1994m Pasaulį išvydo kompiuterinių žaidimų perversmą sukėlęs žaidimų kompiuteris SONY Playstation.

Po 11 metų SONY išleido nešiojamą Playstation konsolę, su puikiais sitemos duomenimis, puikiu plačiu ekranu, žinoma su UMD diskų skaitytuvu, tačiau svarbiausia su PlayStation herbu kairiajame konsolės kampe. Ši konsolė pasaulyje plačiau žinoma trumpiniu PSP (py–es– py), kuris žavi visus, tiek SONY fanbojus, tiek žaidimu indrustrijos megėjus. Tačiau ar ši konsolė pateisino lūkeščius? Pralaimimas karas su Nintendo, mažas ekskliuzyvinių žaidimų skaičius, didžiulių mąstų piratavimas žudo šią konsolę, taigi pažaiskime nuportintus žaidimus ant Playstation Portable.

Atsimenu kaip troškau PSP, per vasarą uždirbtus pinigus išleidau ant šio stebuklo. Taip troškau pažaisti nešiuojamus GTA, Smackdown vs Raw, Prince of Persia dalis. Deja… Peržaidęs šiuos šedevrus (jie tikrai neblogi žaidimai) susidūriau su dilema, ką žaisti toliau? Bandžiau daug žaidimų, nuo legendinio Frogger iki NFS dalių. Niekas neužstrigo, mažai žaidimų perėjau, ką jau kalbėti apie troškimą dar ir dar kartą žaisti mėgiamąji. Daugelis žaidimų yra arba pigūs portai nuo PS2 (kaip, kad jau minėjau konsolė juk Portable), arba visiškai atmestinai padaryti žaidimai (nežaiskit NFS ant PSP). Beabejonės daugeliui šių žaidimų galima rasti atitinkamą žaidėjų ratą, tačiau man šie žaidimai nepatiko, tiesą pasakius žaisdamas noriu jaustis linksmai, o nuo PSP žaidimų man paskausta galva. Bene labiausiai nuvylė Metal gear solid Portable ops, PSP skirtas Hideo Kojima žaidimas (kiek žinau Hideo sukūrė tik istoriją, pats prie žaidimo nesidėjo, o reikėjo). Žaidimas prastas daug kuo pradedant nuo nerealių žemėlapių, baigiant sunkiu valdymu, ir trečio asmens kamera, kuri yra per žema , šiam žaidimui. Jei tai nebūtu MGS tikrai nebūčiau šio žaidimo žaidęs.

Daugelis kaip pagrindiniu PSP pliusu kovoje su DS laiko PSP grafiką. Na yra keletas žaidimų, kurie turi gerą grafiką (God of war), tačiau tie portai apie kuriuos minėjau… Jie visiškas šlamštas, grafika tokia nemiela, jausmas, kad ant mašinų, veikėjų ar kitų objektų užviniota folija ir ta nudažyta pigiais dažais. Norėdamas ar nenorėdamas jauti, kad žaidi antrarūšį žaidimą, padaryta labai atmestinai. Nenuostabu, kad PSP nelaimi karo su DS. Neturiu DS, nesu juo žaidęs, tačiau PSP žaidimai taip nuvilia, kad nekyla abejoniu, kad DS jie yra geresni. Visuomenėje vyrauja nuomonė, kad tokia padėtis susidarė dėl piratavimo. PSP labai lengva atrišti, todėl daugelis nebeperka žaidimų, žaidimų kūrėjai nebežiūri rimtai į PSP ir daro antrarūšius produktus tik tam, kad šie atneštu, bent šioki toki pelną. Tačiau dar klausimas ar SONY būtų pavykę parduoti tiek daug PSP vienetų, jei ne tas atrišimas.

Manau, kad Lietuvoje PSP būtų taip pat lengva rasti kaip ir DS dabar einant kaimo gatvėmis. Manau vieną aišku – PSP jau nebepasivys DS, tačiau ar toks Sony tikslas? PSP 3000 pardavimai gana geri, o ir jis dar neatrištas, anonsuoti keli ekskliuzyvai šiai konsolei… Gal tai PSP atgimimas? Vargu ar keli geri žaidimai galėtu išgelbėti PSP, tačiau aš jų laukčiau bet koks žinksnis į preikį yra sveikintinas.

Pabaigai dar norėčiau paminėti, kad šiandien pirkti PSP nėra verta. Aišku tik tuo atveju, jei esi sąžiningas pilietis perkanti originalius žaidimus. Jei toks nesi, gali drąsiai pirkti padėvėtą PSP su CTF (custom firmware), jo galimybės labai plačios pradedant nuo nemokamų žaidimų, baigiant senųjų konsolių emuliavimu. Taip, kad aš pirkdamas PSP prieš 2 metus tikėjausi daugiau, tikėjausi pajusti tą PlayStation dvasią žaidimuose, jos neradau, tačiau PSP nepardaviau, tikėjausi, ir tebesitikiu, kad vieną dieną išeis toks žaidimas dėl kurio ilgai neisiu miegoti.

Kas žino, gal toks žaidimas jau greit išeis…