Vieną žvalų, gražų rytą, pabudęs ir neseniai pramerkęs akis, išvydau šią naująją ir gražiąją elektroninę skaityklę „PocketBook Touch Lux“ savo mamos rankose. Po pabudimo iškart sekė žodžiai- „Iš kur gavai šitą aparatą?! Ką vėl pardavei?!“

Po ilgo pokalbio su tėvais ir pagaliau turėdamas skaityklę savo rankose, pasigyriau draugui, tačiau nesulaukęs atsako, pradėjau tyrinėti šią „gražuolę“.

Uždariau savąją Nintendo DS konsolę, bet prieš tai užmetęs žvilgsnį į jos ekranus, pagalvojau: „Bet kuo šis ekranas ypatingas? Kodėl visi ekranai nebuvo gaminami iš tokių pat resursų, kaip ir šis „Pocket Book‘as“?“
 

Atidaręs naujosios skaityklės dėžutę garsiai nusijuokiau: gražios juodos dėžutės viduje atradau tik skaityklę, kelias knygutes ir USB laidą. Nuoširdžiai tikėjausi, kad bus kažkas daugiau. Tačiau po kelių valandų naudojimosi, supratau, kad daugiau jai nieko ir nereikia.

Ištraukęs „PocketBook“ iš dėžutės, dar kartą nusistebėjau svoriu, paprastumu, spalva. Ji buvo priekyje balta, o gale – matinė juoda. Tobulas dydis: skaityklė telpa delne, jo nevargina. Mygtukų juosta su privalumais: palaikius vieną mygtuką maždaug apie sekundę, įsijungia skaityklės naktinis rėžimas, užsižiebia šviesos. Daugybė simbolių ir pavadinimas ant ekrano.

Vizualiai skaityklė atrodo labai paprastai, bet tuo pačiu ir labai originaliai. Keli pagrindiniai mygtukai: įjungimo, išjungimo, dešinėn ir kairėn, meniu bei išskleidimo mygtukai – viskas ko reikia paprastai skaityklei. Skaityklė yra labai minkšta, jos korpusas plastmasinis, suteikiantis patogumo jausmą. Plastmasė yra išties labai geros kokybės: tvirta bei stipri.

Nespėjęs įsijungti šios elektroninės knygos, pastebėjau, kad ekranas nėra įprastas kaip kokio „Samsung Galaxy Tab“. Tai yra „E Ink Pearl technology“ ekranas. Šis prietaisas buvo pirmasis šveicarų kūrinys su šia technologija, kuri ir lemia skaitymo kokybiškumą bei komfortą. Skaityklė ir yra sukurta, jog skaitymas nevarginantų akių lyg skaitytumėte popierinę knygą. Tikriausiai vis dar nesupratote, ką reiškia „E Ink Pearl technology“? Paaiškinsiu plačiau.
Šis ekranas yra pagamintas iš elektroninio rašalo. Technologiškai kalbant – paprasti ekranai yra pagaminti iš kitų medžiagų, dažniausiai kristalų. Tuose plančetiniuose kompiuteriuose kiekvienas kristalas turi būti pastoviai maitinamas. Šis ekranas yra „pamaitinamas“ tik kartą, kai atsiveria puslapis ir t.t. Tai reiškia, kad Jums nieko nekainuoja žiūrėjimas į ekraną. T.y. nėra jokių energijos sąnaudų. Šis ekranas neturi jokio apšvietimo dienos metu. Ši skaityklė turi gryną paprastos popierinės knygos principą – atėjus nakčiai, nebeįmanoma matyti teksto, todėl yra įrengtas „nakties rėžimas“ arba papraščiau pasakius – apšvietimas esant reikalui. Skaityklėje tekstą skaityti yra beveik tas pats kaip ir skaityti knygą, tik nereikia vartyti puslapių. Ši ekrano technologija yra tikrai patraukli, nevargsta akys, malonu skaityti tekstą, nes jis yra tikrai panašus į popierinės knygos.

Ekrane buvo rodomi ir kitokie šios skaityklės parametrai – 6 colių ekranas (15,24cm.), 1024×758 pikselių rezoliucija, 16 skirtingų spalvų, multisensorinis „knygutės“ valdymas, priekinė šviesa, High Definition (HD) vaizdas, įmontuotas Wi-Fi ryšys, „ReadRate“ programėlė, per kurią galima dalintis su draugais ką esi perskaitęs, ką šiuo metu skaitai ir kiek knygos liko perskaityti. Bei paskutinė ikona, tačiau tikriausiai pati įspūdingiausia – ši „PocketBook Touch Lux“ skaityklė palaiko išties daugelį knygų formatų: PDF, TXT, HTM, HTML, DOC, DOCX ir daug kitų. Taip pat keturis grafinius formatus: JPEG, BMP, PNG, TIFF. Nuotraukos skaityklėje atrodo, kaip iš kokio 70-ųjų metų filmo.

 
Skaityklė turi net 4GB vidinės atminties, kas yra tikrai pagirtina. Tokio dydžio atminties pilnai pakanka knygų skaitymui, tačiau jeigu Jūs esate didis skaitytojas, jums pravers ir „micro SD“ kortelė. Jos atmintis gali siekti iki 32GB ir skaityklė ją vistiek palaikys! Puikus pasirinkimas kaupiant knygų kolekciją.

