Netempdamas gumos pranešu, kad Apacer suteikė galimybę išbandyti keletą savo produktų, kurie neoficialiai yra skirti nešiojamųjų kompiuterių turėtojams. Neoficialiai, nes niekur apie tai nerašoma, bet iš tiesų tai tik tam ir skirti. Žinoma, tai nereiškia, kad turėdami stacionarų kompiuterį negalite naudotis pele ar išoriniu kietuoju disku, bet didžiausią naudą jie teiks tiems, kurie renkasi mobilų kompiuterio sprendimą. Apie viską išsamiai – prie kiekvieno įrenginio skilties. Tekstą suskirsčiau į 3 dalis, skirtas kiekvienam įrenginiui, tad jei jus domina tik kuris nors vienas, galėsite greitai nusigauti iki atitinkamos apžvalgos vietos.

1. Apacer AC601 320GB talpos išorinis kietasis diskas
2. Apacer M811 belaidė pelė
3. Apacer C120 USB įkroviklis

1. Apacer AC601 320GB išorinis kietasis diskas

Pradėkime nuo techninių charakteristikų:

[li]2.5 colio kietasis diskas[/li]
[li]USB 2.0 ir eSATA jungtys[/li]
[li]5400 apsukų per minutę, 8 MB “buferis” [/li]
[li]Talpa: 320 GB ( galima įsigyti ir 500Gb versiją ) [/li]
[li]Svoris: 171g. [/li]
[li] Kaina: nuo 210Lt[/li]
Pakuotės turinys bus toks:
[li] Pats išorinis kietasis diskas[/li]
[li] Odinis dėklas [/li]
[li] USB ir eSATA laidai[/li]
[li] Diskas su programine įranga[/li]
[li] Ir šiaip jau bevertė naudojimosi instrukcija. [/li]

Iš eskaluojamų savybių galima išskirti specialų dizainą: anot gamintojo, šis AC601 turėtų atlaikyti kritimą iš 120 cm aukščio. Teigiama, kad tokį patvarumą lemia raižyto aliuminio korpusas. Deja, nesiryžau to išbandyti. Nesiūlyčiau ir jums, ypač jei laikote svarbius duomenis, nes toks teiginys kelia abejonių dar ir todėl, kad aliuminis dengia tik viršutinę disko dalį, o labiau tikėtina, kad jis kris žemyn kita puse, kurią dengia paprasta plastmasė. Na, o vis dėlto, jei jau netyčia teks šį Apacer paleisti iš rankų, manau didesnė tikimybė, kad jis liks sveikas, nei kitas eilinis tokio tipo įrenginys, ypač jei laikysite jį odiniame dėkle.

Kalbant apie dėklą, tai jis puikus. Palaikydamas standžią formą, iš vidinės pusės jis padengtas minkštu pluoštu, kuris nelimpa ir nekimba prie įstumiamo disko. Šonuose esanti guma apsaugo dėklą nuo „išsižiojimo“, o kitoje jo pusėje skersai prisiūta juosta dargi įgalina patogų ir saugų įrenginio transportavimą net ir ne tokiose švelniose ar atsargiose rankose. Išorė – apsiūta natūralia oda, todėl yra maloni liesti bei atspari įvairaus plauko susidėvėjimui. Nieko amžino nėra, tačiau tai viena patvaresnių medžiagų. Džiugina ir tai, kad diskas gali būti naudojamas ir esantis saugiame dėkle, mat visos jo jungtys vienoje pusėje.

Na, ne tik jungtys vienoje pusėje. Viskas, ką turi Apacer AC601, yra vienoje pusėje. Tai apima ir jau minėtą jungčių porą, lizdą išoriniam maitinimui, mygtuką greitam atsarginių kopijų darymui ir LED lemputę. Kalbant apie pastarąją, ji iškrenta iš konteksto: Kadangi tai LED, ji šviečia itin ryškiai. Netgi per ryškiai. Kopijuojant duomenis tamsiame kambaryje, jis visas mirga dėl tos vienintelės lemputės. Gerai, jei tai nedidelis failas, o kopijavimas trunka dešimtį sekundžių, bet perkeliant 100GB ar didesnes failų krūvas tai jau erzina ir pradedi ieškoti, kuo tą švieselę uždengti. Kitas sprendimas –įsijungti šviesą kambaryje :).

