Antrojo pasaulinio karo metais, didžioji dalis sučiuptų sąjungininkų pilotų buvo kalinami Stalag Luft III stovykloje. Stalag Luft III buvo įrengtas Lenkijoje, Zagano mieste, esančiame tik už 100 kilometrų nuo Berlyno. Karo belaisvių stovykla buvo atidaryta 1942 metais, joje buvo kalinami tik sąjungininkų karo belaisviai, dauguma jų priklausė karinėms oro pajėgoms.

Taip jau sutapo, kad į šią stovyklą papuolė ir vienas kiečiausių pabėgimo meistrų, eskadrilės vadas Rodžeris J. Bušelis. Pabėgimo praktikos Rodžeris paragavo dar 1940 metais, tuomet vykstant mūšiui už Prancūziją, buvo numuštas jo Spitfire lėktuvas. Tuomet Rodžeris slapstėsi Prahoje, tačiau buvo sučiuptas, o jam talkinusią šeimą Gestapas nuteisė myriop. Nuo to laiko Rodžeris ėmė nekęsti savo priešų daug labiau, nei pats galėjo tikėtis.

Stalag Luft stovykloje Bušelis suorganizavo pabėgimo komandą, kurioje buvo talentingų šachtininkų, stalių ir inžinierių. Bušelio tikslas buvo per naktį į laisvę išvesti 150 kalinių. Didysis pabėgimas prasidėjo 1944 kovą, tačiau viskas vyko ne taip sklandžiai kaip planuota, pabėgti pavyko tik 76 kaliniams. 73 pabėgėliai buvo sučiupti, 15 jų buvo grąžinti į Stalag Luft stovyklą, 8 paskirstyti po koncentracijos stovyklas, o likę buvo sušaudyti. Trijų sėkmingai pasprukusių kalinių istorija tapo 1963 metais nufilmuoto filmo „The Great Escape“ pagrindu.

Na o šiemet Ghotam Games ruošiasi mūsų dėmesiui pateikti žaidimą, kurtą filmo motyvais. Žaidimo kūrėjai gavo teisę naudoti kino juostos žvaigždės Styvo MakKvyno išvaizdą ir balsą, tad žaidimo populiarumas tarp kino klasikos mėgėjų gali būti stulbinantis.

Žaidimo siužetas paremtas filmu. Numušamas lėktuvas, ir jūsų valdomas personažas, Virgilijus Hiltas patenka į Stalag Luft III stovyklą. Pirmoji jūsų misija — suorganizuoti pabėgimą sau ir dar dviem kolegoms — MakDonaldui ir Hendliui.

Nors demonstracinėje versijoje pateikti tik du žaidimo lygiai su griežtu laiko apribojimu, žaidimo kūrėjai žada mums per 20 misijų, turinčių tiek stealth tiek kieto veiksmo elementų.

Susidaryti kokį nors įspūdi išbandžius žaidimo demonstracinę versiją sunku. Būtų galima pakalbėti nebent apie gan švarią žaidimo grafiką ir patrauklius veikėjų modelius, tačiau tai lyg ir viskas. Laiko apribojimas neleidžia visa galva pasinerti į „geimplėjų“ ir suvokti, kas gi mūsų laukia galutinėje versijoje. Tiesa, yra ir viena labai apmaudi detalė — tai visiškai palaidas žaidimo valdymas. Personažas vangiai paklūsta mūsų nurodymams, blaškosi lyg nežinodamas ką daryti. Jei kalbėsime atvirai, tai žaidžiant The Great Escape demonstracinę versiją nebuvo patogu nei bėgti, nei šaudyti, nei slapstytis.

Belieka tik tikėtis, kad iki galutinės versijos pasirodymo (kuris numatomas jau šį rudenį) valdymo klaidos bus ištaisytos.

Beje, nors demonstracinėje žaidimo versijoje mes valdome tik vieną personažą, galutiniame variante žadami net trys. Pasak kūrėjų, kiekvienas jų turės savo sugebėjimus, vienas laužys spynas, kitas puikiai mokės vokiečių kalbą, o trečiasis bus puikus vagišius, galintis apšvarinti net budriausią sargybinį.

Laimei ar nelaimei, bet The Great Escape, labai primenantis ne itin vykusį žaidimą Prisoner of War, neseks pirmtako pėdomis ir jau demonstracinėje versijoje galima pastebėti brutalios kovos už laisvę požymių. Tai yra žaidimo esmė — ne vien tik pabėgimas, bet ir kovojimas už ką tik įgytą laisvę. Pasak kūrėjų, žaidėjams teks dalyvauti itin aršiuose susišaudymuose. Tiesą pasakius nemanau, kad tai labai teigiamas dalykas, ypač atsižvelgiant į esamą žaidimo valdymą. Antra vertus, žavi numatoma galimybė vairuoti motociklus, sunkvežimius ir šarvuočius.

The Great Escape atrodo daug žadantis žaidimas. Jis turi daug šiuolaikiniams hitams būdingų bruožų, kino filmo licenciją, profesionalų įgarsinimą, galimybę rinktis kovos būdą (stealth arba action), galimybę vairuoti transporto priemones, kelis valdomus personažus ir t.t. Tačiau kol kas, išbandžius žaidimo demonstracinę versiją, man susidaro įspūdis, kad tai tėra eilinis pokštas, kurio tikslas — tyliai ir ramiai pasipelnyti iš nieko nenutuokiančių puikaus klasikinio filmo mėgėjų, tam naudojant puikius reklaminius filmukus, licencijas ir vis dar populiarią Antrojo pasaulinio karo tematiką.

Ką gi, laikas parodys.