Atėjo pirmųjų kartų metas. Pirmą kartą bandysiu Silverstone maitinimo bloką. Pirmą kartą testuoju keturženklės galios maitinimo šaltinį. Pirmą kartą jo visi laidai yra atjungiami. Galiausiai 80 Plus Silver efektyvumo šaltinis pas mane pateko pirmą kartą. Tai pirmasis taip seniai išleistas PSU, pirmasis atkeliavęs tokioje didelėje dėžėje ir pirmas, kuris sveria tiek daug. O juk ne paslaptis, kad pirmas kartas yra pats maloniausias.

Nusipirkti aukštos kokybės galingą maitinimo bloką didelio proto nereikia. Užtenka tik plačios piniginės. Kad ir kaip bebūtų keista egzistuoja ir alternatyvūs sprendimai. Taip, aukštos klasės ir didelės galios maitinimo blokai, pigesni už kitus panašios klasės gaminius. Čiornaja magija?

Grįžtame prie efektyvumo. Nors teko pratestuoti ir nemažą krūvą 80 Plus Gold maitinimo blokų ir ne ką mažiau 80 Plus Bronze šaltinių su sidabriuku susiduriu pirmą kartą. Dėl ko taip yra? Tokį efektyvumą turi tik pakankamai seni maitinimo blokai, arba naujausi ekonominės klasės gaminiai, tiesa kol kas tokių yra labai mažai – iš populiariųjų modelių galime išskirti nebent FSP Raider, ir tuo sąrašas užsibaigia. Tikėtina, kad ateityje tokių modelių kainų kategorijoje iki 200 litų tik daugės.

Šiandieninis blokas atstovauja pirmąją produktų kategoriją. Tai 1000W galios Silverstone Strider Plus, Lietuvos perpardavinėtojų kažkodėl „pervadintas“ į  „Stirnder“, o sutrumpintai žinomas ST1000-P vardu. Pristatytas prieš penkerius metus (2009-ųjų rugsėjį) jis gyvavo kartu su GTX 200 kartos vaizdo plokštėmis ir Core 2 Quad centriniais procesoriais. Ohhhhh seni geri laikai… Tik nepagalvokite, kad jis tada buvo gamintas – blokas yra naujutelaitis, bet pats modelis jau daug ko patyręs.

Jau pripratome, kad po kelių metų vaizdo plokštė iš svajonių spartuolės gali pavirsti į seną, niekam nereikalingą grabą. Tačiau maitinimo blokų rinkoje galioja kiti dėsniai. Gamintojai didina efektyvumą, tačiau iš blokų išeinančios srovės kokybė, kuri yra prioritetas numeris vienas, kyla labai lėtai.

Pakuotė ir komplektacija

Blokas randamas labai didelėje ir sunkioje pakuotėje. atidarius iš kart matosi, kad niekas nebuvo grūdama, viskas sudėta laisvai ir netaupant vietos.

Priekinė pakuotės dalis yra pakankamai informatyvi. Čia randame ne tik maitinimo bloko nuotrauką ir palaikomus sertifikatus, bet ir detalų savybių aprašymą.

Na o galinė dalis yra visiškai niekinė. Tas pats aprašymas parašytas įvairiomis kalbomis, o paskui tas pats tekstas dar pritaikytas skirtingų galių modifikacijoms (serijoje yra 750W ir 850W modeliai, su kuriais šis šaltinis dalinasi bendrą dėžutę). Kam reikia pilstyt iš tuščio į kiaurą?

Naudingesnei informacijai apie galių pasiskirstymą ir jungtis teko tik lopinėliai dėžutės šonuose.

Bloko komplektacija pasižymi turtingumu. Apart  paties bloko ir pundo modulinių kabelių randame maitinimo kabelį, keturis beįrankinio montavimo varžtus, keturis įprasto tipo varžtus (o kam reikalingi pastarieji, kai yra pirmieji?) keturias lipnias kebelių tvirtinimo juosteles, bei tiek pat vienkartinių įprastojo tipo juostelių bei net du vartotojo vadovus – vieną skirtą visiems maitinimo šaltiniams, na o kitą – specialiai Strider Plus serijai. Jei dar ko nors būtų įmanoma įdėti daugiau, tai nebent maišelį nepanaudotiems moduliniams kabeliams laikyti.


