Neseniai rašėme apie tinklo paieškos sistemos „Google“ pristatytą vaizdo įrašų paiešką. Norintiems efektyviai ja naudotis vartotojams „Google“ siūlė įsidiegti atvirojo kodo grotuvo „VideoLAN Media Player“ pagrindu sukurtą įskiepį. Naudojantis juo sistemoje „video.google.com“ galima peržiūrėti tuos rastus įrašus, kurių kopijos yra „Google“ tarnybinėse stotyse.

Na o hakeriai, pasirodo, nesnaudžia. Nepraėjo nė keletas dienų nuo „video.google.com“ sistemos pristatymo, o norvegas Jon Lech Johansen pristatė „Google“ vaizdo grotuvui skirtą lopą (patch), kuris atrakina galimybę tiesiogiai iš paieškos rezultatų žiūrėti ir kitose tarnybinėse stotyse esančius įrašus. Jų savininkai to nenori, mat sukuriamas didelis papildomas duomenų srautas, tuo tarpu lankytojai į jų puslapius neužsuka, nes vaizdo įrašus randa per „video.google.com“.

Vos 21 metų amžiaus Jon Lech Johansen jau spėjo ne kartą išgarsėti. „DVD John“ pravardę jis gavo po to, kai ėmus plisti DVD diskams mikliai rado būdą jų turinio apsaugos kodavimui nulaužti bei sukūrė tai atliekančią programą. Už tai jam du kartus, 2002 ir 2003 metais, teko apsilankyti Norvegijos teisme, kuris baigėsi „DVD John“ naudai. Ir tai dar ne viskas. Šių metų pradžioje „DVD John“ vardas vėl buvo prisimintas kai internete pasirodė įrankiai, skirti iš „Apple iTunes“ tinklo dainų parduotuvės parsisiųstuose kūriniuose esančiam DRM (digital rights management) mechanizmui apeiti. J. L. Johansen taip pat rado būdą nulaužti „Apple AirPort Express“ kodavimui bei sukūrė programą, kuri leido „Linux“ operacinės sistemos vartotojams be jokių trikdžių žiūrėti autorinių teisių mechanizmais apsaugotus „WMV 9“ kodeko įrašus, kai šis dar tik pasirodė.

Gana įdomu, jog vieni iš pirmųjų naujieną apie nulaužtą „video.google.com“ sistemos grotuvą patalpino „Yahoo News“. Turbūt jie dėl konkurentų bėdų tikrai neliūdi, nors oficialiai ir skelbiama, jog ši naujienu sistema veikia visiškai automatizuotai.