Dažniausiai renkantis naują kompiuterį jau yra dedama DDR4 operatyvioji atmintis. Tačiau vis dar rinkos pozicijų neužleidžia ne daug kuo jai nusileidžianti DDR3 atmintis. Tačiau matant jos populiarumo mažėjimą galime teigti, kad tai yra paskutinė senojo tipo atminties apžvalga. O duris reikia užtrenkti garsiai!

DDR3 atmintį vis dar renkasi ekonominių sistemų pirkėjai, taip pat galingą AMD sistemą perkantys ar tiesiog tobulinantys kompiuterį vartotojai. Šiandien aprašomos atmintys skirtos tikrai ne pirmiesiems, tačiau likusios dvi pirkėjų grupės ja gali tikrai susidomėti.

Nebevyniojant žodžių į vatą mes šiandien išbandysime žaidėjams skirtą AData XPG v3 atmintį. Mums pakliuvo išties solidžios konfigūracijos moduliai – tai 2x8GB tipo rinkinukas, dirbantis pakankamai aukštu 2400 MHz dažniu. Šalia to jis išsiskiria patrauklia bei personalizuojama išvaizda.


Pakuotė ir komplektacija

Atminties pakuotė yra paprasta pakabinama dėžutė. Kad pirkėjai suprastų už ką moka tokią sumą, gamintoja pasistengė papuošti foną išskirtiniu dizainu bei akį traukiančiais blizgiais elementais.

Šalia operatyviosios atminties labai retai būna komplektuojama kokių nors priedų. AData XPG v3 yra ta maloni retoji išimtis. Gamintoja mums prideda papildomas mėlynas aušinimo plokšteles. Jeigu mums nepatinka standartinės raudonosios plokštelės mes jas nesunkiai galime pakeisti mėlynomis.

Vartotojai gali pagalvoti: o kam mums mokėti už du komplektus metaliukų, jei ir taip bus naudojamas tik vienas iš jų? Norėdama nuraminti pirkėjus AData ant pakuotės užrašė, kad papildomos aušinimo plokštelės yra nemokama dovana.


Detalus žvilgsnis į XPG v3

Modulių dizainas gerai dera prie sistemos ne tik todėl, kad turi keičiamos spalvos, bet ir dėl universaliausios juodos spalvos radiatorių ir montažinės plokštės. AData iš peties padirbėjo apipavidalindama šias atmintis – sidabrinės spalvos akcentai puikiai dera prie bendro vaizdo.

Nors plokštelių keitimo idėja man visai patiko, tačiau ji turi keletą esminių trūkumų. Didžiausias iš jų yra tai, jog keitimo procedūra reikalauja šiek tiek laiko ir pastangų. Plokštelės keitimui atlikti reikės atsuktuvu atsukti radiatorius suspaudžiančius varžtus, pakeisti plokštelę ir vėl viską užsukti. Manau, kad buvo galima apseiti be operacijų atsuktuvu ir plokštelių ištraukimą padaryti pro modulio šoną.

Įdomiausia yra tai, kad standartiniai radiatoriai yra raudonos spalvos, o papildomi mėlyni. Tačiau internete tarp papildomų variantų pavyko rasti tik auksine spalva nudažytus variantus, o apie mėlynuosius nieko negirdėjau.

AData yra tinginiai, kadangi savo tinklalapyje nieko nenurodo apie galimas modulių talpas ir greičius. Bet aš dėl Jūsų pasistengiau ir užfiksavau atmintis kurių greičiai prasideda nuo 1600 MHz ir baigiasi ties įspūdingas 3100 MHz. Galimos tik 2x4GB arba 2x8GB talpos konfigūracijos. Nors ir nėra keturis modulius turinčių komplektų, tačiau juos galime susikurti patys nusipirkdami du identiškus komplektukus.

Man patinka, kad AData nėra prileidusi krūvą panašių serijų su panašių galimybių atmintimis – kompanija žaidėjų serijas grupuoja tik pagal kartas, tad nereikia rinktis tarp dviejų tik išvaizda besiskiriančių modulių. Nebent nuspręstumėte įsigyti senesnio leidimo atmintis, kurių pagrindinis skirtumas ir yra išvaizda.

Nuėmęs radiatorių radau Hynix BFR atminties modulius. Tai pakankamai dažnai sutinkamas variantas aukštesniosios klasės atminties moduliuose sutinkamas pakankamai dažnai – analogiškus lustus matėme ir Kingston HyperX Savage ir HyperX Beast atmintyse. Jos taip pat dirba 2400 MHz, tačiau mums pasisekė kad visos šios atmintys išbandomos skirtingose modulių konfigūracijose (2x4GB; 4x4GB; 2x8GB).

Nepaisant vienodo dažnio AData atmintis turi ir daugiau skirtumų lyginant su konkurentais. Gamykliniai vėlinimo parametrai yra šiek tiek kitokie nei Kingston atmintyse. AData yra parengusi atmintis dirti 11-13-13-35 „taimingais“. Tiesa, reikia pripažinti, kad didelio skirtumo tai sudaryti negali.

Testai

Na o dabar kaip visad laikas testams. Greičiausiai tai jau paskutinis įrašas DDR3 atminčių palyginimo lentelėje – abejoju ar dar kada nors teks susidurti su šiais moduliais.

Testų sistema:
Intel Core i5 4690K @4.7 GHz procesorius
AsRock Z87 Extreme 4 motininė plokštė
Transcend SSD 740 256GB SSD
WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
Windows 7 Ultimate 64bit

Visuose testuose, apart Aida Extreme, 3D/PCMark, WinRAR ir žaidimų testų, žemesnis rezultatas reiškia didesnę spartą

Išvados

Nors AData Lietuvoje turi įvairių XPG v3 modulių, visiškai identiškų atminčių Lietuvos parduotuvėse šiuo metu nėra. Artimiausi variantai būtų šiek tiek lėtesnė 2133 MHz atmintis ir velniškai brangūs 2800 MHz moduliai. Taip pat galite įsigyti ir labai panašius XPG v2 su kitokios formos radiatoriais, bet identiška talpa dažniais ir „taimingais“. Toks variantas Jums kainuos šiek tiek daugiau nei 130 eurų.

Testas patvirtino, kad panašios klasės skirtingų gamintojų atmintys skiriasi nestipriai, ypač kai po „kapotu“ slepiasi vienodi Hynix moduliai. Apčiuopiamo skirtumo nepadėjo apčiuopti nepadėjo nei skirtingas talpų išdėstymas, nei minimaliai pakeistos vėlinimo konfigūracijos.

Dėl to patys RAM gamintojai gali nustebinti nebent geru marketingu arba įspūdinga išvaizda. Adata šioje sferoje pasidarbavo pakankamai neblogai – modulių dizainas yra išties gražus, o keičiamos aušinimo plokštelės ne tik geriau pritaiko modulius prie pačios sistemos, bet ir padaro juos išskirtiniais. O tai šiame panašių modelių kupiname pasaulyje jau yra vertybė.

Games.lt