Nešiojami kompiuteriai sparčiai populiarėja, bet daugelis jų vaizdo apdorojimo prasme vis dar nėra tokie galingi kaip staliniai. Nenuostabu, kad vis daugiau gamintojų susimasto, kaip gi pasiūlyti galimybę patobulinti vaizdo posistemę būtent nešiojamų kompiuterių savininkams.

Štai ASUS prieš metus pristatė „XG Station“ – savotiškoje dėžutėje įkurdintą vaizdo plokštę, skirtą nešiojamų kompiuterių turėtojams. Prie AK ji turėjo jungtis per „Express Card“ sąsają, tačiau rinkoje taip ir nepasirodė, nors dėmesio šiam sumanymui ir netrūko. Sklando gandas, kad „XG Station“ galų gale pasirodys prekyboje tik šį ketvirtį, o jos viduje darbuosis „nVidia GeForce 8600 GT“ lustas.

Nemiega ir konkurentai. Dar prieš tapdami AMD dalimi ATI kūrė išorinę vaizdo plokštę, vadintą „Lasso“ kodiniu vardu. Tikslių žinių apie ją taip ir nebuvo, ATI tapo AMD dalimi, o „Lasso“ demonstracijos tikimasi ne anksčiau nei šių metų „Computex“ parodoje. Kalbama, kad ji bus pristatoma kaip vaizdo apdorojimą spartą didinantis priedas „Puma“ platformos kompiuteriams. Taip pat kalbama, kad prie kompiuterio „Lasso“ jungsis nauja jungtimi, kuri kol kas nėra naudojama. Esą tokiu būdu AMD bandys konkuruoti su „Intel“.

Nemiega ir „Fujitsu Siemens“. Bendrovės nešiojamų kompiuterių spektre šiuo metu nėra nė vieno žaidėjams skirto modelio. Tačiau gali atsirasti – internete šmėžuoja ne vienas pranešimas, kad rengiamas „Amilo GraphicsBooster“ – išorinė vaizdo plokštė su „ATI Radeon“ šeimos lustu. Tikslesnės informacijos nėra, bet užtat yra skambus „Fujitsu Siemens“ pažadas, kad su šiuo priedu pavyks surinkti „iki 8000“ taškų „3DMark06“ spartos teste.

Išorinės vaizdo plokštės svarbios ne tik kaip įdomus priedas, bet gali būti labai pravarčios dirbant su populiarėjančiais itin mažais kompiuteriukais. Kelionėje jie gali siūlyti tik tai, ko reikia, o štai namuose tapti tikrais žvėriukais prijungus norimus priedus. Iš esmės – kodėl „docking station’e“ integruota papildoma ir pajėgi vaizdo plokštė yra blogas sprendimas?

ASUS, AMD ir „Fujitsu Siemens“ daugybės gandų apie artėjančias išorinių vaizdo plokščių premjeras nekomentuoja. Tyla prieš audra? Gali būti. Kažin, gal jos pradininkais taps mažutį perversmą nešiojamų kompiuterių rinkoje su savo „Eee“ jau atlikę ASUS?