Halt!

Karts nuo karto man kyla klausimas – Ką darytų žaidimų industrija, jei iš istorijos puslapių išbrauktume nacius su visomis jų piktadarystėmis?. Juk būtent pastarųjų dėka buvo uždirbtas jau toli gražu ne vienas milijonas ar net milijardas dolerių. Ir velnias žino, kiek bus dar uždirbta. Sakyčiau, viena didžiausių žmonijos katastrofų šiais laikais virto tikra aukso gysla… Kada bus pasakyta Stop! Gana!? Na tiek to, apmąstymus į šalį ir pradėkime apžvalgą.

O buvo taip…

Pilot Down priešistorė yra ganėtinai primityvi ir jau dešimtis kartų matyta kituose žaidimuose. Skirtumas tik tas, kad ji pristatoma komiksine maniera, kas nėra nei sveikintina, nei peiktina. Tiesiog antrąjį Pasaulinį karą atvaizduojantis žaidimas turėtų atrodyti kiek solidžiau.

1943-ieji metai, Frankfurtas, Vokietija. Du vyrukai – pilotas Tomas Vudsas (Tom Woods) ir jo padėjėjas Viljamas Fosteris (William Foster) – numušami eilinįkart beskrendant virš Reicho žemių. Fosteriui pavyksta išsigelbėti, tačiau nusileidžia jis beveik tiesiai vokietukams į glėbį. Na, o toliau – kuriozai ir neįtikėtini vieno žmogaus armijos nuotykiai priešo užnugaryje.

You have earned your freedom…

Visas žaidimas yra suskirstytas į maždaug 20 gan panašių misijų, susidedančių iš pagrindinių (privalomų) užduočių, bei vienos šalutinės, kuri nėra būtina. Iš esmės, beveik visos misijos yra panašios arba, kitaip tariant, standartinės. Fosteris jose atlieka persekiojamojo vaidmenį ir visą laiką neša kailį iš Vokietijos. „Nusigaukite iki Prancūzijos pasienio“. „Susisiekite su prancūzų pasipriešinimu“. „Kirskite Šveicarijos sieną“. Ir taip toliau. Vykdant tokius tikslus paprasčiausiai tyrinėjate lygį, renkate maistą, vaistinėles bei kitokias gėrybes, ir švinu maitinate vargšus vokiečius. Kovos su pastaraisiai yra ganėtinai įdomios ir verčiančios kiekvieną antpuolį suplanuoti iš anksto. Oponentai čia pakankamai protingi, kad nukenksmintų jus nespėjus net suvokti iš kurios pusės lekia kulkos. Išgirdus žingsnius ar matant Fosterį artėjant iš toli, pabunda vokietukų susidomėjimas, atspindimas geltono stulpelio virš galvos. Jei nespėjate laiku pasislėpti, susidomėjimas virsta įtarimu, o po to ir švino lietumi tiesiai į krūtinę… Priešai yra išties labai judrūs, manevringi ir sugebantys efektyviai išnaudoti aplinką. Jie netik bėgioja zigzagais, bet ir moka atsišaudyti iš už kampo bei sudaryti kryžminę ugnį. Tad pakanka vieno vienintelio klaidingo žingsnelio ir jūsų dainelė gali būti sudainuota. Beje, išsisaugoti žaidimą galėsite tik sėkmingai pabaigę misiją, so – „stay alert“. Bene išmintingiausia kovoti su oponentais yra naudojant jų pačių taktiką (sląpstymąsi už aplinkos objektų), bei manipuliuojant rastomis cigaretėmis ir signalinėmis raketomis.

Kaskart kai pabaigsite misiją, gausite tam tikrą skaičių taškų. Jų kiekis priklausys nuo to, ar atlikote šalutinį tikslą, bei kiek suradote auksinių lėktuviukų (alia slaptavietės, už kurių kiekvieną dovanojama po 100 taškų). Gautieji taškai panaudojami šaudymo, gydymosi bei kitiems įgūdžiams tobulinti; didinti ištvermei ir t.t. Viskas veikia kaip bet kuriame RPG žaidime ir tuojau pat jaučiamas pokytis.

