Turbūt nesumeluosiu sakydamas, kad dauguma geimerių su nekantrumu laukia GTA IV pasirodymo. Vis dėl to tai išskirtinis projektas. Visuomet tokiu buvo. Todėl ir laukiančiųjų gretos kur kas gausesnės ir jose ne vien žaidimų fanai. GTA IV laukė visos reitingavimo komisijos. Po skandalų su Manhunt, daug kas tikėjosi akibrokštų ir GTA IV atveju, tačiau jų nebuvo. Tradiciškai savo nepasitenkinimą išreiškė tik Australija ir norint platinti žaidimą šioje šalyje, teks apkarpyti žaidimo turinį. GTA laukia ir žaidimų industrijos priešininkai, bei įvairios tautinės mažumos su viltimi, kad vėl galės inicijuoti debesį bereikšmių teisminių procesų.



GTA IV laukia ir mažmena. Jau dabar prognozuojami 6 milijonų žaidimo kopijų pardavimas per pirmąją prekybos savaitę. Akivaizdu, kad kiekvienas atsikąs savo pyrago dalį. Klausimas tik kokio dydžio. Šią akimirką labai užjaučiu tuos žmones kurie atsakingi už užsakymus. Faktas, kad ne visi prekybos tinklai gaus tiek GTAIV dėžučių kiek nori.

Tačiau dabar, prie laukiančiųjų būrio prisideda ir daugiau žmonių. Tai biržos makleriai ir EA. GTA IV tai ta riba kurią Take2 nubrėžė kaip startinę liniją dėl galimų susijungimo derybų. Tikiuosi dar nespėjote pamiršti, kad EA norėjo įsigyti Take 2 siųlydami 26JAV dolerius už akciją (gaunasi ~2mlrd. JAV dolerių vertės sandoris). Iš susirašinėjimo tarp kompanijų galima spręsti, kad apie susijungimą buvo kalbėta ir anksčiau nei ši informacija pasiekė internetą. Tik paviešintas EA pasiūlymas sukėlė labai audringą reakciją. Rinkos analitikai akimirksniu skilo į dvi dalis. Stipresnė ir labiau įtikinamai kalbanti buvo toji dalis kuri skatino patį sandorį. Aišku rinkos analitikams tam tikra prasme nusispjaut į tai kas vyks su kompanijomis ar jų intelektualine nuosavybe. Jų darbas prognozuoti naudą akcijų turėtojams, ir buvo teigiama, kad geresnės kainos nei EA pasiūlymas tikėtis neverta. Patys žaidėjai, kaip ir buvo verta tikėtis, šią žinią sutiko neigiamai. Paprasčiausiai todėl, kad tiem kas mėgsta EA žaidimus nuo šių naujienų nei šilta nei šalta, todėl tribūnos reikalavo tik tie, kas EA nemėgsta. Ir ją gavo. Internetas užverstas protestais. Kai kurie jų pagrįsti, kai kurie ne. Iš esmės derėtų pripažinti faktą, kad didesnė dalis žaidėjų į tokius ir panašius pokyčius reaguoja pasyviai. Jei Take2 jungtusi ne su EA tai ir šiuo atveju nebūtų jokio triukšmo. Bet yra žmonių EA suvokiančių kaip žaidimų pasaulio Microsoft‘ą. Kaip multimilijoninę kompaniją darančią tik blogus žaidimus. Gal kitą sykį net ir palaikyčiau taip mąstančius (tais retais atvejais kai sugadinama kokia nors labai mylėta frančizė), bet nepalaikysiu. Vien dėl to, kad pačią EA, tokią kokia ji yra, sukūrėme mes, žaidėjai, žaisdami jų žaidimus. O smulkias studijas ieškoti stipraus prieglobsčio irgi pastumiam mes. Pirataudami jų žaidimus. Piratavimas kaip reiškinys žalingas visiems, tačiau tiek EA tiek Activision sugeba uždirbti net ir tuo atveju kai jų žaidimo piratavimas perkopia per 40% procentų rodiklį visame pasaulyje. Tačiau kur kas mažesnis nupiratautų žaidimų kiekis labai skaudžiai atsiliepia nepriklausomoms studijoms, kad ir tokioms kaip Bioware, kurios norėdamos išgyventi būna priverstos ieškotis stambaus globėjo. Taip ir gaunasi. Užburtas ratas.



