Jei bent kartą teko stebėti žinių laidas apie šių dienų konfliktus Irake ir Afganistane, turbūt kartais teko fone pamatyti šmėžuojant aukštus, su didelėmis barzdomis ir labai gerai ginkluotus vyrukus. Jūs nežinojote nei kas jie, nei ką jie veikia, bet vieną buvo aišku – jiems geriau po kojomis nesimaišyti.

Šie vyrai – ne kareiviai, jie yra Privačių Karinių Bendrovių (PKB) atstovai arba geriau visiems žinomi kaip samdiniai. Šie „vyrai už pinigus“ yra mažiausiai trijų būsimų žaidimų pagrindiniai herojai. Visų pirma, turbūt teko girdėti apie naujausią „Ubisoft“ darbą – „Haze“, kurio veiksmas vyksta artimiausioje ateityje, kuomet nacionalinės armijos yra pakeistos minėtais PKS samdiniais. Tuomet mūsų laukia dar ir „Metal Gear Solid 4“, taip pat nukeliantis į ateities karus, kur kaunasi tik robotai ir samdiniai. O apie žaidimą „Mercenaries 2“ taipogi daug šnekėti nereikia, pavadinimas viską pasako (Samdinys 2). Jau labai greitai, karai nebebus valstybių reikalai. Šioje vietoje kausis samdiniai ir privačios bendrovės. Kažin, ar ateityje dar išgirsime tokius žodžius, kaip „Už karalių ir už šalį“. Tada viską spręs aukščiausiai pasiūlyta kaina.

Tokie ateities scenarijai, ne tokie jau nutolę nuo realybės, kaip galėtų pasirodyti. PKB kompanijos iš tikrųjų egzistuoja, iš garsesnių vertėtų paminėti „Blackwater USA“, „Titan Corp“ ar Britų „AEGIS Specialiųjų Grėsmių Valdymas“. Jos jau kaunasi 21 amžiaus konfliktuose, o jų vyrai gali būti rasti nuo Kosovo iki Rytų Timoro. Kažin ar jiems jau kažką reiškia ištikimybė: kiekvienas ten dirbantis daro tai dėl pinigų.

Bet dėl labai didelių. Vidutinis dienos uždarbis PKB bendrovėje siekia apie 1500 litų, o Irako karo metu kai kurie uždirdavo ir gerokai daugiau. Jei po šešių mėnesių kontrakto samdinys neparsiveža 250 000 litų – jis būna labai nusivylęs. „Jūs klausiate: kodėl mes tai darome?“, sako vienas. „Pinigai yra geri. Labai geri“. „Aš netgi neatsakinėju telefono, jei pinigai būna mažesni nei 1000 svarų sterlingų (apie 5000 litų)“, – teigia kitas.

Užtat šie vyrai, uždirbantys tiek, kiek daugelis iš mūsų tik pasvajoti galime, nelabai mėgsta žodžio „samdinys“. „Yra labai didelis skirtumas tarp tų, kurie iš tikrųjų dirba samdiniais ir tų, kurie kovoja PKB bendrovėse“, sako Frankas, buvęs specialiųjų pajėgų medikas, dirbęs Irake ir Afganistane. „PKB yra įmonės, kurios vykdo vyriausybės užsakymus ir dirba tik su draugiškomis vyriausybėmis. Tuo tarpu samdiniai savo paslaugas siūlo bet kokiai valstybei ar sukarintai grupuotei, neskaitant politinių principų“.

Tačiau ką jie iš tikrųjų daro? Atsakymas daugiau nei paprastas: visa ko kariuomenė nenori daryti. Tai gali būti bet kas, pradedant nuo aukų gelbėjimo iš Naujojo Orleano po uragano Katrina ir baigiant Amerikos sienų apsauga ties Meksika. Bet vis dėlto, daugiausia jų prireikia karo zonose, kur paprastai šie samdiniai gauna apsaugos vaidmenį. Šių vyrukų užduotis yra pašalinti visas kliūtis, pasitaikančias jų kliento kelyje, apsaugoti vamzdynus ir būti pasirengusiems netikėčiausiems dalykams.

