Interviu vienam iš JAV laikraščių „Google“ viceprezidentas Urs Hoelzle papasakojo apie problemas, kylančias dėl milžiniško kompanijos skaičiavimo centro imlumo elektros energijos energijai.

Vietoje keleto itin galingų superkompiuterių, visą „Google“ sistemą aptarnauja daugybė tarpusavyje sujungtų ne itin galingų kompiuterių, turinčių daug kietojo disko talpos bei operatyviosios atminties. Tai leidžia gerokai sumažinti sistemos priežiūros ir diegimo kaštus, mat užuot žengus į galingų sistemų pasaulį, operuojama iš pirmo žvilgsnio niekuo neypatingais AK.

Visgi kai kurių problemų išvengti nepavyksta. Kiekvienas iš kompiuterių, anot U. Hoelzle, sunaudoja 265 W energijos. Dar 131 W reikia efektyviam kompiuterio aušinimui. U. Hoelzle teigia, kad per maždaug keturis metus išlaidos elektrai bei aušinimui prilygsta pusei pačios techninės įrangos vertės. Taigi, tenka taupyti – kuomet nėra būtinas kompiuterių priežiūrai, išjungiamas net ir skaičiavimo centro apšvietimas.

Hoelzle skeptiškai atsiliepia apie procesorių gamintojų, pradedant „Intel“, baigiant „Transmeta“, pastangas mažinant energijos suvartojimą. Anot jo, bėgant laikui elektros sanaudos nepaliaujamai auga, nors naudojami vis mažiau jos turintys suvartoti procesoriai.

Vienas iš būdų sutaupyti – naudoti efektyvesnius maitinimo blokus. Tą „Google“ ir bando daryti. Jie bendradarbiauja su šių įrenginių gamintojais bei mielai skaičiavimo centre bando naujausius jų produktus. Tipiško namų kompiuterio maitinimo bloko darbo efektyvumas siekia 70%, tuo tarpu „Google“ pavyko šį rodiklį savo kompiuterių ūkyje padidinti iki 90%.

Taip pat teko suformuoti ir inžinierių komanda, kuri rūpinasi, kad skaičiavimo centro kompiuteriai būtų optimaliai išdėstyti aušinimo/ atžvilgiu.

Interviu „Google“ viceprezidentas baigia pesimistine gaida – anot jo, ateityje energijos suvartojimas taps itin aktualia informacinių centrų problema. Efektyvių sprendimų jai bent jau „Google“ kol kas nerado.