Svarbiausias dalykas tikro „geimerio“ kompiuteryje yra vaizdo plokštė. Būtent ji labiausiai lemia kaip gerai suksis žaidimai. Šios dienos teste aptarsime vidutinės klasės atstovę Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X , kuri turėtų leisti žaisti visus naujausius žaidimus neišleidžiant didelio kiekio pinigų. O gal būt toks variantas nėra galimas?
Sapphire yra viena svarbiausių priveligijuotųjų AMD partnerių. Nors ir pagrindinis bendrovės produktas yra AMD Radeon vaizdo plokštės, tačiau ji gamina ir motinines plokštes bei mini kompiuterius. Neseniai apžvelgėme Sapphire parengtą HD 7870 versiją, na o dabar mūsų rankose dar vienas bandomasis modelis.
Šį kart žvelgiame į kiek paprastesnę HD 7770 vaizdo plokštę. Į mūsų rankas pateko geriausia Sapphire kompanijos paruošta modifikacija Vapor-X. Ji turi pakeltus darbinius branduolio ir atminties dažnius bei, kaip tokiai plokštei, itin galingą aušinimo sistemą. Ir ji uždėta ant plokštės atrodo tiesiog nuostabiai.
Turima plokštė yra vidutinės klasės atstovė, kuri turėtų būti orientuota į kuo geresnį kainos ir kokybės santykį. Plius prie to paties prisideda daug modifikacijų, kurias įdėjo Sapphire, norėdama pagerinti savo plokštę Pažiūrėsime ar pakankamai nebrangus sprendimas yra geras pasirinkimas didelių investicijų neturintiems arba tiesiog nematantiems tikslo jų skirti žaidėjams.
Pakuotė bei komplektacija
Pakuotės spalvos yra gerai suderintos su plokštės išvaizda. Mėlyna, juoda ir sidabrinės spalvos, asocijuojasi su šaltumu, kurį turėtų užtikrinti Vapor-X aušintuvas. Pakuotė taip pat puikiai dera ir pačios plokštės dizaino. Iš priekinės dalies galime sužinoti kas per gaminys slepiasi viduje, o gale, kaip visad, yra detaliau aprašomos visos jos funkcijos.
Jei Radeon HD 7870 plokštėje esanti komponentų gausa mus tiesiog pribloškė, HD 7770 Vapor-X jų turi kiek mažiau. Natūralu, kad žemesnės klasės korta prasčiau aprūpinta priedais, tiesa jų plokštės naudojimui pilnai pakanka.
Dėžutėje be pačios plokštės randame vaizdo adapterį, konvertuojantį DVI į D-Sub jungtį. Tai tiks tiems, kas turi senesnius monitorius, turinčius tik analoginę jungtį. Jūsų maitinimo blokas gali neturėti vaizdo plokštės maitinimo jungčių – vienintelę reikalingą šešių kontaktų jungtį „galime susikurti“ naudodamiesi pridedamu adapteriu iš Molex į 6 pin’ų vaizdo plokštės maitinimo jungtį.
Specifikacijos
AMD Radeon HD 7770 turi Cape Verde XT grafinį branduolį. Apkarpyta jo versija randama silpnesnėje Radeon HD 7750 plokštėje. Kaip ir visos naujesnės kartos GPU, šis yra paremtas 28 nanometrų technologiniu procesu, pagal jį bus ruošiamos ir ateinančios kartos grafikos kortos.
Ši grafinė korta turi 1,5 milijardo tranzistorių. Branduolys aprūpintas 640 Shader procesorių. Jame taip pat randasi 40 tekstūrinių bei 16 ROP vienetų. Standartinėmis konfigūracijomis branduolys pasiekia 1000 MHz veikimo spartą. Sapphire šį dažnį pakėlė dešimčia procentų – iki 1100 MHz ribos.
HD 7770 grafinės plokštės turi 1 GB vaizdinės atminties ir 128 bitų pločio magistralę. Standartinis HD 7770 plokštėje esantis atminties dažnis – 4500 MHz. Sapphire specialistams to pasirodė per maža, dėl to jis buvo pakeltas net iki 5200 MHz. Šis pakeitimas leido padidinti jos pralaidumą nuo 72 GB/s iki 83,2 GB/s.