Karlosas, kuriam teko padirbėti tiek pas Pietų Amerikos diktatorius, tiek pas JAV vyriausybę Irake, pateikia pavyzdžių: „tai ką aš darau, galima būtų pavadinti „vietovės paruošimas“. Jei ambasadorius pasako, kad jam reikia nuvykti į oro uostą, mano darbas yra užtikrinti, kad taip ir įvyktų. Iš pradžių mes patikriname maršrutą, teisingiau net 5 ar 6 skirtingus variantus ir prieš kelionę patikriname jį su sunkiai ginkluotomis mašinomis ir pasistengiame, kad kelias taptų kuo saugesnis. Kuomet mes lydime ambasadorių, esame visada pasirengę netikėtumams ir teroristai pasirodę mūsų maršrute yra greitai pašalinami. Ir svarbiausia, mes nesame suvaržyti kokių nors taisyklių kada šaudyti, o kada ne, kaip Jungtinės Tautos. Tokiose situacijose: jei nenušausi tu, nušaus tave“.

PKB vyrukai yra tikri savo srities profesionalai. „Romantikos ieškotojams čia ne vieta, tokei dažniausiai savo dienas baigia kalėjime arba kapuose“, – įspėja Džakas, buvęs žvalgybininkas. „Jie geriau ir toliau pasilieka paprastais apsaugos vyrukais“. Bet tai jokiu būdu nereiškia, jog neegzistuoja tokie vyrukai kaip samdiniai iš žaidimo „Mercenaries“. Neseniai Pietų Afrikos vyriausybė pranešė jog net 5000 šios šalies piliečių šiuo metu Irake veikia „Dievai žino ką“.

Užtat kažin ar veiks formulė, prisižiūrėjus Chuch Norris filmų, palankius sporto salę ir pažaidus keletą karo žaidimų, bandyti eiti uždarbiauti. Didžioji dalis PKB vyrukų yra buvę specialiųjų pajėgų nariai, tokių kaip SAS, Žaliosios Beretės, Delta Force ir panašiai. Dauguma jų turi dešimties ir daugiau metų patirties karo veiksmų zonose. PKB bendrovėse sunku būtų surasti žmonių jaunesnių nei 30 metų ir neturinčių keliolikos randų.

„Jei yra norinčių užsiimti šia veikla“, – patarinėja Andrejus, buvęs Rusų specialiųjų pajėgų Spetsnaz ir Prancūzijos Užsieniečių Legiono karys, – „Aš sakyčiau: pagalvokite antrą kartą. Žinoma, yra l;abai šaunu turėti kamufliažinius rūbus, akinius nuo saulės, karišką šukuoseną, važinėti su mašina, ant kurios užrašyta „NESIARTINKITE PER 100 METRØ ARBA BÛSITE NUŠAUTI“ ir panašiai. Niekas neklausinėja kas jūs toks ir ką jūs darote. Tačiau po viso to, jūs galite būti užmuštas. Jūs pasirinksite ir tada bus tik du keliai: eiti pirmyn arba mirti. Jei būsite protingas, grįšite namo su labai daug pinigų, jei ne – būsite nušautas. Artimieji Rytai yra tarsi magnetas kariams, skapų medžiotojams, samdiniams ir kitokio plauko asmenims. Jei esate pasirengę paaukoti savo normalų gyvenimą ir rizikuoti viskuo – darykite tai“.

O jei jau apsispręsite bandyti savo laimę, tai galite būti ramus, kadangi PKB bendrovėms yra piešiama labai šviesi ateitis. „Aš tikiu, kad kuo labiau kariuomenė mažės ir grims, tuo šviesesnė ateities laukia PKB bendrovių“, – savo tikėjimą išduoda Frankas. Andrejus jam pritaria: „Šis verslas yra senas kaip pats pasaulis. Samdiniai buvo visais viduramžiais, jų yra ir dabar. Ir jų bus toliau, jei ne – mes neturėsime darbo“.

Tokie žodžiai – ne pačių sugalvoti. Kuo toliau, tuo labiau PKB bendrovės tampa vis ambicingesnės. 2006 metų kovo mėnesi, „Blackwater USA“, vienso didžiausių šios srities bendrovių, viceprezidentas paskelbė, jog jeigu reikėtų, jis galėtų nusiųsti į reikiamą zoną brigados dydžio taikos palaikymo pajėgas. Ką gi, užtenka pakeisti pavadinimą ir štai jums „ateities“ žaidimo „Haze“ scenarijus.

„Karas pasikeitė“, – tokiais žodžiais prasideda „Metal Gear Solid 4“ filmukas. Ir jis yra labai arti tiesos. Jau labai greitai, visi pasaulio karai bus kariaujami kompanijų ir jų gerai parengtų, gerai motivuotų ir gerai apmokamų samdinių. Paprasto kareivio dienos yra suskaičiuotos.