Turbūt daugelis iš jūsų nesate nieko girdėję apie skaitmenines parduotuves. Tai pakankamai naujas dalykas, ypač Lietuvoje. Jei pasaulyje jos jau plačiai naudojamos ir žinomos, tai Lietuvoje jos dar tik pradeda populiarėti. Ištiesų manau, kad tai tikrai puikus metas keistis IT rinkai. Ir juolab keistis geimeriams. Pametėte žaidimo dėžutę? O gal ją subraižėte? Galbūt žaidimo diskas sugadintas, o galbūt norite išvažiuoti į kelionę, norite pasiimti kartu su savimi žaidimus, bet lagamine nėra vietos? Nesijaudinkite. Skaitmeninės parduotuvės – tai žaidėjų ir žaidimų kūrėjų ateitis. Pamirškite visas tas retail pardavėjų nesąmones, pamirškite sugędusius žaidimų diskus, besimėtančias apdulkėjusias nereikalingas žaidimų dėžutes, galu gale pamirškite visą retail teikiamą nesibaigiantį vargą. Nusimeskite jį nuo savo pečių. Skaitmeninės parduotuvės jums padės tai padaryti. Gauk žaidimą akimirksniu, bendrauk su daugybę nuostabių žaidėjų, turėk savo mėgstamą žaidimą su savimi praktiškai visur ir visada. Skaitmeninės parduotuvės – tai nerealios galimybės tikram geimeriui.

Bet pradėsiu nuo pradžių. Kas gi tos skaitmeninės parduotuvės (Digital Store)? Tai parduotuvės, kurios leidžia įsigyti prekę internetu. Praktiškai yra dviejų tipų skaitmeninės parduotuvės: tai vienos, kurios leidžia užsisakyti prekę internetu ir ji yra pristatoma jums nurodytu adresu. Antros yra kai įsigijus prekę ją bet kada galite atsisiųsti į savo kompiuterį. Tokios parduotuvės (Digital Content Delivery) labiau tinka programinei įrangai, žaidimams, muzikai, filmams platinti, nes viskas pristatoma tiesiai į jūsų kompiuterį, atsisiunčiat nusipirktą tūrinį. Būtent apie tokio tipo parduotuvę aš ir rašysiu visą straipsnį, skirtą tikriems žaidėjams.

„Steam“ – tai ko gero viena iš labiausiai paplitusių skaitmeninių parduotuvių platinančių kompiuterinius žaidimus skirtus asmeniniams kompiuteriams. „Steam“ sėkmę lėmė ne tik tai, kad ji skaitmeninė parduotuvė, bet ir nuostabi bendruomenė. Tai tarsi atskiras jaukus pasaulėlis žaidėjams, kuriame jie gali bendrauti, žaisti, rengti match‘us, pirkti savo mėgstamus žaidimus. „Steam“ turi savo oficialų tinklapį, tačiau norint pasinaudoti visomis „Steam“ teikiamomis galimybėmis, yra būtina parsisiųsti jos klientą ir susikurti vartotoją. O štai ten ir atsiveria visos galimybės: bendravimas, pasiekimai, match‘ų rengimas, draugų ir grupių susibūrimai bei galybės kitų nuostabių funkcijų. Šios skaitmeninės parduotuvės įkūrėja jau bus turbūt visiems puikiai pažystama, tai „Valve“. Ji puikiai žinoma kaip legendinės „Half-Life“ serijos kūrėja. Valve“ sukūrė ir nemažai kitų žaidimų serijų, tai „Left 4 Dead“, vėliau įsigijo teises į „Counter-Strike“, sukūrė „Day of Defeat“, „Team Fortress 2“ ir dar keletą kitų žaidimų. Galu gale, 2003 metų rudenį į rinką buvo paleista parduotuvė pavadinimu „Steam“ (išvertūs pavadinimą į lietuvių kalbą būtų Garai). Viskas prasidėjo nuo „Half-Life“ serijos, kai ji pasirodė šioje sistemoje. Daugumai kūrėjų ir leidėjų patiko ši sistema, todėl pradėjo pasirašynėti sutartis su „Steam“ ir platinti vis naujus žaidimus. Niekas nesitikėjo, kad ji taps tokia populiari, tačiau kad ir kaip bebūtų, ji tapo populiariausia skaitmeninė parduotuvė ir dabar užima 70% skaitmeninės rinkos dalį.

