Jeigu renkame kompiuterį už 300 – 500 eurų, labai didelė tikimybė, kad pasirinksime Chieftec maitinimo bloką. Kompanija yra tiesiog uždominavusi visą maitinimo blokų iki 60 eurų rinką. Nors joje Chieftec turi pristačiusi tiek daug modelių, kad net sunku suprasti, kurį modelį reikia rinktis, tačiau vistiek šiame segmente kompanijai sekasi puikiai.

Bet vieną dieną Chieftec nervai neatlaikė, jiems pabodo „stumdyt siemkes“ ir kompanija pristatė Navitas serija. Tai ginklas įeiti į galingas žaidėjų sistemas. Navitas serija yra išskirtinio dizaino 80 Plus Gold maitinimo blokai, turintys modulinius maitinimo kabelius bei pasižymintys geromis tiekiamos srovės specifikacijomis. Tačiau stipriausias Chieftec ginklas nėra nė viena iš ankščiau pateiktų savybių. Navitas serija visas šias savybės sugebėjo pasiūlyti už neįtikėtinai patrauklią kainą.

Nepaisant kokia puikia kaina pasižymi šie maitinimo blokai, tačiau vis tiek ne visi pirkėjai gali sau leisti už maitinimo bloką išleisti daugiau nei 100 eurų. Jiems pristatyta speciali Navitas serijos modifikacija. Pastaroji nebeturi tokio patrauklaus dizaino bei atjungiamų kabelių, tačiau gali pasigirti dar 20 – 30 eurų mažesne kaina. Be to atsirado žemesnės galios modelių. Visa gama prasideda nuo 450W bloko, tęsiasi ties 550W bei 650W ir užsibaigia ties 750W.

Mes nusprendėme ištirti vieną iš pigesniųjų nemodulinių Navitas serijos maitinimo blokų. Tai vidutinės ir turbūt aktualiausios 650W galios modelis GPM-650S.

Pakuotė ir komplektacija

Galinė pakuotės dalis vis dar yra tokia pati kaip ir priekinė. Tokiu būdu yra sėkmingai dulkinamas protas norintiems paprastai atidaryti dėžutę. Na bet nieko, prie šito jau baigiu priprasti.

Komplektacija kaip tokios klasės blokui yra gan skurdi, priedai labiau primena pigiųjų modelių arsenalą. Čia randamas tik maitinimo laidas ir keturi paprasti varžtai. Labiausiai pasigendame bent jau pačių elementariausių laidų tvarkymo juostų. Dėžutėje slepiasi ir vartotojo vadovas.

Praeitą, kartą Force serijos bloke radome ne patį geriausią vartotojo vadovą su kito modelio aprašymu, kreiva lietuvių kalba ir neteisingomis vartojimo instrukcijomis. Šį kart slepiasi tas pats vartotojo vadovas, kuriame ir vėl parašytas kito vartotojo vadovas ne itin rišlia Lietuvių kalba. Laimei Navitas maitinimo blokai tinkami tiek 115V, tiek 230V įtampos elektros tinklams, dėl to kaltinimų, dėl klaidingų vartojimo patarimų šį kartą nepateiksime.


Detalus žvilgsnis

Maitinimo blokas atrodo labai įdomiai ir sugeba sukelti šypseną. Techniškai korpusas atrodo labai paprastai, elementariausias juodas skadinis PSU, standartinio kuklaus dydžio, niekuo neišsiskiriantis. Jau esu pripratęs prie to, kad 80 Plus Gold maitinimo blokai yra juodi bei papuošti auksinės spalvos detalėmis. Ir tos detalės ant taip pigiai atrodančio šaltinio atrodo tikrai labai įdomiai.

Na bet jei per daug neanalizuosime, kaip viskas buvo pasiekta, galime sakyti, kad maitinimo blokas atrodo iš ties neblogai.

Pagrindinis dalykas verčiantis rinktis šį maitinimo bloką yra aukštas 80 Plus Gold efektyvumo standartas. Tačiau net ir lyginant su kitais Gold efektyvumo maitinimo blokais šis šaltinis yra labai efektyvus. Esant 20 % intensyvumo apkrovai kiti blokai pasiekia 87 procentų efektyvumą, o šis Chieftec rodo beveik 91 procento efektyvumą. Efektyviausiam režime, atiduodant pusę visos galios, efektyvumas siekia 92 procentus, kai pilnai užtenka ir 90 procentų. Pagal šiuos parametrus blokas atitinka 80 Plus Platinum standarto reikalavimus. Ir esant maksimaliam apkrovimui pritrūko vos 0,69 procento, jog vietoj Gold sertifikato būtų sutektas platininės spalvos ženkliukas.

Pagailėjai pinigų moduliniam Navitas blokui? Dabar turėsi susitaikyti su visa šia raizgalyne:

Jungčių parinkimo klausimu man ir vėl nepatiko labai daug dalykų. Visų pirma procesoriaus maitinimo kabelio ilgis siekia vos 55 centimetrus, kas yra labai mažai maitinimo bloką montuojant korpuso apačioje. Kitų kabelių ilgiai yra pakankamai geri.

Dvi jungtys vaizdo plokščių maitinimui tokios galios maitinimo blokui taip pat yra labai mažai. Galiausiai tik dvi Molex jungtys taip pat yra labai kuklus pasirodymas, nors ir septynios Sata jungtys atrodo gan įspūdingai. Laimei visi maitinimo kabeliai yra Sleeve‘inti.

