Visų pirma, norėtume padėkoti GIGABYTE už suteiktą galimybę ištestuoti produktą.

„AMD” pristačius „Lynx“ platformą, naudojančią naują FM1 lizdą, be abejo, atsirado ir naujos motininės plokštės, skirtos naujiems procesoriams. Ką suegba vienas iš pirmųjų „Fusion” APU jau išsiaiškinome  „AMD A8-3850” apžvalgoje . Tad šį kartą iš arčiau žvilgtelėsime į vidutinės klasės „Gigabyte“ gamybos „Ultra Durable“ serijos „Gigabyte GA-A75M-UD2H“  Micro-ATX formato motininę plokštę, siūlančią didelę jungčių gausą ir keletą išskirtinių savybių už nedidelę kainą.

Specifikacijos

AMD A75 lustas

Sistemoms su „AMD Fusion“ APU skirtos septynios „AMD Hudson“ pietinių tiltų lustų variacijos. Staliniams kompiuteriams skirti keturi lustai.

„Gigabyte GA-A75M-UD2H“ plokštėje panaudotas „AMD A75“ pietinis tiltas yra pirmasis, turintis USB 3.0 palaikymą. Jis taip pat palaiko iki šešių SATA3 6Gb/s lizdų, eSATA. Lustas gaminamas pagal 65 nm procesą, elektros sąnaudos siekia 5.9 W.

Kadangi šiaurinis tiltas integruotas į patį APU, jo nerasime ant motininės plokštės.

Nors plokštė turi du PCI-E x16 lizdus, ji nepalaiko nei „SLI“, nei „Crossfire“. Vietoj to, ji turi „Dual Graphics“ palaikymą, leidžiantį kartu su į APU integruotu grafiniu procesorium naudoti tam tikrą dedikuotą „AMD“ vaizdo plokštę. Technologijos veikimas labai primena senesnį „Hybrid Crossfire“.

Komplektacija

„Gigabyte GA-A75M-UD2H“ yra Micro-ATX formato, todėl ir įpakuota į gana nedidelę dėžę. Ant dėžės randame daugybę užrašų ir logotipų. Balta dėžės spalva parodo, kad plokštė nėra aukštos klasės. Bet tai nereiškia, kad ji nėra aukštos kokybės, kadangi naudojamas „Ultra Durable 3“ dizainas.

Dėžėje prie „GA-A75M-UD2H“ plokštės randame keturis SATA kabelius, dviejų iš jų vienas galas pasuktas 90 laipsnių kampu, galinę įvesties/išvesties (I/O) plokštelę, 17 kalbų instaliacijos gidą, anglišką vartotojo gidą, tvarkyklių ir programinės įrangos DVD diską, pažymėtą „AMD Fusion Utility DVD“ pavadinimu, ir „Dolby Home Theater“ lipduką. Komplektacija nėra labai gausi, bet gauname viską, ko reikia.

Dizainas, išdėstymas

Kaip įprasta žemos-vidutinės klasės „Gigabyte“ plokštėms, „GA-A75M-UD2H“ yra mėlynos spalvos, o lizdų spalva keičiasi tarp žydros ir baltos. Plokštė yra Micro-ATX formato, jos matmenys siekia  24.4 x 24.4 cm.

Galinė plokštės pusė. Viršuje viduryje yra galinė plokštelė, skirta procesoriaus aušintuvo tvirtinimui ir plokštės palaikymui. Kiek žemiau kairėje pusėje yra du varžtai, su kuriais pritvirtintas „AMD A75“ pietinio tilto radiatorius. Plokštė prie korpuso pristvirtintama aštuoniais varžtais.

 „AMD Fusion“ procesoriams skirtas FM1 lizdas turi 905 kontaktus. Vertėtų paminėti, kad nors pats lizdas skiriasi nuo AM2/AM2+/AM3/AM3+ lizdų, aušintuvų tvirtinimas išliko toks pats, tad išvardintiems lizdams tinkantys aušintuvai tinka ir FM1 lizdui. Gana praktiškas „AMD“ sprendimas.  Nors vietos aplink lizdą nėra ypatingai daug, vidutinio dydžio radiatorius turėtų tilpti be didesnių problemų.