„Steam“ siūlo įsigyti virš 1 000 įvairiausių žaidimų nuo 100 žymiausių pasaulio žaidimų kūrėjų tokių kaip „Electronic Arts“, „Activision“, „2K Games“, „Ubisoft“, „Codemasters“, „SEGA“ ar „Bethesda Softworks“. Kiekvieną savaitę parduotuvė pasipildo naujais žaidimais už įvairiausią kainą. Rasime visokių žaidimų: veiksmo, strateginių, nuotykių, vaidmenų, sporto, lenktynių ir net skirtų šeimai ar indie žaidimų. Kadangi esame europiečiai, kainos yra žymimos eurais. Žaidimų kainos dažniausiai svyruoja nuo kelių eurų iki 60 eurų. Dideli žaidimų rinkiniai kartais kainuoja brangiau, pasitaiko ir 100 eurų. Šiuo metu „Steam“ turi virš 25 mln. aktyvių vartotojų, 10 mln. iš jų turi profilius bendruomenėje. Šie skaičiai toliau žaibiškai auga, o bendruomenė plečiasi. Kas dieną žaidėjai pražaidžia tūkstančius valandų, o per mėnesį atliekama šimtai tūkstančiai paspaudimų, priskaičiuojama milijonai minučių prisijungimų ir praleisto laiko sistemoje.

„Steam“ klientą sudaro penkios pagrindinės skiltys. Tai Store (Parduotuvė), Community (Bendruomenė), My Games (Mano žaidimai), My Media (Mano vaizdai) bei Tools (Įrankiai). O dabar ir papasakosiu apie kiekvieną skiltį. Ištikrūjų „Steam“ apibūdinti labai tinka mano žodžiai: „pamėk, bendrauk, žaisk“. „Steam“ labai lengva pamėgti, turi friendly vartotojo sąsają, puikią bendruomenę, su kuria galima nuolatos bendrauti bei galybę žaidimų, tiksiančių įvairiausiems žaidėjams.

Store. Parduotuvė. Pagrindinė vieta, kur galite rasti naujų žaidimų ir juos įsigyti. Žaidimai labai patogiai suskirstyti į kategorijas, jų galime ieškoti pagal žanrą arba pagal kūrėją/leidėją naršant jų kataloguose. Parduotuvė turi labai patogią paieškos sistemą. Galime nurodyti konkretų žanrą, kūrėją, leidėją ir net kainos intervalą.Galime filtruoti paiešką ir ieškoti tik žaidimų arba ieškoti tik filmukų arba žaidimų modifikacijų. Bene labiausiai vyliojantis dalykas Store skiltyje yra žaidimų akcijos. Jos kaip reikiant „filtruoja“ jūsų banko sąskaitą. „Steam“ skelbia žaidimų akcijas kiekvieną antradienį ir jos tęsiasi iki ketvirtadienio. Tai vadinama „Midweek Madness“. Išvertūs reikštų savaitės vidurio beprotystė. Bepročiauti tikrai galima, nes žaidimams per tokias akcijas dažniausiai yra suteikiamos 10-90% nuolaidos. Ketvirtadienį arba penktadienį savaitės vidurio bepročiavimus keičia „Weekend Deal“ (Savaitgalio pasiūlymas). Ir vėl siūloma įsigyti puikių žadimų už neįtikėtinai mažą kainą. Didžiausios akcijos vyksta per šventes, ypač šv. Kalėdas. Dažnai akcijos būna ir atostogų progą, rudenį. Retkarčiais pasitaiko ir tam tikros kompanijos žaidimų nupiginimai, kurie gali vykti visą savaitę. Jau vyko „THQ“, „Square Enix“ bei „Eidos“ žaidimų nuolaidų savaitės per kurias žaidėjai galėjo įsigyti puikių šių kompanijų žaidimų su nuolaida. Pasitaiko ir tokių atviejų, kai žaidėjai gali nemokamai išbandyti kokį nors žaidimą ir žaisti pilną žaidimą visą savaitgalį. Mes jau turėjome „Unreal Tournament 3“, „Killing Floor“ bei „Shattered Horizon“ nemokamus savaitgalius. Tai dar ne viskas! Ne, ne ir dar kartą NE! „Steam“ myli ir gerbia savo vartotojus. O vartotojai myli „Steam“, todėl visi žaidėjai galėjo sudalyvauti šauniame „Empire: Total War“ beta teste ir išbandyti naująjį pasaulio žemėlapį tinkle. Šiuo metu vyksta „R.U.S.E“ beta testas ir jame gali dalyvauti visi turintys „Steam“ programą.

