Ar žinote, kad kelių sluoksnių rašymą į optinius diskus 2003 metais sugalvojo „Philips“? Na, dabar jau žinote. Šiuo metu „Philips“ aktyviai dalyvauja ateities optinių diskų formatų kare „Blu-ray“ pusėje.

Tuo tarpu HD DVD remiantys „Toshiba“ sugebėjo gauti „DVD Forum“ organizacijos pritarimą dviejų sluoksnių HD DVD diskų (talpa 30 GB) standartui. Pirmasis juos palaikantys įrašytuvas turėtų pasirodyti kitų metų pavasarį. Ilgą laiką „Blu-ray“ ir HD DVD remiančios stovyklos kalbėjo tik apie vieno sluoksnio HD DVD (15 GB) bei dviejų sluoksnių „Blu-ray“ (50 GB) diskus. Akivaizdu, jog „Blu-ray“ atrodė pranašesnis. Dabar padėtis turėtų pagerėti HD DVD naudai.

„Toshiba“ tvirtina, jog diskų gamintojams bus itin lengva pereiti nuo dviejų sluoksnių DVD prie dvisluoksnių HD DVD diskų gamybos. Tam tereikės nežymių pakeitimų gamybos linijose. Šis argumentas – koziris prieš konkuruojantį „Blu-ray“ formatą. Norint gaminti jo diskus reikia keisti visą gamybos įrangą.

Šiuo metu rungiasi du standartai, siekiantys ateityje pakeisti DVD. „HD DVD“ vartotojams ketina pasiūlyti sutalpinti į vieną vienasluoksnio optinio disko pusę 15 GB duomenų, mokant už jį nedaugiau, nei už įprastinį DVD. Prekyba „HD DVD“ įrenginiais ketinama pradėti metų pabaigoje. „HD DVD“ remia technologijos kūrėjai „Toshiba“ ir NEC, o taip pat – „Sanyo“, beveik visos didžiosios Holivudo kino studijos.

„Blu-ray“ diskai turėtų startuoti su 50 GB vienoje disko pusėje talpa, o iki 2007 metų žada pasiūlyti vartotojams 100 GB talpos diskus. Tokiai talpai pasiekti bus naudojama keturių sluoksnių technologija, savo prigimtimi analogiška DVD diskų „Dual Layer“ metodui. Šią technologiją remia „Sony“, „Panasonic“, „JVC“, „Thomson“, „Hewlett-Packard“ bei „Disney“ ir „Twentieth Century Fox“ kino kompanijos. Paramą „Blu-ray“ yra paskelbę ir du didžiausi pasaulyje žaidimų leidėjai – „Electronic Arts“ ir „Vivendi Universal“.

Nuo tradicinių DVD šie formatai skiriasi tuo, jog dėl didesnio duomenų tankio darbui su jais naudojamas mėlynos spalvos lazeris.