Ne paslaptis, kad padėtis su programinės įrangos, muzikos, filmų ir kitu piratavimu Rytų Azijoje tikrai ne pati geriausia – pirataujama viskas, ką įmanoma, na o už 2 JAV dolerius nusipirkti „Windows Vista“ šiame regione buvo galima dar prieš operacinės pasirodymą. JAV pasaulinei prekybos organizacijai (WTO) įteikė skundą, kuriame kaltina Kinija nesilaikant su piratavimo masto mažinimu susijusių įsipareigojimų.

JAV įrašų ir leidybos pramonė skaičiuoja nuostolius, kuriuose ne va patiria dėl piratavimo Kinijoje, na o šalies valdžia kaltina kinus nesilaikant duotų pažadų piratavimą pažaboti – jis ne tik nemažėja, bet kai kuriuose sektoriuose net didėja. Kinai reagavo jautriai – šalies Prekybos ministerijos atstovas pareiškė, kad JAV skundas WTO aptemdys šalių santykius bei pristabdys beįsibėgėjantį sklandų bendradarbiavimą. Teigiama, kad JAV sprendimas kreiptis su skundu į trečiąją šalį o ne spręsti problemą derybų būdu Kiniją labai nuvylė.

Oficialiai į kaltinimus Kinija dar neatsakė. Priklausomai nuo atsakymo tono šis piratavimo klausimas gali tikrai nemenkai aptemdyti dviejų supervalstybių santykius. Tačiau realybės tai visgi nepakeis – WTO realiai negali imtis jokių veiksmų piratavimui Kinijoje mažinti.

JAV įrašų leidėjų asociacija RIAA, kompanijos „Microsoft“ ir „Nintendo America“ pranešė sprendimą kreiptis į WTO remiančios.

Kovo mėnesį JAV prezidentas J. Bush vienoje iš savo kalbų yra užsiminęs, kad Kinijai pažabojus piratavimą veikiausiai būtų padidintos popieriaus importo iš šios šalies į JAV kvotos.