Grįžtant prie temos. Take 2 jau du sykius atmetė EA pasiūlymą kaip neadekvatų ir pasiūlė pratęsti derybas po GTA IV išleidimo. Tai natūralu. Tame laikotarpyje visi tikisi akcijų vertės augimo, vadinas Take2 turės derybinių svertų. EA iš pradžių lyg ir sutiko luktelti pirmojo Take 2 akcininkų susirinkimo, kuriame kaip buvo spėjama, akcininkai pareikalautų valdybos, kad sandoris būtų vykdomas nedelsiant. Take 2 sureagavo itin gudriai — pakeitė planuoto akcininkų susirinkimo laiką. EA atsakymo ilgai laukti nereikėjo. Kompanija žengė agresyvų žingsnį pareikšdama, kad supirks visas Take2 akcijas iš jų savininkų už 26JAV dolerių kainą. Tokiu būdu EA bando agresyviai perimti kopmanijos vairą į savo rankas apeidama pačią Take2 valdybą (Tą patį šiuo metu rezga ir Microsoft bandydama palaužti Yahoo). Jau kitą dieną po EA pranešimo rinkoje prasidėjo Take2 akcijų migracija. Visas šis viešumas, pats savaime atnešė labai daug naudos Take2, mat jos akcijos kainos pasiekė neregėtų aukštumų. Vasario 25-osios ryte, prasidėjus prekybos dienai buvo užfiksuota rekordinė Take2 akcijų kaina. 25.75JAV dolerio, vos 25 centais mažiau nei siūlė EA. Žinoma, nematytume nieko panašaus jei ne tebegaliojantis EA pasiūlymas supirkti visas akcijas po 26JAV dolerius. Kad ir 25 centai nuo akcijos, turint didesnį jų kiekį, uždarbis garantuotas. Natūralu, kad po tokių įvykių Take2 dar syki garsiai ir su trenksmu išvadino EA grobikais ir pakartotinai atmetė EA pasiūlymą kaip neadekvatų. Electronic Arts pasiūlymas supirkti akcijas po 26JAV dolerius tebegalioja. Tam net skirtas atskiras tinklalapis. Pasiūlymas, jei nebus pratęstas, galioja iki šio penktadienio, tad jau pirmadienio ryte galime tikėtis pirmųjų naujienų, apie tai, kaip sekėsi ar nesisekė EA.

Pabandykime blaiviai pažvelgti, kas nutiks, jei EA pavyks perimti Take 2. Tai vis dar labai tikėtina veiksmo atomazga, nes Take2 akcininkų gyvenimas iki EA pasiūlymo nebuvo nė per pus toks saldus, koks jis yra dabar. Manyčiau dauguma jų suvokia, kad pasibaigus šiam vajui apie 26 baksų kainą už akciją jie galės galvoti tik savo prisiminimuose. Take2 yra žaidimų leidėjas. Šalia kelių žinomų hitų, jis leidžia debesis žaidimų apie kuriuos mums geriau nieko ir nežinoti :). Visa tai neša nuostolius kuriuos paskui kompanija padenginėja vieno kito hito išleidimo metu. Kompanija dirba ganėtinai nestabiliai (lyginant su kitais stambiais leidėjais) ir akcininkus tai erzina. Kas tuomet laukia žaidėjų?