Plokštė yra suderinama su DirectX 11, Pixel Shader 5.0, OpenGL 4.3 ir OpenCL 1.2 technologijomis. Detalias plokštės specifikacijas galite pamatyti šiame GPU-Z programos raporte:
Išorės dizainas
Žiūrėdami į plokštę iš viršaus matome stilingai suderintas sidabrinę ir juodą spalvas. Tai daro šią plokštę išties patraukliu akiai produktu, nieko nereikia nei pridėt, nei atimt.
Verta akcentuoti, kad išorės apdaila didina ir kortos ilgį. Net ir „padidėjusi“, korta tėra 22,5 cm dydžio. Tai reiškia, kad ji tilps į kiekvieną ATX ar Micro ATX formato korpusą, tad ilgio padidėjimas iš esmės niekam nekliudo.
Plokštės gale yra dvi DVI jungtis bei po vieną Display Port bei HDMI vaizdo išvedimo sąsają. Atsižvelgiant į tai kad standartinė HD 7770 versija vietoj vienos iš DVI jungčių turi dar vieną Display Port, Sapphire padarytus pakeitimus galime įvertinti teigiamai.
PCB dizainas
Daugumoje savo plokščių Sapphire naudoja mėlynos spalvos montažinę plokštę, ne išimtis ir Radeon HD 7770 Vapor-X. Viduje yra įsikūręs grafinis branduolys, kurio lusto dydis – 123mm². Aplink jį, kaip visad išsirikiavę grafinės atminties moduliai. Visi šeši lustai yra pagaminti Elpida firmos. Testuojama korta turi 3+2 (GPU + VRAM) fazių maitinimo sistemą.
Korta maitinama šešių kontaktų jungtimi. Ja, kartu su PCI jungtimi, galima perduoti bent 150W galią, to pilnai pakanka visaverčiui plokštės funkcionavimui.
Kaip ir visose naujos kartos plokštėse naudojama PCI-E 3.0 sąsaja, tačiau plokštę galima montuoti ir į senesnį lizdą turinčias motinines plokštes. Viršutinėje dalyje yra randama CrossFire jungtis, leisianti vienu metu naudoti kelias vaizdo plokštes.
Aušinimo sistema
Pakankamai ekonomiškai ir mažai kaistančiai plokštei dirbti užtenka ir paprastos aušinimo sistemos – vienalyčio aliumininio radiatoriaus su vienu ventiliatoriumi. Tačiau Sapphire pasirinko daug sudėtingesnį kelią. Ant montažinės plokštės randame Vapor-X serijos aušintuvą, kuris savo struktūra yra analogiškas patiems efektyviausiems gaminiais, tik dydis jau ne tas.
Vapor-X technologija yra paremta skysčio garinimo procesu, kuris vyksta uždaroje aušintuvo dalyje. Tokia technologija pirmą kartą vaizdo plokščių gamyboje buvo panaudota HD 3870 Toxic vaizdo plokštėje ir sulaukė pakankamai nemažai dėmesio. Nuo HD 5000-osios serijos ši technologija naudojama ir pigesnėse vidutinės klasės vaizdo plokštėse.
Taigi plokštės radiatorių sudaro aliuminio lakštai bei variniai šiluminiai vamzdeliai. Pastarųjų yra tik du, o ir patys nėra patys storiausi – dėl to ši plokštė atsilieka nuo didesnių analogų, randamų brangiose plokštėse. Taip yra dėl to, kad mažai kaistančiai plokštei ir tokios sistemos užtenka su kaupu.
Radiatoriaus vėsinimu rūpinasi du ventiliatorius, kurie užtikrina itin gerą oro pralaidumą. 80 mm skersmens ventiliatoriai turi po devynis sparnelius, kurie pasižymi išgaubta aerodinamine forma. Tai, kad kortos aušinime naudojami du ventiliatoriai yra itin geras dalykas, nes tokia sistema leidžia pasiekti didesnį oro pralaidumą, arba gali dirbti itin tyliai, nenukenčiant aušinimo kokybei.
Trumpai apie testus
Aptarę teorines plokštes galimybes, pažintį tęskime su testais. Būtent iš jų daugiausiai sužinosime apie vaizdo plokštės spartą, o tai svarbiausias dalykas renkantis produktą.