Šalia procesoriaus lizdo yra keturi DIMM lizdai darbinei atminčiai, palaikantys dvikanalį režimą. Pasak „Gigabyte“, vienas DIMM lizdas palaiko iki 16 GB atminties, tad iš viso įmanoma sutalpinti iki 64 GB atminties. Aišku, retas vartotojas naudos daugiau nei 16 GB, kadangi 8 GB modulių ne taip lengva rasti, o kaina irgi gerokai išpūsta.

Procesoriaus aušintuvo ventiliatoriaus jungtis įtaisyta tiesiai virš procesoriaus lizdo. Dešinėje pusėje, virš 24 kontaktų maitinimo jungties įtaisyta 4 kontaktų jungtis papildomam ventiliatoriui. Vienos ventiliatoriaus jungties mažoka net ir tokio formato plokštei.

„Gigabyte GA-A75M-UD2H“ turi keturis išplėtimo lizdus: du PCI-E x16, kurių vienas veikia x16, o kitas x4 režimu, vieną PCI-E x1 ir vieną PCI. Kaip Micro-ATX plokštei, tai visai neblogai. Paprastai „Gigabyte“ motininės plokštės turi patogų lizdų išdėstymą, tačiau dėl mažų plokštės matmenų teko šiek tiek susispausti. Naudojant atskirą dviejų lizdų vaizdo plokštę, bus užstotas vienintelis PCI-E x1 lizdas.

Apačioje randame vidines FireWire, USB 2.0, USB 1.1 bei USB 3.0 jungtis.

Šalia išplėtimo lizdų yra didelis „Gigabyte“ užrašu pažymėtas radiatorius, po kuriuo slepiasi „AMD Hudson D3“ (A75) pietinio tilto lustas. Ant šios plokštės nerasite šiaurinio tilto lusto. Taip yra dėl to, kad jis integruotas į pačius „AMD Fusion“ APU.

Šalia pietinio tilto radiatoriaus randame 5 SATA3 6Gb/s lizdus. Už visus juos atsakingas tas pats A75 lustas.  Deja, nei vienas iš SATA lizdų nėra paverstas šonu, tad įrenginių jungimas prie jų gali būt sunkokas turint didelę vaizdo plokštę. Beje, tokia didele SATA3 6Gb/s jungčių gausa negali pasigirti net aukštos klasės „Intel“ platformoms skirtos motininės plokštės. Tai yra nemažas A75 lusto pranašumas.

3V baterija įterpta tarp išplėtimo lizdų ir pietinio tilto radiatoriaus. Dešiniajame kampe, kaip įprasta, yra priekinės panelės jungtys, o po jomis surašyta, kur koks laidas jungiasi.
Plokštė  taip pat turi senus paralelinį (LPT) ir serijinį (COM) portus.

Ant galinės panelės yra išties nemažai išvesties jungčių. Yra dvi USB 2.0 jungtys, PS/2 combo jungtis klaviatūrai arba pelei, D-Sub (VGA) ir DVI vaizdo išvestys, optinis audio išėjimas, HDMI ir DisplayPort vaizdo išvestys, dar dvi USB 2.0, FireWire, eSATA, Ethernet, dvi USB 3.0 ir šešios audio jungtys. Taip, plokštė turi net keturias skirtingas jungtis, skirtas vaizdo išvesčiai. Už eSATA ir USB 3.0 vėl atsakingas A75 lustas. Pasak „Gigabyte“, USB lizdai jų plokštėse gali tiekti 3 kartus daugiau energijos nei kitų gamintojų produktuose. Tai leidžia be papildomo maitinimo naudoti įrenginius, kuriems paprastai papildomas maitinimas reikalingas, bei naudoti „On/Off Charge“ funkciją.