Visų pirma EA įgys teises į skambius žaidimus. Visų pirma tai mūsų laukiamas GTA. Electronic Arts ir patys neslepia, kad ši frančizė yra esminė sandorio detalė. Tačiau nereikia nuvertinti ir kitų ganėtinai populiarių frančizių. Take 2 priklauso Midnight Club, ganėtinai stiprus NFS ir Burnout konkurentas konsolių rinkoje. Take 2 priklauso Bioshock su visais potencialiais žaidimo tęsiniais ir Mafia su anonsuota antrąja dalimi. EA ir Take2 susijungimas greičiausiai reikštų ir tai, kad EA mėgintų įsigyti ir teises į Firaxis žaidimų leidimą, ten mes turime viską ką kuria Sidas Mejeris. Visą tai vainikuoja 2K sports žaidimai, kurie jau kuris laikas yra vos ne vienintelė alternatyva tam ką siūlo EA Sports.

Šioje vietoje jau galime pradėti nerimauti. Analitikai prognozuoja, kad įvykus sandoriui toks reiškinys kaip 2K sports paprasčiausiai išnyks. Manoma, kad EA nebus nusiteikę konkuruoti patys su savimi. Galbūt. Tačiau tai nereiškia, kad neliks alternatyvos. Greičiau negu greitai rasis kompanijų pasiryžusių užpildyti nišoje atsiradusį vakuuma. Vis tik alternatyvinės scenos atsiradimui prireiks šiek tiek laiko, tad EA Sports turėtų savotišką aukso amžių. Kita vertus skaitant paskutinius Džono Ričitelo pareiškimus, galima turėti vilties, kad sujungus dviejų studijų talentus, mes gautume kur kas kokybiškesnius žaidimus.

Tiesa dauguma rinkos analitikų su tuo nesutinka ir priešingai prognozuoja bendrą Take2 frančizių kokybės nuopolį. Motyvacija paprasta. EA didelė kompanija dirbanti pagal griežtai nustatytus grafikus ir vardan jų aukojanti kokybę. Tame yra tiesos, tiesa tai liečia tik tam tikrą dalį „melžiamų“ žaidimų. Bet ar kas nors abejoja, kad išleidę 2 milijardus JAV dolerių EA nesugalvos pamelžti to pačio GTA?

Bet yra ir gerų dalykų. Visu pirma EA įtaka rinkoje. Paskutinio skandalo susijusio su Mass Effect metu EA puikiai pademonstravo savo požiūrį į savo žaidimus ir jų kūrėjus. Tai buvo kone geriausia ir ryškiausia studijos ir žaidimo gynyba nuo nepagrysto išpuolio žaidimų istorijoje. Tuo tarpu Take2 jau metų metus kenčia įvairiausius išpuolius prieš GTA seriją. Apsigint apsigina, bet dantukų nerodo. Kodėl? Paprasčiausiai todėl, kad trūksta svorio, finansų ir įgūdžių.
Apsidžiaugs ir tik 1 konsolę turintys žaidėjai. Šiuo metu išskirtinius žaidimus vienai kuriai nors konsolei kuria tik vidutinio dydžio leidėjai. Stambieji nemėgsta išskirtinių projektų ir jie pasirodo labai retai. Realiai tai reiškia, kad aprims aistros ir dėl išskirtinio GTAIV turinio. EA visiems ir visko duos po lygiai, galime tuo neabejoti. Bent jau tol, kol pačių konsolių rinkoje nėra ryškaus lyderio.



Be abejo jokių oficialių pranešimų ką konkrečiai darys EA jei perims Take2 nėra. Viskas ką čia rašiau yra spėlionės paremtos rinkos analitikų pranešimais ir šiokia tokia asmenine patirtimi. O parašiau tai tam, kad daugiau ar mažiau įsivaizduotumėte kas ir kaip vyskta šių dviejų kompanijų santykiuose. Taip pat ir tam, kad prieš įsižiodami eiliniam kažkokios kompanijos pasmerkimui pagalvotumėte ar tikrai verta tai daryti. Būdami žaidėjais jūs realiai įtakojate rinkoje vykstančius dalykus, tad nepamirškite pagalvoti ir ką padarėte, ar ko nepadarėte patys. Galų gale rašiau dar ir tam, kad nebijotumėte šio sandorio baigties, kad ir kokia jį bebūtų. Visais įmanomais atvejais, žaidėjai kažką išloš ir kažką praras.