Dar viena maloni funkcija – tai galimybė iš anksto užsisakyti žaidimą. Užsisakant žaidimą iš anksto kartais ne tik sutaupome šiek tiek pinigų, bet ir gauname papildomą žaidimą dovanų nemokamai. Kartais „Steam“ leidžia parsisiųsti ir užsakytą žaidimą į savo kompiuterį dar prieš išleidimą, todėl pamirškite visą laukimą ir vargą. Naudodamiesi „Steam“ jūs galite turėti savo mylimą žaidimą jau pačią pirmą jo išleidimo dieną ir net anksčiau!

Turbūt galvojate, kad pirkimas iš „Steam“ yra žiauriai sudėtingas ir reikalaujantis daug pastangų? Ne. Nusipirkti žaidimą iš „Steam“ jums užtruks tik keletą minučių. Tiesiog susiraskite savo mylimą žaidimą, įsidėkite jį į krepšelį paspaudus „Add to Cart“ knopkę žaidimo profilyje. Kai jau būsite pasiruošę pirkti, tuomet keliaukite į savo kuklutį krepšelį su jūsų žaidimais. Bus leidžiama peržvelgti kainas bei žaidimus, taip pat pasirinkti kam šią prekę pirksite, sau arba draugui. Iššokus pildymo lentelei, turite užpildyti keletą laukelių. Praktiškai visi laukeliai nėra svarbūs, svarbiausia teisingai įrašyti kortelės duomenys. „Steam“ palaiko kelių tipų mokėjimo korteles, keletą iš jų galima užsisakyti ir Lietuvos bankuose: „Visa Virtuon“ bei „Virtualioji MasterCard“. Mokėjimą galima atlikti ir „PayPal“ bei „CliackAndBuy“ pagalba. Užpildžius laukelius ir pažymėjus išsaugojimo knopkę, visi užpildyti laukeliai bus automatiškai išsaugomi, todėl pirkimas ateityje neužtruks nė 1 minutės. Atlikus mokėjimą jums bus pranešta, kad apmokėjimas pavyko, gausite padėką, o jūsų produktas bus užregistruotas jūsų vartotojo profilyje „My Games“ skiltyje. Būtent ten atsiduria visi jūsų nupirkti žaidimai. Bet apie „My Games“ skiltį kiek vėliau.

Žaidimų profiliuose rasite visą reikiamą informaciją apie žaidimą. Aprašymą, sisteminius reikalavimus, paveikslėlius, filmukus bei visa kitą kas reikalinga. Store skiltyje yra skelbiamos ir naujienos apie išleidžiamus žaidimų atnaujinimus, papildymus, pataisas, skelbiamos akcijos ir kita svarbi informacija. Dar viena patogi funkcija, tai galimybė peržiūrėti žaidimų sąrašus iki 5 eurų bei iki 10 eurų. Čia galite sau pasirankioti neblogų žaidimų už itin mažą ir patrauklią kainą. Nauji žaidimai visada atsiduria „New Releases“ kategorijoje, ją matote visą laiką, nes ji nustatyta kaip pagrindinė. „Top Sellers“ skiltyje galite rasti labiausiai perkamus žaidimus šiuo metu. Remiantis šia statistika, „Steam“ dažnai skelbia savaitės žaidimų pardavimus. „Coming Soon“ kategorijoje žaidėjai gali susipažinti su ateinančiais žaidimais, kuriais bus prekiaujama „Steam“ parduotuvėje. „Special“ skiltis leidžia peržiūrėti visus žaidimus, kurie šiuo metu pardavinėjami su nuolaida.