Bendrai paėmus, kaip Micro-ATX formato plokštei, komponentų išdėstymas, kaip įprasta Gigabyte plokštėms, iš tiesų nepriekaištingas.

 

 

Žvilgsnis iš arčiau

 

„Gigabyte GA-A75M-UD2H“  naudoja 4+1 fazių energijos tiekimą procesoriui. Visus įtampos reguliatorius randame nuėmę radiatorių. Naudojami žemos varžos tranzistoriai, ferito ritės ir japonų gamybos kondensatoriai. Procesoriui maitinimas tiekiamas tik per 4 kontaktų jungtį, kuri yra viršutiniame kairiajame kampe.

Už tinklą atsakingas plačiai paplitęs gigabitinis „Realtek RTL8111E“ lustas.

Garsui naudojamas „Realtek ALC889“ kodekas, susilaukęs ne tokių šiltų žaidėjų atsiliepimų. Pagrinde dėl to, kad nepalaiko „EAX“ garso technologijos, nors specifikacijose nurodyta priešingai.

Už temperatūrų ir ventiliatorių apsukų stebėjimą atsakingas „ITE IT8720F“ kontroleris. FireWire jungtis kontroliuoja „VIA VT6308P“ kontroleris.

 

Plokštė turi dvi BIOS, kurių mikroschemos įtaisytos šalia atminties lizdų.

Savybės ir programinė įranga

Pirmiausia, „Gigabyte GA-A75M-UD2H“ yra „Ultra Durable 3“ serijos plokštė. Tai reiškia, kad jos montažinėje plokštėje yra 2 kartus daugiau vario nei senesnėse „Ultra Durable 2“ plokštėse. Didesnis vario kiekis pagerina šilumos pašalinimą nuo komponentų ir taip prailgina plokštės veikimo laiką. Plokštė taip pat naudoja žemesnės varžos tranzistorius, ferito rites ir japonų gamybos kietuosius kondensatorius.

„DualBIOS“ dėka galima nesijaudinti dėl nesėkmingo BIOS perrašymo, kadangi plokštė turi dvi BIOS. „Hybrid EFI“ technologija leidžia naudoti didesnius nei 3TB talpos HDD, nors pati motininė plokštė nepalaiko UEFI.

„On/Off Charge“ leidžia įkrauti „iPhone“, „iPad“, „iPod Touch“ ir panašius įrenginius juos prijungus prie USB jungties. Ir tam net nereikia įjungti kompiuterio. Papildomai, USB jungtys gali tiekti 3 kartus daugiau energijos. Tai praverčia naudojant įrenginius, kuriems paprastai reikėtų papildomo maitinimo. „One Port One Fuse“ savybė – kiekvienam USB lizdui naudojamas atskiras saugiklis. Tai reiškia, kad sugedus vienam USB lizdui, kiti gali ir toliau funkcionuoti.


„@BIOS“ programinė įranga leidžia esant „Windows“ aplinkoje greitai ir lengvai atnaujinti BIOS versiją. BIOS galima atnaujinti iš parsisiųsto failo arba prisijungus tiesiai prie „Gigabyte“ serverių. Programos valdymas yra patogus ir bus aiškus net patiems žaliausiems. Verta paminėti, kad kiti motininių plokščių gamintojai siūlo panašias programas, skirtas jų plokštėms.

„EasyTune“ skirta kompiuterio spartinimui, ventiliatorių kontroliavimui ir įtampų stebėjimui. „EasyTune“ leidžia spartinti tiek procesorių, tiek jame integruotą grafinį procesorių. Be ventiliatoriaus kontroliavimo programa nesiūlo nieko, ko negalima padaryti per BIOS.

„Xpress Recovery 2“ leidžia padaryti atsragines kietajame diske esančių failų kopijas.
„AutoGreen“ leidžia valdyti kompiuterio sunaudojamą energiją pasinaudojant „Bluetooth“.