Nuliūdino tai, jog skaityklė nėra tokia greita, kaip, atrodo, turėtų būti. Čia pakiša koją „dideli“ knygų formatai. Vienas iš jų- PDF. Puslapiui atverti kartais trunka nuo 5 iki 10-ies sekundžių. Kartais net daugiau. Taip, mes esame pripratę prie greito ir efektyvaus darbo, kurio mes iš „PocketBook“ negausime tiek, kiek norėtume gauti. Bet žinote – viską atsveria HD kokybės ekranas. Atvertas puslapis atrodo kaip naujas nuotykis: tu gali viską matyti, nereikia vartyti skaityklės kaip kokio „tablet‘o“, nereikia užsidengti ranka nuo saulės ar prisimerkti žiūrint į ekraną.

Elektroninėje knygoje „tupi“ 1000mAh baterija. Kaip tokiam prietaisui jos pilnai pakanka. Palyginus su naujo telefono (pvz: Samsung SIII) baterijos talpa – 2100mAh. Ši baterija turi „apmaitinti“ keturių branduolių 1,4Ghz procesorių. Skaityklės baterija „pamaitina“ 800Mhz procesorių. Tokiai skaityklei tokių skaičių laisvai pakanka! Beje ši baterija atlaiko iki 8000 perverstų puslapių, o tai yra tikrai nemažai.
 Ši nuostabi skaityklė turi gana „protingą“ skaičiuoklę, dėl kurios pats, neslėpsiu, nustebau. Ji gali skaičiuoti šaknis bei kvadratus. Gali skaičiuoti skaičius su „Pi“, kampus (sinusai, kosinusai, tangentai, arktangentai), logaritmines lygtis ir t.t. Skaičiuoklėje galima pasirinkti tokius nustatymus kaip: skaičiavimas dešimtaine sistema, dvejetaine, laipsnine ir radianine. Tai tikrai labai paprasta ir patogu!

„Pocket Book‘as“ taip pat turi ir kelias naudingas programėles: populiarioji „Scribble“ programėlė, leidžianti piešti bei rašyti ant tuščio lapo. Veikimas panašus į „Paint“ programą ant „Windows“ operacinės sistemos, tačiau prisiminkime, jog skaityklė nėra spalvota, todėl čia ir užsiveria spalvų įvairovės pasirinkimas.
 
 
Taip pat čia yra ir „knygyno“ programėlė. Per ją galima siųstis knygas iš viso pasaulio ir įvairių kalbų.

Garso leistuvas – tikrai paprasta programa, norint paklausyti muzikos. Principas panašus kaip ir „Media Player Classic“.

Laikrodis ir kalendorius – paprasta ir aišku.

Nuotraukos: ši „PocketBook“ skaityklė puikiai atkuria nuotraukų kokybę, ją padaro aiškią bei „oldschool‘inę“!

Čia „mėtosi“ keli žaidimai: Sudoku, šachmatai ir „Klondike“! „Klondike“ yra kortų žaidimas. Visiškai toks pats kaip ir „Solitaire“ ant PC. Ko daugiau galima reikėti laiko praleidimui?

Bei galiausiai – „PocketNews“ programėlė. Ji leidžia sekti naujausias žinias tiesiai iš jūsų „PocketBook‘o“, tereikia tik prisijungti prie interneto.
 Apibendrinant, manau, jog ši skaityklėlė yra išties nepaprastas kūrėjų leidinys, kuris turi tikrai įspūdingą ekrano technologiją, sugeba atkurti tą jausmą, kurį jaučiame skaitant realiasias knygas. Šis prietaisas yra tinkamas bet kokio amžiaus žmonėms. Tai būtų geras prietaisas, mokant vaikus skaityti. Labai patogus ir gana atsparus smūgiams. Neįmanoma palyginti šios skaityklės su paprastu „Samsung Galaxy Tab“ plančetiniu kompiuteriu. Su juo skaityti knygas yra tas pats, kaip konsolės valdymas pele – tai du nesuderinami dalykai! Galima tik pasidžiaugti šia „Pocket Book“ knygų skaitykle bei paskatinti kurti dar daugiau jos modelių su įvairiomis funkcijomis!

Beje, skaityklė nėra tokia tobula, kokia atrodo internete ar iš pirmo žvilgsnio. Sakyčiau, skaityklė yra baisiai lėta. Nors kūrėjai sako, jog patobulino procesorių ir jo dažnį, tačiau „Pocket Book“ išliko nors ir pagerinta, bet vistiek ganėtinai lėta. Antra problema – skaityklė nėra tokia pigi. Taip atrodo bent jau vidutiniam Lietuvos gyventojui. Kaina iš tiesų kandžiojasi nors produktas yra labai išdirbtas.
 

Vienoje iš daugelio elektronikos parduotuvių, „PocketBook“ skaityklės kaina – 535.00Lt su PVM (spalvos pasirinktinės – juoda arba balta). Kas be ko, skaityklė turi konkurentų, kurie jai tiesiog neprilygsta. Kitų skaityklių kainos ir kokybės santykis labai nesutampa – kaina viršija kokybę. Skaityklių dizainai yra labai paprasti. Beje, kitos skaityklės nepalaiko daugumos failų formatų, jų „neapkarpo“, kad vartotojui būtų malonu skaityti.

Kiti skaityklių variantai: „Prestigio“ skaityklė. Jos kaina – 229.00Lt su PVM ir ji yra pati pigiausia elektroninių skaityklių kategorijoje. Taip pat „Kindle“ skaityklė, kurios kaina – 333.00Lt su PVM. Ji yra populiariausia tarp elektroninių skaityklių.

Nors skaityklė „Pocket Book“ ir yra gana kokybiška, tačiau nėra verta visų tų pinigų. Panašūs variantai „guli“ elektroninėse parduotuvėse, kurie yra verti dėmesio ir visų pinigų, kuriuos galima išleisti skaityklei…