojantį 90 eurų. Taip pat labai rimtą konkurenciją sudaro moduliniais laidais, tylesniu veikimu ir didesniu efektyvumu pasižymintis Chieftec GPS 750C. Galiausiai negalime pamiršti ir pilnai modulinio EVGA 750 BQ, tiesa vietoj jo geriau rinktis žymiai kokybiškesnį ir vos penkiais eurais brangesnį EVGA 750 B3.

Tiems, kam patinka minimalistinis dizainas ir nėra svarbus modulinių kabelių buvimas, FSP Raider yra tinkamas maitinimo blokas. Kaip stipriai FSP Raider II atrodys prieš konkurentus priklauso nuo to, kiek jis kainuos, kai pasirodys parduotuvėse. Jei kaina išliks artima senesnės kartos Raider maitinimo blokui, kuris kainavo 85 eurus, tada net neabejoju, kad FSP pozicijos šiame rinkos segmente bus sustiprintos. Bet kokiu atveju konkurencija šiame kainų segmente išliks labai aštria.