Dar šiek tiek detalių apie jungtis: pridedamas USB laidas yra Y tipo. Į AC601 jungimas galas su mini USB, o kitas, su dviem USB 2.0 – į kompiuterį. Dvi reikalingos tam, kad jei turite seną kompiuterį ar naudojate USB šakotuvą, užtektų elektros srovės galingumo. Išbandęs kietąjį diską su trimis kompiuteriais, galiu teigti, kad tai tik atsargumo sumetimais įdiegtas dalykėlis ir vargu ar kada teks paaukoti net 2 lizdus. eSATA jums bus naudinga, jei turite naują nešiojamąjį kompiuterį su tokia jungtimi, nes tai užtikrins didesnį failų keitimosi greitį. Būtent todėl šis diskas ir skirtas nešiojamiesiems – jis lengvai, patogiai ir saugiai transportuojamas, turi specialią didesnio greičio jungtį, užima mažai vietos. Kita vertus, užsivertus mano senam 3.5 colio WD išoriniam diskui ( beje, šiame Apacer korpuse taip pat guli Western Digital kietasis diskas ), kuris buvo griozdiškas, reikalavo papildomos elektros srovės, šis mažylis atrodo labai patraukliai. Talpa pakankama, lengvai transportuojamas ( keliauti su 3.5 colio disku tikrai nepatogu, pats patyriau ne kartą ), o vienintelis trūkumas – trumpas laidas. Kitaip tariant, subalansuotas nešiojamiems, bet tinka ir stacionariems.

Pirmasis dalykas, kurį atliksite, prijungę Apacer AC601 prie kompiuterio, tai bus formatavimas, nes šiais laikais naudoti FAT32 sistemą tikrai nepraktiška. Be to, kaip jau įprasta, negausite visų skelbiamų 320GB. Jūsų reikmėms tarnaus tik 298GB laisvos vietos, kurią greičiau užpildyti padės pridedama programinė įranga.

Gerai tai, kad pridedamos programos nėra kažkoks nereikalingas šlamštelis, kuris neturi praktiško panaudojimo ir geriausiu atveju tik užima vietą ir mėto įkyrius pranešimus. Kasdieniam naudojimui aš pasilikau 2 programas iš trijų pridedamų. Neblogas rodiklis, sakyčiau.

Pirmiausiai mano dėmesį patraukė PCClone Ex Lite. Tai įrankis, skirtas greitesniam ir patogesniam atsarginių kopijų darymui. Įdiegus šią programinę įrangą, aktyvuojasi ant paties kietojo disko korpuso esantys mygtukas. Viskas ką reikia padaryti – tai nurodyti aplankus, kurių kopijas norite daryti ir paspausti tą vienintelį mygtuką. Tą patį galima padaryti ir įjungus pačią programą, tačiau pirmas variantas patogesnis. Įvykus kažkokiems pakeitimams, patikrinami visi failai, o nauji duomenys perkeliami arba atnaujinami. Prikišti būtų galima tik kiek lėtoką kopijavimą ir tikrinimą, bet iš tiesų tai nėra jau taip blogai: spusteli vieną kartą ir gali skaityti naujienas Games.lt ar pažiūrėti kurį nors epizodą. Viską darant rankiniu būdu, reikia būti atidžiam, o žioplumas gali brangiai kainuoti. Subalansuota žiopliams, bet tinka ir tingiems :). Minimalistinė sąsaja ir itin paprastas valdymas nereikalauja didelių sistemos resursų, tad papildoma ikona užduočių juostoje greitai pasimirš.

Užmiršite ir apie kitą programą – TurboHDD USB. Tai įrankis, kuris leidžia pagreitinti failų keitimąsi USB jungtimi. Būtų galima abejoti jo nauda, kaip kad aš dariau, tačiau bandymai rodo priešingai – padidėjęs našumas jaučiamas, o kai veiksmas vyksta su dideliais duomenų kiekiais, sutaupytas laikas gali būti skaičiuojamas minutėmis. Įvertinant tai, kad jos veikimo nepastebėsite, būtų neprotinga tuo nepasinaudoti. Kaip ir pirmu atveju, jokių specifinių žinių nereikia – viskas paprasta ir atliekama vienu spustelėjimu. Lentelėje pateikti bandymai su nedidelės apimties failais, tačiau pabandykite paskaičiuoti, koks skirtumas būtų, jei vietoje 1GB, tektų perkelti kelis šimtus kartų daugiau duomenų.

