Tikriausiai net neverta klausti kokia antroji lietuvių religija, kadangi kiekvienas net neabejodamas atsakytų – krepšinis. O kuo lietuviams įpatinga ir kaip su krepšinio pasauliu susijusi spalio 7 diena? Dar vienas klausimas į kurį kompiuterinių žaidimų mėgėjai džiaugsmingai atsakytų: „EA Sports“ šią dieną pristato kasmetinę „NBA Live“ frančizės dalį, prie kurios pavadinimo puikuojasi du nauji skaičiukai – „06“. Taip, visiškai teisingai, tačiau ar yra dėl ko džiaugtis? Į šį klausimą aš ir pabandysiu jums padėti atsakyti.

Po nesėkmingo pernykščio projekto „NBA Live 2005“, kurį daugelis šios frančizės fanų tiesiog pasmerkė dėl visiškai neišbaigto geimplėjaus ir begalės paliktų klaidų, kilo abejonių, kokių žingsnių imsis „EA“. Viena buvo aišku – antra kartą nuvylus savo fanus, vargu ar būtų lengva susigražinti jų pasitikėjimą, taigi reikėjo per tuos metus padaryti tai, ko nepavyko padaryti per praėjusiuos. Bet apie viską nuo pradžių.

Įsijungus žaidimą jus pasitiks filmukas, o po to ir tradicinis meniu: „Play Now“, „Game modes“, „My NBA Live“, „Roster updates“, „Options“ bei „EA Sports Extras“. Kaip matote, nieko naujo, todėl nieko nelaukdami užsuksme į „Game Modes“ skiltį, kurioje puikuojasi daugybė režimų, bet… Ir vėl neišvysite nieko tokio, ko nebuvo ankstesnėje dalyje: „Play Online“, „Season“, „Dynasty Mode“, „Playoffs“, „NBA All-Star Weekend“, „Freestyle Challenge“, „1 on 1“, „Slam Dunk School“ ir „Individual Practice“.

Visi žaidime esantys režimai jums puikiai pažįstami ir beveik visi niekuo nepasikeitę, todėl nesivarginsiu ir nepristatinėsiu jų, o tik išskirsiu šiek tiek pasikeitusį „Dynasty“ režimą. Gal čia ir nelabai tiktų žodis „pasikeitęs“, kadangi visa esmė liko ta pati, o naujovių nėra daug, tačiau vieną iš jų galima pastebėti vos tik pradėjus žaisti šį režimą. Taigi, pasirenkate komandą ir keliaujate į savaitės trukmės stovyklą, tačiau dar prieš tai turėsite įsigyti tris komandos personalo darbuotojus: gydytoją, skautą ir fizinio pasirengimo trenerį. Jiems galėsite bendrai skirti ne daugiau kaip 2 milijonus dolerių. Gydytojas prižiūri žaidėjų sveikatą, kuo geresnė jo kvalifikacija, tuo žaidėjams greičiau bus išgydytos traumos. Fizinio pasirengimo treneris tobulina pasirinkto žaidėjo įgūdžius, o skautas ne tik ieško naujų talentų kaip anščiau, bet ir pateikia visą informaciją apie būsimus varžovus, išvardina tiek jų stipriasias, tiek silpnasias puses. Toliau laukia ilgas sezonas su dvylikos mėnesių kalendoriumi. „Dynasty“ režimas, kaip ir anksčiau, iš viso truks 26 sezonus. Be to, po sezono bus parodoma jūsų komandos žaidėjų evoliucija. Kas tai? Papraščiausiai šios naujovės dėka galima pažiūrėti kiek per metus žaidėjas patobulėjo, o gal ir atvirkščiai – kiek jo reitingai nusmuko. Taip pat, dabar keičiasi žaidėjų svoris ir net kūno sudėjimas! Tai tiek. Naujovių šiame režime tikrai nedaug, tačiau jos nors ir nedidelį, bet deda žingsnį realybės link.

Bene didžiausia naujiena žaidime yra „Freestyle Superstar Type“, kurią „EA“ atskleidė dar tada, kai žaidimo kūrimo darbai buvo pačiame įkarštyje. Na, bet tuos, kurie apie šią naujovę dar nieko negirdėjo, pabandysiu su ja trumpai supažindinti. „Freestyle Superstar Type“ yra skirstoma į 6 žaidėjų klases (5 puolėjų, 1 gynėjų). Žaidėjai priskirti pirmajai puolėjų kategorijai „Highflyer“, gali įspūdingai įdėti kamuolį į krepšį, kartais net užšokdami ant varžovo. Kita klasė vadinasi „Scorer“. Šiai klasei priklauso tikri komandos lyderiai, mėgstantys „daryti“ taškus ir galintys pataikyti iš įpatingai sudėtingų situacijų. Būtent pastaroji savybė ir yra būdinga šiai kategorijai. Viena iš įdomesnių kategorijų yra „Playmaker“, kurios savininkai moka įspūdingai atiduoti perdavimą komandos draugams. Perdavimai per nugarą, visiškai nežiūrint į komandos draugą ir dar daug kitokių perdavimų, kurių iki šiol nematėme nei vienoje „NBA Live“ serijos dalyje. „Shooter“ – ketvirtoji klasė, skirta „auksinių rankelių“ savininkams, kurie be gailesčio drasko varžovų krepšinio tinklelį taikliais tolimais metimais. Na ir paskutininė puolėjų klasė yra „Power“. Šiai kategorijai priskirti žaidėjai pasižymintys fizine jėga. Jie gali lengvai baudos aikštelėje nusistumti savo varžovą ir ataką užbaigti triuškinančiu dėjimu. Vienintelė gynėjų kategorija „Stopper“ yra skirstoma į dvi dalis. Vienai pusei priskiriami žaidėjai puikiai „vagiantys“ kamuolius iš varžovų, o antrai – žaidėjai skriaudžiantys savo priešininkus galingais blokais. Vienas žaidėjas gali būti priskirtas net kelioms kategorijoms, tačiau varžybų metu naudotis galima tik viena pasirinkta puolėjų ir gynėjų klase. Be to, specialiai šiai naujovei paskirtas naujas „superstar trigger“ klavišas su kurio pagalba (plius dar kartu turėsite nuspausti vieną iš šių klavišų: x,s,d arba e) ir atliksite tik „Highflyer“ klasės žaidėjams būdingus dėjimus. Tas pats ir su kitomis klasėmis.

