Vilnius ir Kaunas  savaitgalį, sausio 24-26 dienomis, žengs koja kojon su viso pasaulio kompiuterinių žaidimų kūrėjais. Penktadienį prasidėjęs iki pat sekmadienio beveik 500-uose miestų 60-yje pasaulio šalių tęsis kompiuterinių žaidimų kūrėjų maratonas „Global Game Jam“, kurių dalis – ir lietuviškos dirbtuvės „LT Game Jam 2014“.

Pasauliniu mastu renginį kuruoja organizacija „Global Game Jam“, o Lietuvoje renginiu rūpinasi Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos nariai ir VšĮ „Versli Lietuva“.

„Šie metai Lietuvos žaidimų kūrėjams ypač reikšmingi. Pernai Lietuvoje atsirado ar sutvirtėjo keliolika žaidimų kūrėjų komandų, pagaliau buvo įsteigta Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija, šalies mokymo įstaigose dėstoma vis daugiau dalykų būsimiems žaidimų kūrėjams. Šiemet skaičiuosime viščiukus, stebėsime lietuviškų žaidimų startus pasaulinėje arenoje, o mūsų organizuojamas žaidimų festivalis taps konferencijos „Login“ dalimi. Šis Game Jam renginys taps puikia generaline repeticija metų pradžioje“ – optimizmo neslepia Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos direktorius Gediminas Tarasevičius.

„Global Game Jam“ yra vienas didžiausių tarptautinių renginių, skirtų žaidimų kūrėjams ir žaidimų kultūros gerbėjams. Šiam renginiui apibūdinti tinka dabar ypač madingas sulėktuvių terminas, nes visame pasaulyje vienu metu susibūrę į komandas entuziastai generuoja idėjas ir kuria kompiuterinius žaidimus. Jų tikslas – veikiantį žaidimą ar jo prototipą sukurti per 48 valandas.

Pasaulinė kompiuterinių žaidimų rinka 2013-aisiais augo apie 18 proc., o jos apyvarta siekė beveik šimtą milijardų JAV dolerių.

„Lietuva turi potencialo tapti svarbia kompiuterinių žaidimų industrijos dalimi, o mūsų šalyje yra dar neatsiskleidusių talentų, kurie, tikimės, sužibės per ateinančio savaitgalio kompiuterinių žaidimų kūrimo maratoną. Tikėtina, kad po kelerių metų Lietuvos kompiuterinių žaidimų kūrėjai aplenks kaimynines šalis, kurioms šioje srityje iki šiol neblogai sekėsi“, – sako VšĮ „Versli Lietuva“ verslumo departamento direktorius Dovydas Varkulevičius.

Retas kuris žino, kad Lenkijos žaidimų industrijos vertė siekia pusę milijardo dolerių, ten nuolat steigiamos žaidimų kūrimų studijos, ypač garsių užsienio bendrovių filialai. Baltarusijoje veikia vieni didžiausių ir pelningiausių žaidimų kūrėjų pasaulyje „Wargaming.net“, o Estijoje įsteigtas pirmasis Europoje specialiai žaidimų kūrėjams pritaikytas verslo inkubatorius.

Tiesa, Lietuva irgi turi kuo pasigirti. Mūsų šalyje įsteigtas „Unity“ biuras kuria plačiai pripažintus ir inovatyvius įrankius žaidimų kūrėjams, bendrovės „Nordcurrent“ ir „On5“ kasmet pateikia pasaulio žaidėjų vertinamus žaidimus išmaniesiems įrenginiams, o jaunoji kūrėjų karta sėkmingai dalyvauja tarptautiniuose konkursuose ir pradedančiųjų verslų inkubatoriuose.

Tikimasi, kad savaitgalį per „LT Game Jam 2014“ į komandas Vilniuje ir Kaune susibūrę profesionalūs kompiuterinių žaidimų kūrėjai bei naujokai ne tik sukurs naujų perspektyvių produktų, bet ir prisidės prie Lietuvos žaidimų industrijos vystymo. Mat dažnai per tokius renginius sukuriami ne plačiam vartojimui paruošti žaidimai, bet paklojami pamatai būsimam hitui.

Masiniai žaidimų gerbėjų sambūriai pasaulyje vyksta jau šešerius metus iš eilės, tačiau lietuviškos kompiuterinių žaidimų kūrimo tradicijos dar senesnės – pirmosios dirbtuvės vyko 2002-aisiais Kaune, o jas organizavo Kauno technologijos universiteto studentų grupė „Nesnausk!“.

Lietuviškojo „LT Game Jam 2014“ organizatoriai tikisi, kad šiemet į kompiuterinių žaidimų kūrimo fiestą susirinks daugiausiai dalyvių per visą šių renginių istoriją.

Sostinėje renginys vyks Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje (Antakalnio g. 54). Kaune renginys vyks KTU Studentų laisvalaikio centre (Studentų g. 69). Abiejuose miestuose žaidimų maratonai prasidės sausio 24-ąją 18 val., o baigsis po dviejų parų – sausio 26-ąją 18 val.