Pamąstymai raštu: „Inspired by WCG 2007 LT“
Šiemet iš WCG 2007 tikėjomės kur kas daugiau nei kelis metus prieš. Aišku kiekvienas savaip. Pavyzdžiui man šios žaidynės buvo tarsi lemiamos. Po absoliutaus organizatorių fiasko patirto pernai, šiemet nė nežinau ar aukočiau brangų savaitgalį tam, kad pamatyti turnyrą gyvai. Nebent pasikeistų organizatoriai. Ir jie pasikeitė. Taigi suteikiau žaidynėms dar vieną šansą :).
Gailėtis neteko. Renginys organizuotas „gramatnai“ nors klaidų būta. Tiesą sakant man, atvykusiam į WCG žiūrovo teisėmis labiausiai kliuvo vienas niuansas. Žiūrovai negalėjo stebėti kovų. Renginio vietoje nebuvo nei ekranų, nei projekcijos nei galimybių stebėti kovas pačioje salėje tuo pat metu netrikdant besikaunančių turnyro dalyvių. Aišku man pasisekė. Kaip spaudos atstovas gavau leidimą praeiti apsaugos punktus ir mėgautis kovomis, bet… Na aš ir pats į turnyrą atsivežiau kelis pažystamus, girdėjusius, kad egzistuoja toks reiškinys kaip e-sportas, bet jo nemačiusius. Ką aš jiems galėjau parodyti? Apie tai kiek vėliau…
Visa laimė renginyje vyko X360 turnyras, dažasvydžio turnyras, šalia esančioje prieplaukoje upės šventė. Visi, dalyvaujantys žiūrovų teisėmis, galėjo rasti sau užsiėmimų ir be kovų stebėjimo. Tiesa žiūrovų nebuvo tiek daug, kad vertėtų dėl to dramatizuoti, tačiau kol nebus sąlygų normaliai stebėti komentuojamas kovas nebus ir žiūrovų. Tai ne vištos ir kiaušinio situacija, sąlygos turi atsirasti pirmiau :).
Šioje vietoje mano, kaip žiūrovo pastabos apie organizavimą ir baigiasi :). Kadangi turėjau teisę eiti visur kur panorėjęs, žinoma pasitryniau ir kovų zonoje. Asmeniškai dalyvavę turnyre aišku turės daugiau komentarų, tačiau mano galvą e-sportininkams renginys turėjo palikti tik teigiamus įspūdžius. Pervargę, panašu, kad mažai miegoję ir gerokai sušilę (buvo troški diena) teisėjai netausodami savo jėgų stengėsi dėl dalyvių. Pirmame aukšte esančioje salėje, bent jau pirmą dieną vykusių CS batalijų metu vyravo tvarka ir ramybė. Kovos startavo laiku arba su nedideliu pavėlavimu, net nežiūrint į tai, kad berods 5 ar 10 darbo vietų visiškai išėjo iš rikiuotės. Teisėjai mikliai prisiderino prie naujų sąlygų ir pertvarkė turnyrines lenteles. Gauti informacija apie jau įvykusias ar vyksiančias kovas nebuvo taip sudėtinga kaip pernai. Žodžiu man kaip prašalaičiui susidarė įspūdis, kad pats turnyras (nepaisant žiūrovų) buvo organizuotas išties neblogai. Tai teikia vilčių kitiems metams. Belieka tik išsikelti naują motto „WCG 2008: Viskas dėl žiūrovų!“ :).