Kaip visada – pirma 3DMark ir Unigine Heaven sintetiniai testai, bei po to realūs produktai, kurie naudojami ne vien teorinei galiai nustatyti. Žaidimų testuose naudosime maksimalius grafikos nustatymus. Testų metu keisime ekrano raišką ir Anti Aliasing nustatymus ir žiūrėsime kaip tai įtakos pasiektus rezultatus. Mes pasirinkome tris skirtingas rezoliucijas, o Anti Aliasing nustatymai bus nurodyti konkrečiai prie kiekvieno testo.
Testavimui naudotos sistemos konfigūracija:
- Intel Core i5 2500K @ 4,5GHz centrinis procesorius
- MSI Z68A-G43-G3 motininė plokštė; Intel Z68 lustas
- 2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 1333 MHz; CL9
- WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
- Samsung Full HD monitorius
Programinė įranga:
- Windows 7 Ultimate 64bit
- AMD Catalyst 12.8
Sapphire HD 7770 plokštės rezultatus lyginsime su kitų dviejų testuotų plokščių – Palit GeForce GTX 550 Ti bei Sapphire Radeon HD 7870 OC pasiektais rezultatais. Palit GTX 550 Ti plokštė buvo pertestuota su naujesniais 306.23 draiveriais. Be abejo tikimės, kad ateityje į sąrašą patenkančių plokščių kiekis sparčiai plėsis.
3DMark 11
Pirmasis testas yra vienas populiariausių sintetinių testų pasaulyje – 3DMark 11. Jis jau yra spėjas tapti kompiuterio spartos tikrinimo etalonu.
Unigine Heaven 3.0
Na o antrasis sintetinis testas bus Unigine Heaven 3.0.
Aliens vs Predator
Pirmojo testams naudoto žaidimo garbė suteikiama Aliens vs Predator
Esant įjungtai AA sistemai ir aukštai rezoliucijai žaidimas veikia per lėtai, kad jį būtų galima komfortabiliai žaist, tačiau kitais atvejais problemų nekyla.
Batman: Arkham City
Testus tęsiame su veiksmo žaidimu Batman: Arkham City
Šis žaidimas testų sistemoje sukosi visai padoriai, nors papildoma sparta visai nepamaišytų. Aišku, įjungus FXAA sistemą pasiekti rezultatai bus kur kas mažesni.
Dirt Showdown
Na o dabar atėjo metas ir pačiai naujausiai Dirt serijos daliai Showdown.
Žaidimas veikia gerai visais galimais nustatymais. Net ir naudojant aukštesnius AA nustatymus, kurie siūlomi tik AMD Radeon grafinių plokščių savininkams vidutinė FPS riba nukrenta tik iki 38,5.
Just Cause 2
Žaidimų testus tęsiame su Just Cause 2
Testo metu naudojame labiausiai kompiuterio resursus naudojantį Concrete Jungle testą. HD 7770 plokštei sunkiau sekasi tik maksimalizavus absoliučiai visus nustatymus, o kitais atvejais jis veikia pakankamai greitai.
Mafia II
Labai didelio populiarumo sulaukė Mafia II žaidimas, tad išbandykime plokštės galimybes ir jame
Mafia II nesugebėjo šiai plokštei pridaryti per daug sunkumų tad su testais ji susitvarkė pakankamai gerai.
Metro 2033
Metro 2033 kompiuterio resursams yra vienas nedraugiškiausių testuotų žaidimų. Norint, jog viskas veiktų be priekaištų aukšti grafiniais nustatymais reikia itin greitos sistemos.
Nors ir pasiekti rezultatai nėra aukšti, tačiau atsisakius daug resursų reikalaujančių vaizdo efektų žaidimu mėgautis tikrai galima.
S.T.A.L.K.E.R. Call of Prypiat
Na o dabar metas nusikelti į atominės elektrinės katastrofą išgyvenusį Černobylį bei jo apylinkes. Tai leis padaryti S.T.A.L.K.E.R. Call of Prypiat
Ir vėl eilinė situacija, su kuria susidūrėme daugelio testų metu. Įjungus Anti Aliasing sistemą ir 1920×1080 rezoliuciją žaidimas esant Sun Shades oro sąlygoms veikia lėtokai, bet visais kitais atvejais viskas „sukasi“ pakankamai gražiai.