Laikas persikelti į virtualiąją aikštelę kur ir pamatysime ko iš tikrųjų vertas naujasis „EA“ gaminys. Bet ir čia iš pirmo žvilgsnio viskas labai panašu į „NBA Live 2005“, tačiau šiek tiek pažaidus pajuntamas pagerėjęs žaidėjų DI bei pats geimplėjus. Ankščiau, prasiveržus į baudos aikšelę būdavo galima labai lengvai ataką užbaigti galingu dėjimu iš viršaus, nors prieš tave stovėdavo kad ir trys žaidėjai, tačiau dabar paspaudus „dunk“ klavišą, jūs dažniausiai susidursite su savo varžovu ir beliks atakuoti krepšį iš labai sunkios padėties, o kamuolys taip metant labai retai pasieks tikslą. Būtent dėl to „EA“ patobulino „Lay-up‘us“, todėl ataką dabar galėsite užbaigti ir paprastu metimu iš po krepšio. Tai kur kas tikroviškiau, nei kiekvieną ataką užbaigti dėjimu iš viršaus. Taip pat dar vienas labai erzinantis dalykas praeitų metų žaidime buvo greitasis puolimas, kai pabėgdavote du prieš vieną ir antrasis jūsų žaidėjas sustodavo prie tritaškio linijos, o jūs ataką užbaigti turėdavote vienas prieš vieną. Nuo šiol, jūsų komandos draugai pamatę, jog yra šansų sukurti greitą ataką staigiai bėga į kitą aikštės pusę ir nesustoja ties tritaškio linija, o kerta į baudos aikštelę, todėl greitai atakai užbaigti turėsite kur kas daugiau variantų. Dar viena puikia žinia yra ta, kad beveik visiškai panaikintas žaidėjų „slidinėjimas“ aikštelėje. Žaidime „NBA Live 2005“ žaidėjai tiesiog išslysdavo į užribį ir ne be varžovų pagalbos, tačiau už tai priešininkui išstūmusiam jūsų žaidėją nebūdavo skiriama pražanga ir jums belikdavo grįšti į gynybą. Dabar galite kur kas drąsiau bėgti ties šonine ar galine aikštelės linija, nes kad jus išstums į užribį varžovas – šansų nedaug. Tų patobulinimų yra dar ne vienas ir ne du, kadangi čia „EA“ padirbėjo iš peties, tačiau jiems apžvelgti reikėtų labai daug laiko.

Žaidimo grafika taip pat liko praktiškai tokia pati, išskyrus žiūrovus, kurie su galinga vaizdo korta atrodo tikroviškiau ir nėra iš kartono iškirptos figūrėlės, nors prie jų vis tiek dar būtų galima kaip reikiant padirbėti. Žaidėjų veidai atkurti detaliai, tačiau, kad ir kaip būtų gaila, iš šiais metais NBA lygoje debiutuojančių lietuvių veidų buvo tiesiog pasišaipyta. Jie nei kiek nepanašūs į realius žaidėjų veidus, net Maco plaukai žaidime trumpi. Gal tai kerštas už pralaimėjimą olimpinėse Atėnų žaidynėse? Ką gali žinoti, bet norint matyti bent kiek tikroviškesnius Maco, Šaro ar Kleizos veidus, reikės parsisiųsti mėgėjų sukurtas modifikacijas. Žaidimo eiga animuota žymiai geriau už „NBA Live 2005“, žaidėjų judesiai atrodo tikroviškiau ir gražiau.

Garso takelis kaip visada įspūdingas. Žaidime karaliauja Hip-hop‘o muzika. Dainas žaidimui įrašė tokie atlikėjai kaip „Black Eyed Peas“, „Busta Rhymes“, „Jurassic 5“ ir kiti. Rungtynių metu girdėsite aktyvų sirgalių palaikymą, komentatoriai pakomentuos vos nekiekvieną įvykį aikštėje, o pataikius į krepšį išgaunamas puikus tinklelio sušnarėjimo garsas. Ką čia daugiau ir bepasakosi, šioje srityje „EA“ visada atlieka savo darbą puikiai.

Pabaigai galima pasakyti, kad „NBA Live 06“ tikrai nekvepia naujovėmis ir jį įsijungę neliksite smarkiai sužavėti, tačiau ilgiau pažaidę suprasite, kad „EA“ visą dėmesį nukreipė į geimplėjaus ir kompiuterio DI tobulinimo bei ištaisė daugelį klaidų, kurios labai erzindavo pernykščiame žaidime. Naujovės ar kokybė, kas geriau? Palieku tai spręsti jums, bet kiekvienas, bent kiek krepšinį mylintis lietuvis, tiesiog privalo išbandyti šį žaidimą.

Gediminas, Games.lt