Didysis Rusijos pasididžiavimas ir geriausias visų laikų snaiperis Vasilijus Zaicevas, buvo įamžintas netik jo garbiai pastatytuose paminkluose, bet ir garsiajame režisieriaus Jeanas-Jacques Annaud filme, ,,Enemy at the Gates‘‘ (Priešas už vartų). Šiame filme pagrindinis Vasilijaus Zaicevo vaidmuo atiteko garsiam Didžiosios Britanijos aktoriui Jude Law.

Pats filmas pasakoja apie jau minėtojo rusų snaiperio Vasilijaus Zaicevo gyvenimo istorija, Antrojo Pasaulinio karo metais. Kuomet jo vardas ir pavardė išgarsėjo visame pasaulyje.

Vasilijus Zaicevas nuo pat vaikystės turėjo taiklia aki, ir šis sugebėjimas jam pravertė būtent kare, kuomet atėjo laikas ginti jau apgriuvusi miestą Stalingradą. Ir vos tik įžengiąs į šį smarkiai kovos nuniokotą miestą, Vasilijui sunkiai sekėsi gauti ginklą, kurio pagalba jis galėtu nors kiek apsiginti nuo vokiečių atakos.

Ir tik visiško atsitiktinumo dėka, jam šiaip ne taip pavyksta be ginklo prasibrauti pro nacius ir jis mūšio lauke sutinka rusų karininką Danilovą. Kuris paskolina savo ginklą Vasilijui, kad jis nušautu kelis aukštus vokiečių pareigūnus, kuriu vienas iš jų nusprendė nusiprausti po dušu viename apgriuvusiame pastate, tikėdamasis, kad pavojus jo gyvybei negresia.

Tad Vasilijus pasinaudojąs visai netoliese sprogstančiu bombų keliamu triukšmu, ir kad neišgirstu jo ginklo šūvio garso kiti naciai, jis sulig kiekvienu sprogimu, nušauna po vieną vokiečių pareigūną.

O Vasilijaus mūšio lauke sutiktasis, rusų karininkas Danilovas, susižavėdamas jo herojiškumu ir turėdamas neblogu pažinčių politiniuose sluoksniuose, Vasilijų Zaicevą padaro didvyriu.

O laikui bėgant nuo Vasilijaus taikliu šūvių krenta vienas po kito vokiečių kariai. Ir vos po kelėtos savaičių Vasilijus jau užgesina daugiau kaip 140-ties vokiečių kareivių gyvybes. Tačiau šį žinia išgarsėjo ne tik Rusijoje, bet ir Vokietijoje, ir vos tik apie tai sužino pats Adolfas Hitleris, į Stalingradą siunčia patyrusi vokiečių snaiperį, Maršalą Kionigą, kuris turės pašalinti Vasilijų Zaicevą iš gyvųjų tarpo, ir taip sumažinti vokiečių žudines.

Tuo tarpu, pats Vasilijus bekovodamas Stalingrade, susipažįsta ir pamilsta rusų snaiperę Tania Černova. O visai netrukus jis sužino ir apie vokiečių siustą snaiperį, kuris atvyko į Stalingradą jį nužudyti. Tad nuo šiol prasideda mirtina, dviejų taiklių ir patyrusių snaiperių dvikova.

Filmas ,,Enemy at the Gates‘‘ trunka nei daug nei mažai, 2 valandas ir 11 minučių. Patį įsimintiniausią ir bene viena įspūdingiausių filmo vietų yra Stalingrado paėmimas, kuomet masė rusų bėga rėkdama link išsirikiavusiu ir gynybine siena padariusiu vokiečių, kurie negailestingai šaudė į kiekvieną, nors kiek arčiau jų priartėjusius rusus. Visas filmas tai pat yra labai gerai sukurtas ir puikiai atvaizduoja tą laikotarpį. Tad be jokios abejonės jis yra vertas jūsų dėmesio ir laiko.

– Šio filmo aktorių komentarai –

Jude Law: Tiesa pasakius man buvo didelė garbė suvaidinti šį didįjį Antrojo Pasaulinio karo laikų rusų didvyri Vasilijų Zaicevą. Nes apie jį jau žinojau nuo mažu dienu, ir žavėjausi juo taiklumu ir labai džiaugiuosi, kad gavau tokia galimybe kaip suvadinti jį patį. Tad dabar galiu jau drąsiai teigti, kad tai bene vieną iš geriausių mano apskritai, kada nors gautu vaidmenų.

Rachel Weisz: Iš pradžių norėjau atsisakyti man siūlomos Tanios vaidmens, bet ačiū dievui, kad mane visgi pavyko prikalbinti nusifilmuoti šiame filme. Nes bučiau padarius tikrai didelę klaidą, jei bučiau nenusifilmavus jame. O iš pradžių nenorėjau sutikti vaidinti dėlto, kad tiesiog tai nebuvo tas filmo stilius, kuriuose aš įprastai vaidinu. Bet šis filmas padarė išimti ir man tikrai labai patiko, ir vis su kiekvieną filmavimo sceną aš įsigilindavau dar labiau į savo personažo, Tanios vaidmenį. O pats filmas tikrai puikus ir sakyčiau netgi sukrečiantis.

– Keletas įdomesnių faktų apie ,,Enemy at the Gates‘‘ –

* Per vieną pagrindinių filmo scenų, kuomet vyko Stalingrado paėmimas, susižeidė vienas žmogus, kuris bėgdamas nestipriai išsinarino dešinėje koją.

* Užklupus stipriam lietui ir vėjui, filmavimą teko atidėti trim dienom, kol baigė lyti ir nurimo vėjas. Nes kaip žinia daugiausiai filmavimas vyko lauke.

* Šis filmas beveik nesusilaukė priešingos kritikų nuomonės, o dar kai kurie kritikai šį filmą laiko tiesiog tobulų, remiantis Antrojo pasaulinio karo tematika.

Na štai visa informacija jau kaip ir pateikiau jums, kažko daugiau lyg ir nebūtų galima prie jo dar pridėti, na nebent palinkėti tiek sau tiek ir jums, sulaukti dar ne vieno tokio gero Antrojo Pasaulinio karo tema paremto filmo, kaip kad buvo šis filmas.

O dabar atėjo laikas pristatyti, kokio filmo išsami apžvalga jūsų laukia, jau kitą kartą. O kitoje projekto ,,Kinas ir Antrasis Pasaulinis karas‘‘ dalyje, aš apžvelgsiu jau daugelio iš jūsų prašyto manęs PM žinutėse, filmą ,,Pearl Harbor‘‘. Apie garsųjį ,,Perl Harboro‘‘ puolimą, kuris užklupo ankstų rytą, visai netikėtai amerikiečių karius, tarnaujančius vienoje iš Havajuose esančioje karinėje bazėje. Tad iki kito karto…