Trečioji programa – SecureDriveEX2 Lite. Kaip jau sako pavadinimas, ji padės apsaugoti jūsų duomenis. Ji suskirsto diską į 2 dalis, kurių viena yra viešai prieinama visiems kompiuterio vartotojams, kai tuo tarpu kita – tik žinantiems iš anksto sugalvotą slaptažodį. Particijų dydį galima reguliuoti diegimo metu, todėl viskas priklauso tik nuo jūsų. Naudojant šią programą, visi veiksmai su AC601 vyksta per ją, todėl apsikraunama papildomais langais, slaptažodžiais ir gaišatimi. Ar verta aukoti savo laiką dėl informacijos apsaugos, spręsti jums. Blogai dar ir tai, kad nuspręsti turėsite iš anksto, nes sugalvojus pasinaudoti SecureDrive vėliau, teks suformatuoti kietąjį diską, taip prarandant visą jame esančią informaciją.

Spartos maniakams atskirai pateikiu ir įrašymo/nuskaitymo greičius:

Tad kokios išvados? Turim stilingą, odiniame dėkle gulintį kietąjį diską su eSATA jungtimi. Jei jums reikia tik talpos, 320GB galite gauti už kur kas mažesnę kainą, tačiau tai irgi ne pats geriausias pasirinkimas, nes 3,5 colio diskai jau seniai neapsiriboja ir 500GB. Jei norite patogumo ir praktiškumo, tuomet galite rinktis Apacer AC601. Prieinamos dvi populiariausios spalvos leis pasirinkti labiausiai tinkamą prie jūsų nešiojamojo, mažai resursų reikalaujančios programos veiks ir „netbuke“. Viską susumavus, peršasi išvada, kad tai puikus priedas jūsų nešiojamajam kompiuteriui.

2. Apacer M811 belaidė pelė

Pirmasis dalykas, krentantis į akis, yra dydis. M811 yra kaip trečdalis įprastos pelės, o sveria keletą kartų mažiau. Netgi su dėžute, vartotojo instrukcija ir visais priedais, jos masė vargu ar pasiekia pusę tos, kurią turi mano įprastai naudojama Microsoft Wireless Laser Mouse 8000.

Pradėkime nuo techninių detalių: tai belaidė 2,4GHz dažnio lazerinė pelė, be abejo, skirta turintiems nešiojamąjį kompiuterį. Patogi ji tuo, kad pelės bangų imtuvas neužima daug vietos. Tiesą sakant, čia netgi netinka žodis „daug“. Anot pačių Apacer, tai pats mažiausias pasaulyje imtuvas, kas skamba pakankamai įtikinamai. Šiek tiek neįprasta, kad tokia ne žaidimams skirta pelė dargi turi mygtuką, keičiantį jautrumo nustatymus. Yra tik dvi pasirinktys, kurios šiaip jau niekam neįdomios. Ieškantiems lengvos ir mažos pelės tai bus neaktualu, o ieškantys perdėtai jautrios žaidybinės, niekingai nužvelgs ir netgi nepalaikys jos rimtu pretendentu į vietą ant keliasdešimt litų kainavusio kilimėlio. Daugiau nei pusę ( ! ) graužiko masės sudaro vienas AAA elementas iš kurio ji ir gyvena. Deja, kiek laiko jis turėtų ištempti, nepavyko išbandyti. Laikiau M811 nuolatos įjungtą apie 2 savaites, ir energijos užteko. Galbūt neišnaudojau nei pusės, tačiau tikėtina, kad laikys kur kas ilgiau. Bluetooth pelės laiko trumpiau, kai tuo tarpu tokio tipo kaip ši Apacer, protingai naudojamos gali pasitenkinti vienu elementu per pusę metų.

Skirtumas rankoje jaučiamas akivaizdžiai. Jei paprastai visas delnas gula ant korpuso ir ji patogiai apgaubia, o riešas pakyla nuo stalo paviršiaus, tai šiuo atveju palės galine dalimi taps jūsų plaštakos apačia, kuomet pirštai virs galantiškais džentelmenais, švelniai laikančiais M811. Iš pradžių sunku įprasti ir apsiprasti su beveik besvore pelyte, bet netrukus pajaučiami privalumai: mažas svoris visiškai nevargina rankos raumenų, ypač nusistačius didesnį jautrumą. Tokiu atveju riešas guli ant stalo ir tampa ašimi, ant kurios sukiojasi likusi plaštakos dalis, laikanti pelę. Sakyčiau, tai naujas ergonomikos suvokimas. Viena yra, kai pelėnas taikosi prie anatominių formų ir bando su jomis susilieti, bet visai kas kita, kai jis jų tiesiog neliečia bei praktiškai neįtakoja. Ranka laikoma laisvai, ir juda kone be pasipriešinimo. Kitaip tariant – patogu, tik reikia įprasti. Išbandęs M811 grįžau prie senosios, o tai buvo šokas. Sveria lyg plyta ir dar visą ranką užima!