Community. Bendruomenės skiltyje praleisite nemažai laiko, nes galite bendrauti su savo draugais, kurti grupes, ir galiausiai matyti visą svarbią statistiką kas ką nusipirko, kokius pasiekimus pasiekė ir t.t. „Games.lt“ taip pat turi savo kampelį „Steam“ bendruomenėje. Jei dar neprisijungėte prie Games.lt „Steam“ grupės, tuomet tai padarykite, nes tai išties puiki vieta bendrauti ir susirinkti tikriems Games.lt tinklapio bei žaidimų mylėtojams.

Prisijungus prie bendruomenės, mes galime matyti, kiek žaidėjų yra prisijungę, o kiek tuo metu yra žaidime. „Overview“ skiltyje matome visus bendruomenės atnaujinimus, galite stebėti savo draugus ir žiūrėti kas ką nusiperka, stebėti kokius pasiekimus pasiekia jūsų draugai, kokie jūsų draugai susirado naujų draugų ir dar daugybė kitos statistikos. „Invites“ skiltyje galime matyti visus vartotojus, kurie jus pakvietė draugauti, šiuos pakvietimus galite atmesti arba patvirtinti yra galimybė ir blokuoti vartotoją. „Groups“ skiltyje matome visas grupes prie kurių prisijungėme. Čia žaidėjai gali burtis į įvairiausias gerbėjų grupes, o grupę gali susikurti visi norintys. Skelbkite skelbimus ir geriausius žaidėjus, renkite match‘us, bendraukite. Tai dar viena funkcija, skirta tikram geimeriui.

Priėmus kitą vartotoją į draugus jis atsiduria jūsų draugų sąraše. „Steam“ turi galimybę pakviesti draugą į vykstantį internetinio žaidimo raund‘ą, taip žaidėjas bus automatiškai prijungiamas prie to serverio, kuriame žaidžia jį pakvietęs draugas. Programoje veikia ir pokalbių sistema. Sakyčiau, jeigu joje atsirastų dar keletą funkcijų, tokių kaip vaizdo pokalbiai, šypsenėlės, failų persiuntimas, tai aš tiesiog palikčiau „Skype“. Na, bet ir dabar aš praktiškai ja nesinaudoju. „Steam“ turi visas pagrindines chat‘o funkcijas. Galite rašynėtis su draugu, galite jungtis į pokalbių kambarius ir bendrauti keliese. Galite jungtis net į grupių pokalbių kambarius ir ten bendrauti su kitais vartotojais. Yra galimybė ne tik rašyti, bet ir bendrauti balsu, nes „Steam“ palaiko balso pokalbius.

Vartotojas turi galimybę nusistatyti savo profilio matomumą: jis gali būti matomas visiems „Steam“ vartotojams, galime nusistatyti taip, kad jį matyti galėtų tik jūsų draugai, o galite pasidaryti privatų, matomą tik pačiam sau. Jei pasirenkate matomą profilį, visi kiti vartotojai galės peržiūrėti jūsų profilį, turimus žaidimus, žaidimų statistiką, pasiekimus ir galbūt net palikti komentarą jūsų profilyje jeigu esate nustatę, kad kiti galėtų rašyti komentarus jūsų profilyje.

My Games. Čia kaip jau minėjau atsiduria visi jūsų įsigyti žaidimai. Žaidimai yra skirstomi į dvi kategorijas: Instaliuoti (Installed) ir ne Instaliuoti (Not Installed). Nusipirkus žaidimą jis bus prie ne instaliuotų žaidimų, nes reikia jį atsisiųsti. Tiesiog spaudžiame ant norimo žaidimo ir prieš pradedant jį siųsti matome žaidimo dydį bei kiek laiko gali užtrukti siuntimas su esamu interneto greičiu. Savo vartotojo nustatymuose galime pasirinkti parsisiuntimo regioną, jeigu iš kai kurių žaidimus siunčia lėtai. Atsiųsti žaidimai atsiduria instaliuotų kategorijoje, o jų statusas pakeičiamas į 100%. Kartu su žaidimu atsisiunčia ir visa reikalinga programinė įranga reikalinga žaidimo paleidimui, tai naujausios „DirectX“ versijos ir kiti svarbūs komponentai. Jie yra įdiegiami pirmą kartą paleidžiant žaidimą.