BIOS

„GA-A75M-UD2H“ naudoja standartinę Phoenix Award BIOS mikroprogramą. Tiesa pasakius, iš pagrindinių motininių plokščių gamintojų, „Gigabyte“ yra vienintelė firma, kuri dar nenaudoja UEFI.

Pagrindiniame BIOS lange yra dvylika skilčių. Dešinėje pusėje esančios skiltys skirtos nustatyti numatytuosius nustatymus, slaptažodį, išsaugoti arba atšaukti nustatymus ir išeiti iš BIOS.


MB Intelligent Tweaker (M.I.T.) skiltyje randame su kompiuterio spartinimu susijusius nustatymus. Jų yra iš tiesų nemažai. Galima valdyti įvairias įtampas, magistralės dažnį, procesoriaus ir atminties daugiklius.

Spartinimo nustatymai

CPU daugiklis:  x8 – x49, x1 žingsniais
Sisteminės magistralės dažnis: 100-500 MHz, 1 MHz žingsniais
GPU dažnis: 300-2000 MHz, 1 MHz žingsniais
CPU PLL įtampa: 2.100-2.900 V, 0.020 V žingsniais
Atminties įtampa: 1.025-2.135 V, 0.005 V žingsniais
Atminties VTT įtampa: 0.515-1.145 V, 0.005 V žingsniais
FCH įtampa: 0.625-1.735 V, 0.005 V žingsniais
GPU įtampa (APU VDDU): 0.725-1.835 V, 0.005 V žingsniais
CPU šiaurinio tilto įtampa: nuo -0.600 V iki +0.600 V, 0.025 V žingsniais
CPU branduolio įtampa: nuo -0.600 V iki +0.600 V, 0.025 V žingsniais

Nors FM1 sistemos nėra skirtos entuziastams, Gigabyte pasistengė, kad net ir jie turėtų ką veikti – spartinimo nustatymų gausa, kaip tokiai plokštei, stebina.

IGX Configuration“ skiltyje randame keletą nustatymų, susijusių su integruotu grafiniu procesoriumi. Galima nustatyti IGP skirtą sisteminės atminties dalį ir kontroliuoti GPU dažnį.

Darbinės atminties konfigūracijos lange randame gana nemažai atminties vėlinimų nustatymų. Tiesa, nėra eksperto režimo, leidžiančio konfigūruoti atskirus atminties modelius.

Na, o toliau seka standartiniai CMOS nustatymai, tokie kaip data, laikas, IDE kanalų valdymas. Prie išplėstinių CMOS nustatymų randame įkrovimo įrenginių, SATA režimo, kelis energijos taupymo nustatymus. „Integrated Peripherals skiltyje randame SATA režimo, USB, Audio ir kitų plokštės kontrolerių nustatymus. Power Management skiltyje randame dar daugiau energijos taupymo  nustatymų.

BIOS išdėstymas yra įprastas Gigabyte plokštėms. Nieko naujo, nieko ypač painaus. Iš tiesų vienintelis dalykas, kuris nuvylia, yra tas, kad plokštė vis dar naudoja seną BIOS, o ne naują UEFI.

Spartinimas

Spartinimas su „AMD Fusion“ APU nedaug skiriasi nuo spartinimo su senesniais AMD procesoriais. Tik dabar standartinis magistralės dažnis vietoje 200MHz siekia 100MHz. Teste naudojamas A8-3850 procesorius neturi atrakinto daugiklio, tad spartinimo potencialas priklauso nuo to, kiek galima pakelti motininės plokštės magistralės dažnį.

Magistralės dažnį pakėlus nuo 100MHz iki 140MHz, o procesoriaus daugiklį nuleidus iki 24, pasiektas 3.36GHz dažnis. Su didesniais magistralės dažniais atsirado problema – motininė plokštė nesugebėjo atpažinti kietojo disko, o vėliau išvis neįsijungė. Šiek tiek pažaidus su įtampom, galima būtų išgauti keliais MHz didesnį dažnį.