Sleeping Dogs
Priešpaskutinis testams naudotas žaidimas – Sleeping Dogs. Šį ir likusį žaidimą dėl naudojamų FXAA efektų testuosime kiek kitaip. Čia bus naudojami trys AA rinkiniai – Normal, High ir Extreme.
Kaip ir buvo galima tikėtis, su sudėtingiausiais AA nustatymais žaidimas veikia labai lėtai. Tačiau daugiau iš vidutinės klasės produkto ir negalima tikėtis.
Sniper Elite V2
Na o desertui palikome Sniper Elite V2. MSAA efektai yra paliekami aukščiausiam lygį, o keičiami tik FXAA parametrai. Tai išties rimtas išbandymas net ir galingiausiai sistemai
Kalbėdami apie Sniper Elite V2 galime padaryti tas pačias išvadas kaip ir apie Sleeping Dogs. FXAA efektai plokštei yra ryškiai persudėtingi, tačiau vidutinės klasės kortai tai yra visiškai normalu.
Aušinimo testai ir energijos suvartojimas
Kaip ir jau minėjome ši plokštė turi palygint galingą Vapor-X aušinimo sistemą. Dabar metas pažiūrėti kaip ji iš tiesų tvarkosi su šio nekaitraus gaminio aušinimu. Iškarto galiu pasakyti, kad rezultatai išties stebina.
Įprastai visos plokštės turi automatinį ventiliatoriaus apsukų reguliavimą. Kad geriau būtų stebėti temperatūras mes priversime jį dirbti fiksuotu 50 procentų pajėgumu. Tada ventiliatorius sukasi kiek girdimiau, tačiau esant tokiam triukšmui galime komfortabiliai naudotis vaizdo korta.
Testas atliekamas Enermax Ostrog korpuse, aplink vaizdo plokštę nėra jokių papildomų ventiliatorių. Užkrauname plokštę FurMark testu, kuris priverčia ją dirbti pilnu pajėgumu. Ir tada pamatome Tai. Plokštės temperatūra užkilo vos iki 58 laipsnių šilumos! Tai yra tiesiog nuodėmingai mažai.
Taigi vaizdo plokštė yra arktiniame šaltyje. Aušinimo sistema yra labai gera ir to užtenka tyliam darbui bei itin žemų temperatūrų palaikymui. Taigi aušinimo klausimu viskas yra tiesiog puiku, už tai plokštė gauna „kiaurą“ dešimtuką.
Taip pat minėjome ir tai, kad vidutinės klasės plokštei funkcionuoti nėra reikalingas didelis energijos kiekis. Norėdami įsitikinti ar tai yra tiesa turime pasinaudoti vatmetru. Jis rodys iš šaltinio į kompiuterį patenkančios energijos kiekį. Teste naudosime analogišką, pakankamai galingą platformą, kaip ir žaidimų testuose. Energiją tieks ypač taupus Enermax Revolution 87+ 550W maitinimo blokas, kuris „į orą“ išvaisto pakankamai mažai elektros energijos.
Kompiuterį užkrauname Furmark testu. Jis maksimaliai išnaudoja plokštės galimybės stipriai apkraudamas sistemą. Tada energijos galios matuoklis rodė 190W. Na o Hardware Heaven teste, kuriame labiau atkartojamos realios žaidimų situacijos galios matuoklis parodė vos pusantro šimto vatų.
Taigi plokštė yra tikrai taupiai vartoja elektros energiją. Tai reiškia, kad gausime ne tokias dideles sąskaitas (tai aktualu ilgiau žaidžiantiems vartotojams) be to užteks ir silpnesnio maitinimo bloko. Tai reiškia kad atnaujinant senesnius kompiuterius nereikės keisti maitinimo bloko.