Surinkimo kokybė atitinka kainą ( ~80 Lt ) – visos detalės plastmasinės ir dažytos. Na beveik visos, nes šonuose turime matinę plastmasę, kuri, šiaip jau, švelni ir maloni liesti. Iš tokios pat medžiagos pagamintas ir ratukas, besisukantis tvirtai ir kietai. Dizainas minimalistiškai modernus bei simetriškas – visi mygtukai slepiasi korpuso apačioje, negana to, ten rasime ir vietelę tam mažajam USB imtuvui. Ten įstatytas jis jaučiasi tvirtai, o ir taip pat elgiasi – patogus transportavimo būdas, jei kartais atsiminsite, kad toks dalykas kaip imtuvas apskritai yra, nes kartą jį įkišus, nereikės sukti galvos – nereikalinga jokia programinė įranga ar nustatymai. Tiesiog prijungi ir naudojiesi.

Ar M811 tinka stacionariam PC? Priklauso nuo jūsų skonio. Aš niekada nemėgau mažų pelių, nes jos buvo nepatogios, kvailai atrodė ir pats nesuprasdavai, kokį daiktą laikai rankoje – tiesiog trūko formos ir pasitikėjimo jausmo. Šiuo atveju viskas kitaip. Būtų galimybė, iškeisčiau dabartinę pelę į šią Apacer. Žaidimų nežaidžiu, tad ypatingai didelio tikslumo nereikia, kaip ir 10 programuojamų mygtukų ar žaidimų rinkinio „Svarstyklės“ su įvairių masių svareliais. Vienintelis dalykas, kurio pasigedau – back ir forward mygtukų. Esu prie jų įpratęs, tad kurį laiką vis ieškodavau. Tai nebuvo neįmanomas dalykas, tačiau ir nėra didelis trūkumas.

3. Apacer C120 USB įkroviklis

Štai čia įdomiausias ( nes dar tokio nemačiau ) ir nuobodžiausias ( maža ką nuveiksi ) prietaisas. Pasitelkiam fantaziją ir įsivaizduojam, kad turite kompiuterį, su 4 USB 2.0 lizdais. Vieną jų užima pelė, į kitą pajungiame AC601 kietąjį diską, trečiame stovi bevielio interneto adapteris, o į ketvirtą ką tik įsidėjote savo USB raktą su nuotraukomis iš išvykos prie ežero. Jūsų išmanusis telefonas klykia, kaip trokšta elektros srovės, o fotoaparato baterija taip pat beveik išsekusi. Akivaizdu, kad trūksta vietų viskam sujungti. Galima naudoti USB šakotuvą, tačiau tuomet įkrovimas vyks keletą kartų lėčiau. Sprendimas – C120 USB įkroviklis.

Tai paprasčiausia dėžutė, kurios vienoje pusėje rasite paprasčiausią šakutę į elektros lizdą, o kitame – porą paprasčiausių USB 2.0 jungčių ir labai ryškią LED lemputę. Rezultatas – viskas sujungta ir įkraunama. Apie 40 Lt kainuojantis įrenginys nebjauros jūsų aplinkos šlykščiu korpusu, be to, praneš, kada energijos tiekimo darbas bus atliktas. Komplektacijoje yra netgi 3 antgaliai, skirti trims skirtingiems regionams – Europai, Didžiajai Britanijai ir Amerikai. Nešiotis šią blizgaus paviršiaus dėžutę bus patogu tam skirtame maišelyje kaip ir vieną USB 2.0-mini USB laidą. Keista, kad pridedamas tik vienas laidas. Žinoma, kiekvienas prietaisas turi nuosavą, tačiau tokiu atveju buvo galima išvis nedėti. Pasirinktas kompromisinis variantas.

Akivaizdu, kad turintiems stacionarius AK tai ne toks naudingas įrenginys. Žvelgiant iš kitos pusės, šiais laikais lengviau paaukoti vieną elektros lizdą, nei USB atitikmenį. Viskas priklauso tik nuo jūsų poreikių. Jei tokių yra – Apacer juos patenkins.