Tad beliko pakelti A8-3850 procesoriaus įtampą iki 1.5V ir daugiklį iki 26 ir buvo išgautas stabilus 3.64GHz dažnis.  Tai yra 25.5% didesnis nei standartinis. Su 27 daugikliu, kompiuteris neužsikraudavo. Kaip tokio našumo lygio AMD sistemai, rezultatas iš tiesų neblogas.

Testai

Testavimo sistema:

Palyginimui naudojama Gigabyte GA-Z68A-D3-B3 plokštė su i5 2500K procesoriumi.

Visi testai atlikti „Windows 7 64-bit SP1“ operacinėje sistemoje. Testavimo metu išjungtos visos pašalinės programos.
Testuose naudotos programos:
AIDA 64 1.85.1600 – RAM.
3DMark11 1.02 – Performance.
SuperPi Mod 1.5 – 1M.
wPrime 2.04 – 32M.
CrystalDiskMark 3.0.1 – 2 pass, 100MB.
Crysis 2 1.9 (DX11, Hi-Res Textures)  – maksimalūs nustatymai
Metro 2033 – VeryHigh, AAA, Advanced DOF išjungtas


„SuperPi“ teste nustatomas procesoriaus našumas skaičiuojant skaičiaus Pi  tam tikrą kiekį skaitmenų po kablelio. „wPrime“ teste pagal Niutono metodą skaičiuojamos skaičių kvadratinės šaknys. Pagrindinis skirtumas tarp šių testų yra tas, kad „Super Pi“ išnaudoja tik vieną, o „wPrime“ – visus branduolius.


AIDA64 atminties testuose matuojamas atminties rašymo, skaitymo ir kopijavimo greitis bei gaištis.


„Futuremark“ korporacijos sukurti „3DMark“ testai yra vieni populiariausių pasaulyje. Juos naudoja milijonai žaidėjų, su jais užfiksuojami turbinimo rekordai. Pirmasis „3DMark“ testas pasirodė 1998-ais metais. „3DMark“ testai pratestuoja procesoriaus ir vaizdo plokštės našumą.

Ne taip, kaip „3DMark“ testai, testuojantys kompiuterio našumą žaidybinėse situacijose, „PCMark 7“ atlieka testus ir kitose srityse. Į standartinį testų rinkinį įeina vaizdo įrašų grojimas, perkodavimas, teksto ir nuotraukų redagavimas, naršymas internete, grafikos testai ir kietojo disko testai.

 

Testų rezultatai yra maždaug tokie, kokie ir turėtų būti. Nesimato didelių rezultatų kritimų,  išskyrus HDD skaitymo teste.

Verdiktas

 

Lyginant „Gigabyte GA-A75M-UD2H“ su kitomis naujajai „AMD Lynx“ platformai skirtomis motininėmis plokštėmis, ji yra iš tiesų neprasta. Jos kaina vos viršija 300 litų. Už tai gaunate solidžią motininę plokštę su vidinėmis ir išorinėmis FireWire, USB 3.0 jungtimis, penkiomis SATA3 jungtimis, eSATA, keturiomis vaizdo išvesties jungtimis, gana nemažu turbinimo potencialu ir keliom išskirtinėm savybėm.

Įvertinant nedidelę jos kaina vieninteliais rimtais trūkumais galima laikyti tai, kad plokštė nepalaiko UEFI ir naudojant dviejų lizdų vaizdo plokštę, bus užstotas vienintelis plokštėje esantis PCI-E x1 lizdas. Dar vienas nedidelis trūkumas būtų jungčių, skirtų papildomiems ventiliatoriams, skaičius. Vienos jungties iš tiesų per mažai net tokiai plokštei.

Nepaisant tų kelių trūkumų, „Gigabyte GA-A75M-UD2H” yra puiki plokštė norintiems turėti „AMD Fusion“ sistemą.