Visiškai priešingų minčių man sukėlė pati mūsų PRO scena. Galbūt aš neesu pats pastabiausias žmogus visame pasaulyje, bet atvykęs į WCG su komandiniais marškinėliais pastebėjau tik porą „Impress“ komandos atstovų. Taip. WCG taisyklės skelbia, kad į žaidimo vietą įleidžiami tik žaidėjai vilkintys oficialius turnyro marškinėlius, tačiau iš esmės tai nieko nereiškia. Atvykęs į turnyrą mačiau nemažai jau matytų veidų, tačiau nei kas yra kas nei kokioje komandoje žaidžia neturėjau žalio supratimo. Tiek aš tiek man kompaniją palaikantys žiūrovai matė paprasčiausią pilką paauglių masę plempiančią Colą ar energetikus. Kas iš jų profesionalai? Kas mėgėjai? Kas žiūrovai? Ką jie atstovauja ir kokioje sudėtyje žaidžia? Ir ar išvis jie žaidžia? Stebint po patalpas slampinėjančius ir vieną cigariuką po kito plėšiančius paauglius visiškai nesusidarė įspūdis, kad patalpose susirinkęs Lietuvos e-sporto elitas. Nežiūrint į tai, ne vienas jų išdidžiai pavadintų save Pro-gaming‘o atstovu. Kas tai yra PRO? Daugelio nuomone tai skill? Fraginimas? Teamwork‘as? Ar tikrai? Pro tai visų pirma profesionalumas ir jis nėra apibūdinamas tik tuo, kaip greitai tu sugebi minkyti pelę.
Nuolatos girdime diskusijas, kad Pro scena Lietuvoje merdi, nes nėra rėmėjų. Ir net šiandien kai mūsų e-sportininkai ima rodyti vis geresnius rezultatus paramos mažėja. Ar ne laikas būtų pabusti ir pamastyti kodėl? Kaip čia yra, kad žaidimas gerėja o išorinis dėmesys jam mažėja? Greičiausiai ne vienam aukojančiam savo laisvą laiką dėl CS nepatiktų pasakymas „Švaistai savo laiką vaikų žaidimams“. Nepaisant to į turnyrus žmonės renkasi būtent kaip vaikai į kompiuterinę eilinei CS‘o sesijai. Net stipriausios komandos nepasirūpino būtina atributika ir psichologiniu kovos momentu. Nei marškinėlių, nei kepurėlių… Nieko išskiriančio juos nuo vakar rūsyje iškeptos komandos. Taip jų žaidimas kalba pats už save, bet jis visiškai nerūpi rėmėjui. Žaidimas tai kelionė, tarp dviejų sustojimų kurie domina žmones galinčius investuoti, kad ir menką pinigų sumą į komandą. Pirmoji stotelė tai komandos įvaizdis. Jei jo nėra, apie jokį rėmimą negali būti kalbos. Antroji… Tai rezultatas. Tačiau rezultatas yra tai ko galima palaukti, dėl ko galima pasistengi ir pasitempti, bet… Tik su sąlyga jei kelyje link rezultato rėmėjo prekinis ženklas buvo deramai atstovaujamas. Vėl turime situacija primenančią klausimą apie vištą ir kiaušinį. Ir vėl jūs klystate jei manote, kad pirmiau turi atsirasti rėmimas o tik po to pastangos. Pirma patys e-sporto atstovai turi subręsti paramos gavimui. Patys e-sporto atstovai turi suvokti, kad jiem mokama ne už teamwork‘ą o už reklamos plotą. Jei reklamos plotas neišsimiegojęs, krauju pasruvusiomis akimis sėdi ant laiptu ir kala trečia „Red Bull“ skardinę iš eilės jis negali būti traktuojamas kaip patrauklus. Patrauklus reklamos plotas atvyksta į turnyrą pailsėjęs, pasitempęs, aukštai pakelta galva ir su atstovaujamos komandos marškinėliais. Net nežaisdamas tiesiogiai jis privalo atstovauti savo komandą ir visa savo esybe spinduliuoti pasitikėjimą savo jėgomis. Tiesą sakant esu tikras, kad tai turėtų įtakos ir rezultatui. Tai psichologinis momentas. O kiekviename žaidime psichologija suvaidina lemiamą rolę. Aš jau nekalbu apie gerą ir ramų nakties miegą prieš turnyrą kuris būtų tikrai naudingesnis nei energetikai ar kava. Vis prisimenu Intel Cup metu matytą vaizdą kai komandos vadybininkas suguldė į lūzerių pogrupį iškritusius GSC komandos atstovus į lovas. 20:00 jie miegojo ir kaupė jėgas rytdienai. Kitą dieną toks poelgis davė labai gerų rezultatų.