Visi jūsų žaidimai yra siunčiami į „Steam“ papkę ir tai truputuką nepatogu, nes reikia turėti nemažai vietos kietajame diske, jog galėtumėte sutalpinti didžiąją dalį savo turimų žaidimų vienoje vietoje. „Steam“ leidžia sukurti ir žaidimo ikonėlę darbalaukyje, greitai surasti visą reikalingą informaciją apie turimą žaidimą, o prireikus leidžia lengvai ištrinti jį iš kompiuterio. Turite savo mėgstamus žaidimus? Tuomet galite sukurti savo mėgstamų žaidimų sąrašą ir į šią kategoriją įkelti savo labiausiai žaidžiamus ir mėgstamus žaidimus.

My Media. Na čia daug neprirašysi, bet čia atsiduria visi žaidimų traileriai, kuriuos atsisiuntėte iš „Steam“. Tai leidžia greitai ir patogiai peržiūrėti jūsų mėgstamus žaidimų filmukus. Tiesiog pasirinkite filmuką, jį atisiųskite ir jį žiūrėkite.

Tools. Čia randasi visi reikalingi žaidimų įrankiai. Galime atsisiųsti dedikuotus žaidimų serverius, kai kurias modifikacijas ir net mod’inimo įrankius tokius kaip „Source SDK“. Šie įrankiai, kaip ir žaidimai yra skirstomi į instaliuotų ir ne instaliuotų kategorijas.

Tai dar toli gražu ne viskas ką siūlo fantastiškas „Steam“ klientas. Parduotuvėje galite rasti ir nemokamų gėrybių. Žaidimų modifikacijos, filmukai, demo versijos ir net nemokami žaidimai. Vienas iš geresnių yra „America’s Army 3“. Visa tai galite parsisiųsti visiškai nemokamai. Išvykstate į kelionę? Ne problema. Jei kitame kompiuteryje yra „Steam“ programa ir internetas, tuomet tiesiog prisijunkite prie savo vartotojo ir mėgaukites visomis teikiamomis funkcijomis, siųskites žaidimus ir juos smagiai žaiskite.

Pastaruoju metu pradeda atsirasti vis daugiau retail žaidimų, reikalaujančių, kad jie būtų aktyvuoti „Steam“ sistemoje. Kaip sužinoti ar žaidimą reikės aktyvuoti šioje sistemoje? Visada yra pranešimas kitoje dėžutės pusėje, kuriame rašoma, jog žaidime yra integruota „Steam“ sistema. Čia pasireiškia dar viena smagi funkcija – tai „Steam“ programos integracija į žaidimą. Tai reiškia, kad paspaudus Shift+Tab klavišų kombinaciją žaidime atsidarys „Steam“ langas su visa reikalinga statistika. Yra net atskira „Steam“ naršyklė, leidžianti naršyti internete neįšėjus iš žaidimo. Tiesa, sistema turi intergracijos galimybę ir į ne Steam‘inį žaidimą, bet ji yra paprasčiausiai nenaudinga. Viskas ką gauname tai galimybę naudoti „Steam“ klientą bet kokiame žaidime, todėl tai nėra reikalinga funkcija ir reikia tikėtis, kad šių metų „Steam“ atnaujiname ji visiškai dings arba bus smarkiai atnaujinta. Naudojant šią programą jums niekada nereikės dėti jokio disko į jūsų DVD įrenginį. „Steam“ žaidimai leidžiami prisijungus prie savo vartotojo, o dauguma žaidimų galima žaisti ir offline režimu. Tai ypač pravartu kur nėra interneto arba jis lėtas. Jokių apribojimų jūsų turimiems žaidimams nėra – nusipirkus juos jie lieka jūsų vartotojo profilyje visam laikui, galite atsisiųsti juos bet kada, jokių limitų nėra.

