Minesotoje gyvenanti moteris Jammie Thomas-Rasset buvo apkaltinta piratavimu, kadangi nelegaliai siuntėsi dainas failų keitimosi sistemoje. Dėl to ji privalės sumokėti milžinišką baudą įrašų kompanijoms.

Keturių vaikų motina, gyvenanti be vyro turės sumokėti net 1,5 milijono JAV dolerių dydžio baudą! Ji dirba natūralių žaliavų naudojimo kordinatore vienoje bendrovėje. Nemanau, jog tokių pareigybių žmogui milijonai mėtosi ant kelio.

Tokį milžinišką baudą teismo prisiekusieji skyrė vos už 24 nelegaliai parsisiųstas dainas. Tai reiškia, jog moteriškei viena daina kainavo 62,5 tūkstančius JAV dolerių. Dainos buvo atsisiųstos gan senokai – 2006 metų balandžio mėnesį.

„Dėkojame prisiekusiesiems už darbą sprendžiant šia bylą, taip pat džiaugiamės, kad buvo įrodytas netinkamas atsakovės elgesys“,- teigia RIAA (Amerikos įrašų kompanijų asociacijos) atstovas.

Tai jau net trečioji byla dėl Jammie Thomas-Rasset atsisiųstųjų 24 dainų. Pirmuoju atveju buvo priteista sumokėti 220 tūkstančių JAV dolerių, tačiau toks sprendimas netenkino prisiekusiųjų teismo, kadangi, jo nuomone, suma yra aiškiai permaža, taigi sprendimas buvo atšauktas.

Paskui buvo priteista sumokėti net po 80 gabalų dolerių už dainą. Visa tai sudaro net 1,92 milijonus JAV dolerių. Šis teismo nuosprendis buvo apskųstas. Jammie Thomas-Rasset planuoja apskųsti ir paskutinį teismo nuosprendį.

Aš labai abejoju baudos dydžio pagrystumu. Straipsnyje ne vieta bandyti nuteisti ar išteisinti moterį, tiesiog baudos dydis nelogiškas. Įsivaizduokite, prekybos centre Jus pričiumpa apsauginis, vagiant kompaktinį diską su šiom 24 dainom. Pripažinkime, tai nėra švelnesnis nusikaltimas. Ar jum duos 3,7 milijonų litų baudą? Manau ne.

Kitas argumentas – ar verta nuplėšti paskutinius žmogaus marškinius? Vėlgi, manau, kad tai paprastam žmogui neįkandama suma. Ypač vienišai keturių vaikų motinai. Suprantu, kada milžiniškos baudos skiriamos pridarius milžiniškų nuostolių, tačiau ar dėl jos įrašų kompanijos prarado daugiau, nei milijoną žalių? Nemanau.

Papraščiau tariant tokia lygybė skamba kvailai:

Bauda už smulkią vagystę + įrašų studijos nuostoliai = 1,5 milijonai dolerių