Alus geriamas po pergalės o ne jos išvakarėse, tuo labiau ne pertraukoje tarp dvi dienas trunkančių kovų.
Kodėl man šovė į galvą apie tai kalbėti? Ogi todėl, kad mūsų šalies atstovai vyks kautis į Taliną. Jei bent vienas iš jų skaito šią rašliavą, prašau prieš metant į mane akmenį suvokti vieną dalyką. Taline jūs atstovausite ne tik save ar savo komandą. Taline jūs kausitės ne tik dėl kelialapio į finalą. Ir į Taliną jūs važiuojate ne „for fun“. Taline jūs kausitės kaip lietuviškojo e-sporto atstovai, vadinasi atstovausite ne tik save o ir visus savo draugus ar priešus. Galų gale jūs atstovausite savo šalį. Net ir tuo atveju jei ji jums nepatinka, privalote ją gerbti. Visų sporto šakų atstovai daug keliauja ir pavargsta kelionėse. Visus juos vargina treniruotės, nesutarimai viduje ar iš vakaro įvykęs kivirčas su žmona. Nežiūrint į tai tikri sportininkai į arenas žengia išdidžiai ir ryžtingai. Raginu taip pasielgti ir jus. Išsimiegokite. Tai padės sutaupyti nes nereiks energetikų. Už sutaupytus pinigus pasigaminkite vardinius marškinėlius, jei juos darysite „vienam turnyrui“ tai tikrai nekainuos brangiai. Padėkite asmeninius nesutarimus ir mobiliuosius telefonus (o taip, kai kurie sugebėjo siuntinėti SMS ir dalyvauti kovoje tuo pačiu metu :)) į šalį. Ištieskite nežinia nuo kokių naštų sukuprintas nugaras ir atstovaukite mus, sėdinčius ir laukiančius jūsų grįžtant taip, kad net nepriklausomai nuo rezultatų mes jumis didžiuotumėmės. GL&HF!
P.S. Dabar jau galima mesti akmenį :).
40 Komentarai
slaptas
Kaip visada protingos Artojaus mintys 🙂 Nepavargsta tiek rasyt?
fATALeRRoR
Pritariu ;). Trūksta dar „lygio“ patiems žaidėjams 😛
Neoner
vava, norėjau tą patį rašyt 😀
Pjovejas
Aha, apie „reklamos plotą“ įdomus pastebėjimas 🙂 Nė nepretenduoju į geresnius žaidėjus, tačiau man, kaip potencialiam „reklamos vartotojui“ tikrai įspūdingiau atrodys tvarkinga ir išdidi vidutiniokų komanda, nei susirietę, šlitinėjantys ir išvarvėjusiomis akimis geriausi profesionalai 🙂
dark-soul
Jo del to SMS tai cia tikra tiesa. Pvz. losiam su draugais LFS girdi pala parasysiu SMS ,parukysiu ir pan. ir tas labai uzknisa . (s)
zygisthecool
aisku viena kad artojas turi ka parasyti 🙂 ir kaip visada jis raso gryna tiesa laukiu kitu darbu 🙂
FanTaz
kiek as zynau tu pro tai ten tikri nebrendylos , is ju tiketik kazko auksto, verto demesio tas pac kas is naujojo ruso geros muzikos skonio ,
losiu cs nuo 1.1 ir galiu pastebeti kad visi tie pro ne kiek nesubrendo per tuos 7 metus , beja mane stebina kad dar losemas cs 1.6 kai yra css, gy css daug labiau reikalauja sugebejimu nei cs 1.6, kur tereik geru ausiniu kazkokio komandinio darbo ir tu laimi …
mindzee
nu cia tai suskelei…..visu pirma gera komadini darba susizaidima yra pasiekti nelengwa reikai zaisti gan nemazai ….skilla taip pat sunku pasiekti bet as sutinku zaidziant turesi pranasuma turdamas gera pele geras ausines ir net gera interneta bet ar css nereikai to pacio???matai css turi tokia nelabai kokia fizika mano akimis
mreemay