Pamenate šilumos matuoklį žaidime The Thing? Tai va, panašus egzistuoja ir čia, tik dabar jam įtakos turi ne tik šaltis, bet ir apskritai blogas oras, alkis bei braidžiojimas šaltame vandenyje. Prarastai ištvermei atstatyti, tam tikrose vietose turėsite kurtis laužus, žvejoti, valgyti rastą maistą arba… gurkšnoti brendį. Tiesa, pastarasis viso labo laikinai pristabdo matuoklio kritimą, tad juo pasikliauti vertėtų tik ekstra atveju. Kaip jau minėjau, ugnį užsikurti galėsite ne bet kur. Tai padaryti leidžiama specialiose statinaitėse, židiniuose, krosnyse bei laužavietėse. Kaip žinia, ugnis yra skirta ne tik sušalusių galūnių atitirpdymui, bet ir maisto kepimui. Pavyzdžiui, prieš tai susižvejotą žuvį galite sudoroti ir žalią, tačiau išsikepus atstatoma daugiau ištvermės. Paprasčiausias šios sitemos pavyzdys – lakstote, šaudote ir gaudote fašistus, braidžiojate lediniais kalnų upelių vandenimis, kenčiate lauke spiginantį šaltį, o radę šalimais rusenantį laužą pasišildote ir kukliai papuotaujate sustingusiais obuoliais, sūriu, duona, kepta kiškiena bei kitomis gėrybėmis. Mano kuklia nuomone, endurance sistemos įdiegimas yra sveikintinas dalykas, suteikiantis papildomo azarto ir neleidžaintis ilgai gaišti vienoje vietoje.

Vive La Resistance!

Kalbant apie vizualinius dalykus – žaidimo grafika nėra nei itin įspūdinga, nei akį rėžianti. Jei reiktų rinktis tarp kraštutinumų – svarelį padėčiau ant lėkštutės pavadinimu “daili”. Mūsų žaliaakis amerikietis išrodo šauniai, bėgioja sklandžiai ir valgo su apetitu. Situacija su vokiečiais panaši, tik jie labiau primena Prisoner of War matytas karikatūras, nei tikrus žmones. Na, o aplinkos – išties šaunios. Ypač didžiulį įspūdį paliko Prancūzijos priemiesčiai bei pasienio miesteliūkštis. Jau besileidžianti saulė lieja paskutiniuosius savo spindulius, lengvai skalndo baltutėlės snaigės, o ore tvyro pradvokęs nacių tvaikas, laukiantis už kiekvieno kampo. Ëch, tą lygį galėičiau žaisti vėl ir vėl…

Pabaigai…

Kai paskutinė frazė buvo ištarta ir aukštyn ekranu pradėjo slinkti kūrėjų pavardės, mane apniko dvilypumo jausmas. Vienavertus, žaidimas tėra šiaip netaip vidutinybės kartelę perkopusi šaudyklė, nesiūlanti jokių įpatingų naujovių. Kitavertus – tas, kurias, visgi, siūlo, yra pakankamai kokybiškai atidirbtos ir pakankamos išlaikyti žaidėją prie monitoriaus iki paskutinių akordų. Slaptaviečių ieškojimas bei šalutinės misijos taip pat atlieka nemažą vaidmenį. Didžiausias žaidimo minusas yra itin skystas siužetas ir visiškas gelmės nebuvimas. Tiesiog šaudai ir tyrinėji lygius. Jokio laukimo, jokio jaudulio O kas bus toliau…? nėra. Jei Kuju būtų sukurpusi intriguojantį siužetą, galbūt Pilot Down – Behind Enemy Lines galėtume vadinti vertu konkurentu veiksmo šedevrui Freedom Fighters… Trūko ne tiek jau ir daug… Kad ir kaip bebūtų, žaidimas neabejotinai vertas būti įveiktas bent jau vienintelį kartą. Beje, visai pamiršau paminėti – žaidimas labai trumpas. Jam įveikti pakaks maždaug trijų dienų (bent jau tiek žaidžiau aš). Kagi, trumpas žaidimas – trumpa apžvalga…

Žilvinas, Games.lt