Dar viena naudinga funkcija, tai galimybė pirkti dovanas. Turi geimerį draugą? Tuomet žaidimas jam bus puikiausia dovana, o „Steam“ geriausia vieta jai nupirkti. Pasirink žaidimą, parašyk pasveikinimą ir nupirk draugui žaidimą. Neabejoju, kad jis jums už tai bus dėkingas amžinai. Pasitaiko atviejų, kad perkant žaidimą, ypač „Valve“ kompanijos kartu gauname vieną arba kelis pakvietimus. Juos galime atiduoti savo draugams, todėl keletą dienų jie galės pažaisti pilną žaidimą ir nuspręsti ar jis vertas pinigų prieš jį įsigyjant.

Daugumoje programos žaidimų veikia VAC (Valve Anti-Cheat) sistema. Tai sistema, kuri gaudo visus niekšelius cheaterius ir juos užbanina tam tikrame serveryje visam laikui. „Steam“ ne tik puiki parduotuvė bei bendruomenė, bet ir apsauga nuo sumauto piratavimo, kuris žlugdo visą rinką. Ši sistema žaidimų kūrėjams suteikia ne tik apsaugą, bet ir galimybę leisti naujus žaidimų atnaujinimus, DLC papildymus ir daugybę kitų privalumų. Dauguma žaidimų turi pasiekimų sistemą, todėl pasiekimų megėjai čia tikrai turės darbo. „Steam Cloud“ funkcija leidžia automatiškai išsaugoti kai kurių žaidimų išsaugojimus „Steam“ serveriuose, todėl daugiau niekada nereikės jaudintis dėl prarastų išsaugojimų. Savo vartotojo nustatymuose rasite ir daugybę kitų funkcijų, galėsite net ir šiek tiek pakeisti programos dizainą, jei jums neįtinka standartinis. „Steam“ yra nuolatos atnaujinama ir prižiūrima sistema, todėl dažnai sulaukiame įvairiausių naujų funkcijų, vartotojo sąsajos pakeitimų ir dizaino atnaujinimų.

Kokios problemos šioje sistemoje? Praktiškai jokių. Na gal vienintelė bėdelė yra ta, kad kartais reikia luktelti, kol klientas pasileis įjungus kompiuterį. Kartais „Steam“ serveriai būna apkrauti ir tenka palaukti kol jie atsilaisvins dėl to retkarčiais kyla kėblumų siunčiantis žaidimus arba jungiantis į žaidimų serverius. Ištikrųjų daugiau rimtų problemų paprasčiausiai nėra. Iš tiesų apie šią nuostabią sistemą galėčiau rašyti dar labai labai ilgai, bet pagrindus aprašiau. Su šia sistema bendrauju jau daugiau metus laiko, o galutinai retail kopijų atsisakiau jau beveik prieš metus laiko. Ir nesigailiu. Nes digital parduotuvės – tai žaidimų ateitis. Jei dar nesinaudoji „Steam“ sistema, tuomet pradėk naudotis, nes tikram žaidėjui atsiveria nerealios galimybės. Tu netapsi tikru žaidėju, kol nepradėsi naudotis šia sistema. Kaip jau minėjau, „Steam“ pati geriausia žaidimų parduotuvė su pilnaverčiu klientu ir galimybėmis, kurio neturi kitos parduotuvės, todėl abejoju ar artimiausiu metu pavyks kam nors ją nukonkuruoti. Jau šiais metais sistema sulauks didelio atnaujinimo, todėl galime tikėtis dar daugiau nuostabių funkcijų. Jau dabar galite sudalyvauti jos beta testavime. „Steam“ – pamėk, bendrauk, žaistk! Prisijunk prie kitų milijonų žaidėjų. Galu gale, „Steam“ – tai pati nerealiausia vieta virtualioje erdvėje save gerbenčiam geimeriui.