Detalus žvilgsnis

Liaudies išmintis byloja, kad geras maitinimo blokas yra tas, kuris daug sveria. Maitinimo bloko kokybė niekada nebuvo matuojama kilogramais, bet tokios kalbos tiesos turi pakankamai nemažai. Jei blokas yra šlamštas, o viduje nieko gero nėra jis svers mažai, jei jis kažko yra vertas. Teko kiloti įvairius maitinimo blokus, keliant Codegen‘ą apima šioks toks juokas. Ir vėl aplinkiniai badė pirštais – kiloja gelžgalį ir žvengia.

Ir jei tame yra bent krislelis tiesos, Silverstone maitinimo blokas  yra tikrai geras. Kai įprasti blokai sveria du kilogramus ar net dar mažiau, pastarojo masė sudaro visus tris kilogramus. Išorėje jokių didelį svorį lemiančių veiksnių nematome, bet išsiardę bloką būtinai pažiūrėsime, kas lemia šitokią didelę masę.

Bloko dizainas yra labai paprastas ir kuklus. Atsižvelgiant jog šis kilovatinis žvėriukas yra orientuotas į entuziastus, kurie naudoja ne tik galingas, bet ir dailias sistemas, norėtume matyti ką nors išraiškingesnio. Iš kitos pusės vertinant 2009-ųjų standartais blokas atrodo visai pakenčiamai.

Jei nepaisytumėme galimybės atjungti visų kabelių kaip vienintelį išskirtinumą galėtumėme paminėti nebent vos 16 centimetrų ilgį. 1000W pilnai moduliniam maitinimo šaltininiui yra puikus kompaktiškumo rezultatas.

Su bloku gauname ir visą šūsnį atjungiamųjų laidų. Kadangi tai kilovato galios pilnai modulinis maitinimo blokas nenuostabu, jog jų yra pakankamai daug.

Mane maloniai nustebino tiek siūlomų jungčių kiekis, tiek kabelių ilgis. Ypatingai geras sprendimas buvo padaryti skirtingo ilgio procesoriaus maitinimo kabelius. Jei naudosime tik vieną, tai galėsime pasirinkti jo ilgi. Tokiu būdu galėsime užtikrinti ne tik, kad kabelio ilgis bus pakankamas, bet ir tai, kad neliks kadaruoti per didelio ilgio kabelis. Detli jungčių konfigūracija atrodo taip:

Beje prie vaizdo plokščių jungčių galite pastebėti keistus išsikišimus. Ten slepiasi 2200 mikrofaradų talpos kondensatoriai. Jie skirti sumažinti srovės, einančios į vaizdo plokštę pulsaciją.


Žvilgsnis į vidų

Silverstone Strider Plus bloką gamino Enhance. Kadangi savo vardu parduoda labai mažai produkcijos, ji nėra super populiarus vardas maitinimo blokų rinkoje, tačiau svorio turi pakankamai daug. Geriausiai ji yra žinoma kaip didžiosios dalies Cooler Master blokų gamintoja, taip pat jos platformos labai dažnai sutinkamos Silverstone, Thermaltake ir Zalman produktuose.

Antrą kartą paplosiu gamintojams už aplaidumą. Kaip ir Lepa G850, taip ir Silverstone Strider Plus bloko vidų gali pamatyti visi kas netingi. Taip yra dėl to, jog dėl blogai parinktų klijų garantija saugantis lipdukas gali būti lengvai pašalintas ir vėl gražintas atgal.

Atidarius bloką iš karto pasidaro aišku iš kur tie trys kilogramai svorio atsirado. Tokių masyvių radiatorių maitinimo bloko viduje dar neteko matyti niekur kitur. Gėdos jie nepadarytų net ir pasyviajam maitinimo šaltiniui, kurie paprastai pasižymi didžiausių radiatorių kiekiu.

Pagrindinio kondensatoriaus rolę atlieka du japonai – Rubycon kompanijos kūriniai. Jie yra reitinguoti 420  voltų įtampai, o kiekvieno kondensatoriaus talpa siekia po 270 mikrofaradų. Maksimalus temperatūrinis reitingas yra visiškas standartas – 85 laipsniai.

