Mes, žaidėjai ir aukštos klasės produktų gerbėjai, labai nepatikliai žiūrime į integruotus vaizdo posistemius. Jie yra puikiai tinkami pačioms paprasčiusioms užduotim, tačiau ten, kur reikalinga vaizdo plokštės galia, tokios vaizdo plokštės tokio tipo plokštės yra visiškai beviltiškos.

Neseniai procesorių gamintojai pradėjo gaminti procesorius su integruotais vaizdo apdorojimo lustais (APU). Ankščiau jie lustai buvo integruojami į šiaurinį tiltą, esantį motininėje plokštėje. Nors tai yra deklaruojama kaip didelė naujovė, tačiau nemanau skirtumo kurioje kompiuterio vietoje yra įkištas integruotas grafikos posistemis.

Tuo tarpu rinkos analitikų komanda IHS iSuppli pranašaują milžinišką integruotų vaizdo plokščių augimą. Jau šiais metais tokių procesorių turėtų būti peveik pusė iš visų esančių rinkoje. Augimą turėtų lemti naujo tipo APU procesorių pasirodymas, tačiau kaip ir minėjau jie, iš esmės, neturi nieko revoliuciško.

 

Praeitais metais 39 procentuose naujų nešiojamųjų kompiuterių procesorių buvo randama integruota vaizdo plokštė. Tuo tarpu 36 procentai stacionariųjų kompiuterių turėjo tokio tipo vaizdo apdorojimo posistemį. Šiais metais, pasak tyrėjų, į procesorių integruotų lustų paplitimas padidės, atitinkamai, devyniais ir
vienuolika procetų. Taigi 45 procentai šiais metais parduotų stacionariųjų ir pusė nešiojamųjų kompiuterių turės procesoriuje integruotus grafikos lustus.

Kuo toliau, tuo labiau populiarės tokie integruoti grafikos lustai. Akivaizdu, jog integruotų posistemių populiarumas nešiojamuosiuose kompiuteriuose augs sparčiu nei staliniuose analoguose. Jau 2014 beveik nebeliks procesorių, neturinčių integruotų vaizdo apdorojimo lustų. 2014-aisiais metais net 83 procentai nešiojamųjų kompiuterių procesorių turės integruotus grafikos posistemius, o stacionariuosiuose šis skaičius sieks 76 nuošimčius.

Ar visi APU yra silpni ir niekam netinkami? Tikrai ne. AMD kuriami Llano procesoriai atrodo išties smagiai, jie bus tinkami net ir taupesniems žaidėjams. Šie procesoriai pasirodys jau visai greitai – antrojoje metų pusėje. Juos pakeis Trinity architektūra paremti gaminiai. Jie bus dar įspudingesni už Llano, tačiau pasirodys dar negreitai – tik 2012-aisiais.

Aišku, jeigu Jūs perkate naują kompiuterį su naujausios kartos Intel Sandy Bridge procesoriumi Jūsų niekas net neklausia, ar jums ji reikalinga. O ji būna reikalinga tik išimtiniais atvejais, dauguma žmonių perkantys tokį procesorių įsigyja ir atskirą vaizdo plokštę. Taip pat niekas neklaus ar jums reikalinga integuota vaizdo plokštė, jeigu perkate kompiuterį su senesnės Clarkdale arcitektūros procesoriumi. Taip pat ir šie procesoriai dažniau sutinkami su atskiromis vaizdo plokštėmis, nei su integruotais analogais.

Taigi, jeigu manote, jog maždaug pusė naujų kompiuterių naudos integruotus grafikos posistemius labai klystate. Jeigu kompiuteris buvo nupirktas su integruotu grafikos posistemiu, tai dar nereiškia, jog jis bus naudojamas. Papraščiausiai jis būna išjungiamas, ir į darbą paleidžiama įprasta grafikos plokštė. Aišku, APU gali būti efektyviai panaudojama nešiojamajame kompiuteryje, panaudojus nVidia Optimus technologiją.

Tuo tarpu AMD atstovas Nylas Robinsonas taip pat prognozuoja didelį APU tipo procesorių išpopuliarėjimą. Jis teigia, jog centriniai procesoriai su integrutais vaizdo apdorojimo lustais pakeis įprastos konstrukcijos procesorius. Jis pabrėžia, jog tokie procesoriai galės pakeisti tik pigiausias vaizdo plokštes, o žaidėjai, be abejo, liks su įprastomis grafikos kortomis.

Verta pasebėti, jog jeigu IHS iSuppli ir AMD prognozės pasitvirtins kitos garsios kompanijos nVidia laukia sunkūs laikai. Ši kompanija bent jau kolkas nesiūlo centrinių procesorių, o tik įparastas (ir į lustus integruotas) vaizdo plokštes. Prognozuojama, jog žemos klases vaizdo plokštes išstums APU procesoriai, o tai nukirps nemažą rinkos dalį.