Spartinimas
Norėdami pasiekti kuo geresnių spartos rezultatų keliame grafinio branduolio bei atminties dažnius. Kaip visada, maksimalizuojame branduolio įtampą bei ieškom aukščiausių stabilių konfigūracijų. Taigi visą tai atlikę gauname štai tokius rezultatus:
Branduolys pasiekė pakankamą greitį, jo spartinimo rezultatai tikrai maloniai nustebino. Na o jei atmintis būtų dirbusi greičiau tikrai neprieštarautume. Tai būtų pasiekta naudojant Hynix atmintį vietoj dabar esančios Elpida, kuri nepasižymi tokiomis geromis spartinimo savybėmis. Vis dėl to atminties spartinimo potencialas, palygint, yra nesvarbus dalykas. Didžiausią spartą veikimui daro branduolio dažnis kuris kyla labai smagiai.
Na o dabar ką pasiekėme spartinimo metu išmėginkime praktiškai. Tam naudojame Unigine Heaven 3.0 testą. Pažiūrėsime kiek skiriasi rezultatai prieš spartinimą ir po jo:
Išvados
Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X šiuo metu parduotuvėje kainuoja 470 litų. Tuo tarpu pati pigiausia verta 380 litų. Atsižvelgiant į itin gerą aušinimo sistemą ir pakeltus darbinius dažnius galime teigti, jog skirtumas tarp paprastos ir Sapphire HD 7770 versijos tikrai yra. Taip pat verta paminėti ir puikius spartinimo rezultatus, kurie pridėjo nemažai spartos. Ar verta primokėti papildomą šimtinę spręsti palieku Jums patiems.
Ir dar. Nors ne visiem tai rūpi, bet nepaminėti to negaliu. Sakykit ką norit, bet ši plokštė iš tiesų yra labai graži, aušintuvo dizainas tiesiog idealiai dera prie visos plokštės išvaizdos.
Vaizdo plokštę labai gera galima vadinti tik tada, kai konkurentai nesiūlo geresnio produkto. Šiuo metu taip ir yra – GK 107 lustu paremtos vaizdo plokštės nesugebėjo sudaryti rimtos konkurencijos Radeon HD 7700 serijos atstovams. Konkurencingas nVidia arsenalas prasideda tik nuo GK 106 serijos. Už tiek, kiek kainuoja Vapor-X modifikacija būtų galima nusipirkti pigią GTX 650 Ti, tačiau dėl skirtingų savybių kurias siūlo testuota modifikacija ir pigesnės aukštesnės klasės GPU apginkluotos plokštės būtų šiek tiek keblu.
AMD Radeon HD 7770 nėra sukurta tiems, kurie nori žaisti n metų naujausius žaidimus aukštais nustatymais. Už tokią kainą siūlomo produkto to reikalauti būtų daugiau nei neprotinga. Tačiau su dabartiniais žaidimais plokštė tvarkosi tiesiog puikiai, o ir ateities kūriniai, atsisakius daug resursų ryjančių blizgučių, jai bus lengvai įkadami.
Ji puikiai tinka ne tik ieškantiems naujo kompiuterio, bet ir atnaujinantiems senąjį. Ekonomiška plokštė geras pasirinkimas kelių metų senumo kompiuteriui, nes ji neturėtų „Bottleneck’inti“ geresnio ankstesniųjų laikų procesoriaus, o už ją prašoma suma nėra tokia didelė, kad būtų gaila investuoti į seną kompiuterį. Be to ekonomiška vaizdo plokštė yra tinkama net ir silpnesniam maitinimo blokui.
Susumavus tai, kad plokštė turi gerą kainos kokybės ir kainos santykį, be to, lyginant su standartine versija, turi nemažai teigiamų pakeitimų, galime teigti, kad Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X yra tikrai verta Jūsų pinigų. Nebent norėtumėte stock’inės aukštesnės klasės plokštės, arba aušinimo ar kitos papildomos Sapphire siūlomos galimybės jums nėra aktualios.
Games.lt
4 Komentarai
cidas
Smagu skaitinet tavo apzvalgas 🙂 Gal ateityje ir kokia gtx660 apzvelgsi… B)
*Star*
Puiki, išsami apžvalga. Patiko, kad ganadaug testų. +
DARON_M
Viskas super, tik kokio velnio naudot tokias panašias spalvas stulpelinėj diagramoj? Kuo blogai Juoda raudona mėlyna? :N
Ndx
Kol trys plokštės dar pakankamai normaliai žiūris, galima atskirt. Ateityje be abejo bus skirtingos spalvos 🙂