1983 metais buvo išleistas filmas su Al Pacino „Scarface“, pasakojantis apie tai, kaip pabėgėlis iš Kubos Tonis Montana pradeda narkomafijos boso karjerą Majamyje. Pačiame filmo gale jis miršta. Priežastis: šūvis į nugarą. Šio žaidimo kūrėjai nenagrinėjo filmo istorijos, nes jei statai žaidimą, atkuriantį filmą, yra didelė tikimybė, kad nieko neišeis. Todėl jie pagalvojo, kas būtų, jei Tonio nebūtų nušovę?

Pačioje pradžioje pagrindinis veikėjas ginasi savo viloje nuo užpuolikų. Aplink žūsta jo parankiniai, švilpia kulkos, siautėja pabėgęs bengališkas tigras, tikšta kraujas. Jis, aišku, pabėga gyvas, tačiau sugriūna jo narkotikų imperija, ją išsidalina kiti gaujų vadai. Namą galų gale areštuoja Miami Vice. Todėl mūsų kubiečiui tenka vėl plūstis ir lieti prakaitą bei kraują dėl savo didybės atstatymo.

Tonis gaus misijas savo galybės atstatymui. Jų yra visokių – nuo paprasto nuvykimo pašnekėt su barmene iki viešbučio šturmo ir bėgimo per visą miestą su šarvuočiu, prikrautu 50.000 dolerių. Kartais reikia į savo vilą (kurią teks išsipirkt iš Vice) priviliot kokią merginą (Toniui patiktų, kad jos išvalytų baseiną ar šiaip ką naudingo atliktų. Aš ir neprieštaraučiau, jei jos darytų ką nors be stovėjimo prie kabineto durų). Aišku, dauguma užduočių baigiasi kaugėmis lavonų, šūviais, sprogimais ir kitomis pramogomis. Be šių misijų, yra ir pašalinės. Jose reikia atlikti kam nors paslaugą. Taip galima gaut pinigų arba pasimatymą su stambiu narkotikų platintojų (1.5Kg kokaino pats smulkiausias parduoda). Jos greit pradda kartotis ir nusibosta, bet juk reikia iš kur nors gaut narkotikų pardavimui?

Juos parduodant auga pinigai. O pinigai valdo viską (čia Tonio moto). Čia labai daug perkamų dalykų: mašinos, laivai, ginklai, padėjėjai, priedangos (įstaigos, kur iškišami jūsų narkotikai), policijos ir gaujų palankumas, namų daiktai, kokainas… Juos uždirbti galima keliais būdais. Galima vykdyti misijas, bet iš jų didelio pelno nebus. Galima pardavinėti 100g dozes gatvės prekeiviams, nuo pasisekusio sanderio gaunama 10.000 dolerių. Aiškų, jei tų narkotikų 1.5kg, tai galima ir užsiknist. Galima turimus narkotikus parduoti priedangoje. Rizikos nėra, bet ir pinigų gausime ženkliai mažiau. Dar galima rajonus valyti nuo gaujų. Ten jų bus mažiausiai 22. Aišku, šaudant gangsterius, augs gaujų „karštis“ bei bus pritraukiamas policijos dėmesys. Bet išnaikinus vieną gaujelę galima gaut nuo kelių iki kelių šimtų tūkstančių bei padidėja rajono valdomumo procentas.

O kaip šaudymasis be ginklų? Juos galima susirikt nuo žemės, nusipirkt iš gatvės prekeivių ar, nusisamdžius ginklų pirklį, užsisakyt telefonu. Iš jo galima gaut ir ginklų patobulinimų, aišku, labai nepigiai. Maloni smulkmena: jei nusipirkai ginklo papildą, tai jis ir matysis. Pavyzdžiui, įsigijus duslintuvą Micro SMG (šiaip Uzi), jis ir bus pritvirtintas priekyje. Ilgainiui galima bus nusipirkt galingesnių ginklų arba patobulinimų, Ir tada rinktis – ar duslus, prailginta apkaba ir stabilus Micro SMG ar Mac 10? Šaudant galima užfiksuot taikin dešiniu pelės mygtuku, tada maždaug taikytis į kūno dalis. Už pataikymą į galvą, kepenis, inkstus, rankas, kiaušus (parašo, į kurį pataikė kulka) duoda papildomai „Balls“ (ne „Rutuliai“, o „Kiaušai) taškų.

Kai jų prisirenka aplink visą gyvybių skirtuliuką, galima įsijungti „Aklo įniršio“ rėžimą. Pavadinimas kiek netinka, nes tada perjungia į pirmo asmens vaizdą. Jo metu Tony tampa neužmušamas ir už kiekvieną nukautą priešą atstato šiek tiek gyvybių. Kiti „Kiaušų“ gavimo būdai yra vairavias priešpriešine eile, pavojingas lenkimas, keikimas vairuotojo, į kurį trenkėtis, skraidymas su mašina, tyčiojimasis iš ką tik užmuštų priešų. Visi taškai eina į bendrą įskaitą. O turimus galima prarast dėl policininkų šaudymų, Taip, čia jųs šaudyt labai negalima, o į civilį išvis nepavyks šaut. Dar „Kiaušus“ galima iškeist į pinigus spermos banke.

