Kas būtų, jei kino filmuose nebūtų naudojami specialieji efektai? Manau, iki šių dienų nebūtų buvę visų populiariausių ir geriausių filmų kokius tik jau esame matę. Pavyzdžiui ,,Titaniko“, ,,Žiedų valdovo“, „Žmogaus voro“ ir žinoma daugybės kitų, mažiau ar daugiau įspūdingų filmų.

Tik įsivaizduokite, kaip būtų atrodęs skęstantis ,,Titanikas‘‘ be specialiųjų efektų, ar ,,Žiedų valdovo‘‘ žūtbūtiniai mūšiai. Pastarąjį filmą net nebūtų buvę įmanoma sukurti be jų, nes šiame filme toks dalykas, kaip specialieji efektai tiesiog privalomi.

Šiai dienai modernios specialiujų efektų technologijos sugeba pakeisti jau pasenusias tradicines kosmetikos priemones ir panaikinti raukšles ar pražilusius plaukus. Be viso šito jie sugeba pakeisti ir aktoriaus veido bruožus, bei išraiškas filmo scenose.

Per vieną specialiujų efektų bendruomenės susirinkimą, Jeff Okun, organizacijos primininkas, parodė kelis epizodus iš filmo ,,Kruvinasis Deimantas‘‘ (Blood Diamond). Prieš tai filmuotame, be specialiujų efektų epizode, aktorė Jennifer Connolly (tai mergina atlikusi vieną iš pagrindinių vaidmenų šiame filme) kalbėjo savo mobiliuoju telefonu.

Vėliau, jau techniškai apdirbtame, tame pačiame epizode, mes matome kaip ji kalbasi mobiliuoju telefonu, o jai per skruostą rieda ašarą.
Šios ašaros, kaip supratote, aktorė neišspaudė savo pastangomis, o už ją tai padarė specialieji efektai.

Tad tai dar kartą įrodo, kad kuo toliau, tuo specialieji efektai darosi stipresni ir įspūdingesni. Daugelis specialiujų efektų ekspertų prisipažįsta, kad jiems teko daug kartų keisti aktorių veido išraiškas, kaip užmerkti ir atmerkti akis, pastorinti jų lūpas ar visiškai užtildyti jų kvėpavimo garsus ir sustabdyti akių mirkčiojimą.

Tai pat vienos iš įdomiausių vietų yra meilės scenos, kuomet aktoriams vienas nuo kito atskirai tenka vaidinti įvairiausius meilės epizodus, o paskui specialiųjų efektų dėka, viskas yra sujungiama į vieną epizodą ir padaroma taip lyg realiai jie mėgautųsi vienas kitu. Kartais aktoriams tai begalo praverčia.

Specialiųjų efektų erą galima sakyti pradėjo tokie filmai kaip ,,Žvaigždžių karai‘‘ pasirodes 1977, nes tokiais metais, kuomet pasirodė pirmoji šios epopėjos dalis tikrai daugelį žiūrovų sužavėjo. Tikriausiai daugelis jūsų esate matę senesnių filmų, kad ir japonų versiją apie Godzilą, kai šis padaras griovė miesta. Pripažinkime, šiais laikais tokius efektus būtų galima palaikyti vaikiškais.

O tie, kurie mėgsta animacinius filmus, manau spėjo pastebėti, kad pieštų animacinių filmų erą užgožė kompiuterinės grafikos filmai, kuriuose naudojama vadinamoji 3D technologija. Tokie filmai kaip, ,,Šrekas‘‘, ,,Ledynmetis‘‘ ir ,,Žaislų istorija‘‘ užkariavo ne tik vaikų širdis, bet ir suaugusiųjų.

Beje sukurti tokius specialiuosius efektus nėra lengvas darbas. Daugelis šioje sritije dirbančių žmonių į pagalbą pasitelkia įvairiausias kompiuterines programas su kuriuomis ir yra sukūriama įspūdingi efektai kino filmuose.

Daugiausiai tokiems efektams yra naudojama programa ,,3D Studio Max‘‘ ar ,,Maya‘‘. Žinoma tai tik dvi programas, dažnais atvejais kūrėjai pasitelkia ir dar galingesnes, bei papildomas programas.

O aš jau nekalbu ir apie kompiuterius su kuriais yra kuriami visi šie specialieji efektai. Nes ne kiekvienas iš mūsų sugebėtų įpirkti tokį kompiuterį ir naudoti jį tik žaidimams. Nes paprasčiausiai toks kompiuteris yra skirtas daugiau darbui. Be viso šito jus nerastumėte ir tokių žaidimų, kurie turėtų tokią grafiką ir galėtų maksimaliai išnaudoti jūsų super kompiuterio resursus.

Tai pat, manau, be specialiujų efektų, šiais laikais neišgyventų nei viena save gerbiantį televizija. Nes beveik viskas tik ir kabo būtent ant šių efektų. Tad džiaukimės, kad visos technologinės naujovės juda į priekį ir nestovi vietoje. Nes be specialiųjų efektų TV pasaulis atrodyti daug niūresnis.