Spėjot pasigrožėti „Rubikonais“? Pakaks. Dabar dėmesį paskirkime taivaniečių desantui. Antrinėje filtracijos zonoje galima rasti daugybę ten gimusių mažylių. Didžioji dalis ten esančių kondensatorių buvo pagaminti Teapo firmoje. Taip pat randame kelis ir kitos, mažiau žinomos Taivano firmos Su‘Scon kūrinius. Tiek pirmųjų, tiek antrųjų kokybę geriausiu atveju galime įvardinti kaip vidutinę. Testuodami 150 – 200 litų vertės blokus, sakėme, kad tai yra visiškai normalus reiškinys, tačiau produktų naudojimas 500 litų vertės aparate yra neatleistinas dalykas – mes norime tik grynakraujų Japonų.

Bloko saugos grandinė turi šias gynybos priemones: OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės), OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), UVP (apsauga nuo per žemos įtampos),  SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OTP (apsauga nuo perkaitimo). Šiuo klausimu jokių priekaištų reikšti negalėtumėme – yra visko ko tik gali prireikti.

Galių pasiskirstymo lentelė tikrai nėra tas dalykas, kurį bloko gamintojai turėtų slėpti. Nors 3,3V ir 5V linijos šiuolaikiniuose kompiuteriuose nėra svarbios, tačiau tiek jų individualios tiek bendroji abiejų linijų galia yra visiškai pakankamos. Visiškai turėtų pakakti ir viengubos 12 voltų linijos siūlomų 960 vatų.

Silverstone nusprendė ST1000-P blokui suteikti nestandartinių matmenų ventiliatorių – jo skersmuo yra 135 milimetrai. Dėl to sugedus ventiliatoriui rasti naują produktą būtų ne pati lengviausia užduotis. Silverstone bloko aušinimą patikėjo Young Lin Tech sukurtam net vienuolikos sparnų DFB132512H ventiliatoriui. Jis reitinguotas ketvirtadalio ampero srovės stipriui esant 12 voltų įtampai

Gamintojas teigia, kad atiduodamas iki 500W galią bloko ventiliatorius suksis žemesniu nei 1000 apsukų per minutę greičiu ir tada skleis 19 decibelų triukšmą. Esant maksimaliai apkrovai ventiliatorius pasiekia 1800  apsukų per minutę  greitį ir skleidžia 36 dB triukšmą. Tada jis sukuria 89 CFM oro pralaidumą ir 1,81 mm H2O statinį slėgį.


Išvados

Silverstone produktų prieinamumas Lietuvoje stipriai pagerėjo praeitais metais. Kilovato galios Strider Plus maitinimo bloką galima rasti praktiškai visose Lietuvos kompiuterinės technikos parduotuvėse. Už jį pardavėjai turėtų prašyti šiek tiek daugiau nei 500 litų.

Silverstone Strider Plus yra pigiausias kilovato galios maitinimo blokas, kuris gali pasiūlyti tokią aukštą tiekiamos srovės kokybę. Tai daro šį senolį unikaliu sprendimu ieškantiems kuo pigesnio gero didelės galios agregato. Pigus, geras ir galingas – nebe fantastikos sritis!

Kaip į entuziastus orientuotam produktui norėtųsi šiek tiek modernesnio išorės dizaino. 80 Plus Silver efektyvumas yra ties kritine riba. Didelės galios maitinimo šaltiniai dirbs daug energijos suvartojančiose sistemose (bent jau taip turėtų būti), taigi net ir esant didelio efektyvumo blokams išvaistoma nemažai pinigų. Kitaip tariant kuo didesnės galios šaltinis, tuo svarbiau jog jis turėtų kuo geresnį energijos panaudojimo koeficientą.

Silverstone suteikiama trejų metų garantija yra labai kuklus dalykas tokios klasės maitinimo šaltiniui. Dauguma konkurentų gali pasigirti penkerių metų stabilaus veikimo užtikrinimu. Didelio džiaugsmo nekelia įrenginio gamyboje panaudoti vidutinės kokybės taivanietiški kondensatoriai. Tai galėjo būti priežastis, kodėl Silverstone įsipareigojo tokiam trumpam garantinio aptarnavimo laikotarpiui.

Tačiau prieš tai išvardintus trūkumus puikiai kompensuoja kaina – jei norime jų atsikratyti, prie bloko kainos turėtume pridėti dar bent pusę tiek. Taigi neleisti numirti legendoms yra geras sprendimas. Būtų labai šaunu, jei ir kiti gamintojai pasektų Silverstone pavyzdžiu ir leistų gyvuoti senosioms savo high-end serijoms. Norėtųsi matyti vis dar gyvus Corsair TX, Enrmax Modu 82+, ar panašius produktus pardavinėjamus už ganėtinai patrauklią kainą.

Games.lt