Žvilgsnis į vidų

Chieftec‘ui šį maitinimo bloką pagamino viena geriausių jos draugių Sirtec. Viduje tikėjausi išvysti pakankamai elementarios konstrukcijos maitinimo bloką. Gerai, jog šie mano lūkesčiai liko neišsipildę.

Viduje esanti montažinė plokštė užima visą bloko plotą. Ji yra ne tik pilnai išnaudota, bet ir prireikė papildomos plokštelės įkomponuoti netilpusius komponentus.

Naujiena (mano asmeninėje patirtyje) – pirmą kartą Chieftec maitinimo bloke pamačiau Japonišką kondensatorių. Tai didelį autoritetą turinčios Rubycon kompanijos MXG serijos gaminys, reitinguotas darbui 105°C temperatūrai. Jis pasižymi vidutine ir pakankama 470μF talpa bei 400V pramušimo įtampa.

Nustebinti kokybiško pagrindinio kondensatoriaus antrinio filtravimo dalyje matome šiek tiek žemiškesnius vaizdus. Čia dominuoja Chieftec mėgstami taivanietiški Teapo kondensatoriai. Labai malonu tai, kad didelė dalis mažųjų kondensatorių yra polimeriniai, kas reiškia didelį jų ilgaamžiškumą.

Chieftec savo gaminio bei kompiuterio komponentų saugumu pasirūpinimo įdiegdama UVP (apsauga nuo per žemos įtampos), OVP (apsauga nuo per aukštos įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės) ir OTP (apsauga nuo perkaitimo) apsaugas. Jei bloke yra visos šios apsaugos, galime teigti, kad gamintojas pasistengė gerai ir pasirūpino pilnu jų paketu.

Jeigu maitinimo blokas atiduoda iki 90 procentų galios 12V linija, tai yra blogai. Jei 12V linijos galia siekia 90 -99 procentus visos bloko galios tai yra gerai. Šį kart pakliuvo retai sutinkamas trečiasis variantas – blokas 12 voltų linija perduota 100 % galios ir tai yra tobulas rezultatas.

3,3V ir 5V linijos palaiko iki 22 amperų srovę, kas taip pat yra gerai. Maksimali jų kombinuota galia siekia 120 vatų, to irgi pakas bet kuriai šiuolaikinei sistemai.

Bloką aušina lygiai toks pat ventiliatorius, kokį matėme ir Force serijos bloke. Vidutinio dydžio 120 milimetrų Globe Fan ventiliatorius turi paprastus slydimo guolius. Jis gali pasiekti maksimalų 2000 apsukų per minutę greitį. Tokiu greičiu besisukdamas įrenginys skleis 34 decibelų triukšmą ir sukurs 67,28 CFM oro srautą.

Tokios klasės maitinimo bloke norėtųsi šiek tiek „mandresnio“ sprendimo, turinčio ilgaamžiškesnius guolius. Bet bent jau kol kas ir šis ventiliatorius sukasi pakankamai tyliai, tad blokas ausų nežalos.


Išvados

Chieftec perėjusi į aukštesnį lygmenį neapleido savo vertybių. Kaip ir kurdama pigiausius maitinimo blokus, taip ir rengdama Navitas seriją, sugebėjo išlaikyti neįtikėtinai gerą kainos ir kokybės santykį. 85 eurai už pakankamai neblogą 650W galios 80 Plus Gold maitinimo bloką skamba tiesiog neįtikėtinai. Juolab pagal savo efektyvumą jis labiau artimas Platinum sertifikato savininkams, nei kitiems „auksiniams“ blokams.

Ar ką nors teks paaukoti norint gauti mažesnę kainą? Be abejo taip. Maitinimo jungtys taip pat nėra gerai parengtos. Labiau negu atjungiamų kabelių nebuvimas erzina ne kaip paskirstytos jugtys bei kabelių ilgiai. Geriausia yra tai, kad mums vis dar yra palikta galimybė rinktis. Galite spjauti į visą tai ir pasirinkti brangesnį modulinį Navitas modelį ir paprasčiausiai pamiršti visus šiuos trūkumus.

Konkurentai? Na jų beveik nėra. Artimiausias variantas būtų Lepa G700 maitinimo blokas, kuris yra kur kas įspūdingesnio dizaino ir dar turi modulinius laidus. Paskutiniu metu pasikeitus Lepa OEM gamintojui patrauklesniu variantu išleika Chieftec Navitas. 600W galios FSP Aurum S yra labai rimta alternatyva, kuris nepaisant mažesnės galios kainuoja šiek tiek daugiau, tad faktiškai yra pastebimai brangesnis. Didesnės kainos iš karto matomos ir kalbant apie Enermax Revolution X‘t 630W ir Corsair CS650M maitinimo blokus. 

Kad ir koks geras būtų šis maitinimo blokas, kad ir priklauso aukštesniąjam rinkos segmentui, Chieftec turi įgimtą rimtą problemą, kuri ekonominėje klasėje yra mažai pastebima, tačiau kalbant apie brangesnius modelius tampa anomalija. Kalbu apie trumpą, vos dviejus metus trunkantį garantinį periodą. Visi konkurentai panašios klasės modeliams suteikia penkerių metų apsaugą nuo netikėtų gedimų, tad šiuo klausimu Chieftec per ilgai užsibuvo 2005-uosiuose. Tai yra stipriausias argumentas nepirkti šio bloko, laimei daugiau nieko rimto prieš jį neturiu.

Games.lt