Ir vėl pinigai. Už juo galima daryt mano mėgstamiausią dalyką šiame žaidime – pirkt automobilius. Kitaip negu GTA, kur mašinas gali vogt, čia jas galima (ir patartina) pirkti. Koks narkobaronas važinės vogta gelda? Mašiną jums į buvimo vietą pristatys vairuotojas. Palikta likimo valiai ji niekur nedings, ją vėl bus galima išsikviest. O pristato jas labai greitai. Net į Salas, tropinę salų vietovę, kuri iškart įvarys nostalgiją „FarCry“ fanams ir kuri nesijungia keliu su Majamiu. Pirktos mašinos bus patvaresnės (kaip kartais pirkdamas sako Tony „And bullet-proof it“), o jų bagažinėse bus telefonu užsakyti ginklai. Galima bus nusipirkti net Al Caponės limuziną, tačiau jis yra nepakeičiamas, todėl geriau nesunaikint. O kaip čia gražiai sprogsta mašinos… Dulkęs, dūmai, laksto dalys ir lieka tik suminkytas apdegęs kėbulas. Čia jums ne GTA. Dar viens pranašumas – galimybė laisvai šaudyti iš mašinų. Aišku, ne man suprast, kaip Tony vairuodamas gali viena ranka šaudyt iš AK-47 aplink mašiną 360 laipsnių kampu. Tas pats galioja ir laivams, patariu nusipirkt „Float Plane“ – staigus keliavimas nuo vieno uosto iki kito. Nieko nereiks pakeliui užmušt.

Užmušinėjant gangsterius, vykdant paskirstymo misijas auga gaujų „karštis“. Bėgant ar šaudant policininkus – policijos. Aukšti jie kelia didelius nemalonumus. Gaujų karštis reiškia didesnes narkotikų kainas jums juos perkant. O policijos „karštis“ didina jų reakciją ir pinigų plovimo metu nuimamą procentą (pinigų plovimas yra esminis žaidimo išsaugojimo aspektas. Norint išsaugoti žaidimą, tai dažniausiai bus daroma banke. Ten reikia plauti pinigus. Kuo mažesnis karštis, tuo mažesnis minimalus procentas bankui. Ir tuo daugiau teks jums, nes mirus, turimi su savimi pinigai pradings). Todėl reikia karštį tepti pinigais. Vėlesniame žaidime gali tekti vien gaujoms pakloti 100.000. Aišku, policijai teks mokėti visada mažiaus, nes jiem mažiau prisidurbama.

Žaidimo metu pinigai plaunami, narkotikai perkami ir parduodami, šnekamasi su policija specialų žaidimukų metų. Jie nesunkūs: yra ratas, aplink kurį bėga linija. Kad pasisektų, reikia kad ji sustotų tam tikroje zonoje. Aišku, nebus taip lengva, nes ji turi inerciją. Todėl gali ir nepasisekt. Jei nepasiseka, gali padidėt jūsų karštis, bankas nulupt pinigų (vot kai nulups 20proc nuo milijonų, suprasit), neparduot ar nepirkt narkotikų dykeris ir dar galit gaut kulką. Todėl atsargiau.

Visi šie dalykai, ypač misijų vykdymas ir daiktų pirkimas kelia reputaciją. Kaip gali didelė vila su mažo miestelio autoparku, flotile laivų, Vėlykų salos galva, kosminiu skafandru bei originalia kelionės į Mėnulį kapsule mesuteikt jokios reputacijos? Šiame žaidime reputacija yra tarsi patirties taškai RPG. Surinkus pakankamai, pasikelia lygis, atsirakina daugiau perkamų daiktų, dilerių ir panašiai. Lygių yra 8, po vieną kiekvienai SCARFACE raidei. Reikia prigyvent iki savo vardo.

Grafika žaidime labai graži, ypač Salose. Labai detaliai pavaizduotas Tonis Montana, tikras Al Pačinas. O ir kiti svarbesni veikėjai išvaizdūs, ypač barmenės, kurios viena už kitą gražesnės. Medžiai labai realiai atrodo. O jau žalos darymas… Kai šaudote, kyla dulkių debesėliai (jei nepataikote), trykšta kraujo fontanai (jei pataikote), dūžta skulptūros, vitrinos, prekystaliai. Ypač šlykščiai atrodo nukirstos grandininiu pjūklu ar „kalašu“ galūnės. Mašinų susidūrimai į visas puses paskleidžia dulkes, metalo gabalėlius, stikliukus (o mašina nelabai pasikeičia). O jau sprogimai…

Įgarsinta viskas gerai. Kadangi Al jau per senas įgarsinti maždaug 20mečiui Tony, jis pats išrinko Andre Sogliuzzo. Neturiu kuo skųstis. Puikiai pakartoja Tonio firmines frazes, tokias kaip „Say „Hello“ to my little friend“. Kiti žmonės kalba su sau prisikirtai akcentai, ypač lotynų ar Jamaikos kilmės. Apie ginklus negaliu nieko blogo pasakyt, išskyrus tai, kad AK per daug metalingas garsas. Viso žaidimo metu groja tikrų atlikėjų tikros dainos. Kai kurios geros, kai kurios erzina, bet jų daug, rinktis galima.

Net jei ir atrodo, kad aš čia daug parašiau, apie „Scarface“ galima parašyti antra tiek. Ir vis tiek nenusakyt Salų ar barmenių grožio 😉 O pats filmas paliko antspaudą nusikaltėlių kultūroje.

Pavyzdžiui, „GTA: San Andreas“ Rozenbergo papūgą Tony gali pasakyt „I never fucked anybody over in my life didn’t have it coming to them.”