nu nebenusisnekek gerai (smart) tas tavo css isejo tada kai isejo hl2 o tai buvo pries 1,5 metu (tiksliai neatsimenu bet nedaugiau nei pries 2 metus)…
cs vien as losiau dar pries 6 metus… ir tai dar ne 1.0… tai pagalvok pats kiek laiko buvo vystomas cs gameplay’us ir kiek css…
P.S. as save priskiriu tik prie vidutinioku tad neaskinkit ka as zinau o ko ne…
FanTaz
seip matos kokie jus zaidejai , cs 1.6 is esmes yra saudymas per sienas spejant arba isgirdus priesa ir team workas su bugasi kaip kad perskokymas per lubas nukeja ir panasus bairei kaip 3 zmones ant galvu susoka , saudyno skilo ten daug nera tik iskalymas recoilo , beja css yra tas pac cs 1.6 tik labau surealinta versija, kur nera daugybes cs 1.6 bugu, mane stebina kai zmones sako kad cs 1.6 nebuti bugu ir kad geresni uz css , akly jie ar ka …
NeDizZ
Smagu skaityti Artojo „pamastymus raštu“, nors ne visada viskam pritariu, tačiau gerai, kad games.lt portale ne vien tik sausos naujienos, bet yra ir kažkokios švietėjiškos rašliavos, kurią įdomu paskaityt. Šiaip niekaip nesuprantu tų, kurie pradeda važiuoti, nes tokie straipsniai gi rašomi geriausiais ketinimais, aukojant savo laiką dėl pagrinde užsispyrusių visko pertekusių paauglių, tuo labiau dar tikintis jų nepasitenkinimo.
Dėl PRO geiminimo, tai šiaip visad reikia tikėtis, kad kiečiausi geimeriai bus sulinkę degradai geekai, bet, manau, tokius jiems skirtus turnyrus reiktų nors gerbti ir ateiti susitvarkius ir pasitempus, ką jau bekalbant apie straipsnyje minėtą įvaizdžio pranašumą.
Šiaip nesu dalyvavęs nė vienam tokio tipo turnyre, tačiau iš to, ką retkarčiais paskaitau, susidarė nuomonė, kad kasmet žaidžiami vos ne tie patys žaidimai. Noriu pasakyti, kad reiktų labiau plėsti akiratį, PRO geiminimas nebūtinai apsibrėžia CS’u ar kokiais Warcraft’ais/Starcraft’ais ar EA sporto geimais, etc. Lietuvoje yra ir kitų populiarių žaidimų su ganėtinai stipriomis komandomis.
_Anthrax_
Pavyzdžiui CallOfDuty 2 : )
wwR
GERAI ARTOJAU PASISTENGSIU ! ir paraginsiu savo komanda paskaityti sita straipsni 🙂
eSerys
Malonu girdeti, kad WCG lygis (kalbu apie organizavima) kyla.
Aciu artojui uz eilini idomu skaitala.
dai_kaioshin
Kaip visada, Artojui belieka paploti.
Įdomus straipsnis ir gana įdomus ir požiūris. Pats, prisipažinsiu karts nuo karto susimąstydavau, kame šaknys to nerėmimo, ir mintis, išdėstyta straipsnyje, tikrai iš dalies praskaidrina debesis 😀 . Ačiū.
Shinigami
Renginių kokybė kyla, žaidėjų moralė krenta… Aš nesuprantu, kaip galima gerti alų vidury varžybų… Ir išvis manau, jog Lietuvoje prie E-Sports elito gali būti priskiriamos vos dvi-trys komandos, kurios tikrai gerai žaidžia. Dauguma kitų tiesiog tėra mėgėjai, kurie neturi nei rėmėjų, nei galimybės juos turėti.
simseris_back
manau cs 1.6 yra tikrai geriau nei css…ir dekui uz info artojau;)
Sonnyss
%)
paladin
artojas! kaip visada aukso vertes zodziai… lenkiuosi iki zemes…
Ab_
man keisciausia, kad nezaidzia simuliatoriu, o juk galetu keist fifa i pes, nfs i lfs ar rbr 🙂 man atrodo, kad labiau dera zaist simulaitorius,o ne vaikiskas arkadas |)